Reklama

pondělí 2. března 2015

Blázen versus ozbrojený občan – Martin Koller

Martin Koller
Martin Koller 
2.3.2015  Novinky.cz

Tragédie v Uherském Brodě, mimochodem místě, kde sídlí naše největší zbrojovka, může vést k mnoha unáhleným závěrům. Jako obvykle se objeví plno bojovníků proti osobním zbraním v držení občana. Proto je třeba si položit řadu otázek a nahlédnout na problém z více úhlů.

Kdysi jsem v televizi vysvětloval, že nezabíjí zbraň, ale člověk. Vezmeme-li v potaz, kolik našich občanů vlastní legálně zbraně a kolik pravděpodobně ilegálně, představuje akce jednoho vyšinutého jedince na jižní Moravě zanedbatelný zlomek procenta. Nesrovnatelně vyšší počet dopravních nehod se smrtelnými následky zaviní agresivní, opilí nebo nafetovaní řidiči. Kdo chce zabíjet, nástroj si najde.

Nájezdy ozbrojenců s mačetami proti civilizovaným občanům nejsou jen českou specialitou. Odhodlaného, případně nafetovaného útočníka, který je rozhodnutý zabíjet a poté zabít i sebe, prakticky nelze zastavit. Je stejně nebezpečný jako terorista. Toho lze pouze zlikvidovat s použitím násilí proti násilí. K tomu je třeba dodat, že policie prostě nemůže být vždy a všude. Proto je zbytečné v médiích její příslušníky napadat.

Celý problém si lze představit i v opačném gardu. Obecně známý, problematický a potrhlý občan vejde do restaurace, vyvolá konflikt, vytáhne z nějakého důvodu zbraň a zahájí palbu. Jenže ostatní hosté jsou ozbrojeni a vzhledem k jeho osobě a chování ve střehu. Někteří již drží svoje zbraně v rukou, ukryté pod stoly. Poté co útočník vytáhne zbraň a začne střílet, smetou ho palbou ze svých zbraní. Ztráty na životech by byly určitě podstatně menší.

Pokud by mohl očekávat aktivní obranu, i průměrný pošuk by si rozmyslel vyvolat zbrojený střet. Jak by asi dopadla situace, kdyby mačetoví útočníci koukali do ústí hlavní? A co kdyby redaktoři v Paříži Alláhovy bojovníky postříleli? Problém je v tom, že při evropských zákonech, které především chrání a omlouvají útočníka a dávají mu přednost před obětí, by se slušní občané octli před soudem. A zde jsou třeba zásadní změny k podpoře a ochraně civilizovaného občana.

Z uvedeného hlediska lze porovnat evropskou a americkou realitu. Například v New Yorku se podařilo za posledních 25 let snížit kriminalitu o 60 % až 70 %. Důvodem je jednak podpora policie občany, jednak jejich přímá spolupráce.

Prezident Reagan kdysi řekl, že správný občan věří v boha, platí daně a podporuje policii. U nás za stejné období vzrostla kriminalita na trojnásobek, drogová neměřitelně. Jedním z důvodů je právě otázka aktivní spolupráce občan–policie. V USA totiž každé viditelné porušení zákona okamžitě hlásí několik občanů policii s využitím mobilů a internetu. U nás je občan spolupracující s policií proti porušovatelům zákona považován za hnusného udavače.

Zde si opět musíme vybrat mezi civilizovaností a zákonností na jedné a jakousi podivnou ideologickou pseudomorálkou podsvětí na druhé straně. Za 25 let jsme si stále neuvědomili, že svoboda není svobodou pro zločince, ale volbou mezi dodržováním a porušováním zákona se všemi důsledky. To logicky brání iniciativě občanů v potírání zločinu se všemi důsledky.

Dále je třeba připomenout anglickou zkušenost. Je to už řada let, ale tamní zákonodárci prakticky odzbrojili svoje obyvatele. Byly zničeny i sbírky cenných historických zbraní. Akce stála miliardy liber. Následně vzrostl počet kriminálních deliktů s použitím zbraně na trojnásobek. Zločinci, teroristé a držitelé ilegálních zbraní samozřejmě neodzbrojili. V době, kdy je možné si vyrobit funkční zbraň na tiskárně nebo namíchat výbušninu podle návodu běžně přístupného na internetu, jsou populistické odzbrojovací akce doslova k smíchu. Stačí připomenout islamistické teroristické útoky v Izraeli i Palestině. Když není po ruce samopal nebo trhavina, stačí auto.

Ozbrojený blázen, kriminálník a terorista je z bezpečnostního hlediska v podstatě totéž. Zde je třeba stále vylepšovat právní systém, který omezuje možnost přístupu takových osob k legálním zbraním. Ale žádný systém není zcela dokonalý a nezneužitelný. Objevují se i názory, že by se zbraně neměly dostávat do rukou kverulantům. To je jen další cesta k politickému řízení občanů. Za kverulanta může být označen kdokoli, jenž si dovolí veřejně nesouhlasit s jakýmkoli politickým nesmyslem, nespravedlností, cenzurou, korupcí nebo zneužíváním moci. Mimochodem za psychopata a kverulanta označovala dobová média i Jana Palacha.

Ať se nám to líbí, či nikoli, nelze podobné tragické útoky jako v Uherském Brodě nikdy stoprocentně eliminovat. Dokázali jsme zlikvidovat nemoci, zajistit v Evropě desítky let míru, ale problém lidského faktoru každého jednotlivce prostě eliminovat nedokážeme. Můžeme se o to jen snažit v rámci společnosti civilizovaných občanů. A právě v té snaze a aktivitě občana, nikoli úředníka a politika, je řešení problému.

- - -


Martin Koller  - diplomat a podplukovník v záloze. Vystudoval Vysokou vojenskou velitelsko-technickou školu v Martině a také Filozofickou fakultu University Karlovy. V armádě působil jako výzbrojní náčelník a také technický analytik.

V roce 1993 odešel do civilu a pracoval jako obchodní rada a charge d´affair na misi v Kuvajtu a Iráku. Později působil jako analytik na ministerstvu obrany.

Je autorem několika publikací s armádní tématikou, podílel se na založení prezentační akce české armády Bahna.

21 komentářů :

 1. To nebyl žádný blázen. Neurážejte. Tento muž byl ke svému zoufalému činu dohnán zrůdným kapitalistickým režimem. Stejně jako pán z Frenštátu. Navrhuji na jeho památku uspořádat tryznu.
  Mate mě ale, že oba činy nesou jasný rukopis CIA. Moc bych zato nedal, že to byly operace pod falešnou vlajkou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tohle podepisuji.
   http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3327404

   Smazat
  2. Ještě nebylo známo, kdo je pachatelem a už se státní orgány předháněli v prohlášení, že se jedná o blázna. Škoda, že pachatel nepřežil, nejen že by jsme do dozvěděli motiv popravy, ale hlavně by nikdo nemohl tvrdit, že to je blázen, protože jak známo, blázna nelze postavit před soud ! Podle mne se stal obětí tohoto zrůdného systému a mrtvý pachatel se tomuto systému náramně hodí. Nikdo se nedoví motiv, který je evidentně zamlčován. Přežili dva svědci a všimněte si, jak jsou oba doslova nepohodlný.

   Smazat
  3. Trapná ironie člověka, který sám má psychické problémy, neboť neustále se prezentovat na stránkách, na které chodí lidé očividně protikladných názorů, není úplně normální.

   Smazat
  4. no urcite to nemel v hlave v poradku, ale je mozne, ze ho ostatni spoluvidlaci nejak hecovali, oni moravaci to dokazou, takze chlap to potom vzal zkratkou.

   Proc to udelal se asi nedozvime, ale co je dulezitejsi jak zareagoval misti policie 'Hele vono se tam strili, tak radsi utecem mohli bysme taky nejakou chytit, to radsi pockame az se to vystrili"

   Je videt odvahu a kvalitu nasi policie, tihle pacholci jsou tak dobry na pokuty, a buzerovani ridicu. Mluvim, ted o Praze.. denne vidim mestskou policii ocuchavat predni skla u aut jestli tam maji parkovaci karty. kdyz mu reknete, hele tamhle se perou, tak vam reknou "no my jsme tu pres parkovaci karty"

   Proste misti policajti jsou skutecne na vybirani pokut, - nuti je k tomu predstaveni, jinak jsou pro ochranu na hovno.

   Ve slusnem state by uz vyhodili nacelnika mistnich policajtu, a ten parchant ministr ktery je krivy jak zabradli,by mel resignovat, uvolinit misto skutecnymu ministru - treba bejvalymu policajtovi a je jedno s jakou politickou prislusnosti,

   Smazat
 2. A hele, zase nějaký Palmer. Palmeři nikdy nespí, a hlídají na NR, aby první mohli reagovat, a provokovat. To nesmyslné násilí na nevinných lidech není důvod k pitomým legráckám. Ale pitomci nelze vysvětlit, že je vůl.
  Úvaha pana Kollera je hodna zamyšlení. Lze se jednou dočkat změny v chápání občanské demokratické společnosti ? V tom, že upozornit na šmejda, který nedodržuje nic, a dělá si co chce na úkor nás všech, není opovržení hodné, ale naopak výraz občanské cti a odvahy? A že je třeba si takových lidí vážit. A zároveň spolupracovat s těmi, kteří chrání nás. A hájit jejich práci. Ne si o ně "pucovat boty", jako to právě zkouší banda "presstitutů" ve zmíněném případu z Uherského Brodu. Je toho někdy možné dosáhnout? J.B.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Koller je poměrně racionální analytik, ale jeho empatické schopnosti limitují k nule.

   Smazat
 3. Osobně bych radši zde žádný policejní stát udavačů nezaváděl. Snaha působit na primitivní občany aby donášeli na své okolí je již tak dost velká.

  Co třeba změnit propagované hodnoty člověka? Aby neměl tuto potřebu sebevyjádření?
  Ale to je utopie v této supr západní společnosti, kde si člověk musí sdělené otočit o 180stupňů, aby se dostal blíže k pravdě.
  Six

  OdpovědětSmazat
 4. Pane Kollere vylezte z toho akvaria, kde žijete, takhle dopadl arch.Martin Řičář, když oznámil PČR tunelování evropských fondů: http://www.sinagl.cz/domaci-zpravodajstvi/4101-ing-arch-marek-ricar-co-jsem-potkal-v-utrobach-cssd-v-letech-2002-2006.html
  Souhlasím, nechtějme po PČR nic, ale potom ani PČR by neměla nic chtít po nás, ať se živí třeba žebrotou, ale ne z našich daní..Aleš Krejčí / Brno

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Něco podobného v malém. V chalupě , kam jsme se krátký čas předtím nastěhovali, někdo rozmlátil během mojí krátké nepřítomnosti litinové rozvody vody ve sklepě. Pachatelé si vyhlédli interval třiceti minut, kdy jsem doprovázel manželku na autobus, měli mne tedy na očích. Policie reagovala na telefonní hlášení další den, takže už nemusela použít psa (jak už jsem řekl, pachatelé nebyli z daleka). A tak se šetření omezilo na konstatování, že chalupa asi nebude obyvatelná a že vznikla škoda tisíc korun. Fotografovala se zahrada a vnějšek chalupy, ačkoli rozmlácené trubky byly výhradně ve sklepě. Tím vyšetřování
   skončilo, zapomněl bych a pořídil si za několik tisíc nový rozvod. Příští týden mi přibili kocoura hřebíky na vrata. To už jsem ani nehlásil a zavezl jej k ošetření veterináři. Myslíte, že jsem udělal chybu, když jsem se neobrátil na policii?
   Mimochodem , minulého majitele chalupy (měl na každém prstu prsten) hledala několik let policie , až jej našla v Hungarii. Pak šel na několik let do vězení a na sklonku minulého roku proběhla na Novinkách
   zpráva, že jej ,,na etapy" zastřelili někde v okolí Plzně (google: jindřich lemon). Na půdě po něm zůstala hromada zlacených rámu s vyřezanými plátny a barokní křeslo, ale o tom se na Novinkách (Idnesu a pod.) lze dočíst. Jenom osobní doklady a rodinné fotografie, nalezené v domě jsem odeslal na velvyslanectví SRN a co šlo zkopírovat, tak do pořadu Na stopě, odkud jsem dostal i poděkování.

   Smazat
 5. nazdar
  Články pana Kollera rád čtu, neboť s jeho názory většinou souhlasím. Také já si myslím, že držení zbraní zdravotně prověřenými občany se zbrojním průkazem není ohrožením bezpečnosti. Naopak si myslím, že pokud by byl zákaz držení zbraní, tak to usnadní aktivitu kriminálních živlů, neboť oni samozřejmě žádný zákaz nedodržují. Ono už také začíná být zřejmé, že za podobnými šílenými činy bývá nedostatečná zdravotní, nebo sociální péče. Prostě chyby, ze strany státu.
  Vyplouvá na povrch, že zdravotní péče o psychicky nemocné v USA, je katastrofální. Jedním z důvodů, je absence zdravotního pojištění u většiny obyvatel (jedno z amerických práv, za které se liberálové bijí - být zdravotně nepojištěn). Psychicky nemocnému, lékař předepíše nějaké léky a pošle ho zpět domů/na ulici. Hospitalizován nebude, neboť by to nezaplatil. Jestli si pacient ty léky koupil a zda je skutečně bere, již nikdo nezkontroluje. A také v USA, je nejvíce těchto „nevysvětlitelných“ případů. Obávám se, že díky úsporám ve zdravotnictví, to začíná jít tímto směrem také u nás.
  Jenom malý nesouhlas s článkem - nedával bych za vzor americkou policii. Inter-net je plný jejich „profesionálních“ zákroků, kdy je občan za drobný přestupek (či jenom podezření), odpraven. Většinou bývá odpraven nadbytečným počtem střel, zřejmě je tak tato policie školena.

  OdpovědětSmazat
 6. To by znamenalo, že ty tisíce lidí,kteří spáchali sebevraždy, loupí, mordují,kradou poklopy z kanálů a tak, jsou ve skutečnosti blázni? A my si myslíme, že i všechny vládnoucí elity jsou psychopati a blázni, protože duševně zdravý člověk by nenechal takhle zdecimovat svou zem, a ty statisíce zbohatlíků a parazitů jsou blázni, protože zdravý člověk má stud, a rozpakoval by se parazitovat na ostatních a pořizovat si luxus za cenu spousty žebráků, zubožených lidí a dětí a bezdomovců - takže to je ČR úplně plná bláznů? Normální a slušní lidi jsou -kde?

  OdpovědětSmazat
 7. Pozitiva importované americké "demokracie" se dříve či později musela objevit i u nás.

  OdpovědětSmazat
 8. http://www.denik.cz/hoffmanuv_denik/zdenek-k-20150227.html

  OdpovědětSmazat
 9. Z Hoffmanova deníku: "Z toho, co jsme se dosud dověděli o Zdeňku K., který zabil osm lidí v Uherském Brodě, šlo o muže, který se z původního kliďase a dobráka stal masovým vrahem. Na začátku jeho proměny byla údajně před deseti lety ztráta zaměstnání. Bez práce se octla i jeho nemocná manželka, o kterou pečoval..."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tady opačný pól "požíračů planety" (bankovní lichváři v ní "ze skromnosti" nefigurují) i s tabulkou: http://www.denik.cz/ekonomika/nejbohatsi-cech-zustava-kellner-bakala-z-zebricku-casopisu-forbes-vypadl-2015030.html

   Smazat
 10. Zlaté pravidlo zní :
  "Lépe zbraň mít a nepotřebovat, než nemít a potřebovat".
  Jenže i pro ty, co jí mají, by to znamenalo jí nosit KAŽDÝ DEN.
  A to se možná každému nechce.
  A nenápadné zbraně, které by vám neutrhly kapsu, jsou zakázané.

  Jířa

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zakazane- nezakazane,, pookud jde o moji bezpecnost nic neni zakazane.. proste pokud nejsi agresivni blazen, tak s jakoukoliv zbrani nikoho neohrozujes, jen se s tim nechlub.

   v pripade nutnosti je uplne jedno jestli zbran kterou pouzijes na svou obranu je legalni ci ilegalni.

   Masaryk rikal "nebat se a nekrast" a ja k tomu dodavam, "kracej potichu a nos s sebou velkej klacek"

   Smazat
 11. A proto že i nožem se dá zabíjet, zakážou je také používat a chleba si budeme trhat a máslo si na ně budeme mazat prstem.

  OdpovědětSmazat
 12. A proto že i nožem se dá zabíjet, zakážou je také používat a chleba si budeme trhat a máslo si na ně budeme mazat prstem.

  OdpovědětSmazat
 13. zbraň nosím denně v podpažáku a jsem připraven ji použít na obranu svoji i svého okolí a útočníky bez pardonu sejmu do hlavy protože jen tak dají pokoj !!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.