Reklama

neděle 29. března 2015

Jen „agenti“ a „blbci“ chtějí mír?

Marek Řezanka
29.3.2015  Literární noviny

Jeden z představitelů hnutí Evropané proti válce, Milan Daniel, před časem v Literárních novinách publikoval článek, v němž místo volání do zbroje usiluje o Karavanu míru.

Jsem přesvědčen, že v době, kdy Svatopluk Kalužík (Parlamentní listy, 28. 3. 2015) - a s ním řada dalších – dehonestuje všechny odpůrce americké vojenské kolony na našem území nálepkou „duševně omezených“ či „placené páté kolony“ a slovy: „Vysvětlení je snad v tom, že je tady nezanedbatelná placená pátá kolona, která pracuje pro Rusko. Ze zkušenosti vím, že u nás bohužel existuje spousta duševně omezených lidí, ale nějak nemohu uvěřit, že by jich bylo tolik samo od sebe. Toto hnutí je placené a tvoří je zčásti agenti, zčásti agenti nepřímí. Těch opravdu přesvědčených antiamerikanistů je snad menšina a je mi jich líto. Proti lidské blbosti se bojuje těžko, oni nestojí o informace a nemá smysl jakkoli argumentovat. Argumentů je ale dost, zkušenosti z první i druhé světové války, následná studená válka, to vše by mělo stačit, aby člověk viděl situaci jasně“, a kdy Zdena Mašínová (Parlamentní listy, 27. 3. 2015) vysloveně uráží veřejného činitele a velitele ozbrojených sil a nabádá k násilí proti jednotlivci: „Je ostuda, že ten ožrala z Hradu jede do Moskvy. Bude tam sedět se Severokorejcem a jinými individui a dívat se na přehlídku vojsk, která se po čtvrt století chovají tak, jak se chovají třeba na Ukrajině. Někdo by ho měl na Hradě vyhodit z okna," je zapotřebí dát najevo, že tu jsou lidé, kteří nesouhlasí ani s politikou Kremlu, ale ani s agresivní politikou Západu, kde často bije do očí její pokrytectví. Pan Kalužík zjevně nečetl zprávu organizace International Physicians for the Prevention of Nuclear War (IPPNW, Lékaři proti jaderné válce), v níž se odhaduje, že počet obětí agresivní politiky USA (pod záštitou tzv. boje proti terorismu) se pohybuje někde mezi jedním a dvěma miliony lidí. Na tuto „nepříjemnost“ pohlížejí někteří (např. Petr Pithatr) zřejmě jako na politováníhodné „packalství“ s tím, že to ale vlastně pachatelé „myslí dobře“.
Obávám se, že heslo „Myslíme to dobře“ vyznívá v tomto kontextu a v kontextu zpráv o mučeních a odposleších ještě hůře než kdysi Grossovo slavné motto: „Myslím to upřímně“.
Jsou zkrátka věci, které omlouvat nelze. Stejně jako není možné z loupežné vraždy či z vraždy bezbranného svázaného člověka (v jakékoli době) udělat „hrdinský čin“.

Považuji za důležité, aby po světě zněl čím dál více hlas odsuzující válku a kruhy, které ji v zájmu svých zisků chtějí vyvolat. Hlas, kterému nebude možno podsunout nějaké postranní úmysly jakýchkoli agentů. Hlas, jenž nás bude spojovat bez ohledu na hranice a jenž všem bez rozdílu vzkáže jediné: Strčte si vaše zbraně a vaši válečnou štvavou rétoriku – někam. Však my, lidé, se už spolu nějak domluvíme. A že nás zastánci války a agrese budou bez rozdílu házet do pytle označeného cedulkou „Agenti a blbci“? Na nálepce nezáleží, důležité je, co prosazujeme, co požadujeme – a s čím nejsme ochotni se smířit. Aspoň bude jasné – černé na bílém – pro koho (ne)znamená boj proti válce „blbost“.

Zde je příklad, jak by podobná výzva mohla vypadat:


Občané USA, Ruska, Ukrajiny a dalších zemí včetně České republiky,

obracíme se na Vás v době, kdy řinčení zbraní přehlušuje slova míru. Nenechme se vmanévrovat do válek, které nejsou našimi válkami. Nebojuje se v nich za naše zájmy. A žádní z přeživších vojáků v ní nebudou vítězové. Zabraňme válkám, kde naše by bylo pouze krveprolití. Hlásíme se k hodnotám demokracie a humanismu. Nechceme se stávat vrahy těch, s nimiž dokážeme najít společnou řeč a se kterými máme mnohdy hodně společné.

Tlačme na naše politické představitele, aby byli nuceni svůj válečný elán krotit - nejlépe, aby v takovém případě byli donuceni rezignovat.

Často apelujeme na mezinárodní právo. Odvoláváme se na Severoatlantickou smlouvu. Vezměme si z ní hlavně následující článek: Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN.

Toto požadujme dodržovat. Vzdorujme všem mediálním propagandám a manipulacím. Spojme síly, abychom čelili vzájemnému zcela nesmyslnému rozeštvání.

My, občané, dokážeme žít v míru. Nebuďme pěšáky na něčí šachovnici. Těm, kdo o to usilují, dejme mat. Společně na to máme. Jakmile se naše Karavana míru dá do pohybu, žádná válečná štvanice ji neporazí.

(Pozn.: Text zazněl z úst Evy Novotné 28. 3. 2015 na Václavském náměstí v Praze)


AddThis Social Bookmark Button

16 komentářů :

 1. Já si myslím, že pracovníci televise mají radost, že občané proti průjezdu dragounů protestují. Co by jiného vysílali a kdo by se na to díval?

  OdpovědětSmazat
 2. nechci být v NATO, prý je to obranný pakt... tak proč zabíjel civilisty v Iráku, a jako zámiňku uvedli zbraně hromadného ničení, které tam nikdy nebyly?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ony tam byly, jen to nebylo možné přiznat, protože je do Iráku dodaly Spojené státy

   Smazat
 3. Vždyť skoro nikdo neprotestoval.Závidím ovcím,že umřou aniž by otevřely oči.

  OdpovědětSmazat
 4. nechci být v NATO, prý je to obranný pakt... tak proč zabíjel civilisty v Iráku, a jako zámiňku uvedli zbraně hromadného ničení, které tam nikdy nebyly?

  OdpovědětSmazat
 5. Uran Plutonovič29. března 2015 14:47

  Jsem fascinován kolik vypatlanců se v tomto národě najde. Jestli vám tak chybí válka tak můžete jít klidně k Kolomojskýmu si zaválčit. Jen by mě upřimně zajímalo co budete dělat až se to zvrtne, postavíte si Evropu někde uprostřed Atlantiku nebo se schováte v uhelných dolech? Klidně si zaplaťte armádu, určitě potřebujeme nějaké tanky nebo stíhačky. Pokud to ovšem přiletí tak vám budou k hovnu stejně jako vaše debilní nápady. 100% ochrana neexistuje a proto je jediná rozumná cesta diplomacie. Ale klidně si postavte protiraketový deštník tupci. Škoda, že neexistují dvě planety, na jedné by jste si klidně mohli vyzkoušet vaše psychopatické teorie v praxi a pak by jste nám mohli dát vědět, pokud by to někdo přežil.

  OdpovědětSmazat
 6. Pro svou akci si vybral hraniční přejezd v Náchodě, který americká kolona začala překračovat v jedenáct hodin. Podle líčení svědků Bartoš stál u silnice a "zdravil“ americké vojáky vztyčeným prostředníčkem a pokřiky. Vedle něj vítali vojáky proameričtí aktivisté s vlajkou s hvězdami a pruhy a došlo mezi nimi k výměně názorů. Když začal pokřikovat "Ami go home" na projíždějící kolonu, přistoupil k němu jeden z přítomných policistů a vyzval jej, aby tohoto urážlivého jednání zanechal.

  To však aktivistu ještě více vydráždilo, a když kolem něj projížděla další část konvoje, vběhl před něj. Vydržel tam podle přítomných 3-5 vteřin, než byl z vozovky odvlečen přítomnými policisty. Následovala formální procedura zadržení, přičemž ani toto zatýkání se prý neobešlo bez urážlivých výkřiků a posunků směrem k americké koloně.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Exkluzivne-Adam-B-Bartos-byl-zatcen-pri-pokusu-zastavit-americkou-kolonu-368409

  OdpovědětSmazat
 7. Naprostý souhlas s Markem. No přátelé, holt jsem míroví štváči. Smiřme se s tím.

  OdpovědětSmazat
 8. Vy, co tak vítáte !cizí armádu-ne armádu NATO na svrchovaném území ČR-Jste normální-vždyť to je okupační armáda,která má základnu v Německu od konce 2.sv. války! Vypatlané mozky-kdy na koho útočil RUS,američani jsou ve válkách od svého vzniku a jaké zájmy hájí v Evropě_ Coje jim do Evropy,ať táhnou za oceán a řeší si své problémy-mají jich plnou prdel a nedělají bordel ve světě. A naši bezmozci je vítají-chce se mi z vás zvracet-parchanti!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Ani Eisenhower nechtěl válku a ještě v lednu 1961, a když končil ve funkci prezidenta USA prohlásil: "Existuje jediná cesta, jak vyhrát třetí světovou válku- zabránit jí". A pak na rozloučenou 17.1. 1961 ještě dodal, .. "že, když se musíme chránit.... tak musíme se chránit před vojensko- průmyslovým komplexem".
  Stále méně a méně, po více jak 50 letech od nástupu JFK do Bílého domu, chápu prezentovaný význam jízd vojenské kolony armády USA po Evropě, jak je prodáván sedmou velmocí- tiskem, v TV a i jinak.
  Tedy pokud tím hlídaví psi demokracie a svobody nemíří na "jestřáby a byznysmeny se smrtí" + na surovinové podnikatele, ať jsou kdekoliv a jimž by 3WW přinesla zisk - aby jim zabránili vymazání života na modré planetě- naší planetě Zemi.

  OdpovědětSmazat
 10. Dobrý den.
  Nějak nedokažu pochopit postoje mnoha lidí, kteří volají po silovém řešení jakýchkoliv sporu, zvláště pak sporu mezi USA a Ruska. Toto řešení by mělo přímý dusledek jen pro obyvatelstvo zemí vychodní a střední Evropy. Ať už by dopadlo jakkoliv tady u nás zbydou jen rozvaliny, radioaktivita a miliony mrtvých. My obývame území které má sloužit jako bojiště nebo je snad jiný důvod proč ve východní Evropě nejsou takřka žádné trvalé základny NATO?

  OdpovědětSmazat
 11. Citovaný projev je snad vhodný k pronášení na táboru lidu, ale jako psaný příspěvek do internetové diskuze je poněkud slabý. Pochopitelně, že pokud chce mocnost, která ovládá západní Evropu konflikt, ať už klasický či hybridní, tak toho dosáhne. Tomu nelze zabránit. Ale slušný člověk, i když nejde protestovat, tak se nepřidá k propagaci válečného úsilí. Tito lidé pracují na uvykání obyvatel na válečné útrapy, jelikož jejich sponzoří už vědí, že k takovým útrapám dojde. Mají je totiž v plánu. Pokrytecké výzvy ke "karavanám míru" objektivně napomáhají straně války.

  OdpovědětSmazat
 12. Další příklad, jak by podobná výzva k míru mohla vypadat je uvedený v dopisu všem lidem na planetě, Viz článek: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

  OdpovědětSmazat
 13. hrabě Kocharowski29. března 2015 22:41

  „Vysvětlení je snad v tom, že je tady nezanedbatelná placená pátá kolona, která pracuje pro Rusko. Ze zkušenosti vím, že u nás bohužel existuje spousta duševně omezených lidí, ale nějak nemohu uvěřit, že by jich bylo tolik samo od sebe. Toto hnutí je placené a tvoří je zčásti agenti, zčásti agenti nepřímí.
  xxxxxxxxx
  Kalužík je kretén, proč nebojuje za zákon jako je FARA v USA? Když mele takové sračky o placených agentech, tak proč nebojuje za zákon, který by nařizoval zveřejnění VŠECH placených agentů cizími státy? Ať všichni víme, kdo a jak je placený ze zahraničí?

  OdpovědětSmazat
 14. hrabě Kocharowski29. března 2015 22:58

  Ze zkušenosti vím, že u nás bohužel existuje spousta duševně omezených lidí, ale nějak nemohu uvěřit, že by jich bylo tolik samo od sebe.
  xxxxxxxx
  Já bych tomu taky normálně nevěřil, ale když toto napíše VŠ vzdělaný člověk, tak tomu věřím, co mi zbývá? Jediné vysvětlení a omluva je stařecká demence. Člověk tak zblbne, že považuje všechny kolem za blbce. Snad by bylo dobře, kdyby příbuzní kmeta Kalužíka uklidili do nějakého sanatoria, kde by v klidu dožil, a nepáchal škody.

  OdpovědětSmazat
 15. Jen tak na okraj - když budu někde stát a řvát proti přejezdu nějakých vozidel - k čemu to bude? V čem mi to pomůže? Každý léto tady dělají neskutečnej bordel motorkáří, jezděj si kudy je napadne a nikdo na ně nemá. Ani se o nich nepíše, ani nediskutuje. Kdybyste si ruce umlátili o klávesnici, stane se -co? Už aby ten prašivej konvoj byl pryč a pak se bude psát o čem? Vím. Jak hrozně štvou američané svět do války, která je nevyhnutelná. Denně omílané bláboly. A že umřel vynikající kameraman Ondříček - k tomu co? Hovno. Důležitej holt je ten válečnej pokřik. Bez toho už bysme ani neměli pocit že žijem.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.