Reklama

čtvrtek 5. března 2015

Ach, ta "nenasytná" církev! Jakou roli v tom hraje MV?


Jiří Baťa
5.3.2015 CzechFreePress

Portál Novinky.cz informoval o příjezdu první skupiny první skupina krajanů z Ukrajiny, kteří se kvůli obavám z bezpečnostní situace v zemi rozhodli přestěhovat do Česka a získali tu povolení k trvalému pobytu. To lze považovat za velmi pozitivní zprávu, protože za poslední rok se vedla řada jednání o záměru přestěhování se krajanů z Ukrajiny, ale víc se vedly řeči, než reálné činy.

Nicméně, první přistěhovalecká "vlaštovka" již dorazila a lze jen doufat, že naši krajané najdou v Česku skutečně to, co jim na Ukrajině, zvláště v poslední době, nedostávalo: klid a bezpečí. Jak dále Novinky.cz sdělují, přibyvší krajané zamířili do jihočeské Červené nad Vltavou, kde v hotelu Vltava mohou bezplatně zůstat půl roku s možností prodloužení pobytu až na rok. Podle sdělení ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáše Haišmana, tam mají garantovaný pobyt na šest měsíců v plném komfortu, to znamená ubytování, stravu včetně dalších doprovodných programů jako integrační jazykové kurzy atd. Základní asistenci bude poskytovat Česká katolická charita, se kterou má MV smlouvu a je jím placena. Zde nebude od věci se poněkud blíže seznámit se subjektem České katolické charity, která má údajně zabezpečovat asistenci přistěhovalých krajanů z Ukrajiny.

Česká katolická charita poskytuje specifickou službu, kterou stát poskytuje starším řeholním sestrám a kněžím. Služba se poskytuje na základě řešení závazku státu ke zmírnění následku křivd na řeholnicích a kněžích, které vznikly násilným přestěhováním sester a řeholníků v padesátých letech a zákazem přijímat nové mladší sestry a bratry do řádů. Domovy jsou od r. 2007 registrovány jako poskytovatelé sociálních služeb církevním osobám.

Poskytují komplexní služby (ubytování, stravování, rehabilitační péči, pomoc s hygienou) řeholnicím a duchovním. Řeholnice jsou zvyklé žít v komunitě. Díky těmto domovům mohou zůstávat ve svých komunitách a přitom mají trvalou péči odpovídající jejich zdravotnímu stavu. Důležitým prvkem v péči je umožnění realizace duchovního poslání obyvatel domovů. Kněží, i když se vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nejsou schopni zcela o sebe postarat, jsou zvyklí na pravidelný život svátostí. V domovech je jim umožněno sloužit denně mši svatou. Proto je ve všech našich domovech velmi důležitá kaple, aby obyvatelé mohli i nadále žít plnohodnotným životem , což je pro ně ve stáří podstatná forma realizace jejich životního poslání.

Z uvedeného vyplývá, že v jejich činnosti není uvedena žádná činnost a to ani asistenční, ani jiné specifické služby, které by tento církevní subjekt v Červené nad Vltavou opravňoval k provozování výše zmíněné asistence přistěhovalým krajanům. Jak je tedy možné, že Ministerstvo vnitra uzavřelo s tímto subjektem smlouvu na "placené" služby, která nejsou předmětem jejich činnosti? Možné vysvětlení, neřku-li podezření je, že může jít o svým způsobem jistou formu korupce, neboť sama skutečnost, že jde o služby MV placené, je podezřelá. Pokud by šlo o služby neplacené, pak by smlouva MV s ČKCh byla relativně na místě, i když je otázka, nakolik je poskytování služeb, které nejsou obsahem jejich činnosti, je zákonné nebo ne.

Nabízí se tedy otázka, zda subjekt, který je dotován státem by měl, pokud má k tomu oprávnění, může realizovat služby, za které si ještě nechá platit? Kde je nějaká morálka, resp. kde končí "potřeba církve" vydělávat na všem přesto, že se církevní představitelé dušují, že v rámci restitucí budou přijaté náhrady (v miliardách korun) realizovat do charitativní činnosti? V uvedeném případě by mohla ideálně prezentovat své "dobře myšlené činy", místo toho zřejmě nejen nezákonně podniká, ale ještě bezostyšně hrabe a hrabe, stále nemá dost. Služby ČKCh necírkevním subjektům si nechávají zaplatit! To je skutečně nehoráznost.

Na druhé straně není jasné, jak je možné, že ministerstvo vnitra je schopno akceptovat takové služby a bez uzardění sepsat smlouvu na placené služby. Jak již výše zmíněno, zavání to něčím nekalým a asi by nebylo od věci prověřit, jak se věci mají. Není totiž velký problém, aby si z jistě dobře zaplacených služeb České katolické charitě nějaký dobrák na MV nechal vyplácet nějaké to "všimné"! Zdá se to být zas až tak nepravděpodobné? Zkušenosti posledních let dokazují, že řada lidí je schopna všeho. Jedna taková smlouva možná úplně zapadne v rámci stovek smluv jiných, ale protože jde

a) o služby, poskytované církevním subjektem, notabene dotovaným státem,

b) subjekt, který by měl v rámci církevní charity poskytovat dobročinnou a bezplatnou činnost si nechává za své služby platit,

c) je netypické až podezřelé, že MV takovou smlouvu realizovalo, když odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra měl vědět, nebo si měl prověřit, jakou činnost subjekt ČKCH fakticky poskytuje a proto nebude od věci, aby se touto skutečností někdo z příslušných míst zabýval, protože je drzost, když subjekt dotovaný státem vydělává na službách, které poskytuje mimo svou oficiální činnost (zřejmě nezákonně).

12 komentářů :

 1. doktor že by to někoho překvapilo.....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi potřebujeme neurékom Nejvyšších kontrolních úřadů. Do každé mozkovny politika a úředníka, třeba.
   Proč máme vysokoškoláky. Zrušit VŠ a zpátky na stromy.

   Slunce v duši, ogaři.

   Smazat
 2. Ako reakcia ma napadlo toto. Niet čo dodať. :-(
  https://www.youtube.com/watch?v=Ak8o5lSU6xQ&feature=player_detailpage

  OdpovědětSmazat
 3. Karle, vrať se.
  https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=PWidnE45k2k

  OdpovědětSmazat
 4. Jen doufám, že nejsou ubytováni (a stravováni) v Zařízení služeb MV?!

  OdpovědětSmazat
 5. Určitě se na tomto podílí lidovci. Proč by jinak byli ve vládě ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kde jsou schovaní.. Schwanzenberg, Štětina, Kocáb a další,kteří podněcovali, zřejmě i radili na přelomu roku 2013 a 14 v Kyjevě nacionalistům, jak "zatočit" s prezidentem Janukovičem a ústavním pořádkem Ukrajiny?
   Proč na místo použití našich daní, třeba pan Schwanzenberg nevezme všechny dorazivší bývalé krajany, utíkající z Ukrajiny před děly nacionalistů, nepřevezme důsledky na sebe on.
   Mohl by poskytnou všem zámecké ubytování, knížecí stravu a protože je švýcarským státním občanem, tak každému kapesné ve výši švýcarské minimální měsíční mzdy. A ministerstvo vnitra ČR ušetří. Bude moci zvýšit počty policistů, žádaných i v důsledku masakru v Uherském Brodě.
   Jak jednoduché! Vyřešeny by byly následky Majdanu dopadlé na Čechy na Ukrajině, potažmo nyní na 10 milionů spoluobčanů, tedy řešeny na náklady rozdmychovatele tamního politického, ekonomického a sociálního rozvratu. Kde byli výše jmenovaní, když navrátilci dorazili včera autobusem do Prahy? Proč si je nerozebrali?

   Smazat
 6. Naši lidi nemají bydlení ani práci a tady se bude bydlet v komfortu, práci jim taky seženou, důchody jim dají, učit česky se budou a my chudáci to budeme platit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud se k nám navracejí krajané standardní věkové struktury
   , pak potřebují místa ve školském zařízení, nikoli zaopatření pro stárnoucí řádové sestry, ty nikdy ny sklonku života neemigrují. Mladá generace hledá novou příležitost a tomu odpovídají její potřeby. Ovšem, pokud se vracejí žoldáci-provokatéři, pak se potřebují schovat do kláštera, i kdby to měla být nově postavená budova.

   Smazat
 7. Tady že najdou klid a bezpečí? Haha -hehe -hoho. My snad žijem v klidu a bezpečí? Furt se kolem nás chřestí zbraněmi, každý týden videa s popravami, uřezané hlavy prodávají on-line podprsenky a zájezdy, i u nás vybuchujou munice, i tady se lidi upalujou a vystřelujou se po hospodách, i tady matky vraždí svoje mimina. I tady panuje pětadvacet let vládní protiobčanský teror, v němž zemřela strašná spousta lidí, strašná spousta lidí byla zbídačena. To volyňským Čechům nehrozí, ty nečeká každodenní strastiplný život českých Čechů. A výhodu mají i v tom, že nerozumí česky, tedy jim nehrozí každodenní mediální lži, překrucovačky, strašné horory ( zprávy) a příšerná on-line publicistika s šílenýma diskuzema, svědčícíma o tom, jak jsou občané zmagořeni a nenávistní. To volyňským Čechům nehrozí, stejně jako to nehrozí cikánům. Maj tu ráj na zemi, můžou se v klidu množit a tloustnout, vždycky budou mít kde bydlet, vždycky budou mít dost jídla, zdravotní zabezpečení a zdarma všechny typy škol - dokonce přednost ve všem. Prakticky nejhůř se tady zachází s českými Čechy - zejména s těmi,kteří zestárnou, a po padesátce už je samozřejmostí, že je vykopnou z práce ( kromě umělého zaměstnávání úředníků a strašné spousty parazitických šmejdů, kde je naopak spousta přestárlých) s těmi, kteří celý život makali a mají důchod, ze kterýho - když ovdoví - nezaplatí ani bejvák a jsou odkázáni na všelijaký milodary a rozmary vládních teroristů. Obyčejní, slušný lidi prakticky odsrali a ještě odserou úplně všechno, každý kdo má díru do zadku si ji s náma vytře a davy úředníků denně hledaj příležitost k šikaně, a aby si o nás mohli otírat špinavý zobák. My bysme taky měli někam utéct, někam, kde nám poskytnou zadara bydlení v hotelu půl roku, padesát tisíc na ruku hned, a pak sociální podporu, kde nás zadara vyučí jejich jazyku, začlení nás do práce -kde že je takový ráj pro českého Čecha? Utekl bych ihned, a řekl bych, že se cítím být ohrožen lotry, šmejdy, podvodníky,zabíjáky, a vládou, která bojuje proti občanům už pětadvacet let -jsme s vládami ve válečném stavu -a nelhal bych.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chceš utíkat? Není kam! Blahé doby za komunistů, kdy bylo ještě kam utíkat. Teď už je tenhle svrab všude. A Volyˇnsští Čechové? Dostal mě ten, kterého se ptali, proč utíká do Čech a nebojuje za Ukrajinu. Odvětil, že už je příliš starý, ale kdyby byl mladší, přihlásí se do boje proti Putinovi. A takové válečníky sem zveme? Odplivl bych si před ním!

   Smazat
 8. Krásně napsáno. Ještě jste zapomněl, že budou mít zdarma stravu celodenní, a jistě i nějaké kapesné dostanou. Já když jsem emigrovala, tak nám nepomohl nikdo, museli jsme jít zametat ráno ulice, aby jsme měli co do huby a pak marš do práce, všechno jste musel obstarat sám, nikdo se s náma nemazlil, do smrti si budu vyčítat, že jsem se do tohhle pastátu vrátila. Tohleto přehnali, ale co my na to máme. Většína je jich důchodců, tudíž nic státu nepřinesou, naopak. Tam mají malej důchod tak co si nepolepšit. Zádný Češi to nejsou, jsou to vyčůraní Ukrajinci jak poleno.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.