Reklama

čtvrtek 26. března 2015

Azarov: Převrat na Ukrajině řídily USA

26. 3. 2015   Sputník

USA od ukrajinského vedení požadovaly agresivní protiruskou politiku. Byly však odmítnuty, a tak přešly k činům. Prohlásil to bývalý ukrajinský premiér Nikolaj Azarov v rozhovoru pro italský list Il Giornale.

 „Na jedné straně, demonstranti, kteří se objevili prakticky odnikud, začali obsazovat státní instituce, a na druhé straně, začala naprosto neuvěřitelná intervence USA do vnitřních záležitostí suverénního státu. Přišla ke mně Victoria Nulandová, diplomatická poradkyně prezidenta Obamy a dala mi ultimátum: buď sestavím novou vládu národní jednoty, která uspokojí protiruské síly, nebo Amerika nebude stát stranou událostí", řekl Azarov.
Bývalý premiér, podle svých slov, při rozhovoru s Nulandovou zdůraznil, že jeho vláda je zákonně zvolena a dvakrát získala důvěru.
„Já jí přímo řekl, že ukrajinskou politiku určuje ukrajinský lid a ona nemůže jednat takovým tónem s jeho zákonným zástupcem", prohlásil Azarov.
Když Kyjev odmítl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií, USA, podle Azarovových slov, daly ukrajinským úřadům ultimátum: „souhlasit se sestavením vlády národní jednoty, kterou vytvoří protiruské síly". V opačném případě Amerika slíbila, že „nebude stát stranou událostí". Poté se po celé zemi začala šířit vlna protestů proti ukrajinské vládě, přičemž, podle informací ukrajinských tajných služeb, protestující dostávali příkazy bezprostředně od Američanů.
„… Hlavní štáb demonstrantů se nacházel na Velvyslanectví USA v Kyjevě, které převrat ve značné míře financovalo", poznamenal Azarov.
Přičemž, Evropa se v tyto dny „úmyslně stáhla", zdůraznil politik.
„Když demonstranti přešli k násilným akcím, a když začali na milici házet Molotovovy koktejly a používat střelné zbraně, předvolali jsme si velvyslance USA a velvyslance evropských zemí, abychom jim předložili důkazy, které jsme měli k dispozici. Jejich reakce nás vyděsila. Jediné, co nám řekli, bylo to, že nemáme právo použít sílu, nehledě na rostoucí násilí ze strany protestujících. Vlastně nám svazovali ruce", řekl bývalý premiér, když komentoval kroky podniknuté tehdejším vedením Ukrajiny k uklidnění situace.
Nikolaj Azarov také v rozhovoru pro italský list okomentoval situaci s rusky hovořícími regiony Ukrajiny, konkrétně s Krymem.
„Putin zprvu prohlásil, že je připraven spolupracovat s novou ukrajinskou vládou, ale došlo k tomu, co ho přinutilo změnit pozici. Mám na mysli nepřátelskou reakci Kyjeva na jeho kroky ve vztahu ke Krymu a východním regionům, kde je většina obyvatel ruské národnosti. Bohužel, Evropa tuto hořkou pravdu nezná. Nikdo nepsal o útocích proti vojákům, kteří vzali pod ochranu rusky hovořící regiony, o vraždách neozbrojených lidí, kteří protestovali proti novému režimu. V Oděse ukrajinští nacionalisté zaživa upálili více, než stovku lidí. Kyjev chce vládnout rusky hovořícím regionům s pomocí teroru", prohlásil Azarov.

14 komentářů :

 1. A už to leze ven..........................co jinýho se taky dalo čekat

  OdpovědětSmazat
 2. Jestli se dá na něco v politice USA spolehnout, pak je to fakt, že nikdy své dolary neinvestuje na dobročinnost. Těch investovaných 5 mld. US$ bylo přece předem naplánováno. Na převrat a uchopení moci proamerickými darebáky a na přípravu války s Ruskem. Zatím jim to jde jako na drátkách. Jen ti z východu Ukrajiny se vzpouzí. S tím US huni asi nepočítali. Rusko má své zájmy, které nehodlá obětovat. Proto neustoupí.
  A tak huni narazili. Ani oni nejsou dokonale předvídaví, jak si u nás zarputile myslí mnoho havloidů, hunové se holt i pletou.
  Jenže v případě konfliktu s Ruskem, to může být kolosálně tragický omyl. A pak už asi bude jedno, kdo z nás byl havloid a kdo ne ...

  OdpovědětSmazat
 3. A někteří budou stále zatvrzele tvrdit,že za všechno může Putin

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Především si musíme uvědomit, že těmto proamerickým fašistům
   nejde o nic jinýho, než rozpoutat konflikt v evropě a z celé této (frašky) obvinit prez. Putina. Klobouk dolů před tímto pánem. Kdyby na jeho místě byl kdokoliv jiný, už by možná bylo i po "problému". Ukažte mi jediného politika v evropě, který by zastával takové postoje vlastní země a nenechal si diktovat od západu( především od amíků) tu jejich demokracii. Velmi si ho vážim a nejen ho. Podívejte se na ruskou semknutost, např. Ministra zahraničí Lavrova a vlastně na celou vládu. Přemýšlím jen hypteticky, Kdyby zastávali politikové evropy, jen trochu jiný postoj k zahraniční politice USA, tak by nemohlo dojít k totálnímu rozkolu evropy, tak jak jsme toho svědky, k totálnímu vazalství a defatko k vlastizradě. Ani jeden z politiků evropy, tomuto člověku nesahá ani po paty.USA nerespektují žádné dohody a vždy si to zdůvodní, že to od nich svět požadoval, že brání demokracii světa. Rovněž tak všichni (nebo většina) víme, že to není pravda, že je to agresor nebezpečný celému světu. Pod záštitou "demokracie" se budou plést do každého suveréniho státu. Bohužel připosranost politiků evropy je tahová, že zatím hledí a nejsou schopni jakkoliv reagovat na takzvané "spojenectví". V 39 roku taky vojska wermachtu vítali pražáci kyticemi a jak to dopadlo?
   Proč jsou vojáci USA ozbrojeni až po uši, když jsou vystavováni před obyvatelstvem jako zvířada v ZOO, tak jak jsme to viděli v záběrech z Polska? To jim taky vezou " demokracii" - pod samopalem? Ne vlastně pod M 16-kama, v plné palbě, včetně vyzbrojených obrněných transportérů. Jak jistě někteří podrobně sledují, myslím, že už agresorovi dochází dech. Dolar má životnost, podle sdělení médií, už jen několik dní 60-80, což je "cobydup. Blesková válka na Ukrajině, pod vedením vazala Porošenka jim nevychází," sere "se to na každém kroku. Na vlastním kontinentě, je to rovněž na pováženou, myslím tím Venezuelu, která odmítla jejich demokracii, když se tamnější prezident vyjádřil, že než tuto demokracii, tak raději nic. A podotýkám Venezuely se zastalo dalších 33 států. Vlastní státy mají 33 % nezaměstnanost, několik statisíců obyvatel mají na potravinových lístcích.
   Uvedená paní ( viz shora) lítá po východní evropě, jako motorová myš, jen aby rozmýchala konflikt v dalších zemích.
   Vlastně rozvíjela " demokracii". Každé" zvíře" , když dodělává tak kolem sebe kope.
   Zkuste mi někdo vysvětlit, proč mám takový pocit, když slyším svolo " demokracie" z úst politika, tak je mi na zvracení.

   Smazat
  2. Výborný příspěvek,naprosto souhlasím.
   Jenže,jak píší vícerý,Amerika je na tom špatně,takže nechce polevit,spíš ještě více to zkomplikovat,aby se to pokazilo i dalších zemích.
   zemedelec.

   Smazat
 4. No a co má jako bývalý premiér, který několik měsíců přehlížel statisícové demonstrace a kašlal na přání voličů, dnes povídat. Má snad přiznat, že to pos.ali oni s Janukovičem když se nechali Putinem přinutit k protievropskému postoji? Nejjednodušší je pro něj, najít vnějšího "pachatele" a tvrdit "já nic, já muzikant" ???

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přání voličů bylo jednoznačně vyjádřeno ve volbách, které uznal za regulerní i Západ, včetně USA. Mimochodem demonstrace byly i na druhé straně barikády, a to na podporu tehdejší vlády. To, že to Česká, tedy vaše televize nevysílala, neznamená, že se nekonaly. Pokud uznáme za normální, že se demokratická vláda odstraní na ulici, nechápu, k čemu pak pořádat volby.

   Smazat
  2. Ať už je lid kterékoliv země jakkoliv nespokojený se svojí životní situací a politickým vedením, nezadává to důvod, aby se do toho srala jakákoliv jiná země, které se to netýká. Nevím, co se USA z poza oceánu má co srát do Ukrajinců, se kterými nemá ani společnou hranici, natož cokoliv jiného...

   Smazat
  3. Přesně tak. Kdy už konečně USA pochopí, že o jejich roli světového četníka svět nestojí?

   Smazat
 5. Kedy ste prestali byť hrdý?

  Veľmi som ostal sklamaný potom, ako nás Američania jednoducho oklamali pri vojne v Iraku. Tú kritizoval aj človek, ktorého si vážim a mal som s ním veľmi dobrý vzťah – americký kongresman Douglas Bereuter, ktorý bol prezidentom Parlamentného zhromaždenia NATO v čase, keď som tam začínal.

  Keď sa ukázalo, že žiadne zbrane hromadného ničenia v Iraku neboli, očakával som, že Američania sa aspoň ospravedlnia. Ale nič také neurobili. Jednoducho to tam rozbombardovali a vytvorili tak základ krízy, ktorá je tam doteraz, a bezpečnostnú situáciu na Blízkom východe výrazne zhoršili. Takže som čoraz viac strácal ilúzie o NATO, s ktorým som kedysi sympatizoval.

  Aké je úloha Parlamentného zhromaždenia?

  Máte Severoatlantickú radu, ktorá je výkonným orgánom NATO, a potom máte „akože“ parlamentný dohľad, ktorý by malo vykonávať Parlamentné zhromaždenie. Bol som teda kvázi podpredseda parlamentu.

  Čo sa tam reálne riešilo? Aké ste mali právomoci?

  Žiadne, aj tak o všetko rozhodovali Američania. Formálne sme mali kontrolovať Severoatlantickú radu. Bol som napríklad v delegácii, ktorá bola v Afganistane. Mali sme tam mapovať situáciu. Ale čo sme mohli zmapovať? Všetci vedeli, že sa to tam nedá vyhrať, len nahlas sa to nikto neodvážil povedať.

  Tieto skúsenosti z Afganistanu popisujem aj v mojom najnovšom románe Velestúr. Videl som tam dezilúziu dôstojníkov aj vojakov NATO. Jednoducho nevedeli, prečo tam sú. Keď bol pri moci Taliban, zakázal pestovanie ópia. A za tých 13 rokov, čo ta fungovalo NATO, sa produkcia ópia znásobila asi dvadsaťkrát.

  Sklamaný afgánsky prezident Karzaj povedal, že Američania za 13 rokov situáciu v krajine nikam neposunuli, spôsobili tam len chaos a hľadeli si svojich záujmov. Toto prednedávnom povedal do očí americkému veľvyslancovi pri príležitosti ukončenia misie NATO v jeho krajine. Informovali o tom svetové agentúry a naše médiá to, samozrejme, ignorovali.

  http://www.zemavek.sk/articles/view/sme-rukojemnikmi-nato

  OdpovědětSmazat
 6. Bohužel je to všechno smutná pravda . U'dajní diktátoři jako byli Kadáfí ,Husajn a další , kteří drželi teroristickou sebranku na uzdě jsou mrtví . Jen se potvrdil fakt , že některé národy potřebují mít nad sebou pevnou ruku . V čele těchto národů musí být silné osobnosti a mít takové živly pod kontrolou . Něco podobného byl v bývalé Jugoslávii i Josip Broz Tito . Ten násilnou smrtí nezemřel , jen podotýkám , že kdyby žil nikdy by se v Jugoslávii nestalo to co se stalo . Ještě zbývá jeden vůdce , který je pro Západ nepohodlný , ale je zároveň poslední nadějí pro nás Slovany .Je to Putin !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No ještě štěstí, že my Češi už máme krev tak smíšenou, že o Slovanství si můžeme už jen povídat. Havlíček ba vám o panslovanství mohl vyprávět ... proto taky chtěl aby české země zůstaly v monarchii.

   Smazat
 7. fantasmagorie o tom, že jsme měli zůstat součástí monarchie... má jednu zásadní vadu. To proto, že by v tom případě naši dědové nejspíše zmrzli, nebo padli na ruských pláních v II. svět. válce, nebo jako dozorci b za slávu a chtíče tisíceleté III. říše, či jako dozorci v koncentrácích, jak se podařilo A. H., když tak zapojil do válečné mašinerie po anšlusu Rakušany.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro některé antikomunisty je to docela lákavá alternativa oproti Masarykově Československé republice.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.