Reklama

čtvrtek 12. února 2015

Sonders: omyl v ukrajinské otázce přijde USA draho

12. 2. 2015    zdroj
Jestliže americké úřady přijmou rozhodnutí o zahájení dodávek zbraní na Ukrajinu na základě mylných politických předpokladů a nesprávného chápání situace, pak riskují, že nejen v ukrajinské otázce prohrají, ale budou se rovněž potýkat se značnými problémy v zahraniční politice jako takové, soudí politolog Paul Sonders.


Jak prohlašují přívrženci poskytnutí vojenské pomoci Kyjevu, je hlavním cílem dodávek zbraní snaha změnit postoj Ruska v ukrajinské otázce. Washington ale zřejmě dosáhne účinku naprosto opačného a existuje několik příčin, abychom tak mohli soudit, píše Paul Sonders, výkonný ředitel washingtonského expertního Centra národních zájmů ve svém článku v listu The National Interest.

Především není zájem USA o osud Ukrajiny tak velký, jako zájem Ruska. Washington by měl začít dodávat zbraně na Ukrajinu pouze v tom případě, jestliže americké úřady hodlají poskytovat Ukrajině skutečně značnou pomoc. V opačném případě nejen že nebude mít nepříliš velká pomoc poskytnutá Kyjevu účinek, který americké úřady očekávají, ale situaci ještě víc zkomplikuje. Rusko nejen že nezmění svůj postoj v ukrajinské otázce, ale může na podobné akce Spojených států tvrdě zareagovat. A konflikt na Donbasu se v očích obyvatel Ruska změní v protiamerický. Americké úřady by se měly zamyslet nad tím, jestli hodlají kvůli Ukrajině rozpoutat rozsáhlý konflikt s rovnocennou jadernou mocností, kterou je Rusko, a jít v něm až do konce, zdůrazňuje Sonders.

Kromě toho by Amerika neměla zapomínat na to, že hlavním problémem ukrajinských vojáků nejsou špatné zbraně, je to celý komplex systémových problémů, mimo jiné špatné velení, nekvalitní vojenská příprava a celá řada dalších. Příčina porážek silových struktur spočívá v tom, že za poslední dvě desetiletí korumpované ukrajinské úřady způsobily, že ukrajinská armáda není bojeschopná. S podobnou situací přišla americká státní armáda do styku v Iráku a Afghánistánu a bezvýsledně se snažila tento problém vyřešit, píše politolog.

Washington by se měl rovněž zamyslet nad tím, že Rusko nezměnilo svůj postoj v ukrajinské otázce i přes tvrdé sankce Západu. V rozpoutané vysilující ekonomické válce by Amerika neměla zapomínat na to, že sankce by mohly mít vliv na ruskou ekonomiku až po desítkách let, nebýt prudkého poklesu cen ropy. Ve vzniklé situaci by USA neměly mít radost z hospodářských těžkostí Ruska, měly by spíš projevovat obavy o hospodářskou situaci na Ukrajině, která potřebuje stále větší finanční pomoc, podotýká autor článku.

Než zahájí dodávky zbraní na Ukrajinu, měly by si americké úřady čestně odpovědět na otázku, nakolik důležitá je pro Spojené státy Ukrajina a nakolik agresívní je Rusko, aby nebylo možné vyřešit konflikt na Ukrajině jinou cestou. V případě nesprávného zhodnocení situace Washingtonem a jeho chybného rozhodnutí vzniká pro USA riziko, že ztratí pozice nejen na Ukrajině, ale i na mezinárodní scéně, uzavírá politolog.

77 komentářů :

 1. USA je vo svete považovaný spolu s EU a NATO za agresora, už môže len strácať

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Presne tak. Svet vidí, čo sa deje, len Amerika žije v ilúzií vlastnej nezranitelnosti. Komu môže vyhovovať arogancia moci a hranie sa na boha. Amerika ak sa chce zachrániť musí zmeniť postoje, rétoriku a politiku. V opačnom prípade vstúpi do dejín podobne ako fašistické Nemecko. Nepomôže jej žiadna, ani najlepšia armáda, či iné nástroje moci. Preto Amerika spamataj sa, kým je čas a kým zlo, ktoré konas nepreleje čašu trpezlivosti. Potom bude neskoro.

   Smazat
 2. USA už nemůžou dodávat žádné zbraně na Ukrajinu, porušily by tím dnešní dohodu a tím i příměří.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak,pokud budou dodávat Ukrajině zbraně,ještě ve větším množství a údernější,je hned jasné,že si tam klid zbraní nepřejí.Ukrajina je jen zástupní cíl,hlavní cíl je Rusko,pokořit a dostat jeho jaderné zbraně pod kontrolu.Osobně tomu moc nevěřím,že na Ukrajině bude klid.

   Smazat
  2. 10. Stažení všech cizích ozbrojených útvarů, vojenské techniky, a také žoldáků z území Ukrajiny pod kontrolou OBSE. Odzbrojení všech nezákonných skupin.
   Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/2015_02_12/Plne-zneni-Minskych-dohod-1415/

   znamená to tedy i odchod amerických, polských poradců atd.. no to jsem zvědav jak to budou dordržovat..

   Smazat
  3. P.S.: Říše dobra tuto dohodu nepodepsala, takže pro ni není vůbec závazná

   Smazat
  4. Předseda parlamentního zasedání OBSE sdělil finským novinám, že Polsko a Litva již dodávají zbraně na Ukrajinu !

   Smazat
  5. Kolik dohod a úmluv už jen za posledních dvacet let porušili? Copak pro ně něco takového existuje ? Ti mají své zákony a jedním z nich je Rezoluce 758, ta jim umožňuje právo vůči Rusku čehokoliv. Najdi si to v originále - http://svobodnenoviny.eu/sokujici-usneseni-kongres-prave-vyhlasil-rusku-valku/
   D.K.

   Smazat
  6. Dohoda jsou kecy, dříve či později se bude těžko něco dodržovat. Protože v hlavách jim zůstávají stejné neukojené názory a také proto, že ti na východě netuší co je dohoda, konsenzus, demokracie. Ani mráz je nevyléčí a civilisté budou strádat.

   Slunce v duši, ogaři

   Smazat
  7. USA se tak někoho budou ptát. Si dělají co chtějí už od vybýjení původních obyvatel - Indiánů. Holt, geny jsou svinstvo.

   Smazat
 3. hrabě Kocharowski12. února 2015 16:02

  SSA nemají v úmyslu komukoliv na světě pomáhat, vždy hledí v konečném důsledku na svůj zájem a výhody pro sebe, ať to pro země, kterým SSA "pomáhají" přinese ztráty jakékoliv.
  Na politiku SSA je nutné pohlížet pouze z tohoto úhlu, a člověk se nemůže nikdy splést.

  OdpovědětSmazat
 4. USA potřebují Ukrajinu minimálně kvůli levným a prodejným vojákům. Ty se hodí kdekoliv na světě jako potrava pro děla.

  OdpovědětSmazat
 5. Soudruzi, prohráli jste, žádné vysněné Novorusko nebude. Putin couvl, protože se lekl možných dodávek USA zbraní a zradil vás. Můžete se rozčilovat, mektat vaše zlostné kokotiny a bludy o USA, ale k ničemu vám to nebude.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. https://www.youtube.com/watch?v=ipe6CMvW0Dg&feature=player_detailpage

   Smazat
  2. Vaše reakce přesně odpovídá Vašemu intelektu,gratuluji!

   Smazat
  3. Zaprodaná děvka Putin ? To vymyslí jen ten, kdo je sám děvkou.

   Smazat
  4. Už to nepij ani ředěný. Thoth

   Smazat
  5. anonym 17 .12ty si kokot jak rura daj meno nech vidime čo za čuraka urobil tvoj otec !!!!

   Smazat
  6. Murgo, vypadá to, že znáš asi tak 30 slov a z toho je 19 odvozených od slova kokot. Z tebe by tato politická iniciativa měla udělat mluvčího, aby bylo na světě taky trochu srandy.

   Smazat
  7. Pro Anonymní12. února 2015 17:12
   Ty jsi ale idiot. (To je lékařská diagnóza)

   Smazat
  8. Ale ty nejsi lékař, ale pako co sem dolezlo když se zavřely diskuse na ihned.cz. Co ten peak oil, který tam už léta předpovídáš, blbe? Kdy už konečně přijde?

   Smazat
  9. Anonym 20:30,to se musíte znát,smím znát Váš nick na ihned.cz?Mrknu se tam.

   Smazat
  10. No blábol. Tak na co to zde je?

   SvDO

   Smazat
 6. Člověče kde žijete ? To neznáte ruskou duši .To nejsou žádní zbabělci typu Zaorálka a jiných řiťolezců v Česku ! Putin necouvnul a nikdy necouvne ! To není Bohuš Sobotka !

  OdpovědětSmazat
 7. Všem těm zabořeným do análu konzumu

  https://www.youtube.com/watch?v=ipe6CMvW0Dg&feature=player_detailpage

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asociály jako ty by měli posílat do kosmu - na vždy bez možnosti návratu.

   Smazat
 8. Nějaký Minsk pro stýčka Sama nic neznamená.http://svobodnenoviny.eu/sokujici-usneseni-kongres-prave-vyhlasil-rusku-valku/

  OdpovědětSmazat
 9. Nejsi ty náhodou Borek,nevlastní brácha Karase ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1 borek = 1 karas = 1 pazderka, to všechno jsou základní jednotky pravdy (ale jenom té ukrajinské) v ČT

   Smazat
 10. čo za kokoty tu chodia daj si meno buziku a neonanuj za závesom

  OdpovědětSmazat
 11. Vysvětlí mě někdo proč ten zápis - dokument z jednání v Minsku podepsal Kučma, Zurabov, Zacharčenko a Plotnický ? Nikoliv Merklová, Holland, Putin a Porošenko ?

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/02/12/minsk-vystupy-z-jednani/#more-939326

  OdpovědětSmazat
 12. Čus novinkáří. To je ale břečka tady. Už se to hádá, uráží a nadává - samej odborník na válku. Vy byste toho tak vybojovali tím žvaněním a psaním - vy akorát. Ještě že tady ty kraviny už nezajímají ani tu redakci. Všechno se pokazilo, jak sem přelezli novinkáři.

  OdpovědětSmazat
 13. Je zajímavé,že druhé příměří se podobá tomu prvnímu,jako vejce vejci...Přišlo znovu v době,kdy Ukrajinští fašisté znovu začali dostávat na prdel...Doufám,že jim domobrana znovu neskočí na špek...

  OdpovědětSmazat
 14. Je zajímavé,že druhé příměří se podobá tomu prvnímu,jako vejce vejci...Přišlo znovu v době,kdy Ukrajinští fašisté znovu začali dostávat na prdel...Doufám,že jim domobrana znovu neskočí na špek...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Debilové jako ty se na tu válku do posledního muže úplně třepou, nemůžete se jí dočkat, úchylové. Podmínky jsou takové, že jste prohráli, blbe. Žádné Novorusko není a nebude. Leda že by Putin už po tisící nedodržel svoje slovo, ty "domobrano".

   Smazat
  2. ty musíš mít ale nešťastný život troubo viď !

   Smazat
 15. Místní osvícenec s bohatým slovníkem Milan Murga je takový slovenský Carda-retarda, který musel před časem opustit STV, kde účinkoval v pořadu "Aj múdry schybí", protože jeho IQ bylo o několik desítek pod celoslovenským průměrem rómské komunity. Tak nám ho poslali do Čech a tady nám dělá radost.

  OdpovědětSmazat
 16. Ale no tak - vy se taky třepete na to, co se každej den dozvíte abyste mohli bojovat hubou tady. Vždyť ti co válčí a zabíjejí se, vám slouží jako zábava, co byste teď dělali, kdybyste denně nemohli dřepět nad válečnými články a nechrlit svoje moudrosti? Čučeli byste na TV? Bavili byste se se svou babkou? Četli byste si válečnej román? Dyť vy tu denní porci válek potřebujete už k životu jak jste si zvykli číst všude ty on-line ptákoviny a psát k tomu ptákoviny, bez toho byste se zbláznili.

  OdpovědětSmazat
 17. Rusky bolsevik prohral, slava USA. Nebyt moznost jejich dodavek zbrani, tak by ten komous Putin nestahl ocas mezi nohy.
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ja se omlouvám, chtěl jsem napsat sláva Rusku, konečně ti fašouni dostanou co zaslouží...Palmer

   Smazat
  2. Jste o jeden Listopad pozadu, mladíku.
   SvDO

   Smazat
  3. Ja uz nevim,co si mam o vas myslet Palmere,vase prispevky jsou 'VELMI' podivne,spis velmi podezrele.....
   bavi vas to??,dostavate za to dost penez????

   Smazat
 18. Kdy Rusko prohrálo a v čem ty megablbe? Sláva USA můžeš skuhrat pořád, nikdo ti v tom nebrání, a Putina nech na pokoji ty diskuzní nulo.Ty nejspíš žádnej vocas ani nemáš ty vymaštěný jelito.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naposledy jste prohráli 2x minulý týden s námi Čechy v hokeji, což ty, Sergeji/Vasile/Ivane-to je asi nejvýstižnější-určitě nejsi. To mě vždycky potěší.

   Smazat
 19. Jak kdysi řekl STEFAN ZWEIG.

  REVOLUCE NIKDY NENÁLEŽÍ PRVNÍMU, KTERÝ JI ZAČNE, NÝBRŽ VŽDY AŽ POSLEDNÍMU,KTERÝ JI DOKONČÍ.
  A tomu tak bude i zde.

  OdpovědětSmazat
 20. Tak to stryckovi samovi nezavidim.
  Palmer

  OdpovědětSmazat
 21. Porošenko se bojí zpátky do Kyjeva. To je hlavní výsledek minské dohody. Evropa brzy uvidí, že ho neposlouchá nejenom nikdo v Kyjevě, ale že na něj kašlou i vojáci a žoldáci bojující proti Novorusku.

  OdpovědětSmazat
 22. USA je na tenkém přetenkém ledu, protože na Ukrajinu poputují skutečné zbraně, "jestli" ... tohle není bluff, je to otevřená hra, a jde v ní o hodně. O všechno, dá se říci.

  OdpovědětSmazat
 23. Stejně ti Slováci mají jako sousedé Ukrajiny ïnformace z první ruky a moc dobře vědí, kam to směřuje. Nedávno je zcela narovinu varoval i Fico (už 70%ní pravděpodobnost války !) - viz http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/361545-tisice-slovenskych-muzu-v-panice-oznamuji-ze-nechteji-do-valky.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To určitě mají, když čtu ty inteligentní komentáře bratra Murgy. Kokoti vražděj čuráky a všichni jsou to buzeranti.

   Smazat
  2. Našeho MMM (první písmeno je magor, druhé jméno a třetí příjmení) jsem vůbec nebral v potaz, znám průměrné Slováky.

   Smazat
 24. Skončí jako v Sýrii, a zlomí jim to vaz. Plus další věci kolem. Vzpomeňte Kerryho, který musel otočit o 180 stupňů a začít s Asadem spolupracovat. USA jsou vyřízení, odkecaní ... jen blafují kde mohou, ale teče jim do bot hůř než Oulíkovi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty jseš ale mimoň :-D Není divu, že komouši prohráli studenou válku když měli v čele taková paka s takovými analytickými schopnostni. Ještě za 30 let tady budeš blábolit o zlých kolabujících USA.

   Smazat
  2. http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/5525-americky-ministr-zahranici-kerry-rika-ze-je-pripraven-rusit-sankce-na-rusko

   Smazat
 25. Vrabčáci si u nás ve Studénce štěbetají, že prý většina přispěvovatelů je v psychiatrické péči dr. Ivana Davida a za každý oslavný odstavec na gospodina Putina dostanou jeden Prozac.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. David sám potřebuje péči.

   Smazat
  2. Všichni tady blijou, jak to tady jde od deseti k pěti a nikomu z nich nevadí, že tenhle člověk je jedním z těch, kteří se podíleli na chodu země v době největšího zadlužování. A dneska zve "spřátelenou armádu" zpět do střední Evropy.

   Smazat
 26. Vážený Anonyme, kdo je či by z diskutujících měl být v péči pana MUDr. Davida je nyní jednoznačné, a to z Vašeho studu za svoji identitu, ale zejména z obsahu Vašeho příspěvku.

  OdpovědětSmazat
 27. Vážený Anonyme, kdo je či by z diskutujících měl být v péči pana MUDr. Davida je nyní jednoznačné, a to z Vašeho studu za svoji identitu, ale zejména z obsahu Vašeho příspěvku.

  OdpovědětSmazat
 28. Komunista nejsem a nebudu ! ale to pako co píše nějak mne svědí dlaň metelesku plesku!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak pošli fotku,ať tě vidíme ty Onanův Rambo:-)))

   Smazat
 29. jestli tě svědí dlaň, tak mám radu. Umyj si ruku po tom, co si vyhoníš péro u obrázku Putina. Uvidíš, že se to zlepší.

  OdpovědětSmazat
 30. Ukrajina se rozdělí,množina ruských ukrajinců nikdy nezapomene,že oligarcha Poroš vraždil jejich rodiny,obyvatele ruské enklávy na UK.

  OdpovědětSmazat
 31. Jojo, Ukrajina se rozdělí a ukrajinci nikdy nezapomenou, kolik milionů jich Rusové nechali pomřít hlady a vysídlit na Sibiř.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Říká se židobolševici, mladý pane ... www.saveyourheritage.com/soviet_crimes.htm

   Smazat
 32. Fízlí troll měl na mysli Kaldu, ctitele západních hodnot a sjednavatele výhodných úroků na astronomický schodek, který vlastnoručně zařídil ? ... http://jdem.cz/bacz74

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To už ani nepochopíš, o kom je řeč? Jak si můžeš přebrat ty složité články, ke kterým se pak vyjadřuješ?

   Smazat
 33. Zajímavé je ,jak se sem najednou nahrnuli zvláštní obscéní struktury,které tu předtím nebyli!? to je neuveřitelné, jako by nàs tu zkoušeli,co vydržíme..jà bych řekla,abychom na ně prostě nereagovali!!
  jituš

  OdpovědětSmazat
 34. Něco podobného, jako s Islámským státem
  http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/jak-zapad-i-arabske-zeme-stvorily-islamsky-stat--1454992

  OdpovědětSmazat
 35. "I přes minské dohody v USA neutichají spory o nutnosti poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině, což znovu dokazuje, že američtí politici jsou i nadále připraveni zatahovat tuto zem do konfliktů, přičemž o ceně a následcích nemá Washington ani sebemenší představu", píše komentátor časopisu Forbes Loren Thompson.


  http://czech.ruvr.ru/2015_02_13/Forbes-USA-si-neuvedomuji-na-kolik-je-prijde-vojenska-pomoc-Kyjevu-8463/

  OdpovědětSmazat
 36. Bohužel se to tady opravddu zvrtlo,Jituš.Nadávky,oplzlosti.To je tedy trend Kam se poděly slušní lidé?Nejen Jituš,zdraví Věruš.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.