Reklama

pátek 20. února 2015

Slon pozřít dikobraza jednoduše nemůže

Daniel Veselý 
20. 2. 2015  Altpress

Fascinuje mne snaha politických bankrotářů, jakým je Miroslav Kalousek, či řady českých novinářů řešit ozbrojený spor zasíláním dalších letálních zbraní, zejména amerických. Zaráží mne, že informovaní lidé nejsou schopni dohlédnout na blízkou vzdálenost. Ukrajinští vojáci 17. ledna: odjezd na frontu.

NATO v čele s Bílým domem na základě falešných informací o tom, že Kaddáfí chystá genocidu ve městě Benghází, právě před čtyřmi lety zaútočilo na Libyi, zároveň mohutně vyzbrojilo protivládní rebely, aby se země v následujících letech stala infernem a vydatným kompostem pro džihádisty z Islámského státu.

Tato skutečnost je vedle ukrajinského konfliktu asi nejzásadnějším současným rizikem pro západní svět. Chceme z Ukrajiny vědomě vytvořit další selhavší stát a hrůzu přísunem západních zbraní pro jednu z válčících stran, když disponujeme do očí bijícími hororovými předobrazy?

Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najd
e

Samotná geneze celého případu je taktéž osvětlující: Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, což v případě Ukrajiny platí dvojnásob. Pokud sami nedostojíme svým slibům a jednáme proti dobré vůli nepřítele či regionálního konkurenta, můžeme se tomutéž bez uzardění sami udivovat?

Byl skutečně Gorbačov tak naivní, když mu jeho americký protějšek George Bush I. v prosinci 1989 při jednání na Maltě slíbil, že se NATO nepohne „ani o píď“ na východ? Asi ano; nešlo přece o oficiální dohodu, nicméně se pak nemůžeme divit, že Rusko nevěří Západu a jeho báchorkám o tom, že NATO u jeho hranic nepředstavuje žádné riziko, nehledě na jeho drastické dějinné zkušenosti se západními agresemi počínaje Napoleonem a konče Hitlerem.

Proruská větev současné kremlologie?


Komentátor Jiří Pehe představuje ono základní nepochopení tohoto pravidla, když vulgarizuje odpůrce širšího konfliktu na Ukrajině coby „proruskou větev současné kremlologie“. Pehe a další pozorovatelé nechápou jednu klíčovou věc, a to, že veškeré velmoci porušují mezinárodní právo, rozšiřují či si hájí své sféry vlivu, zabíjejí a páchají přitom destrukci. Obětem a pozůstalým je ale srdečně ukradeno, že jedna velmoc je nominálně demokratická a druhá nikoliv.

Demokratické bomby dnes navíc kropí hlavy nevinných mnohem více a častěji než bomby států takzvaně nedemokratických. Stačí si jen připomenout letní masakr více než 2100 Palestinců, většinou civilistů v nelidsky obléhané Gaze.

Dokáže slon spolknout dikobraza?


Trochu jako závan svěžího vzduchu v nevětraném veřejnoprávním prostoru zapůsobilo vystoupení analytika Jana Eichlera z Ústavu mezinárodních vztahů v Událostech, komentářích z 19. února. Ten argumentoval, že Rusko nemá zájem ani možnosti, aby mohlo pohltit celou Ukrajinu, a vypíchl hledisko amerického politologa Johna Mearsheimera, který před čtyřmi měsíci napsal, že kdyby Rusko mělo skutečný zájem zabrat celou Ukrajinu, bylo by to totéž, jako kdyby slon spolkl dikobraza. Jinými slovy na to Rusko po žádné stránce nemá.

Eichler osvětluje okolnosti týkající se chování Putinova kabinetu při anexi pro Rusko strategického Krymu, byť tato byla nelegální. Uvádí, že ještě předtím do oblasti Černého moře začala pronikat americká flotila. Spojené státy měly svou základnu v Rumunsku, konkrétně v Konstanci, a dokonce prý existovaly přípravy na vytvoření základny amerického vojenského námořnictva přímo v Sevastopolu. „Proto se Putin rozhodl, že učiní preemptivní krok, tedy anexi Krymu“, míní Eichler.

dokončení článku zde

19 komentářů :

 1. Takze Putinovi nackove porusili primeri, bylo zniceno cele mesto, padla spusta civilistu a uchylni vlastizradci kteri vydavaji tento web tanci nad jejich mrtvolami.
  Na kazde prase s vari voda, stalinisticka luzo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane kolego, čtěte prosím pozorně text a zkuste přemýšlet. Nemusíte se vším souhlasit, ale stačí si říct - není na tom třeba kousek pravdy? A ničení celých měst, mrtví, Máte pocit, že jde vše na vrub separatistů?

   Smazat
  2. Ne, vsechno nejde na vrub separatistu. Vetsinu zlocinu spachali vojaci ruske armady. Jde o jasnou invazi do sousedni zeme.

   Smazat
  3. Jak se to vezme. USA spáchaly tentokrát na rozdíl od předešlých agresí (Afghánistán, Irák, Libye) "invazi" cizíma rukama kyjevské junty, která se dostala k moci neústavním nedemokratickým násilným podvodem. Ne RF ale junta zahájila násilí na JV Ukrajiny poté co předtéím provedla násilný puč v Kyjevě, zakázala ruštinu, začala pronásledovat rusky mluvící obyvatele a vypalovat sekretariáty opozičních stran, násilím zastrašovat soudce, zabírat kanceláře. Až po tomto došlo k násilí na JV země. Dávno předtím, než vstoupil na území JV Ukrajiny ruský voják, seděla na MV v Kyjevě CIA a v teroristické ATO byli účastni západní žoldáci, na Majdanu se producírovali cizí politici a zasahovali tak do vnitřních věcí Ukrajiny.

   Smazat
 2. Já myslím, že by nějaký ruský sociologický ústav mohl u nás před volbami udělat předvolební průzkum, jestli se Lidovci a TOP09 dostanou do Sněmovny, Senátu, Evropského parlamentu a jakou mají šanci uspět v komunálních volbách. Jen tak pro vyváženost :-) To by byl mazec.

  OdpovědětSmazat
 3. Michal Masopust, Švýcarsko20. února 2015 21:48

  Pane Veselý, nesouhlasím s vámi, co se podle vás tzv. "anexe" Krymu týče! Krym patřil odpradávna k Rusku, je jeho nedílnou součástí (tak, jako je Kosmet nedílnou součástí Srbska!) a byl v r. 1954 tehdejším ukrajinským pacholkem a revizionistou Chruščovem tzv. "darován" jeho ukrajinské ženě, aby se tato nána mohla v létě vyvalovat u Černého moře, jakoby ve své "vlasti"?!? V. V. Putin jen korigoval tuto historickou nespravedlnost (tehdy se nikdo nikoho z místních obyvatel Krymu neptal, jestli s tím souhlasí, či ne?!) a hlavním důvodem byly z mého pohledu zcela odůvodněné a oprávněné strategické zájmy Ruska! Rusko přece nemohlo dopustit, aby si tam usáčtí zločinci a teroristé udělali vojenskou základnu a přímo ohrožovali bezpečnost Ruské federace?!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím s panem Masopustem Krym totiž právně nikdy nepatřil Ukrajině A ještě by jsem dodal :USA se také nelíbilo když měli Rusové rakety na Kubě.Kdo aspoň trochu přemýšlí tak vidí čí zájem to byl rozpoutat takové peklo Ukrajině.A pan chemik Kalousek ,který chce vyzbrojovat Ukrajinu,ať si veme plnou polní a jde do první línie.Válečník jeden přitroublé

   Smazat
  2. Krym byl bezpochyb uznán jako nedílná součást Ukrajiny jak Ruskem tak všmy státy světa. Navíc byla Budapešťským memorandem, které Rusko, USA atd podepsali, Ruskem zaručena neměnnost ukrajinských hranic včetně Krymu výměnou za vzdání se jaderných zbraní.
   Vše toto bylo bezpochyb Ruskem pošlapáno.

   A vy dva, Masopust a Morava, mi připadáte jako slizcí Rittigovi právníci, kteří se pomocí trapných právnických samoúčelných kliček pokoušejí obhájit neobhajitelné.

   Smazat
  3. A co Kosovo pane spravedlivý?

   Smazat
 4. Slon by mohl sežrat semelovou, filipa, putina a vubec všechny komunistické podlidi.
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Michal Masopust, Švýcarsko20. února 2015 22:06

   Slon by nemohl sežrat nejen dikobraza, ale bohužel palmere ani tebe, protože je býložravec! Ale zajdi si do trojské ZOO v Praze a vlez nějakému tomu tygrovi, nebo lvu, ještě lepší lvici, která právě vrhla mladé, do klece! Co ty na to? Smlsla by si na tobě jedna dvě, ještě by zbylo pro mladé (jen aby těm chudinkám koťatům z tebe nebylo blivno?!:-D) a od tebe by byl KONEČNĚ na tomto webu POKOJ! Byl by to i příspěvek k očistě životního prostředí v Praze!!!!

   Smazat
  2. Palemer ano, pro Banderovce jsou taky jenom Übermensch nebo Untermensch.
   Nepochybně Banderovcům velmi dobře rozumíte.

   Smazat
  3. A ty se řadíš kam? Mezi nadlidi? Rozumně uvažující nebo chytrý člověk by takovou blbost o podlidech nenapsal.

   Smazat
 5. Začíná se stávat pravidlem,že první komentář článku obsadí většinou havlistický nýmand,placený,či neplacený,což je celkem jedno a vypotí stupidní názor v očekávání konfrontace s diskutéry.Mám z toho radost,je zřejmé,že si pátá kolona začíná uvědomovat svoji budoucí historickou prohru a chápe se jákékoliv možnosti toto zvrátit,tedy jinak řečeno,začínají si sr-t do kecek... Těch několik pár desítek tisíců havlistů-nýmandů,co jako svůj vlastenecký postoj vidí anální přátelství s hegemonem a jeho poskokem(EU),nemůže nikdy zničit Český národ.Myslím,že již brzy budeme tyto kolaboranty tvrdě trestat...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem rád, že máte radost aspoň z něčeho. Komunisti jsou totiž zpravidla zapšklí, nerudní, nepříjemní, věčně nadávající dědci.

   Buďte si jistý, že vy nikoho trestat nebudete. Ale jestli potřebujete upustit ventil a vylít si nějak zlost tak můžete cvičně doma zmlátit manželku a fakany.

   Smazat
 6. Tvrde trestat ? Vy provokatere. Jak ubohe.

  OdpovědětSmazat
 7. Kde se vzal ten černoušek mezi ukrajinskými vojáky na tanku vlevo? Nespletl se někdo?

  OdpovědětSmazat
 8. Pane Veselý, na rozdíl od Karla Dolejšího jste si zachoval zdravý rozum a úsudek a nelze s Vámi nesouhlasit. Ideální řešení by bylo, kdyby všichni dychtivci války včetně pana Kalouska šli pěkně do první bojové linie a byl by klid.

  OdpovědětSmazat
 9. Doktor ...ad Byl Gorbačov skutečně tak naivní....nezapomeňte,že působil ve VB....kde na něj měli čas.....(stejně tak jako Jakovljev v Kanadě a další)
  Bylo to chytře vymyšlené a starci ve vedení SSSR tomu nebyli schopni čelit hlavně ekonomickou reformou...protože se řídili heslem "blbý ale oddaný..."

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.