Reklama

středa 25. března 2015

Co (ne)lze považovat za zradu

Generál Jiří Šedivý
Marek Řezanka
25.3.2015  Altpress


Diskuse ohledně chystaného několikadenního putování americké vojenské kolony Českou republikou (a to po třech různých trasách) může někomu připadat jako nepodstatná až zbytečná. Jsou tu ovšem skutečnosti, mainstreamovými médii zamlčované – jež tuto debatu činí naopak velmi závažnou a potřebnou.

Neustále je nám předhazováno, že podobná debata je nemístná. Že obdobné přesuny jsou běžné, a dosud probíhaly bez většího zájmu veřejnosti. Diskuse o vojenské koloně, jež má na našem území pobývat od 29. března do 1. dubna, jsou prý naprosto mimo. Přesně do tohoto rámce zapadá i reakce generála Jiřího Šedivého: „Samozřejmě, že to je opravdu nenormální, protože větší konvoje se přes Českou republiku už v minulosti přesunovaly a takovou pozornost to nikdy neupoutalo.“

Přesuny ovšem probíhaly po železnici a nepůsobily jako demonstrace síly. Generál Šedivý tuto zjevnou demonstraci síly ovšem bagatelizuje – a navíc se pokouší o diskreditaci kohokoli, kdo by proti ní vznesl protest: „Jsem přesvědčen, že protesty nejsou produktem názoru české veřejnosti, ale že mnoho lidí, kteří takto agresivně vystupují proti těm třem konvojům, které se v Praze sejdou, je bezesporu ovlivňováno z Ruska, nebo lidmi, kteří jsou prorusky orientovaní.“

Takové prohlášení považuji za naprosto urážlivé z hlediska například Lenky Procházkové či Evy a Václava Novotných, kteří opravdu nejsou ruskými agenty a ani jimi nejsou placeni. Zato představují názor části české veřejnosti, která si zaslouží být vyslechnuta.

Generál Šedivý přímo demonstruje, s jakou politikou je „Jízda dragounů“ spojena. Bude zklamán ten, kdo je přesvědčen, že s diplomacií.  „Ale nemůžete diplomacií řešit situaci v okamžiku, kdy má někdo absolutní nadvládu nebo má tendenci používat vojenskou sílu k řešení sporů. To bychom si měli uvědomit“, velí generál. Kdo má v tomto světě „absolutní nadvládu“? Co je vlastně pravým smyslem kolony, které někteří budou nadšeně mávat a tleskat? Je to snad odklon od diplomatických prostředků s tím, že válka je pouze jejich jiným pokračováním?

Generál Šedivý se netají názorem, že: „Jakékoli působení k porušování spojeneckých svazků, které jsou budovány v zájmu bezpečnosti státu, a tím i narušování bezpečnosti státu, je už na hranici vlastizrady. Pokud to někdo činí ve prospěch jiné státní moci, tak je to jednoznačné.“ (Parlamentní listy, 25. 3. 2015)

Jinými slovy, kdo s námi nebude držet ústa a krok, je vlastizrádce. A je přece nad slunce jasné, že musí být ruským agentem, protože česká veřejnost takto
nesmýšlí. Amen.

Holubice míru má mráčky

Pro generála Šedivého je dozajista ruským agentem i bývalý elitní zpravodajský důstojník a diplomat, Miroslav Polreich. Ten si totiž na celou věc dovoluje mít názor poněkud odlišný: „Problém však je v našich siláckých prohlášeních a snad i opravdovém zařazení přesunu této armády do kategorie „hrozby silou“. Jinak nám to ani prezentováno není, a to jak politickými činiteli, tak i naší generalitou, která nás ujišťuje, že „máme také prostředky, procedury a vůli je nasadit“ (generál Pavel). To však není řeč o přesunu z místa na místo. Zde charakterizujeme účelnost přesunu, a ten je již v příkrém rozporu s jediným závazkem, který jsme podepsali při vstupu do NATO (čl. 1.). Zde jsme se zavázali „zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou“. Bylo by nadbytečné charakterizovat dále tento závazek z pohledu právního rozboru, společenské významnosti či raději jak přispívá posilování, uklidňování a stabilitě bezpečnostního prostředí. Závazek je jasný. Jiný přístup od ďábla jest. Bohužel, myslím, že právě zdůrazňujeme ten jiný přístup, a to navíc v situaci, která by měla i naším přispěním „urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž můžeme být účastni mírovými prostředky, tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost“. To je další citace našeho závazku dle NATO.“ (Parlamentní listy, 25. 3. 2015)

Že bychom při šesti set let starém výročí jedné zlomové události začali za šíření pravdy opět upalovat? Byl by to jistě netradiční přístup k oslavám – a zřejmě by si našel i své fanoušky. Pokud nám ovšem na srdci leží hodnoty – jež by snad měly být i těmi „západními“, jako jsou demokracie, svoboda projevu, humanismus, mír, sociální stát, odbourání chudoby, nenechme se umlčet. Vymezme se proti všem, kdo hájí „jedinou možnou pravdu“, i vůči všem, kdo pravdu diskreditují nemístnou adorací druhé strany a kteří jsou nedůvěryhodnými. Takovou příležitostí je například pokojná demonstrace na Václavském náměstí v Praze konaná 28. 3. od 15:00.

Zkusme nemlčet. Možná se nám podaří, že „západní hodnoty“ budou vnímány i jinak než jako mučení, plošné odposlechy, vedení válek bez mandátu OSN či upřednostnění zisku úzkých kruhů před zájmy většiny občanů.

23 komentářů :

 1. ti naši povedení jenerálové toť svoloč servilní a zrádcovská to v číně by byli u zdi za zradu odměněni

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ti naši bývalí Náč. GŠ svorně takto hovoří, jinak by nebyli ve špičkových funkcích zejména u NATO. S kým kolaborují viz dále.
   Nesouhlasím s p. Šedivým v tom, že odpor proti konvoji je spojen s láskou k Rusku - to je okrajové. Můj odpor je spojen ze sta % se zločiny skoro po celé planetě, které světové kurvítko páše. Rozkolísají zemi tak, aby měli přístup k ropě, 100 tisíc humanitárně mrtvých třeba i zakázanými zbraněmi, dosadí loutkové vlády, které situaci nezvládají a stát jako Libye či Irák podléhá destrukci a občanské válce.
   Nám neškodí? Co třeba práškování chemtralis, či jak se to píše, co jejich vymývání našich zbytků mozků? Co smlouvy typu TTIP - které mají být 5 let tajné? Co jejich kultura a snaha o dobytí vesmíru - ve jménu jakých hodnot? Těch co by řekl Stropnický?
   A toto vše je třeba ocenit při průjezdu kolony. Stačí transparenty.

   Slunce v duši, ogaři.

   Smazat
  2. Panu generálovi dosud nedošlo , že Amíci nacvičují úprk z Ukrajiny až jim Rusové vypráší kožich.

   Smazat
 2. http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/pres-cesko-projede-konvoj-americke-armady--107865/

  Nejde o výjimečnou situaci

  Loni se na území ČR uskutečnilo 131 podobných přesunů, celkem se jich účastnilo 1631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky. Z tohoto počtu se 11 silničních přesunů týkalo příslušníků armády USA, konkrétně šlo o 632 osob a 316 kusů techniky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už by jste si v tom měli pomalu začít dělat jasno. Buďto je to skutečně jen normální obyčejný tuctový přesun (patrně z důvodů nácviku ústupu prováděný po vlastní ose) a nebo se jedná o demonstrativní "Jízdů dragounů" a tudíž u nás o bezprecedentní demonstraci vojenské síly!

   Jedno vylučuje druhé.

   zdr.
   JiB

   Smazat
  2. A proč se nám, hoši emerický, nepřesouvají nejkratší cestou? A i kdyby, v této napjaté situaci je načase dát najevo, že se nám to jejich harašení zbraněmi vůbec nelíbí. Myslím, že by měl každý jednat, jak to cítí. Ti, co to podceňují a ti, co jim je všechno, kromě jejich dvorku jedno, nechť sedí doma. A my ostatní půjdeme vyjevit svůj názor...

   Smazat
  3. Amícký plukovník řekl, že se nakonec rozhodli pro ostré řešení - tedy má to i další významy.
   Zrovna tak lze proti amíkům demonstrovat před jejich ambasádou; jsou zvyklí. Demonstrací sklízíme ovoce za takové jako agent CIA Benda starší, Havel, Diensbier starší, Štětina, Duka, Kocáb, Halík, ředitel ČT, Alexandr Vondra, Klaus a tisíce dalších - ti by si to měli slíznout a proti nim rozprostírat nápisy, ptát se jich na jejich teroristické zločiny a tak. A vysílat to v necenzurované televizi.

   Smazat
 3. Z pana ex-generála jsem na rozpacích. Před listopadem 1989 v přihlášce do KSČ s přiloženým životopisem byla zásadní formulka (která samozřejmě byla psaná volně, aby to nevypadalo jako nařízené).
  ,,Souhlasím s internacionální pomocí SSSR a bratrských zemí v roce 1968." V případě nezletilosti v té době se uvádělo asi ve formě: ,, V roce 1968 mi bylo pět let, situace mi byla vysvětlena rodiči a souhlasím s... atd." Pan generál byl vyslán k postgraduálnímu studiu na VA AZ v Brně za normalizace. Na postgraduál se vysílali zásadně členové strany (KSČ), tedy pan generál taktéž musel ,,souhlasit." Ve stejné situaci je i gen. Petr Pavel. Velitel VP gen. Šulc je dokonce absolventem Vojenské politické akademie Klementa Gottvalda v Bratislavě. Dva z těchto pánů znám osobně a nezpochybňuji jejich vojenské schopnosti. Jsou, nebo byli vojáci, jsme členy nějaké aliance, ale z morálního hlediska bych se držel toho vojenství a nekomentoval politiku.

  OdpovědětSmazat
 4. Pan generál je pořád stejmý pedant . Za bolševika cvičil s tanky s Rusákama v Boleticích . Dnes je Amerikános .

  OdpovědětSmazat
 5. https://www.youtube.com/watch?v=xndPWX0KzhI

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. video není dostupné píše na Seznamu

   Smazat
 6. Jinými slovy, kdo s námi nebude držet ústa a krok, je vlastizrádce. A je přece nad slunce jasné, že musí být ruským agentem, protože česká veřejnost takto nesmýšlí. Nebo:"kdo nejde s námi, jde proti nám" a to je ta demokracie, kterou hlásají ti naši nejvyšší předstatitelé. No a pana generála bych degradoval na vojína.

  OdpovědětSmazat
 7. Je dobře,že se zjišťuje,kdo je Americký agent.

  OdpovědětSmazat
 8. Tito zelení mozci nejsou schopni uvažovat jinak ,než z pozice síly.Také pražští lehkoživkové,přisátí na státní kasu musí řičet ve prospěch \\\\\\\\\usa ,jinak by ti,co jim platí jejicich bohémský život mohli procitnout a chtít po nich ,aby se začali živit prací prospěšnou a ne natáčšet filmy za miliony na které přijde 20 diváků a ještě si rozdávat v přímém přenosu ceny za uměl. tvorbu-cha,cha.Tak jen strašit plebs Rusama,aby neměl čas myslet,že,vy hovada,ale národ se probouzí a budete všichni včetně bandy v Ť žít za VLASTNÍ!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Generál půjde před tribunál za vlastizradu.

  OdpovědětSmazat
 10. Za poslední odstavec velmi děkuji, mou reakcí je, že půjdu nemlčet. Kulturně, civilizovaně a promírově.

  OdpovědětSmazat
 11. Pane Řezanko, váš článek je moc argumentačně logický. Prosím Vás, na vojáky s nějakou logikou nechoďte. Oni se musí řídit rozkazy. Tedy těmi, které přijdou z vyšších míst, tedy emerické ambasády. Ty mezistupně záměrně vynechávám včetně naší protektorátní vlády. Protože ta nevládne, ale jen vykonává rozkazy vyšších míst taky.

  OdpovědětSmazat
 12. Přesun po železnici je namáhavý a trvá déle. Než se naloží tanky a technika na vagony, to je složité. Jet po vlastní ose jde zahájit téměř okamžitě. Amíci si nacvičují trasy, kudy budou zdrhat, až jim Ruský medvěd rozbije držky. Vagonování by bylo pomalé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já myslím,že v té rychlosti by ten vlak i předběhli.Oni vůbec netuší která bije.Neznají ani trochu ruskou mentalitu a jsou zvyklí každého podcenovat. S nimy to bude rychlý.

   Smazat
 13. Ano, pani Prochazkova spionka opravdu neni. Duvodem jejich vlastizradnych aktivit je prachobycejna pitomost. Jeji tatinek musi rotovat v hrobe jako vrtule.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To určitě mluvíš o té "skvělé a pravdivé" novinářce Petře Procházkové že?

   Smazat
 14. Josef Jenčík (1893-1945) – Byly ztráty na mrtvých
  ...
  K zavedenému tuctu domácích stran přibývala partaj za partají; ale všechny byly jaksi pro kočku – samé takové fádní hračičky pro politickou dospívající nebo již dospělou mládež. Zato v Německu se rodilo cosi mimořádného, něco famózně se vtírajícího, co podivuhodně dunělo Götterdämmerungem*) a co prozrazeno lomozilo předhistorickou germánskou krvežíznivostí. Docházely první zprávy o vytloukání židovských obchodů, o zbrusu nových pogromech, jakož i fackách, padajících přímo z prostředí rodící se Třetí říše na udivené tváře zevlujících soukmenovců. Pravda, tenkrát, dvanáct let po tom neštěstí v Prášilce, se to vše bralo spíše jako atraktivní zpravodajství dosti nudných dnů, avšak jistá ústředí a místa, zasvěcená do piklů světa, vyluhovala již první pot. Že by tohle hrozilo sírou, ohněm a Sodomou?
  Široké vrstvy byly však dosud bez starostí. Široké vrstvy, tedy i těsně sešikované masy dělnického hnutí, nemohly mít těch jemných čidel odpovědných jedinců, kteří řídí osudy. A proto nacismus tak jak byl, jak se jevil svou konvencí, připomínal veřejnosti spíše politické zábavní parky, než skutečného tragického partnera dne, který musil přijít. Když se narodila V l a j k a, veselé sdružení povykujících kandidátů doktorů práv, kteří se každoročně na své valné hromadě poprali, nikdo netušil, že se v tom politickém zvěřinci zrodila hnusná háková hyena, jež později smrdutým výdechem málem otráví všechny Čechy -
  ...
  *) Soumrak bohů (narážka na operu R. Wagnera)

  P.S. A na konci války byla velká část nacistů vřele uvítána v USA.

  OdpovědětSmazat
 15. Toto Šedivému napsal voják, který pod ním za komunistů sloužil:

  Ty ubohý pezpáteřní Švejku,, , zdenek7, 25. 3. 2015 18:56:35
  Měl jsem tu "čest" absolvovat vojnu právě v Táboře u tankistů, v místě vašeho působení coby velitele na vysokém postu..!!!!! KAŽDÝ DŮSTOJNÍK byl členem či funkcionářem komunistické strany, takže nějak "nerozumím" tomu že to nikde neuvádíte v živozopise... A moc dobře si pamatuji, jak každou chvíli vjela do areálu volha s Ruskými důstojníky, s kterými jste se tam bratříčkoval...!!!! Vy nejste voják, vy jste další z dlouhý fronty šmejdů, kteří vytáhli hlavu z ruského zadku a běželi ji zabořit do zadku černého opičáka... Vy nezastupujete armádu, ale bandu švejků, kteří čekaj na rozkaz do kterého zadku vlézt,,!!!! Jsi jen ubohý lokaj ve slušivý uniformě...!!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.