Reklama

sobota 7. února 2015

Stížnost Václava Prince na Radu České televize z 5.2.2015

Václav Princ
7. 2. 2015 


Dobrý den! Zúčastnil jsem se včera, dne 4.2.2015, jednání rady České televize a nemohu se dodatečně nevyjádřit jako občan ČR, koncesionář ČT a divák. V úvodu po dobu asi 1,5 hodiny jednání rady ČT jsem si připadal na jednání zcela zbytečný, protože jsem k mému úžasu slyšel a viděl, jak je rada ČT spokojená se zpravodajstvím, které hodnotila za 2. pololetí roku 2014.

Mírně řečeno, chvílemi jsem si připadal, jako na hodnocení plnění plánu někdy před 30 lety. Jednání bodu za bodem, usnesení, schvalování probíhalo formálně rychle a prakticky bez připomínek.

Před 30 lety si také nedovolil nikdo mít připomínky a najednou přišel rok 1989 a byl konec.

Na radě ČT mi chyběla konstruktivní diskuse a zcela jsem postrádal výčet nedostatků ve vysílání ČT. Velice přitom oceňuji práci jednotlivých reportérů a tvůrců pořadů ČT včetně zpravodajství. Zcela souhlasím s názorem, že co divák, to jiný pohled na událost, jiný názor. Zavděčit se všem není možné. Práce na přípravě zpravodajství bude určitě složitá práce. Ale pozor, to politické zaměření, které je z ČT vidět, to je to, co lidem, divákům hodně vadí. Někteří politici, mimochodem už 20 let v politice, dostávají v TV prostor (Václav Klaus, Miroslav Kalousek) a přitom nechali rozkrást tento stát a už dávno měli být vyšetřovaní pro zločiny, kterých se dopustili.

Pozastavuji se nad tím, že členové rady nevnímají nespokojenost diváků. V době internetu musí mít členové rady informace. A že by nikdo z reportérů nezašel mezi lidi a nezeptal se jich na jejich názor?

Předávám radě ČT v příloze této stížnosti dopis, prosím o předání řediteli zpravodajství panu Šámalovi i řediteli ČT panu Dvořákovi, kterým vyjadřuji za nás občany názor, který je rozšířený, ale ignorovaný právě veřejnoprávními prostředky, které si my diváci a posluchači platíme. Na různých internetových sítích, e-maily, se občané vzájemně vyzývají k tomu, aby si všichni odhlásili svojí TV a přestali platit poplatek, který jde na vysílání ČT. Lidé diskutují o tom, jestli je to možné a jak bude ČT prokazovat, že se diváci na její vysílání dívají, když oni se dívají na všechny jiné TV stanice, jen ne na ČT, ČT24. Je to signál, že lidi vnímají ČT tak, jak popisuji v přiloženém dopise, který jsem psal pro jiné účely a ještě dříve, než jsem se rozhodl jet z Českých Budějovic na jednání rady ČT do Prahy.

A když nebudete věřit mému dopisu, tak přeposílám náhodně dnes vybraný názor jiné skupiny občanů. A jestli ani to nebude stačit, můžu zaslat radě ČT další a další nespokojené ohlasy diváků k vysílání zpráv o Ukrajině, o Islámu, o NATO, USA, o Rusku, o válečném štvaní. A když je toho tolik na internetu, jak je možné, že rada ČT včera vedla jednání tak, jak ho vedla. Za veřejnost bylo přítomných asi 15 lidí a to velmi korektních. Všichni měli jiný názor než mělo 15 členů rady ČT. Není to k řešení?

Přeji radě ČT, kde se hlasuje 13 pro a 2 se zdržují hlasování, aby se všichni probudili ze svého snu. Situace je velmi vážná.

Na závěr si dovolím praktickou poznámku k neexitující cenzuře. Navštívil jsem vedoucího redaktora Jihočeského deníku a měl jsem připomínku k tomu, co Deník píše. Požádal mě, abych mu své připomínky napsal.

Poslal jsem mu své připomínky už začátkem prosince 2014. Dodnes se mi neozval a nevím o tom, že by vyšel článek, ve kterém se zmiňuji o tom, že cenzura u nás existuje. Novinář si nedovolí zveřejnit zprávu nebo názor, který by nebyl v souladu s oficiální politikou současných mocných. Proč? Protože se bojí o práci? To budete asi vědět lépe než já. Na závěr tedy jiný názor.

http://www.novarepublika.cz/2014/09/mainstreamova-media-nejvice-skodi-tim.html

Žádám o odpověď. A jestli dostanete odvahu, začněte se chovat jako skutečně Česká televize. To bych přál ČT. V roce 1989 také ČT a Rudé právo, bez ohledu na tenkrát existující cenzuru, pomohlo ke společenské změně.

Věřím tomu, že to dnes udělají veřejnoprávní média stejně dobře a kultivovaně, jako tenkrát.

Ing. Václav Princ
České Budějovice

19 komentářů :

 1. https://www.youtube.com/watch?v=lHK1l5Ci9sk&google_comment_id=z120y1ugeuyxvzl2q22yfvsijsishnigz04&google_view_type#gpluscomments

  OdpovědětSmazat
 2. Ano, v roce 89 média napomohla k situaci, v jaké jsou dnes, tj. vytvoření mediálního státu ve státě. K dalším změnám již tedy nejsou motivována, protože tento stav jim nesmírně vyhovuje, lepší už to z jejich pohledu ani být nemůže. Každý je na ně totiž krátký, nulová zodpovědnost, jisté bezstarostné financování, monopol na pravdu. Proto spoléhat, že média zase "půjdou s námi" je scifi. Tentokrát to budeme muset zvládnout bez nich. Teprve pak se možná obrodí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyz sleduji redaktory CT mam pocit, jakoby kazde rano dostavali povinne kyjevske propagandisticke skoleni.

   A ti jejich oblibeni mylci, ta jmena stale dokola - Romancov (redaktor Horizontu rekne - dekuji za jako vzdy excelentni analyzu) a dalsi jmena ze seznamu 11 "odborniku" ukrajinistu... Pote ti pravidelni politicti analytici cestujici po konfrrencich v EU a USA a z institutu, ktere prokazatelne plati USA

   Smazat
 3. Je nutné si uvědomit, že Rada ČT nemůže být funkční a objektivní již z principu, když je volena PS. Tedy politiky, kteří tuto manipulaci a vymývání mozků po ČT chtějí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V ČT mají určitě BSP a brzy je bude muset hlídat jednotka LM, aby jím nemohli lidé, za ty lži naložit. Ony ty zkratky jsou dnes asi jiné ale mají přesně stejný význam, jako výše uvedené.

   Smazat
 4. Řešení existuje . ČT zrušit ! Ať funguje jako soukromá televize .Kdo se na tu žumpu chce dívat ať si platí !

  OdpovědětSmazat
 5. ČT se chová jako diktátor. Vědoma si toho, že jsme zákonem nuceni ji platit nemusí se vůbec ohlížet na veřejné mínění. I politici se jí bojí, dovede zatočit s kýmkoli si zamane - i s přímo voleným prezidentem republiky. Měkké metody řešení tady nemají podle všeho šanci na úspěch, pokud se nezmění jejich právní status. Třeba schopný právník by dokázal vypracovat ústavní stížnost? Pokud je neodřízneme od peněz, budou čím dál nebezpečnější.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Konference v Mnichove. Dnes. Pres 5000 mrtvych. Kdo je zabil?

   Povstalci?

   Rusove?

   Nebo Ukrajinci kteri rikaji ze chteji unitarni jednotnou Ukrajinu?

   Smazat
  2. Dodavam.

   Civilistu pres 5000 mrtvych.

   Kterou retorikou je to ospravedlnitelne?

   Jak to, ze dokud utocili, zabijeli civilisty a postupovali, jak to ze tehdy Merklova do Moskvy nejela?

   Ona dokonce odmitla jet 17.ledna do Astany.

   To jeste Ukrajinci postupovali vpred.....

   Smazat
 6. http://m.ceskenoviny.cz/zpravy/porosenko-pozadal-zapad-o-vojenskou-podporu/1178615

  Ten clovek, ten Porosenko, je naprosto cynicky lhar.

  A to je on pry to nejlepsi s kym se da na Ukrajine jednat.

  Ano.

  O tom nepochybuji.

  Jacenuk a spol to uz je otevreny prolhany fasismus.

  I tak ale mam za to, ze ta 30 let sledovani politiky jsem cynictejsi prolhance, nez co jsou nyni na Ukrajine u moci, jsem nezaznamenal.

  OdpovědětSmazat
 7. Aspoň určité zlepšení funkce ČT, potažmo její kontrolní Rady, by mohlo nastat po změně zákona ČT podle nějž jsou členové Rady voleni. V jiných státech jsou Rady voleny politiky jen zčásti, proto třeba v Německu se od ARD dočkali omluvy za neobjektivní zpravodajství o Ukrajině. To u nás absolutně není možné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To u nás se odmítají omluvit i za to, že pronesli, že Rusové začali II. světovou válku. Nemohou se omluvit, protože prý už to vymazali z archívu, takže to vlastně neřekli. Hajzlové.

   Smazat
  2. Tady bohužel žádné stížnosti nepomůžou. Sám systém je evidentně nefunkční. Nejenže média lžou snad víc jak za socialismu, ale všechno funguje stále hůře. Nezbývá než se zasazovat o jeho pád.

   Smazat
 8. Zpravodajstvi CT24 mne pripada stejne DEBILNI jako tkz.divadelni hry Velikanabsurdnosti V. howna

  OdpovědětSmazat
 9. Máte naprostou pravdu.
  Připojuji se k Vaší stížnosti.
  Jaromír Petřík
  Boskovice

  OdpovědětSmazat
 10. Lidé z ukrajinského Záporoží protestují a mluví proti válce
  https://www.youtube.com/watch?v=AP7oi9Fvg0w
  Toto ČT určitě neodvysílá

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejhorší je, že jsem informaci o tom, že lidé ze západu Ukrajiny jsou proti válce, zaslal do Britských listů už na podzim, ale neotiskli to s poukazem na propagandu Moskvy. Co není válečné štvaní, je propaganda Moskvy. Asi v BL také chtějí rozpoutat větší konflikt. O ČT a ČRo jsem přesvědčen o tom, že jedou podle not NATO a EU, jak o tom povídal radní Jankovec na zasedání rady ČT. Ale proč BL? Když tam seděl a pracoval Kotrba, tak BL byly více lidské a měly nadhled.

   Smazat
 11. jestli je zpravodajství vyvážené nebo ne, o tom snad není problém získat dostatečně objektivní statistiku počty a minuty. Pro politické rozhodování rady toto ale asi není nic důležitého.

  OdpovědětSmazat
 12. Už jsem několikrát žádal PS aby zrušili koncesionářské poplatky pro ČT a aby poplatek umožnili diváci demokraticky platit těm médiím, které splňují jejich představy o podávání zpravodajství. Přece je nemravné. abychom my., občané platili někoho kdo nám soustavně lže, respektíve slouží politikům. Já bych věděl komu mám poplatek věnovat, ČT by to rozhodně nebyla. Mělo by to jednu velkou výhodu, a to konkurence. Všichni by se snažili vyhovět diváků či posluchačům. A vhodné by bylo, aby divák mohl platby médiím měnit aspoň jednou za 3 měsíce.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.