Reklama

pondělí 30. března 2015

Brusel a Berlín je znepokojen sbližováním Ruska a Řecka

30. 3. 2015   První zprávy
Řecko zoufale bojuje proti úpadku. Vzhledem k tomu, že jednání s věřiteli jde pomalu, Atény nyní hledají podporu v Rusku. V Bruselu a Berlíně sbližování Řecka a Ruska pozorují se znepokojením. Tsipras chce 8.dubna navštívit Putina

Řecko nejspíše požádá Rusko o pomoc pro svou nemocnou ekonomiku. Jak se SPIEGEL ONLINE dozvěděl, vláda Alexise Tsiprase má v úmyslu požádat v Moskvě o snížení cen zemního plynu pro řecké domácnosti. Kromě toho má být dosaženo dohody, aby řecké výrobky, především čerstvé ovoce a výrobky z nich, byly vyloučeny z ruského letního zákazu na dovoz zboží z EU. Řecký ministr energetiky Panagiotis Lafazanis a parlamentní vůdce SYRIZy Thanasis Petrakos odjíždí dnes na dvoudenní návštěvu Moskvy.

"Pro Řecko je tato návštěva velmi důležitá," řekl Thanasis Petrakos pro Spiegel Online. "Chceme, aby se naše vztahy s Ruskem v oblasti energetiky prohloubily a doufám, že máme pro ně na oplátku významné výhody." Řecká delegace se setká s ruským ministrem energetiky Alexandrem Nowakem a generálním ředitelem Gazpromu Alexejem Millerem. Gazprom kontroluje téměř 70 procent řeckého trhu se zemním plynem. Další setkání se plánují s ruskými poslanci Státní dumy a dalšími vládními úředníky.

Ministr energetiky Panagiotis Lafazanis je vůdcem "levé platformy" levicové strany SYRIZA. Lafazanis je proti plánům Evropské komise přezkoumat vnitrostátní energetické dohody mezi EU a nečleny EU. Bezprostředně před cestou do Ruska, ministr poslal další ostré vzkazy do Bruselu a Berlína: V publikovaném sobotním rozhovoru Lafazanis vyzval k odporu proti "bezohledné politice imperialistů", a že "EU a Německo chtějí naši zemi doslova udusit".

Tsipras chce 8.dubna navštívit Putina

Premiér Alexis Tsipras chce 8. dubna navštívit Moskvu. Mnohým řeckým úředníkům je zřejmě bližší Moskva než Brusel, je znepokojený Brusel. Obava je na místě, protože ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že má šance rozdrobit jednotu EU a získat nový vliv v jihovýchodní Evropě. Pozorovatelé očekávají, že Moskva by mohla také Řecku pomoci s úvěry.

Zatím, ale řecký premiér popřel takové plány. Nicméně, ale Atény v poslední době poprvé veřejně přiznaly, že hledají zdroje financování i mimo eurozónu. Vícepremier Giannis Dragasakis se právě vrátil z Pekingu. a vládní zdroje uvedly v této souvislosti, "že se vláda snaží získat finance mimo EU , zejména z Číny."

Řecko nabízí k prodeji přístav Pireus i s terminálem

Pokud jde o možnou podporu z Pekingu a Moskvy, je to dáno především prodejem státního majetku a geopolitickou situací. Řecko je připraveno úzce spolupracovat s Ruskem na zajištění jeho vlivu na energetickém trhu v regionu. Atény by také uvítaly ruské a čínské investice do řeckých státních podniků, jako jsou ztrátové železnice nebo přístav v Soluni. Čína má také zájem posílit svou úlohu v přístavu Pireus. Čínská státní společnost Cosco chce zvýšit svůj podíl, od roku 2009 zde již provozuje část kontejnerového přístavu. Pireus nedaleko Atén je největší v Řecku a největší přístav pro osobní přepravu v Evropě.

19 komentářů :

 1. TEN REK BY SI MĚL PROMLUVIT S POROŠENKEM

  který je pro UKRAJINU bůh a zeptat se ho,kdy povolá do nebe prý všechny ukrajince.Ono by se totiž uvolnili peníze,za které kupují ti ukrajinci tanky a panceřáky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu. V jeden den schválí půjčku bezedné a zkorumpované Ukrajině, která ji použije na vraždění vlastních lidí a zároveň neposkytnutí ani vindry Řekům, kteří by se jim ještě mohli hodit. No, jak myslí, výsledky se jistě dostaví...

   Smazat
  2. Jestli.to nevis,tak Rekove dostali 240mld Eur.

   Smazat
  3. Nevím, protože zatím dostali h...v..o.

   Smazat
  4. ..zidi moc radi vrazdi nezidy. jaris

   Smazat
 2. Mají recht, Řekové. Jen ať se nedají vydírat. Evropa není takový pupek světa, jak si myslí.

  OdpovědětSmazat
 3. Co se dá dělat,když dělnicko rolnické motyky se nevzepřou a ted budou muset trpět pod nenasytnou vydrou kapitalismu a válečné útrapy jsou jejich ukrajinským mejdanem.

  OdpovědětSmazat
 4. Petr,Jihlava.
  Řekové si zvolili dobrou vládu.

  OdpovědětSmazat
 5. Ale vždyť Rusko se topí v sankcích!! Alespoň když poslouchám ty odborníky klauny na ekonomiku rusové neví kudy kam, tak jak je možné že se na ně řekové vůbec obracejí :)))))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To, že se Rusko topí v sankcích je jen křik západních blbečků. Sankcemi trpí především EU. Pokles Rublu Rusku pomohl ve vývozu skoro všeho. Na příklad Poláci nakupují ruskou zeleninu a ovoce jen to fičí protože je to pro ně levnější. Zajímavé je, že Rusko tu zeleninu má i na vývoz, i když podle západu trpí hladomorem. Pokles ceny ropy vedl k možnosti nakupovat levné zlato a.t.d. Rusko nemá žádné dluhy, jako třeba ČR a místo toho má velké rezervy a obchod s USA se také zvýšil. Proto může lehce půjčit Řecku dostatek peněz pro vymanění se z EU chomoutu. A Čína určitě bude stát na straně Ruska a pomůže Řecku třeba jako Venezuele.

   Smazat
 6. Tak další genitální ekonom jako Kalousek promluvil /????????:-)))))))))

  OdpovědětSmazat
 7. Tohle mnohé vysvětluje! https://youtu.be/LLtm-3jTJWE

  OdpovědětSmazat
 8. Treba si vziať od Grékov príklad a nasledovať ich zbližovaním sa s Ruskom po ekonomickej a hospodárskej oblasti a ruky preč od vražedného NATO a Amerického protektorátu EU.

  OdpovědětSmazat
 9. Jsem zvědavý co v Bruselu vymyslí když Řekové neustoupí a požádají Rusko o pomoc .Šojble z CDU / stejná pakáž jako KDU v Česku / asi pukne vzteky .

  OdpovědětSmazat
 10. Po Maďarsku je další zemí Řecko, které má vládu, která nemyslí jen na svoji kapsu a zajistí si od Ruska levný plyn a rozvázání sankcí. A co náš Sobotka, co dělá pro občany této země ? Jen přikyvuje jako oslík americkému diktátu a české obyvatelstvo bude cálovat vysokou cenu. Na co je nám takový premiér ? Jen zahřívá židli a bojí se cokoliv podniknout. Koho to lidé zvolili ? Jak dlouho budou lidé dokola volit ČSSD + ODS ? Já to fakt nechápu.

  OdpovědětSmazat
 11. Len aby sa za toto spojené štáty sionistické nepomstili a neproducírovali sa naprieč Madarskom a Gréckom dragúnskov jazdou lebo Obama je americkí Brežnev.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obama je hitleruv vnuk, a to nemluvim o tech nasich zkurvenych parazitech...sobotka kalousek a spol s kradezi neomezenou

   Smazat
 12. To melo Recko udelat hned na zacatku. Ne se zacit udobrovat se svym uhlavnim nepritelem EU. Jen at dal tlaci na vydridusske Nemecko za nezaplacene reparace. At se Rekove nedaji. Brusel je degenerovany.jaris

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vize řeckého premiéra je jasná. To, že postupuje obezřetně a vyjednává i s EU, je známkou jeho zdravého, neukvapeného rozumu. Není to prostě bořič, ale budovatel a to nové cesty, jdoucí však zcela jiným směrem, než bankovní a korporátní globální oligarchie!

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.