Reklama

úterý 17. února 2015

Režisér Kusturica: Ukrajina je remake Jugoslávie

nhe
17. 2. 2015  Altpress  

Filmař Emir Kusturica (1954) je bosenským Srbem a francouzským režisérem, který studoval na pražské FAMU u režiséra Otakara Vávry. Jeho filmy jsou stejně nevybíravé jako jeho názory. Deníku L´Humanité se počátkem února (5. 2. 2015) podařilo některé z nich ze světoznámého režiséra vytáhnout u příležitosti vydání jeho první knihy „Cizinec v manželství“, sbírky šesti „rodinných“ povídek z války a absurdit všedního života v bývalé Jugoslávii.

Sarajevo 6. dubna 1992. Lidé se kryjí před střelbou snajprů.

Sám si prý uvědomil, že by mohl být tvůrčím člověkem, až při vytváření svého absolventského filmu Guernika v Praze. „Od té doby moje kreativita nikdy neustala.“ Vlastní filmovou řeč objevil na počátku sedmdesátých let, která jsou podle jeho zlatými léty pro filmové umění a umění vůbec.

Zlatý věk

Spojené státy, které utvářejí svět vojensky i umělecky, byly v sedmdesátých letech mnohem svobodnější než dnes. Po Vietnamu tam vzniklo hodně filmů o té válce, kterou Američané prohráli. Mezitím se termín „svobodný“ stal synonymem pro „kontrolovaný“. V současné době NSA [National Security Agency] odposlouchává všechny občany USA. Je to děsivé. V sedmdesátých letech Amerika mluvila o fašismu, nacismu. Pamatujete si Cabaret, film Boba Fosse, Půlnočního kovboje a Five Easy Pieces? Tam byla téměř existenciální filozofie, mluvilo se svobodně o životě, porážce ve Vietnamu, psaní knih. A pak bomba, George Lucas znovu stvořil vesmír, Spielberg natočil svého ET Mimozemšťana. Éra Ronalda Reagana podlomila ducha, vzdálila Američany kritickým postojům a proměnila film v čistou zábavu pro zisk. Lidé, kteří i nadále tvořili to, co chtěli, byli opomíjeni, jejich filmy špatně distribuovány. Dnes stále pociťujeme následky. V Evropě je kinematografie více zaměřena na autorský film. Ale ekonomický tlak způsobuje, že autoři jsou stále více politicky korektní.

Ukrajina jako Jugoslávie

Humanitární válka je legalizací války vůbec. Wall Street je závislý na válce. Psychologická hodnota jedné akcie závisí na tom, jak jste v určitých částech světa agresivní. Několik válek menších rozměrů probíhá všude, po celé planetě. Nyní se zdá, že možnost konfliktu s nízkou intenzitou se vyčerpala. A Ukrajina je zlomovým bodem. Rusko už neakceptuje své obklíčení s pokračující expanzí NATO. Americký ideolog Zbigniew Brzezinski zevrubně psal o „euroasijské hře,“ která je v jeho očích nejdůležitější pro kontrolu a kolonizaci Ruska a bývalého sovětského prostoru. Ukrajina je prvním krokem k jeho rozdrobení, navrhoval Brzezinski.

Kyjevská historka o odstřelovačích pálících na Majdan se znepokojivě podobá událostem v Sarajevu v roce 1992. Během obléhání města odstřelovači terorizovali lidi a nikdo v Sarajevu nevěděl, kde se tam ti snajpři vzali a kým jsou. Stejně jako v Kyjevě. Stále nevíme, kdo zahájil palbu na demonstranty a bezpečnostní síly. V současné době se vždy objeví jiná pravda, než ta, kterou vnucují média. To je to, co se snaží ukázat můj film Underground: jiná realita. Byl vyroben v roce 1995. Pravdu o těchto dvou událostech vedoucí politikové znají. Jsou sami zúčastněnou stranou a snaží se nás oklamat předstíráním, že jsou idioti. Velmoci hrají na šachovnici, na níž se Ukrajina a bývalá Jugoslávie objevují jako pěšáci. Je to opakování scénáře, k němuž došlo v Jugoslávii a vedlo k zastření totožné hry: rozšíření NATO a EU. Budování EU je zodpovědné za obě dramata. Aby rostla a zvyšovala svůj vliv, rozebírá státy, aby vnutila své právo malým teritoriích. Pro mne je zejména nepřijatelné, že se s tím lidé smířili. Naštěstí existují okamžiky naděje.

Řecko, USA v bodu zlomu a ruská banka

Příchod komunistů [Kusturica tak nazývá Syrizu] k moci v Řecku je jedním z takových okamžiků. Jejich vítězství je historické a může, stejně jako v Latinské Americe, přinést skutečný elán. Tento jev se bude v příštích letech opakovat. Vzestup krajní pravice a fašistických stran nebo nacistů jako na Ukrajině, kde jsou u moci, vyvolá tvrdý odpor. Střet je nevyhnutelný.

Na otázku L´Humanité, zda hysterie tisku zaměřená na Rusko a Putina nepřipomíná chování médií vůči Srbům během války v Jugoslávii, Kusturica odpověděl: Tak to začínalo. V roce 1992 různé zúčastněné strany zdůraznily některé aspekty, aby vytvořily atmosféru vedoucí ke konfliktu. Nakonec legalizovaly vojenský zásah ve jménu humanitární pomoci. Jakákoli šance na mír byla znemožněna, Jugoslávie se „dobrovolně“ rozpadla a všechna zodpovědnost padla na Slobodana Miloševiče. Kosovo je dobrým příkladem jejich lží a jejich výběrové spravedlnosti. Podpořili odtržení regionu jménem národních práv, ale odmítají totéž pro Krym! Spojené státy a atlantický tábor vnucují svoji pravdu, protože se chovají jako vítězové studené války. Mají pocit, že zvítězily nad marxismem a zabily komunismus.

Všechny události, které následovaly po pádu Berlínské zdi stály na falešných slibech Michailu Gorbačovovi o nerozšiřování NATO. To vypovídá o jejich přístupu k diplomacii jako k zajišťování jejich nadvlády. Rozšíření euroatlantického prostoru je imperativ. Toto století bude pro Spojené státy bodem zlomu. Zvýšení jejich bohatství a vlivu závisí na dominanci jejich liberálního modelu. Tento model vnucují zbytku světa prostřednictvím globalizace, která je založena na hospodářské soutěži, vykořisťování a nerovnosti. Tuto soutěž Spojené státy nebudou moci donekonečna vyhrávat tváří v tvář vzestupu nových velmocí. V této úpadkové fázi podvádějí. Ale neměly by očekávat, že se Euroasie nepostaví proti nadvládě euroatlantismu. Geografická blízkost funguje a Rusko a Čína budou nakonec spolupracovat.

Deník L´Humanité se režiséra nakonec neopomněl zeptat, co dělal jako velký kritik kapitalismu letos v Davosu v době každoročního summitu „pánů světa“. Kusturica odpověděl: Byl jsem v Davosu kvůli jedné ruské bance. Potřeboval jsem peníze, abych zaplatil hudebníky na mém festivalu v Kunstendorfu. Dali mi spoustu peněz, s nimiž jsem mohl ten festival financovat …

31 komentářů :

 1. Gorbačov byl agent CIA a tím začala amerikanizace východního bloku,a bohužel zatáhlo nás to na pokraj války.A řeči Kalouska o nutnosti dodání zbraní Ukrajině to dokazují.Takový válečnický trotly máme v politice

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. SSSR a celý východní blok zbankrotoval, osle. Celý východní blok držely pohromadě jen sovětské tanky a totalitní praktiky.

   Smazat
  2. A proto jsou rusky Su lepší než ty americky sracky?A proto jsme tem neviditelnejm dementim amikum darovali Tamaru?IOsel jsi ty....a to osla urazim!

   Smazat
  3. Jestli byl Gorbačov agent CIA nebo byl tak naivní a důvěřivý ,těžko říci. Každopádně zavinil totální rozklad bývalého SSSR.
   Ožrala Jelcin to pak dorazil a udělal z Ruska trosky po stránce ekonomické , vojenské i co se týká mezinárodního vlivu.. Z toho se Rusko dosud ještě úplně nezotavilo. Do situace z doby Jelcina by Rusko chtěly USA a další země NATO opět dostat a
   jsou vzteky bez sebe ,že se jim to zatím nedaří.To je hlavní důvod jejich současné agresívní politiky s hlavním cílem zorganizovat v Rusku převrat a dosadit někoho, kdo bude poslouchat na slovo.

   Smazat
  4. Billy Sperma Clinton prohlásil o Jelzinovi, že "to byl nejlepší prezident Ruska, jakého kdy SSA měly".

   Smazat
  5. V Kijevě se něco děje. Porošenko odstěhoval rodinu z UA a prohlásil, že za válku na UA mohou Jac a Turčinov. Vysílala to hlavní ukrajinská TV1Je to na dennících i na webu pravdivě.

   Smazat
  6. anonymu 18.33 za 1) nikoho neuřážím za2) česká republika nezkrachovala ale až po 89 byla rozkradena. troubo

   Smazat
  7. 19:50

   Zkrachoval SSSR po nezdaru posledního pokusu o jeho záchranu - perestrojky. SSSR držel celý východní blok jen silou pohromadě. Čeští komouši v roce 89 už nevěděli kudy kam, stačí si přečíst zápisy z posledního sjezdu UV jak se jim to hroutilo. Byli rádi, že od zpackaného díla mohou utéct bez trestu. Nikdo ten prašivý systém už nechtěl, komouši dostali v prvních svobodných volbách z 99.99% hlasů pouhých 15% hlasů a stejné procento dostávají dodnes. Rozkraden byla republika především v roce 1948.
   A v roce 89 byla rozkradena jako kým? No samozřejmě zase těmi slavnými komouši, tedy těmi chytřejšími.

   Smazat
  8. Dostat v roce 1990 15% byl celkem obdivuhodný výkon. Kdo si vzpomene na tu "demokratickou" předvolební kampaň, potvrdí. Co by za to dnešní TOP 0,9 dala... O ODS nemluvě. Mimochodem, z toho zbankrotovaného režimu jsme díky privatizaci ještě mnohá léta později těžili. A navíc, minulý režim si na rozdíl od tohoto vystačil ve svém hospodaření bez dluhů, navíc nesplatitelných. Ono nic není černobílé...

   Smazat
  9. Anonymní17. února 2015 18:33 človíčku prostoduchá, jste fašoun ? Pokud byste byl demokrat nemohl byste za jiný názor urážet. i když...nula jako vy nikoho urazit nemůže.
   Hezký večer PP

   Smazat
  10. Všiml jsem si, že "fašoun" je poslední dobou nejoblíbenější slůvko rudohnědých putinovských blbečků. Používají ho vždy a všude, k snídani, obědu i večeři. Jsou z té kremelské propagandy úplně zblblí.

   Oslavování a obhajování totality a diktarury není názor ale hnůj, nulo.

   Smazat
  11. I té dnešní ukrajinské, viď, šmudlo. Pokud ovšem nepovažuješ upalování lidí zaživa jako vrchol demokracie. Při tvém myšlení bych se nedivil.

   Smazat
  12. Kalouskovo horování nepřímo dokumentuje, kde se s konečnou platností rozhoduje, kdo bude sedět ve Strakovce: českému voliči se s touto demagogií určitě nezalíbí. Ale ve Washingtonu mu připisují body k dobru.

   Smazat
  13. Celá TOP 0,9 mně svým uvažováním silně připomínají kadeta Ságnera a Němce od Kašperských Hor. Kdo četl Švejka, ví.

   Smazat
  14. Oprava: kadeta Bieglera.

   Smazat
 2. USA zbankrotovaly v třicátých létech, a čeká je to zase. Buď toho nechají, nebo vyvolají jadernou válku. Zničením lidstva bude život pokračovat. Planeta si oddechne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA nikdy nezbankrotovaly, ty idiote. Nelži a nevymýšlej si kokotiny. Zato slavné Rusko zbankrotovalo v roce 1998.

   Smazat
  2. A jejich dnesni dluh vůči jejich HDP?Ty inteligente:-)

   Smazat
  3. 19:08

   No a? Prostě USA nikdy nezbankrotovaly a vždycky splnily veškeré závazky. To je snadno ověřitelný fakt. A ty se třeba poser.

   Smazat
  4. Jsi skutečně genitalni,když si tuhle pitomost porad myslíš!

   Smazat
  5. To si nemusím myslet, to je prostě snadno ověřitelný FAKT, pakoši. Tak jako si nemusím myslet, že 1+1=2. Pokud máš s tímto FAKTEM problém, máš možnost ho vyvrátit jiným podloženým FAKTEM. Na tvoje jednověté slaboduché štěky sere pes.

   Smazat
  6. Ověřitelný fakt ze zdrojů, kde mateřské médium zastává USA, taky jeden fakt chytráku!
   To je jako by sis zjišťoval před 89 pravdivost jednotlivých informací u veškerých zdrojů, které byli pod Moskvou.
   Nejdříve se zamysli a pak zde něco piš, takto jsi se sám usvědčil z vlastní hlouposti.
   Ale jinak dávám za pravdu, že špína na USA vytrvale mizí a když už se někde objeví něco pikantního, neudrží se tato informace dlouhodobě přístupná, to je taky známý fakt...

   Smazat
 3. Zprávy ruské televize na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=xMzDqGRYV_A

  OdpovědětSmazat
 4. ......ty idiote 17. února 2015 18:55.
  Blbost je věčná. Skvělá škola,
  pramáti šťastných lidských stád.
  A kdo se liší, musí z kola,
  jak přikazuje věčný řád.
  A tak to půjde napořád ——
  blbců jsou celé legie
  a dovedou se dobře prát…
  Ona nás všecky přežije.
  Rozum je vratký, pravda holá,
  za pýchou jak stín kluše pád.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kašli na něj , ten veleduch 18.55 je snad agent ČT . Třeba je to brácha Karase nebo Kárla . Něco nevídanýho . Je to novodobý fanatický a slepý svazák . A navíc vymatlanec k pohledání .Chudák .

   Smazat
 5. Ten příspěvek je velmi autentický. Jeden cítí, že ten člověk to skutečně prožil (nikoliv jen zažil, ale skutečně vnímal). Docela by bylo pěkné mít televizní duel Kusturici a Havla. Takový duel by šel i s herci natočit. Mohlo by se to jmenovat HUMANITÁRNÍ ODCHÁZENÍ.

  OdpovědětSmazat
 6. A co černý pátek? To byl v podstatě bankrot. Viz wikipedia. Tentokrát je Rusko vybombarduje atomovkama a bude klid.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady každý jen žvaní, nikdo nic neví, motá dohromady bankrot státu s krachem burzy... Jeden blbeček vedle druhého.

   Smazat
 7. Máš to marné, nwo nebude.

  OdpovědětSmazat
 8. Kusturica je výborný režisér.Možná,že by měl být ještě ostřejší.Bylo by to třeba.Z něho by si ovšem naši "umělci "od filmu mohli vzít příklad....!srabi..
  jituš

  OdpovědětSmazat
 9. Díky pane Kusturico, jste náš člověk. Ony ty filmy o vaši duši vypovídají mnohé. Kdejaká nicka, která se proběhne v seriálu, nebo žije ze slávy jiných si myslí, že je VIP (hovno). Jste ve světě pojem a přesto vystupujete skromně, inteligentně a hlavně lidsky. TOTO ČÍNÍ ČLOVĚKA VELKÝM, ne ty vřískající tupé, flustrované nuly.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.