Reklama

neděle 29. března 2015

Estonští konzervativci doporučili kolegovi ve straně, aby četl Hitlera


28. 3. 2015       zdroj
V parlamentní Konzervativní lidové straně Estonska (EKRE) bylo doporučeno členům strany studovat díla Hitlera. Toto doporučení bylo dáno olympijskému vítězi ve vodním pólu, členu EKRE Maite Riismanovi. Informovalo o tom on-line vydání DELFI.

Seznámit se s pracemi vůdce Třetí říše bylo Riismanovi doporučeno poté, co se obrátil k vedení strany s otevřeným dopisem. Olympijský vítěz v něm vyjádřil údiv nad tím, že EKRE chrání své mladé členy strany, kteří působí na pozadí nacistických symbolů, uskutečňují pochodňové průvody a činí provokativní prohlášení.

"Mám pocit, že jsem se dostal do sekty, která zpochybňuje tradiční křesťanské hodnoty. "Vybudujeme v Estonsku vojenské továrny! Začneme vyrábět tanky! Zachráníme podle příkladu Německa 30-ých let estonskou ekonomiku! Pro rozvoj malého národa je ve fašismu mnoho pozitivního! Zakázat estonským ženám potraty!" Nebo neumím číst, něco si vymýšlím? To jsou už výzvy Riigikogu (estonského parlamentu), ne chyby mládí. Proto jsem se obrátil ke svým spolustraníkům," uvedl v otevřeném dopisu Riisman.

DELFI pak vysvětlil, že svým provoláním se snažil orientovat estonskou mládež na jiné hodnoty, než jsou nacistická gesta a tetování. Podle něj však starší členové strany na to reagovali velmi negativně. Jak poznamenal Riisman, v reakci na otevřený dopis EKRE mu bylo řečeno, že mají co do činění s dalším nevzdělaným sportovcem, který si musí nejprve zajít do nejbližší knihovny a přečíst si díla Hitlera.

"Ano, to mně bylo doporučeno. Můj diplom Moskevské státní univerzity se tedy pro členství v EKRE nehodí. Člověk, který většinu svého života prožil v Moskvě a Paříži, ničemu v estonských záležitostech nerozumí!" řekl Riisman.

V únoru v Estonsku vzplanul skandál v souvislosti s vyjádřeními předsedy mládežnického křídla strany EKRE Jaaka Madisona, který prohlašoval, že v Hitlerových činech bylo mnoho pozitivního, a vyzval k etnické čistce v zemi. Při posledních volbách 1. března byl Madison zvolen do parlamentu. Celkem strana EKRE získala 7 křesel ze 101.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

4 komentáře :

 1. To už EU tak zparchantněla, že mezi své členy přijala takové fašisty? Jestli je to tak, jako že je, pak musíme přiznat, že EU (či spíše její vládnoucí činitelé) jsou také fašisté.

  OdpovědětSmazat
 2. Myslim, ze sever a skandinavie jsou total fasouni. Krome Finu, ti jsou jini... Mame se za 15, 20 let na co tesit. Zacne mazec... Nedej Boze driv... ;-/ Slovani pujdou do kytek. Novy lagry jako ze praseci farmy jsou ready, nater zaschnul, teplota predehrate pece optimalni...muze se zacit stehovat ;-)
  Kua co to je za dobu???????? :-(

  OdpovědětSmazat
 3. Že je taková situace v Evropě, poděkujme rovněž našim voleným státním činitelům a všem podrazákům s leštičům klik. Nesmíme však zapomenout na praotce "HAVLA" a postavit mu v každém krajském městě pomník v nadživotní velikosti. Ten jeho vyvěšený ksicht na Václaváku je málo. Cizinci si myslí, že na koni sedí Havel. Jsou to především Američané.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.