Reklama

středa 4. března 2015

Komu prospěla vražda…

Ivo Šebestík
4. 3. 2015   Altpress
Cui bono nebo cui prodest jsou dvě staré fráze pocházející z římského období, a znamenají „v čí prospěch“, respektive „komu to prospívá“. Alespoň jedna z nich, je libovolné, která by byla vybrána, by měla zářit z neonů i moderního světa (když už se moudré zásady netesají do kamene), ba právě současného našeho světa, neboť aktuálnost jejího varování prospěla v dějinách každému, kdo se jí řídil.

„V čí prospěch“ je otázka, kterou by si měl položit každý člověk kdykoliv čte, slyší, vidí či kolem sebe pozoruje jakoukoliv „mobilizaci“ veřejného mínění či přímo hysterii utvořenou na základě informace o některé události doma i ve světě. Kdo má prospěch z toho, co se stalo, je podstatnější zjištění, než sprcha informací dopadající na jeho hlavu ze všech stran, které se tváří, že hledají pravdu a přejí si objektivně posoudit dotčenou událost. Ve světě, ve kterém existuje nepřeberné množství důkazů o tom, že účel světí prostředky a že se kvůli zisku a neustále rostoucí bezohlednosti nejbohatší vrstvy planety jen za poslední čtvrtstoletí prolila krev statisíců lidí, je velmi nebezpečné důvěřovat mediálním obrazům. Velmi často, téměř vždy, se jedná o hrubou manipulaci s veřejným míněním.

V pátek 27. února v noci neznámý vrah zastřelil v Moskvě čtyřmi ranami mířenými zezadu Borise Němcova, osobnost ruské politiky těšící se velké podpoře Západu pro svůj antiputinovský postoj. Propaganda jedné znepřátelené strany postupuje tak, že si v zemi protivníka vybírá ikony ztělesňující skutečně nebo alespoň domněle odpor proti vládnoucímu režimu nepřítele. Osobnosti povýšené na ikony odporu sehrávají velice důležitou roli, neboť svým osudem dokládají „oprávněnost“ nepřátelství, které vůči zemi protivníka (dnes se učíme mluvit více o režimu protivníka než o zemi, je to více demokratické) chováme. Pokud ve vlastní zemi někdo trpí nebo vede těžký politický zápas, znamená to, že režim vládnoucí v dotyčné zemi utiskuje dokonce i své vlastní obyvatele, takže náš odpor vůči vládcům oné „nepřátelské“ země je dvojnásob oprávněný. Nechceme nic pro sebe, ale chceme vlastně chránit její vlastní obyvatele.


Toto je prastaré klišé útočníků, se kterým se kulo nepřátelství po celé lidské dějiny, a dnes tomu není jinak. Podívejme se nyní pod úhlem starého latinského rčení na to, komu vražda Němcova v Moskvě prospěla. Západní média zpracovávají informaci o této události tak, aby hlavními podezřelými byl ruský prezident Vladimír Putin a jeho autoritativní režim v Rusku. Přímá obvinění Putina a jeho lidí z vraždy Němcova sice prozatím nezaznívají, nicméně hlavní proud médií v USA i v Evropě pracuje s informacemi systémem „profesionality“, jaká se v nich pěstuje, tedy účelově.

Cui prodest? prospívá vražda Němcova Vladimíru Putinovi, pro kterého západní propaganda vyrábí obraz novodobého Hitlera? přinejmenším nelítostného autokrata a netvora vládnoucího nedemokratickému režimu v Moskvě? A vedle této otázky stojí další, neméně důležitá: Představoval Němcov skutečně reálné nebezpečí pro současného ruského prezidenta? V době, kdy se na Putinovu stranu staví stále více Rusů tušících nebo chápajících, že autokratický „tvrdý“ způsob vlády tohoto nového ruského cara je pro zájmy Ruska a Rusů přes všechny výhrady užitečnější, než „měkká“ quasidemokracie tunelování, vykrádání, rozprodávání národního bohatství a oslabování ruské pozice ve světě z období „miláčka Washingtonu“, k pozici americké loutky v Kremlu bleskově spějícího Borise Jelcina? A propos, za tohoto prezidenta Ruské federace byl Boris Němcov jeho vicepremiérem. Jelcinovo kormidlování Ruska do propasti poslušné a služebné bezvýznamnosti, nabízející prostřednictvím „bojara“ Chodorkovského ruský zemní plyn americkým ropným gigantům, mu nevadilo.

Ikony zvolené Západem k roli rozbíječů ruské pozice na Ukrajině, v Bělorusku, Gruzii, obecně na Předním a Středním Východě, a nakonec v samotném centru ruské moci, se ale ve skutečnosti netěší opravdové úctě. Dostává se jim pouze „úcty“ účelové. Jsou to ve skutečnosti jen lidé určení ke splnění určitého úkolu. Mají-li kvůli tomuto účelu žít nebo zemřít, to záleží na okolnostech, na potřebě manipulátorů. Potřeby manipulátorů jsou nadřazeny všemu, o lidských životech nemluvě. Lidské životy mají také jen tu hodnotu, která se jim propůjčí v nějakém „vyšším zájmu“.

Pokud by si Putin skutečně přál vraždu svého politického protivníka a kritika, pak by tím jen potvrdil svůj obraz „netvora“, jaký mu přisuzují média opisující propagandu svých pánů z byznysu a vrcholové politiky. Jestli se vraždou Němcova snažil někdo Putinovi pomoci, pak mu posloužil medvědí službou. V době, kdy jdou Rusové za Putinem – a ne za Němcovem – nebylo třeba tohoto protivníka Kremlu nijak umlčet, a už vůbec ne tak brutálním způsobem.

Naproti tomu vražda Putinova protivníka v době, kdy západní propaganda představuje Rusko jako agresora na Ukrajině a souboj mezi Ruskem a USA, vedený prostředníky a jdoucí na vrub nevinným obětem (stejně jako v období studené války), je skutečným „darem z Nebes“ pro Putinovy nepřátele v USA i v některých evropských zemích, zejména těch, které jsou oddanými klienty americké zahraniční politiky. Nic lepšího si nemohli přát, než aby netvor „pozřel svého soka“ a ukázal tak světu svou hanebnou tvář. Aby už nikdo v USA a v Evropě nepochyboval o tom, že toho netvora je třeba zničit, nebo alespoň pořádně spoutat a v Moskvě dosadit namísto vlka hodného beránka, třeba opojeného vodkou, aby neměl výčitky svědomí, že nepostupuje v zájmu své vlastní země, ale v zájmu těch, kteří v ní vidí surovinové zdroje, ohromnou rozlohu a 150 miliónů potenciálních spotřebitelů svého zboží.

Putinova pozice v ruské politice je pochopitelně solí v očích také Západem dosazeným vůdcům Ukrajiny v Kyjevě, kteří kvůli „hitlerovskému netvoru“ v Kremlu nemohou provádět svou na místní fašismus z období 2. světové války naroubovanou politiku, která je momentálně v zájmu USA a jejích klientů. „Nepřítel mého nepřítel je můj přítel“ – tak zní další staré pořekadlo, velmi nemravné, ale občas v praxi uskutečňované, podle kterého se ukrajinský fašismus banderovského ražení dá upotřebit v nesmiřitelném zápase s ruským vlivem ve východní Evropě. K tomuto boji se hodí všechny prostředky. Každý prostředek je předem posvěcen a lidské životy se „ve vyšším zájmu“ nepočítají.

Tento text se nesnaží přiřknout vinu na zavraždění prozápadní ikony v Moskvě nepřátelům Ruska a Putinova režimu. Na to neexistují důkazy, snad jen s výjimkou historické zkušenosti o používání extrémně špinavých metod v zahraniční politice dominantních zemí planety. Chce jen připomenout nutnost zkoumat velice opatrně možné motivy všech stran širšího konfliktu, jehož současným středem je Ukrajina. Pachatelem obvykle bývá ten, kdo ze zločinu těží, ne ten, kterého zločin ještě více poškodí. Pochopitelně, počkejme na výsledky 
vyšetřování tohoto případu, i když je možné očekávat, že vyšetřen nebude. Jako zločin nevyšetřený splní svůj účel lépe, než kdyby pachatel odhalen byl. Ať už je pachatelem kdokoliv.
vyšetřování tohoto případu, i když je možné očekávat, že vyšetřen nebude. Jako zločin nevyšetřený splní svůj účel lépe, než kdyby pachatel odhalen byl. Ať už je pachatelem kdokoliv.

38 komentářů :

 1. Komu prospěl konflikt na Ukrajině?

  Rusku - ukradlo Krym
  Putinovi - má popularitu přes 80% a upevnil si moc

  Takže podle teorie "cui bono" je viník jasný

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. to je divný, nejdřív ukradne Krym a pak teprve zastřelí Němcova. To jsi chtěl napsat? :-)

   Smazat
  2. Ne, napsal jsem přesně to co jsem napsal. Kdybych chtěl napsat něco jiného tak napíšu něco jiného. Není to pro tebe moc složitý?

   Smazat
  3. Ukradlo 96,8% referendem. A jinak dementní nejsi, tu chceš ostatním tvrdit?

   Smazat
  4. Teorie qui bono nepůsobí zpětně, pouze zpětně odhaluje.

   Smazat
  5. Ondrášku, včera v hospodě jsem dělal referendum a 98% osazenstva se chtělo připojit ke Švýcarsku. No a? Není přece možný abys byl tak blbej.
   Ano, pokud se rozhodneme aplikovat otázku "qui bono" tak byl Putin odhalen jako ten, ketrému ten bordel ne Ukrajině nejvíce vyhovuje. Z toho není úniku.

   Smazat
  6. 16.35 už sem prosím nic nepište,vaše hloupost snad už ani nemůže být hraná,vy jste asi úplně blbej.

   Smazat
  7. 16.01 na to se ale autor článku neptal, vůbec nechápeš, že pro Putina je vyhraná válka ta, která nezačala

   Smazat
  8. Tak to vypadá, že vlastně všichni ti tajtrlíci z EU na majdanu tam byli v žoldu Putina, no toto? Ještě větší šachista, než jsme se obávali. A má to zadarmo, kdežto úesáúesáúesá tam prošustrovalo 5 miliard dolarů.

   Smazat
  9. 15,35 máš to opět celé popletené hlavo dubová. Konflikt na ukrajině z jeho účastníků nejvíc pospěl upadajícímu samozvanému předluženému hegemonovi - USA, kterého dominance stojí na "důvěře", podvodech a vydírání. USA vyvolání konfliktu a neústavní, nedemokratické změny stálo 5 mld dolarů. Za tu cenu získaly - sankcionování a proměnu RF na "čerta - ďábla", nepřítele "Západu" (ač samy dělají dlouhodobě mnohem horší věci než Rusko - jejich vlastní zločiny se tím upozadily) , krom poškození ekonomických zájmů Ruska, jeho púověsti, získaly politicky Ukrajinu, která hrozila bližším ekonomickým příklonem k Rusku. Mohou ji parcelovat, přisvojovat si "rozinky" ukrajinského národního bohatství, vysávat zisky z Ukrajiny... Rusko krom zisku Krymu (referendem) má z té války samé ztráty - musí sanovat Krym, musí sanovat milion běženců z území, které USA tradičně uměle uvedly do chaosu a násilí, trpí sankcemi, jsou ohroženy jeho tranzitní trasy aklíčové ekonomické vazby s EU... Vzpamatuj se konečně a přestaň bláboplit naučené nesmysly.

   Smazat
  10. Lidi, ten blb z 15:35 nemá popletené, on tomu jen nerozumí. On nerozumí slovu referendum. Na hovínkách a burešDnes přece píšou úplně něco jiného a jako kovaný pindostánec bojuje, ale zbytečně.

   Smazat
 2. Konflikt na Ukrajině si vyžádal životy tisíců civilistů, vojáků a dokonce jednoho politika. Opravdu smutná bilance.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zapomněl jsi ještě na pár vylízaných makovic v redakci Zpravodajství ČT. Ztráta inteligence, to je také ztráta, ne?!

   Smazat
 3. Myslím, že to bylo přesně takto:
  Baví se Obama s Merkelovou o časových pásmech a jaké to přináší trable. Merkelová říká: „To mi povídejte, jednou jsem volala japonskému premiérovi, chtěla mu poblahopřát ke zvolení a v Tokiu byly 3 hodiny ráno, já ho vzbudila, no děsnej trapas…“ Obama povídá: „To nic není, to já volal včera Putinovi, ať dá okamžitě vyšetřit vraždu Němcova a tam byly tři hodiny před ní!“
  ... pan Hájek PROTIPROUD

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Po dlouhy dobe dobry for. A pak ze umrel zbytecne. Bez jeho vrazdy bych se tak nezasmali.

   Smazat
 4. Kdyby se Putin chtěl kohokoliv zbavit, tak proč to dělat tak teatrálně a okatě. Vždyť on má k tomu neomezené možnosti. Ten člověk prostě zmizí beze svědků a nikdo se o něm už nedozví. Kolik lidí u nás zmizelo beze stopy. A to to většinou udělali pouze mafiánští fušéři...

  OdpovědětSmazat
 5. Kdo mel z te vrazdy prospech ? No prece Putin. Zbavil se opozicniho politika a tem ostatnim stejne jako v pripade vrazdy pani Politkovske ukazal, ze on muze zavrazdit kohokoliv a kdekoliv.
  Navic tak prekazil opozicni demonstraci, ktera mela byt hned pristi den.
  Takoveho darebaka mohou obdivovat a hajit jen nacisticke a komunisticke zrudy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč by se zbavoval nicky, která nic neznamenala a proč by chtěl překazit demonstraci pár koupených pátokolonistů, kteří se na "ploščadi" ztrtí jako jehla v kupce sena? Vždyť vražda toho nicky zmobilizuje koupené pátololonisty a vlastizrádce k ještě větší aktivitě a zvýší jejich podporu? Myslíte si snad, že Putin, který si hraje s velkým černým otcem z Bílého wigvamu jako kočka s myší, je idiot a nedokáže domýšlet důsledky zpravodajských konspirací? Není pravděpodobnější že to spunktovali Tefft s CIA, kterým to mohlo jenom prospět anebo že to byla pomsta mafiánů svému soukmenovci?

   Smazat
  2. Němcov byl playboy, nezřízený živel. Putin ho nebral vážně.

   Smazat
 6. Je jasné, že Západ "zařídil" sestřelení Boeingu na Ukrajinou, utajují se vyšetřování, je embargo na informace - komu to může prospět a naopak? Kdyby éro sestřelili Rusové nebo povstalci - to by se dělalo tóčo !!!!
  Podobně to vypadá s Němcovem. V Boeingu bylo 297 lidí - nevinných. Je vidět, že mrtvý tam, mrtvý sem je geopoloiticky v pořádku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdoví jak to bylo s vraždou těch lidí ve WTC n Manhattanu? Já bych za to moc nedal, že to byla účelová konspirace podle hesla účel světí prostředky.

   Smazat
  2. Stačí jen, aby někdo důvěryhodně vysvětlil, proč kromě dvou věží WTC spadla i další budova č.7, která byla mimo, niic víc. Zatím jen svědkové těchto incidentů nějak záhadně umírají.

   Smazat
 7. Hodně se o tom mluví -jedna verze hovoří o spolupráci Bin Ládin a USA rozvědky a udělali to společně. WTC prý byla dokonce podminována, protože budova běžně nespadne i s konstrukcí - tohle se ještě nestalo. Nu - a Ládina pak odpravili. Jako obvykle se uklízí...

  OdpovědětSmazat
 8. Milej, zlatej. Kdo povolil přelet toho letadla nad bojovou zónou v rozporu s mezinárodními pravidly? Snad ne Strelkov? Kdo povolil změnu letového kursu? Co dělaly u malajského letadla bitevníky kyjevské junty? Jak to že jediné důkazy k případu úpředložila RF? Proč junta stále odtřelovala místo dopadu trosek letadla a nenechala mezinárodní komisi posbírat důkazy? Proč jsou výsledky šetření tutlány a proč hlavní podezřelý = junta získala právo veta na zveřejnění výsledků šetření? Proč byla z šetření skupinou podporovatelů kyjevských nácků a vazala USA vyloučena Malajsie?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jedno je jisté. Kdyby byly důkazy, že letadlo sestřelilo Rusko,
   tak už to ,,lítá". A když teď po takové době by přeci jen chtěl někdo dokazovat, že to byli Rusové, tak už tomu stejně málokdo uvěří. M.Radikowski.

   Smazat

 9. VÝŽIVNÉ !!!!

  Kto bol Boris Nemcov?

  http://www.hlavnespravy.sk/kto-bol-boris-nemcov/570725

  OdpovědětSmazat
 10. Vrazdil Putler.
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hele,debil na havloid na vycházku z Bohnic?//??

   Smazat
 11. http://www.hlavnespravy.sk/vysetrovanie-vrazdy-borisa-nemcova-ma-udajne-prvych-podozrivych/571171

  Jednou z možných teórií pozadia tohto zločinu je nájomná vražda, podotýka agentúra TASS. Vyšetrovatelia pátrajú po vozidle patriacom podniku spolupracujúcemu s ministerstvom financií, ktoré zaznamenali bezpečnostné kamery, ako v čase vraždy počas jednej hodiny údajne trikrát krúžilo okolo miesta vraždy.

  "Automobil značky Ford, o ktorom hovoríme, nepatrí ministerstvu financií. Ide o vozidlo bezpečnostnej služby, ktorá spolupracuje s týmto rezortom, ako aj podnikom Goznak a inými vládnymi subjektmi. V čase jeho prítomnosti na moste tam už bola polícia," uviedlo ministerstvo financií vo vyhlásení.

  OdpovědětSmazat
 12. Kdo mel z te vrazdy prospech ? No prece Putin. Zbavil se opozicniho politika a tem ostatnim stejne jako v pripade vrazdy pani Politkovske ukazal, ze on muze zavrazdit kohokoliv a kdekoliv.
  Navic tak prekazil opozicni demonstraci, ktera mela byt hned pristi den.
  Takoveho darebaka mohou obdivovat a hajit jen nacisticke a komunisticke zrudy.

  OdpovědětSmazat
 13. Zachránil Putin Navalnému život? Němcov: „Bude to šok“. Oběť byla marná. Navalnyj žádá odhalení objednavatelů vraždy

  - Pozorovatelka – 4.3.2015 Aeronet.cz

  OdpovědětSmazat
 14. Vražda Borise Němcova je zřejmě nepovedenou divadelní scénkou s tragickými následky. Stopy vedou k válce o trůn ruské opozice. Ukrajinská modelka jako černá vdova? Proč jí střelec nechal naživu?
  Aeronet.cz

  OdpovědětSmazat
 15. Zatím se k vraždě nepřihlásila Al-Kaidá
  Třeba sral zrovna jí

  Počkal bych si na to

  Jířa

  OdpovědětSmazat
 16. hrabě Kocharowski5. března 2015 12:40

  Měl by být přijat zákon FATA - Foreign Agents Registracions Act, to bychom zírali, co špinavců politiků, novinářů a dalších jidášů je placených ze zahraničí, nestačili bychom se divit. To by byl vichr!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že ty fotografie stejného původu na stejných klackách, byly připraveny nejméně tak 14 dnů do předu. Tady v Evropě to lidem docvakne, tady nejsou tupí tlouštíci s hamburgery.

   Smazat
  2. Byl to pěknej gauner.

   Smazat
 17. Thanks for sharing, nice post! Post really provice useful information!

  Giaonhan247 chuyên dịch vụ vận chuyển hàng đi mỹ cũng như dịch vụ ship hàng mỹ từ dịch vụ nhận mua hộ hàng mỹ từ website nổi tiếng Mỹ là mua hàng amazon về VN uy tín, giá rẻ.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.