Reklama

pátek 6. března 2015

Babišovo zmatené historické přirovnání


Dokud budou Českou republiku reprezentovat lidé, jimž příroda nenadělila schopnost formulovat myšlenky v souladu s fakty, bude nejrozumnější koncepcí české zahraniční politiky patrně hluboké truchlivé mlčení.

 
 
Už staří Římané říkávali: „Kdybys byl býval mlčel, mohls být považován za moudrého.“ Užitečnost tohoto starobylého výroku je aktuálně doložitelná na příkladu Andreje Babiše a jeho přirovnání případu současné Ukrajiny k rozbití Československa v důsledku Mnichovské dohody. Historie je sice „učitelkou života“, ovšem pouze pro toho, kdo ji zná a dokáže její příklady analyzovat bez aktuální politické angažovanosti. Pro kvazihistoriky, anti-historiky a rádoby historiky jsou dějiny košem plným haraburdí, ze kterého si každý tahá libovolně, co momentálně chce nebo o čem si myslí, že za to bude pochválen.
Himmler u ukrajinské Divize SS Galicie (květen 1944)
Karel Marx soudil, že se dějiny opakují dvakrát. Jednou jako drama či tragédie a podruhé jako fraška. Jestliže Napoleon Bonaparte představoval dramatické období francouzských dějin, pak Napoleon III. (Napoleon le Petit – jak o něm píše Victor Hugo) jeho příkladu následoval způsobem poněkud fraškovitým. V tomto případě Marxův postřeh patrně platí. Přirovnat případné rozdělení Ukrajiny, které zemi hrozí v důsledku neochoty USA připustit, že její expanzivní militaristická doktrína by snad mohla mít ve světě jistá rozumná a bezpečná omezení, k Hitlerovu využití německy mluvícího obyvatelstva československého pohraničí pro vytvoření páté kolony, je příkladem převracejícím pozice hlavních aktérů dramatu. A to hned ve více ohledech.  

Tak nejprve, fašismus (či nacismus), který Babišovo nemoudré stanovisko jaksi mezi řádky přisuzuje Rusku, je ve skutečnosti ukryt v té části ukrajinské společnosti, která se těší oblibě významné části české politické reprezentace a hlavního proudu médií – což jsou ovšem dvě části společnosti absolutně odtržené od českého obyvatelstva. Dále, zatímco Hitlerova snaha využít třímiliónové německé menšiny v Československu k rozbití státu, který Němci dlouhodobě považovali za součást Říše římské národa německého, je Ukrajina zemí ve svém historickém vývoji rozdělenou hned několika faktory mezi několik soupeřících evropských mocností, které si toto území přisvojovaly a trhaly jeho celistvost po celá staletí.

Není zde místa na vylíčení celých dějin Kyjevské Rusi od pozvání Varjagů ze Skandinávie, přes vytváření a opětné rozpadávání se kmenových svazů slovanských knížectví, boje s krymskými Tatary a později polskými králi, kteří území Ukrajiny označovali za „Okrajinu“, tedy okrajové území obývané nepolským ruskojazyčným obyvatelstvem. Není zde místa na důkladnější zmínku o kozáckých atamanech, o Bohdanu Chmelnickém (když polský kníže Jeremiáš Wisniowieckij kozáky porazil, Chmelnický požádal o ochranu před polsko-litevským státem ruského cara Alexeje) či o pověstném Tarasu Bulbovi a jeho synech (à propos, autor této novely, Nikolaj Vasiljevič Gogol, byl ukrajinského, dokonce snad i kozáckého původu, narozený v Soročinci u města  Mirhorod).
Současná nostalgie…
Byly to boje, které dále prohlubovaly rozkol mezi pravoslavím a katolickou vírou v té části východoslovanského území. Jejich průběh v polovině 17. století popsal koncem 19. století mimo jiné i polský spisovatel Henryk Sienkiewicz (trilogie Ohněm a mečem, Potopa, Pan Wołodyowkij). Dějiny této oblasti jsou natolik složité, že politici ani novináři se jimi nezabývají. Přesto vyslovují soudy, které pouze odrážejí současné snahy oblepit Kreml co největším množstvím co nejurážlivějších nálepek, mezi nimiž ta „fašistická“ a „hitlerovská“ musí působit v Rusku skutečné zděšení. Už jen při pouhé vzpomínce na více než dvacet miliónů obětí hitlerovského nacismu. Nacistické běsnění se dotklo téměř každé ruské rodiny, takže nemůže být divu, že v této části světa má srovnávání s hitlerismem obzvláště brutální příchuť, čehož jsou si výrobci nálepek velmi dobře vědomi, a proto tak i činí.
Polsko-litevská unie 1569
Sprostota je základním principem současné hysterie v obnovené studenoválečnické mentalitě a hloupé či „jen“ neuvážené výroky na její podporu působí dvojnásob odpudivě. Ale pokračujme ve srovnávání nesrovnatelného. Současná Ukrajina je jedním z těch území ve východní části Evropy, která patří k nejvíce postiženým svým postavením mezi jinými státy. V některých ohledech připomíná bývalou Jugoslávii, jejímž územím vedla starobylá hranice mezi Západořímskou a Východořímskou říši. K reliktům tohoto rozdělení mezi „latinskou“ a „řeckou“ část přibilo dělení na římskokatolickou víru a víru pravoslavnou a v písmu mezi „latinku“ a písmo cyrilometodějské tradice. Vpád Turků na toto území permanentní a zoufalé škubání jihoslovanského obyvatelstva i jiných etnických minorit ze strany silných magnetů sousedních mocností učinil ještě nepřehlednějším. Nehledě na to, že konverze k islámu (za dlouhého tureckého panství strategicky výhodná – viz beletristické texty chorvatského klasika Iva Andriće) změnila i jazykovou a národnostní mapu Jugoslávie. Ale zpět k Ukrajině…  

Ukrajina je v tomto ohledu dlouhodobou obětí sporů polsko-ruských a katolicko-pravoslavných. Zůstává málem tabu jakákoliv aktuální připomínka tohoto sporu, ve skutečnosti byl v obnoveném souboji mezi USA a Ruskem právě tento kostlivec ze skříně vytažen. A to velmi promyšleně a důmyslně. Polská pozice v EU zůstává ve stínu. Nepozorováno, Polsko opírající se o své nadstandardní vztahy s USA a stižené historickou nenávistí vůči Rusku (jejíž příčiny můžeme chápat, ale jen těžko budeme souhlasit s důsledky), brání s maximálním nasazením všem možným dohodám mezi EU a Ruskem. Přesto, při bližším pohledu je polskou iniciativu velmi dobře znát vždy, jedná-li se o některé území nacházející se ve sféře polského (polsko-litevského) historického vlivu. Zejména, pokud jde o oblast, kterou za svou sféru vlivu považuje Rusko (Ukrajina, Bělorusko).

Pokud by chtěl Babiš použít nějakého srovnání s obětováním Československa, pak se mu nabízí úplně jiný případ, ve kterém je ono srovnání z velké části opravdu na místě. Jednalo se o obětování Kosova využitím programově podpořené nespokojenosti albánské minority, která na kosovském území získala početní majoritu. Podobnou, jakou měli Němci v některých okresech českého pohraničí. Tady, v tomto případě, by byl příměr s pomnichovským Československem namístě. Jenže z albánské nespokojenosti v srbském Kosovu profitovaly některé členské státy NATO (Německo obecně z rozbití Jugoslávie vytěžilo symbolický konec versaillského uspořádání Evropy, usnadněný přístup k Jaderskému moři, zmařilo naději Bělehradu na lokální vliv na Balkáně, a vůbec se mu pomstilo za až příliš tuhý, dokonce k osvobození vedoucí partyzánský oboj v průběhu 2. světové války; a USA si jako skalp přivázaly na opasek další kousíček kdysi „sovětského východu“), tudíž se česká politická reprezentace (zapomínaje na „svůj vlastní“ Mnichov 1938) pod amputaci Kosova od Srbska dodatečně podepsala. (Opět ono Marxovo „druhé opakování dějin“ coby fraška?)
 
Ukrajinská povstalecká armáda (UPA) v akci (1943)
Současné trhání Ukrajiny na dvě (nebo vícero částí) není v dějinách této východoslovanské země ničím novým. Rozbíjení země, její rozlučování, manipulace s obyvatelstvem a geografickým, kulturním či náboženským směřováním, intervence politické, ideologické, finanční i vojenské jsou pokračováním staletého zneužívání tohoto regionu v rámci „vyšší“ politické hry. V době nacistického útoku na bývalý Sovětský svaz (Unternehmen Barbarossa), využívala německá propaganda nálad mezi tou částí ukrajinského obyvatelstva, která se cítila nacistickým vpádem „osvobozována“ z moci tehdejšího „moskevského cara“ Stalina. Důsledkem této podpory byl (mimo jiné) poměrně snadný průchod Němců Ukrajinou, obklíčení obrovských sovětských armádních svazků u Charkova v květnu 1942, patrně v důsledku informací ze strany některých Ukrajinců o pohybech Rudé armády (170 tisíc sovětských vojáků skončilo v německém zajetí) a další katastrofy Rudé armády, jejíž velení předtím Stalin zdecimoval díky paranoie tušící zradu ve všem, co bylo vzděláno ještě na carských vojenských akademiích.
Ukrajinský chlapec na Památníku Osvobození 9. května 2012 
Omlouvám se čtenářům za zkratky a určitá zjednodušení této nesmírně složité historické látky, ale snad i tento drobný a velmi neúplný exkurs do tématu umožní alespoň trochu ilustrovat nesmyslnost srovnávání nesrovnatelných historických okolností, jak se jich dopouští nejenom český politik Andrej Babiš, ale i mnozí jiní, vcelku bez ohledu na politickou příslušnost. Tato srovnání nejenom, že „stojí na vodě“, ale zaměňují příčinu za následek a zcela směšují pozice aktérů. Dokonce tak, že jejich vzájemné role prohazují. V takových případech, je-li řeč o vážných mezinárodních otázkách, je vskutku lépe mlčet.  

51 komentářů :

 1. Babiš rozumí leda tak zrní, ČSSD je banda diletantů, kteří se k funkcím dostali spíš omylem, než schopnostmi. Ostatní politické strany jsou stejně vymšelé. KSČM je příliš malá na to, aby něco změnila. V ČR neexistuje silná racionální opozice, takže se tu konají tyhle rétorické zápasy v bahně, které lze zcela ignorovat do té doby, dokud nezačnou být nebezpečné. Myslím, že stejně to vnímá Rusko. Dokud je na Hradě Zeman, je jakás takáz záruka, že ČR zústane v mezích racionální politiky. Byť dodávky zbraní na Ukrajinu jsou úniky dosti závažnými, a budou později vyšetřovány jako zločiny. Poslat tank do oblasti, kde se bojuje je totéž jako s ním střílet. Stropnický je idiot v rukou Kalouskova armádního byznys-gangu, Zaorálek je tupé hovado vyškolené v USA na ještě tupější. Sobotka se snaží seč může pochopit kolik je 2+2, a občas se mu to i daří. Bělobrádek si říká křesťanský demokrat, k smíchu. Babiš je úspěšný oligarcha a O TO TU KURVA JDE NE?! TAK CO SE ROZČILOVAT???!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ja myslim, ze velky vliv bude mit vysledek kauzy Rath. Jestli odsoudi jen Ratha a manazery firem nikoliv, tak to bude predzvest katastrofy. Svine co si tu rozdelily trh a zmizely stamiliony musi proste pochopit, ze takhle ne. Jsem velmi zvedav. Navic navrh 2 * 5 a 2 roky neco signalizuje.

   Smazat
  2. Nevěřím, že Rath je nevinný. Spíš byl by neopatrný a větší žraloci toho využili. ČR je nyní mafiánská země, nikoliv socialistická jako dříve, to je třeba si uvědomit. Mafiánská, oligarchická země, ve které reálně vládnou bohaté vrstvy. Kdo se po Listopadu nezmocnil nějakého bohatství, je jenom nicka a nula. Vládnou tu skryté kruhy kolem osob typu Janoušek, Rittig, Kellner, Bakala, Babiš atp. ... NEOFEUDALISMUS ... a na Demokracii si tu jenom hrajeme. Jsme VLASTNĚNI. Kapitalismus je nejpokročilejší podoba a fáze Feudalismu. Komunismus a socialismus byly pokusy o zastavení trvalých snah mocichtivých a majetkuchtivých přivodit tento stav společnosti.

   ... To jsou reálie. Vládne tu MAMON. Zosobněný v zemské majetkové elitě. A mamonu nezáleží na ničem jiném, než na udržení sebe sama. Kdo mamonu nabídne, že zústane ve své podobě a dále se bude moci rozrůstat, ten u něj získá přízeň. A to je důvod, proč je ČR nakloněná USA proti Rusku. Protože vládnoucí kruhy jsou jednoduše KOUPENÉ. Politika je tu koupená, nikoliv tvořená. Kdo slíbí víc, tomu se slouží. A víc slíbí ten, kdo zaručí zachování současného stavu, majetkového rozdělení. Rusko, a stranění Rusku, které je podporováno levicovým Řeckem, a je tradiční baštou levicovější politiky, je ohrožení vládnoucích vstev jako takových, protože příklon k Východu neodbytně zavání tušením budoucích hlubokých reforem, a zejména také retrospektivních reforem a reparací. Reparací OKRADENÉHO NÁRODA. ... Toho se oligarchové bojí, proto straní USA, protože USA je v oligarchizaci společnosti ještě o 15 levelů dál.

   Smazat
  3. Nevím, zdali je Rath je vinen, to posoudit neumím, nemám informace ze spisu, ale jeho případ nutí k zamyšlení. Cinknutých zakázek je v tomto státě strašně moc, je úsměvné, že i samotní politici to přiznávají a přesto se tu do zdárného konce podařilo dotáhnout jen kauzu Rath. Na ostatní policie kašle. Vypadá to, že někomu vadil.

   Smazat
  4. Stát je dojná kráva pro každého kdo se kolem ní nějakou dobu ochomítá. Kdo je v politice déle než 10 let, potom není-li to idealista, nebo "hlupák", má na sebe navázánu síť obchodních kontaktů, ze kterých žije, a ze kterých "mu kape".

   Ratha ať řeší soud, to je záležitost, která s politikou jako takovou nemá co do činění. Kdyby to bylo tak jak se snaží jeho příznivci rozhlašovat, potom by Rath přišel s nějakými konkrétními informacemi, jenže to se nestalo. Buďto je vinen a navíc ještě lhář, anebo je zbabělec. Co na koho věděl, že ho zato "nechali zavřít"? ... Nevím o žádném odhalení, které by učinil, jenom obecné řeči, kterými se snaží dostat sám sebe z vězení, do kterého zřejmě poprávu patří.

   Smazat
  5. Souhlasím s vámi, pane Dvořáku. Velmi a ze srdce.
   Jak to někde začne zavánět ziskem, jdou všechny morální kecy a VŠ tituly stranou a realizuje se. A soukromé podnikání, soukromý majetek, jsou instituty svaté. Je třeba je zrušit, ale to potrvá, než se doberem nějaké varianty socialismu třeba s dominancí obecního majetku. Asi jen s pomocí genetického inženýrství - za 200 let. Lidé musí mít hodnotovou orientaci úplně jinou než sebestředný egoismus, touha po majetku a moci (a to postižené ještě psychopatstvím). Pokud se za těch dejme tomu 200 let objeví nějaký egoista toužící po majetku místo po hodnotách duchovních a povznášejících (třeba Khárl z Rakous, Kalousek, Klaus a staticíce dalších), měl by být shovívavě a s chápavým úsměvem, posílaným začasto směrem k retardovaným, preventivně poslán na 5 let do odvykacího centra, kde by mu měl být umožněn pobyt na zdravém vzduchu za ostnatými dráty se zvýšenou ostrahou, diskuse s učiteli humánních a zasloužilými matkami těch, kteří na poli humanismu a kultury dosáhli úspěchů.

   Slunce v duši, ogaři.

   Smazat
  6. Pane Ondřeji Dvořáku, KSČM není malá, je pořád největší z českých politických stran. Má ale naprosto neschopné a ustrašené vedení, kterému se velmi zalíbilo v parlamentních lavicích a nerado by o to parlamentní obročí přišlo v důsledku nechtěně projevené odvahy.

   Smazat
  7. No výborně Ondřeji Dvořáku, ale je to jak házet hrách na stěnu. Vymyté mozky mainstreamovými médií jsou zřejmě neschopné pochopit minulost a tudíž i současnost.

   Smazat
 2. "přibilo dělení "

  Jedna taková - poměrně nehorázná - hrubka stačí znevěrohodnit a znehodnotit celý článek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ježííííš, tady jde o obsah nééé ? Pokud hledáte vyuku jazyka českého, tak jste na špatné adrese.

   Jak může jedna hrubka znevěrohodnotit článek ???? Kdyby jste se raději zamyslel nad tím, jaké hlouposti píšete.

   Smazat
  2. Samozřejmě že jediná hrubka znevěrohodní celý článek. Hrubka znamená, že pisatel neví, co vlastně píše.
   A jen tak pro úplnost byste se mohl zamyslet nad vlastní
   češtinou a kdybyste to učinil, napsal byste správně i podmiňovací způsob slovesa být. A ne nějaké pofidérní "kdyby jste". Tak to za mého mlada nepsali ani propadlíci.

   Smazat
  3. Lidé jako vy jsou v mých očích jako až neuvěřitelní blbci. Jsem přesvědčen, že to tak trochu o sobě oni tuší a tak mají velkou potřebu své komplexy léčit povyšováním se nad druhé poukazováním např. na gramatické chyby zejména jinak smýšlejících. Jsou to pitomci, co pro jedem strom nevidí celý les.

   Smazat
 3. Bureš je jen agent Monsanta což dokazují informace na internetu. I ministr zdravotnictví v návalu vzteku o něm prohlásil, že je agentem této nechutné firmy. Bylo to v době, kdy mezi těmito pány vrcholila slušná slovní přestřelka. Bureš po Němečkových slovech jen nadskakoval....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Monsanto je zločinecká organizace, a jistě má dost peněz, aby Babišovi dokázala nabídnout jeho kvalitám odpovídající částku.

   Smazat
 4. Jako mám myslící mozek (doufám) a když říkaj ruská propaganda tak tohle se dá srovnat z idnes a novinkama jako západní propaganda co myslíte? P.S. snažím se nikoho nezastávat http://cz.sputniknews.com/svet/20150306/60618.html#ixzz3Te2JIt00

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Říkáte, že máte myslící mozek a přitom víte, co píše Iděs a Hovinky.........klobouk dolů. :-(. Já osobně kvituji s povděkem, že je Sputnik konečně také v ČR.

   Smazat
  2. nezlobte se, ale já se snažím číst zprávy z obou stran jak novinky ivčera ;) tak nwoo, ac24, skutečnosti, dokonce jsem koukal i na hlas ruska což je vlastně teď sputnik.... ale říkám aby z toho nebylo něco jako novinky v podání Ruska taky snad nečtete jenom zprávy z Ruska právě to chce myslet a být objektivní a hlavně se neurážet jsme češi a slované

   Smazat
 5. Ke skvělému článku jen málo: těžko chápat tzv. historickou nenávist Poláků k Rusům po tom všem, co Poláci v historii Rusům a sovětům udělali. Jen dva mezníky bych chtěl připomenout: obsazení Moskvy Poláky, kteří ji také na počátku 17. století vypálili, a jako druhý mezník bych uvedl vraždu tisíců sovětských zajatců po neúspěšném obléhání Varšavy ve 20. letech 20. století. Mezi těmito dvěma mezníky nepominutelnou roli hraje polské torpedování snah o ustavení protihitlerovské aliance a naopak nabídky Poláků Hitlerovi, že spolu s ním podniknou útok proti Sovětskému svazu. Jestli by někdo tedy měl důvody k nenávisti, určitě to nejsou Poláci...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Opomijite vyvrazdeni Polaku a Polskych misencu v 40 letech banderovcoi. Na to Polaci bud zapomneli nebo to ani nevedi. Tak dopadli ve Volini.

   Smazat
  2. Jo, to je na aeronet.cz a po shlédnutí fotek a přečtení toho, co ve Volyni za Hitlera dělali jeho spojenci Banderovci Polákům, slabší povahy týden nespí. Čistá hrůza a čisté Zlo !!! Naprosto nechápu dnešní Poláky a jejich "kamarádění" s chuntou fašistů a banderovců z Kyjeva a okolí. Polákům by to jejich banderovci bestiálně zavraždění předci měli "vytmavit" !!!

   Smazat
  3. Neházejme všechny Poláky do jednoho pytle. I když je taky nemusím, tak za politickou orientaci země jsou odpovědni především její reprezentanti. Národ polský je stejně blbý jako náš, když si ve volbách takové "reprezentanty" vybere. Viz nepolák Tusk a nečech Babič. a za koblížek. To je velice smutné zjištění.
   Slávek, Brno

   Smazat
 6. a) měli jsme Slovákům zakázat používat slovenštinu na úřadech
  b) měli jsme jim tam dosadit naše úředníky
  c) každý kdo by protestovat tak toho jsme měli zavřít
  d) po tomhle by se určitě ti podělaní separatisti začali bouřit
  e) v první fázi bych to rozehnal slzným plynem, později gumovými projektily, ale ještě později byl si najal nějaké snipery
  f) na hlinkovy gardy bych poslal armádu a Košice bych přerovnal gradem
  g) v Blavě kde jsou samí intelektuálové bych je zahnal do nějakýho baráku a zapálil(ehm, počkal bych až se podpálí sami)
  h) no a ty blbečky co by nechtěli podpořit náš národně-osvobozenecký boj bych poslal do první linie

  No a pak bych se probudil a zjistil, že ani omylem nejsem takový kretén jako ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Skvěle napsané.

   Smazat
  2. Diky, posli to na hrad .... at jsi ceska intelektualni a politicka pod-elita alspon cichne k tomu co cemu se rika 'moudrost a vize'

   Smazat
  3. Výborně napsané (23:48). Pro toho, kdo se vůbec nezajímá o to, co se na Ukrajině děje, je to perfektní přirovnání, jak by to bylo, kdybychom to spustili my Češi proti našim bratrům Slovákům, tak jak to spustil Kyjev proti etnickým Rusům na východní Ukrajině.
   Ten kdo se prostě z časových důvodů o to nemá čas zajímat, neví, kdo je to povstalec, separatista. Nelze jim to vyčítat, když naše masmédia plodí to, co plodí. A lidi, mnoho lidí, možná až moc lidí tomu věří. Pb

   Smazat
 7. Doposud Babiš mlčel a k Ukrajině se nevyjadřoval. Ale konečně se odkopal, když nazval Rusko agresorem. Říká, že se také zajímá o zahraniční politiku, no tak ať se sebere, odjede na Donbas a přesvědčí se na vlastní oči, jak to tam vypadá, kdo koho vlastně "okupuje" a "rozděluje". Takový oligarcha jako on by tam mohl vypravit celý humanitární konvoj, ovšem ze své vlastní kapsy, do které nedobrovolně přispíváme my všichni. Dnešní Donbas je spoušť, hlad a zničená infrastruktura. http://cz.sputniknews.com/svet/20150306/48118.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jediný o kom vím, že se tam vydal byl senátor Doubrava, kterého se Senát ihned následně zřekl a jeho cestu neuznal jako oficiální návštěvu ústavního činitele, nýbrž pouze soukromou cestu, stejné publicity se pak znalostem, které tam získal dostalo od veřejnoprávních médií. 80:1 ... takový je poměr neschopných politiků ku schopným. V nejlepším případě.

   Smazat
  2. Na 80 lemplů jeden poctivý a odpovědný.

   Smazat
  3. Máte pravdu, pane Dvořáku a děkuji za Vaše skvělé psaní. :-) Spíše, než neschopní, jsou naši politici (až na pár výjimek) zaslepení, zaprodaní a ustrašení tlučhubové.

   Smazat
  4. Babiš také podporuje před lidmi utajovanou smlouvu na kolonizaci EU agresorem USA, protože se už vidí na americkém trhu, kde mu jistě bude umožněno loupat další miliardy. Naprosto nechápu lidi tady co mají holý zadek, volí miliardáře a čekají, že bude hájit jejich zájmy. Dočkají se leda oholení !!!

   Smazat
  5. no ale jak by mohl? Toho dárka řídí Monsanto a taky mu jistě bohatě přisypává do byznysu. Nikdy nezveřejnil jak se dohrabal k penězům, aby to všechno za tak krátkou dobu mohl pokoupit = poloupit. Ten pán nás přijde ještě hodně draho...

   Slávek.Brno

   Smazat
 8. I tak dobrý článek by vyžadoval ješte širšího opsání - vypsání historických skutečností -souvislostí,ale to je úkolem na hodiny a hodiny ..je ale stejně dobře,že se ke čtenáři dostanou i informace kusejší...
  co se týče Babiše,od začàtku jsem říkala jak na mně tento pán působí:s maskou pochechtàvajícího se idiota -zrádce,sketa...
  jituš

  OdpovědětSmazat
 9. Každé přirovnání pochopitelně kulhá, ale hlavní otázka a základní lidské právo tu zůstává, tedy má opravdu každá menšina v jakémkoliv státu obývající určité území právo na sebeurčení, tedy samosprávu svého území? A jak postupovat při určení hranice tohoto území? Přitom nemusí vzniknout jen samostatný stát, ale je pochopitelně možno tohoto práva dosáhnout i v podmínkách federace, tedy pokud jsou strany se schopny domluvit. Měla německá menšina u nás právo na sebeurčení a v jakém rozsahu? Mají pak toto právo i obyvatelé Krymu? A co další národy Kurdové apod. Ono to vůbec totiž není jednoduché. Takže já bych na Babiše nebyl tak přísný. Jestliže tedy souhlasíme s tím, aby lidé na Krymu, které však už předtím bylo samostatnou autonomní republikou nebo podobně třeba ve Skotsku a nebo třeba tehdy Němci u nás, kteří však tu neobývaly přesně daný region, aby všichni tito lidé mohli využívat základní lidské právo na sebeurčení, tak bychom asi měli souhlasit i s oddělením části Československa, kde byla většina Němců. Jak vidno uplatnění tohoto práva je strašně složité a naráží nejen na technické, ale i historicko-etické problémy a je proto těžké je vždy snadno a jednotně uplatňovat. Přesto se mi zdá jasné, že v případě Krymu musíme respektovat mínění snad 90% jeho obyvatel, které by mělo mít přednost před řešením válkou.

  OdpovědětSmazat
 10. Také se přidám,jak už zaznělo.že je Babiš agentem Monsanta,to navazuje spíš,že je agentem Mossadu.Všechno na to ukazuje,proto se i domnívám,že není skutečným majitelem Agrofertu,možná jen malým akcionářem a který je jen toho mluvčím,dost špatným,sice se zlepšuje,ale stejně bude vyměněn.

  OdpovědětSmazat
 11. Fiktivní příběh, který se nikdy nestal

  Hitler sedí v oválné pracovně Bílého domu a studuje ranní tisk. Pak pronese ke Goebbelsovi: „Skvělá práce Josefe. Všechny noviny píší, že sedím v Kremlu. Evropa je na naší straně. Také Konrad a jeho partaj odvedli skvělou práci v Kyjevě.“

  Pak se obrátí k ordonanci a praví: „Odvolejte Canarise z Polska, Himmlera z Guantánma, Rommela z Afghánistánu a Ribbentroppa ze Společnosti národů, kde pronesl poselství našeho národa o tom, že Wir können! Doufám, že všichni ti nýmandi konečně pochopili, že náš národ je jediný vyvolený, předurčený ostatní vést a vládnout jim. My žádné mezinárodní zákony dodržovat nemusíme. A komu se naše vůdčí role nelíbí, dostane přes držku.“

  Po týdnu sedí všichni jmenovaní kolem stolu v Oválné pracovně na poradě u vůdce. A Hitler praví: „Nadešel čas pro rozhodnou akci, pro náš Drang nach Osten. Mám pro vás všechny nové úkoly: Canaris by měl využít výhodné situace na Ukrajině a zorganizovat v Kyjevu takové menší Gliwitze. Využít by mohl naší věci nakloněné místní banderovce, které jsme k tomu účelu pomohli vyzbrojit a vycvičit. Himmler by mohl pomoct po ustavení nového nám nakloněného režimu zřídit na východě filtrační ozdravné pobytové tábory pro ruské „podlidi“. Rommel by měl pomoci novému režimu s mobilizací, vojenskou pomocí a vojenským tažením na východ. Goebbels by měl v médiích zajistit, aby všichni pochopili, že nám jde o šíření západních hodnot, svobody, míru a lidských práv. A Ribbentropp by měl zajistit, aby ostatní státy pochopily, že jde o zákeřnou hru Rusů, proti kterým je potřeba se sjednotit. Opřít bychom se tradičně mohli o naše užitečné idioty v Pobaltí a v Polsku. Říkat jim podrobnosti o tom, jaký osud jim připravujeme, nemusíme. To se dozvědí, až přijde ta správná chvíle. Očekávám vaše podrobné návrhy.“

  A teď, do práce, přátelé! Nenecháme přece území, která nám historicky náleží, nějakým barbarům.“

  http://outsidermedia.cz/fiktivni-pribeh-ktery-se-nikdy-nestal/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To ale vůbec není fiktivní příběh!
   Jen ta jména jsou lehce fiktivní, leč snadno domyslitená ...

   Smazat
 12. http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/putin-se-chysta-na-vetsi-akci-predpovida-expert/r~fba709c6c0cc11e490f70025900fea04/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A.cz jsou mainstreamová korporátní žumpa ve vlastnictví oligarchů.

   Smazat
  2. 11:46
   To je vše na co se zmůžete? To je míň než málo. V rozhovoru je přesně popsána situace.

   Smazat
  3. ano vše je popsáno, ale pohledem loajálního vyřazeného agenta, který zpívá tak jak byl naučen. A proto taky zpívání je uveřejněno v těchto korporátkách. Nic víc v tom nehledejte.
   Slávek, Brno

   Smazat
 13. Jak to jen říci slušně?
  Ač je Babiš vykutálená mazavka, která se po převratu vyznala v tlačenici a nelenila si vydatně přihtát, jako člověk a politik je jednoduchý primitiv. Dokazuje to příliš často, aby to byl jen ten úlet ...

  OdpovědětSmazat
 14. Babiš si měl vybrat srovnávací příměr s rokem 1993, kdy se Slováci zachovali, jako separatisté, a to bez povinnosti používat jen ČJ, jako úřední. Přitom rozdělení ČSFR stálo na argumentech jeden stát, dva národy, právo na sebeurčení. V současnosti nastaly stejné podmínky na Ukrajině, bohužel ke smůle všech Ukrajinců byly tyto podmínky rozdělení vyvolány a založeny na naivní představě obyvatel západní Ukrajiny o blahobytu, který je čeká při orientaci na západ, a to proti vůli Ukrajiny východní. To vše za velké destrukční podpory USA a EU. Nějak si nemohu vzpomenout, že by před Majdanem na východní části Ukrajiny někdo požadoval samostatnost a rozdělení Ukrajiny. Fašistická Ukrajina má podporu západu, neboť jsou tam vytvářeny nové demokratické mechanismy, které umožní Ukrajinu řádně vyplundrovat. Ty demokratické mechanismy jsou tak skvělé, že Porošenko raději evakuoval rodinu do zahraničního bezpečí, a tato banda je naší vládou podporována. Je to hnus velebnosti!
  Pernolt.

  OdpovědětSmazat
 15. Každý nemusí vědět všechno a pan Babiš může být dobrým ekonomem a špatným rétorem. Názor na současnou situaci na Ukrajině si, v rámci demokracie, tvoří každý po svém a argumenty si také vykládá po svém. Oddělení Krymu od Ukrajiny byl akt vynucený okolnostmi, které nastaly. Mimo jiné ochránil krymské občany od stejné války, která zničila východ Ukrajiny, a to přece byl sakra velký důvod.V klidné Ukrajině by k tomu nedošlo. A nechtít žít pod vlajkou státu, který ničí vlastní obyvatelstvo je dost pádný důvod k odděleni. Jen nechápu, proč by se měla případně osamostatnit jen část postižených oblastí a ne celé. Autorovi článku děkuji za přiblížení ukrajinské historie.

  OdpovědětSmazat
 16. Babiš touží po získání absolutní moci ,tedy po postu neomezeného vládce ,diktátora.Myslí si, že jeho současná protiruská rétorika mu přinese další výhody při budování jeho impéria. Vypadá to ale ,že si konečně cíle tohoto oligarchy začíná uvědomovat část lidí kteří ho volili ,včetně některých politiků .Snad se ho proto ještě podaří zastavit.

  OdpovědětSmazat
 17. Na Babiše bychom si měli dát pozor.Hezky začíná nabírat na obrátkách
  Sám používá upravenou řepku.Nevadí mu modifikované potraviny a
  souhlasí se smlouvou TTIP.Tak co je to za člověka.když mu na lidech nezáleží Myslím,že tak jak začal,tak by měl skončit.Hlavně že se kšefty hrnou.Kdo má hodně, chce mít ještě víc.Musíme si uvědomit,že tento
  systém mu vyhovujeJá mám v tomto jasno--volit ho nebudu LM

  OdpovědětSmazat
 18. No mě jeho výroky nepřekvapují. Babiš se sice narodil na Slovensku, ale jeho předci jsou někde na Haliči. Proto nenávidí Rusko. Geneticky je to Ukrajinec. Je to vidět i na jeho obličeji a nakonec se to odráží i v jeho myšlení.

  OdpovědětSmazat
 19. A na Ukrajině bylo taky hrozně moc Židů

  Jířa

  OdpovědětSmazat
 20. V Obamově vyjadřování je cítit reálné pokračování Hitlerovy psychické poruchy, spočívající v přesvědčení o své dějinné předurčenosti a především o nadřazení svého národy nad zbytkem světa.

  OdpovědětSmazat
 21. Ostuda Čechů,že nám vládne Slovák

  OdpovědětSmazat
 22. Myslím si to samé,co kolega z
  18:52 a taky nemusím být žádný antropolog..
  j.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.