Reklama

čtvrtek 26. března 2015

Jemen, klasický scénář US-politiky


26. 3. 2015   Svobodné novinyJak by vám líbilo, kdyby se nad Prahou proháněly americké ozbrojené drony a zabíjely civilní obyvatelstvo? Video ukazuje,( viz dole v příspěvku) co se dělo v hlavním městě Jemenu.
Po Libyi, Iráku, Sýrii, Afghánistánu následuje další strategický ústup USA. Podejme dva důvody nenávisti k USA politice v této zemi, o nichž jsme psali v rozmezí dvou let.

 V lednu 2011 zatkla jemenská vláda jednoho z nejznámějších nezávislých novinářů jménem Abdulelah Haider Shaye. Po 34-denní vazbě byl obviněn z trestných činů „vázaných na teroristickou činnost“ a dostal 5 let vězení. Novinář se stal okamžitě vězněm svědomí a proces odsoudily všechny velké organizace hájící svobodu tisku a lidská práva: Amnesty International, Human Rights Watch, Committee to Protect Journalists a také International Federation of Journalists. Navíc se za statečného novináře postavili vůdci kmenů v Jemenu a veřejně protestovali proti rozsudku. A to v pouštním Jemenu něco znamená, proto byl prezident Ali Abdullah Saleh připraven Shaye propustit.
us zbrane pro jemen


Jenže pak do procesu osobně zasáhl prezident USA Barrack Obama. Prezident USA prohlásil dne 2. února 2011 ohledně novinářova omilostnění prezidentem Jemenu, že má „velké obavy z předpokládaného propuštění na svobodu“. Novinář tedy zůstal 3 roky ve vězení a byl propuštěn až nyní. Abdulelah Haider Shaye za nebezpečného teroristu? Tento novinář udělal to, co by asi žádný oficiální český novinář už dnes neudělal: šel si do terénu osobně zjistit fakta. Pentagon bombardoval střelou BGM-109D Tomahawk se 166 kazetovými bombami osadu Al-Majalah dne 17.12. 2009 jako teroristické hnízdo, pochopitelně úspěšně. Jenže oficiálně tuto akci provedly jemenské vzdušné síly vlastními letadly a takto to bylo vytroubeno do světa. Novinář tam jel, sebral zbytky munice, spočítal roztrhané ženy (celkem 14) a děti (celkem 21) a napsal o tom zprávu.

Klíčové bylo, že USA použila nejen dálkovou střelu s plochou dráhou letu, ale navíc i kazetovou munici, která je oficiálně zakázaná, protože zabíjí civilisty. Ve filmu Dirty Wars , který natočil jeho americký kolega, investigativní novinář Jeremy Scahill, vystupuje jemenský politický vězeň jako jedna z prominentních postav popisující špinavé války Západu.

Skutečný důvod nenávisti obyvatel Jemenu je nabíledni. Odborné studie (viz zde) uvádějí z nepřímých zdrojů pro Jemen následující počet útoků bezpilotními drony. Rok/počet útoků/počet mrtvých:
2002 / 1 / 6
2011 / 10 / 81
2012 / 20 / 146-180
Tyto předběžné odhady ukazují eskalaci konfliktu. Jakých výsledků dosáhli Američané svou útočnou válkou? Destabilizovali vládu premiéra Ali Abdallah Saleha, který systematicky lhal o útocích USA a tvrdil, že je provádí jeho armáda. Místní obyvatelstvo nenávidí USA stejně jako al-Kájdu, protože jsou pro ně stejně nebezpeční. Takto vypadala demonstrace proti US-dronům v Sáná (srpen 2013). Výbuch bomby přímo na demonstraci (viz úvod videa) provedený neznámými provokatéry zabil 22 osob. Tyto kmeny dnes ovládají Jemen a donutily Američany k útěku.
Jak by vám líbilo, kdyby se nad hlavním městem Prahou proháněly americké ozbrojené drony a zabíjely civilní obyvatelstvo, stejně jako se to děje v hlavním městě Jemenu? Záběr letícího dronu v Sáná máte na videu, ale YouTube už video vymazalo (zde ). V zemi běží podobný scénář jako v Iráku. Premiér Saleh byl loutkou Američanů, prováděl jejich politiku a systematicky utlačoval šíitské kmeny v Jemenu. Ty se nespojily s Al-kájdou, kterou jako sunnitskou odnož nenávidí, a ona je terorizuje. Kmenová opozice vytvořila vlastní bojové milice, které úspěšně ovládly rozsáhlá území. USA již v únoru uzavřely své velvyslanectví v hlavním městě Sáná a začaly připravovat postupný odchod nevojenského personálu.
Pak šíitští povstalci Hútíovci zaútočili na prezidentský palác a televizi a Američané se začali pakovat stejně rychle jako z Iráku. Tam ISIL ovládli sunnité utiskovaní proamerickým šíitou a premiérem Malikim. Viz náš článek Absurdní politika Západu ohledně teroristů ISIL . Takže US-army začala ve zmatku prchat a stejně jako Iráku předala rebelům do rukou velmi cennou výstroj. US-army se po ústupu z Jemenu oficiálně nemůže dohledat těchto položek.
Pro lepší ilustraci si klikněte na článek ve Washington Post, který o ztrátách vojenského materiálu napsal jako první. Tento korporátní list má na americkou armádu výborné konexe, aktivně pomáhal při lhaní ve druhé válce v Iráku. Seznam ztracených položek najdete zde .

3 komentáře :

 1. Podstata jemenské války: Šíté z kmene Huthiů podporuje Írán a Rusko. Ti bojují proti Sunitům podporovaným Saudy a kurvítkem USA. Huthiům bylo ukradeno území Saudů s velkými zásobami ropy. Šíté svrhli loutkovou vládu USA. Ta se cítí být oprávněna jednat, protože demokracie = její zájmy + zájmy Saudů. Klasická válka, která neměla vzniknout, kdyby někdo nerozeštvával svět proti sobě a pak z toho profitoval.

  SvDO

  OdpovědětSmazat
 2. Hezký příspěvek i do diskuze k americkému zastrašovacímu konvoji. Nezapomínejme přátelé, že ti američtí, větrem ošlehaní hoši, co se jim tu někteří chystají mávat na přivítanou, to nejsou žádná neviňátka, řadoví američtí dezinformovaní civilisté, kteří netuší, která bije. Oni se takovýchto misí osobně účastní a velice dobře vědí, co USA za hrůzy skrze jejich osoby rozsévá po světě... Jsou to placení zabijáci, mají na rukou krev. Proto: Protestovat, protestovat a ještě jednou protestovat proti jejich drzému průjezdu naší vlastí!!! No ne?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, chtějí vyzkoušet, co si necháme líbit. Takže klidné protesty a nenechat se vyprovokovat.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.