Reklama

úterý 31. března 2015

Království nebeské se údajně otvírá i těm, kteří „nevědí, co činí“

Ivo Šebestík
31.3.2015  Altpress


V českých zemích můžete v bezpečí instalovat jakýkoliv politický systém a máte stoprocentní jistotu, že se vždy najde dost lidí, kteří ráno vstanou, umyjí se, slušivě obléknou a jdou dobrovolně, aniž by je někdo lechtal hlavní revolveru pod žebry, mávat.


Nejsme v tom ohledu pochopitelně jediní. V Itálii, když v roce 1600 zapalovali hranici kolem Giordana Bruna, psaly místní noviny, že kacíř a člověk s tak ohavnými názory na církev, Boha a na svět, dostane konečně, co mu patří. Jistě, jenže jednak rok 2015 není rok 1600, a potom, v českých zemích tak nějak všeobecně chováme důvěru ve zdravý rozum, který na sebe někdy bere šaškovskou čepici, aby se dosyta vysmál dokonce i věcem velice nebezpečným.


Švejk rozhodně nebyl žádný intelektuál, ale tak nějak se nemohl ztotožnit s tím, že kdosi vyvolal krvavý konflikt


Máme před očima dobrého vojáka Švejka, který na vozíčku po zlém dědečkovi ze sousedství a s berlemi nad hlavou provolával slávu císaři pánu a volal: „Na Bělehrad!“. Švejk rozhodně nebyl žádný intelektuál, ale tak nějak se nemohl ztotožnit s tím, že kdosi vyvolal krvavý konflikt, svedl jej na Srbsko a pak do něj nahnal lidi, kteří na něm neměli ani nejmenší zájem.

Máme za to, že léta strávená v bývalém režimu, pro který se užívá mylného označení „komunistický“, naučila lid český číst mezi řádky, respektive jej v této dovednosti zdokonalila. Zatímco se to mnohde a mnohdy modralo svazáckými košilemi, červenalo pionýrskými šátky, rty se usmívaly, ruce mávaly a nohy hezky vykračovaly v prvomájových průvodech, srdce zůstávalo zavřené a v mozku vládlo poměrně jasno. Národ jako celek zaujímal pozici sice nehrdinnou, ale umožňující pohled z odstupu. Zdálo by se, že svoboda, ať už jakkoliv podmíněná, této národní kritičnosti dodá rozkvětu. A hle, namísto rozpuku národní květinka satirického odstupu náhle uvadla, uschla a teď to vypadá, že se už přímo drolí mezi prsty.

Švejkův národ


Jenže, kdo je to lid a co je to národ? Haškův Švejk nebyl tak úplně reprezentativní figurou českého národa v letech soumraku habsburského impéria. Archívy z oněch let dodaly dostatek svědectví o loajálních českých vojácích a důstojnících Jeho Veličenstva císaře Františka Josefa I. A nemusíme hledat dlouho ani usilovně, abychom objevili i případy ještě mnohem křiklavější loajality, než byla ta „rakouská“, která může být snad vysvětlitelná staletým zvykem na poměry ne právě úplné národní suverenity.

Mnozí Češi, ač nemusejí, dobrovolně kráčejí zamávat přehlídce armády, která se chystá vyprovokovat na východě Evropy ničivý konflikt vedený konvenčními zbraněmi. Lidé, kteří válku s Ruskem usilovně připravují, a jejichž obrněným nástrojům mnozí Češi mávají, vědí, že pokud uspějí (věřme, že ne), bude se zabíjet a ničit konvenčními zbraněmi, neboť jen takový konflikt umí vydělávat peníze. Na jaderné válce by žádný z účastníků nevydělal, což je možná jediná záruka, že se po jaderných zbraních nesahá.

Všestranný tlak na Rusko může vyvolat „jen“ konvenční konflikt, se kterým už svět umí naložit. Je to jako v kuchařské knížce: To se rozbije veliký kus země a zničí se její infrastruktura. Tento krok je velice důležitý, neboť zničená země bude potřebovat půjčit peníze, takže se vzápětí, jako v Iráku, ničitel a bořitel převléknou za investory. Od Ruska by se slušelo, aby tuto válku pochopitelně prohrálo, stáhlo se do kouta a nechalo „investory“ dokončit obklíčení. Pokud by Rusko nepochopilo, co se od něj žádá, dosáhne se remízy v podobě rozdělení Ukrajiny na dvě části. Nebude to sice žádná sláva, ale pro začátek to bude stačit. Pár desítek tisíc mrtvých Ukrajinců bude cena, kterou bylo třeba – holt, co se dá dělat – zaplatit. Nikoho ze strůjců války (jsou to ti, kteří na ní vydělají ohromné peníze) by nezastavilo ani několik miliónů mrtvých. Takže, krajané moji, byť nemusíte, mávejte dál. Království nebeské se údajně otevírá i těm, kteří nevědí, co činí.

 
Češi vítající americký konvoj
Češi vítající americký konvoj
13 komentářů :

 1. Hezký článek, taková Óda na blbost. Proč se mi jen nechce zúčastnit prozření těch, co nevědí, co činí? Protože cena by byla obrovská. Ale obávám se, že oni to jinak nepochopí....Jenom doufám, že jich není většina a že k tomu snad nedojde.

  OdpovědětSmazat
 2. Svatá prostoto pro tu českou nekonečnou blbost platí mnohokrát více. Jsme nebezpeční sami sobě i okolí...Něco zničit na morek - na to jsme specialisté - viz polistopadový vývoj. Blbost je základní lidská vlastnost, mě nevyjímaje, od doby, kdy vlastníme přední mozek, to je pět miliónů (není překlep) let.
  K tomu Rak. Uhersku - s odstupem doby vidím, že jsme v něm měli zůstat a nebýt separatisty jako i ostatní národy byly separatističtí. Z něj si každý ukusoval, až to Uhersko nevydrželo. Možná, že bychom zůstali po druhé válce neutrální jako Rakousy.

  SvDO

  OdpovědětSmazat
 3. Omyl- Švejk je naprosto typický element pro českou povahu,mistrovsky ztvárněný světaznalým Haškem. Proto taky se o nás říká, že jsme národ Švejků. Všechno se tady láme přes koleno bez ohledů na následky, a někdy jsou nařízení a normy které mocí mermo musí honem zavést nápady byrokratických pitomců, tak blbé, že by naši úředníci měli být superarbitrováni pro blbost. I k tomu uvedl J. Hašek -který byl jak známo jeden čas i poradcem starosty jednoho města na matičce Rusi - perfektní příklad viz starosta města Bugulmy tovarišč Jerochimov, dostal od ruské vlády výtku, že obyvatelstvo městečka je povětšinou negramotné, a bude s tím muset něco udělat, neboť gramotnost je základ chápání nutnosti revolučních změn v zemi. A druhý den visel na každém nároží příkaz.... kdo se do tří dnů nenaučí gramotě, bude zastřelen.... to nadneseně, ale vystihuje i široké české byrokratické blbství od c.k. Rakouska -Uherska dodnes. Ani věta ... já jsem polní kurát Otto Katz vy gypsové hlavy.... nemá chybu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, a jsem dost hrdý na naše "švejkování". Ono nám totiž ve špatných časech pomáhá přežít v duševní rovnováze. Malý příklad, který jsem si právě dovolil "okopčit" z Parlamentních listů, snad se autor nebude zlobit:
   U gynekologa!, Lékař: "Maminko, kdypak máte termín?" Těhule: "Konec prosince, pane doktore". Druhá těhule: "Koncem prosince, doktore". Stejně tak třetí i čtvrtá! Doktor se ptá páté: "Taky to čekáte koncem prosince?" Kdepak, pane doktore. Já jsem konvoj nevítala"!
   No není to nádhera, jak si dokážeme dělat srandu i z vážných věcí? Autorovi děkuji, za rychlost a bystrost. J.B.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 4. A království nebeské se otevírá jen pro chudé duchem .... blahoslaveni chudí duchem,neboť jejich jest království nebeské.... možná že je chudej duchem už celej českej národ. Projevujem se tak.

  OdpovědětSmazat
 5. také bych docela rád věděl, kolik těchto oveček opravdu je. Konvoj ještě budiž, ale americké stíhačky, bombardéry, PRO, ...? Nebo jsme tu jen taková malinká sekta.

  OdpovědětSmazat
 6. V rámci objektivity by nebylo od věci nechat projet po stejných trasách stejně veliký konvoj ruské armády. Myslím, že ruské T-90, BVP-3, BTR-80, MSTA-S atd. by přitáhly ještě větší davy přihlížejících, než emerické strajkry. Akorát nevím, jak by ty davy vysvětlovala havloidní obec. Zřejmě by je vydávala za protestující, protože neměli v rukou vlajky Ruska. Počkat, ale jak tedy označit ty přihlížející, kteří neměli před pár dny v rukou vlajky USA? Sakrblé, to je zapeklitý propagandistický oříšek...

  OdpovědětSmazat
 7. Asi na všech on-line diskuzích z těch konvojů lidem už nejspíš jeblo. Taky se vztekáte, když jede tramvaj? Nebo když naší zemí projíždí tisíce kamionů denně a vy víte prdlajs co vezou -co když vezou výbušniny? Z těch skladů tisíce tun výbušnin -a co jich po ČR najednou je! co se toho vynořilo - a nechá to lidi chladnýma -ale americkej konvoj - a lidi se můžou s prominutím posrat. Proč?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No když to nechápeš,. tak ti to těžko vysvětlovat. Jsou lidi, co nesnáší, když jimi někdo manipuluje a dělá z nich blbce. Asi takhle. Když se přesunují po kolejích, v pořádku, když ale jedou jak pojízdný cirkus a debatují s domorodci, tak je to manifestace síly. A to prostě některým lidem vadí, někomu to nevadí.

   Smazat
 8. Ještě jsem nezachytil obvyklý argument našich "demokratů", že proti "US spojencům" manifestovali Ti s nižším vzděláním, zatímco Ti s vyšším vzděláním průjezd schvalovali. Prostě aby bylo i poslednímu blbci jasné, že "demokrat" stojící v lajně je chytřejší a něco víc než ten, kdo by chtěl stanovenou linii narušovat. Co se to jen děje??? Že by si naši presstituti přestali hrát na inteligenty???
  Nebo se i jim heslo "český inteligent podporuje USA" nezdá až tak inteligentní??? To bych ale asi českým presstitutům přisuzoval moc inteligence. Spíše jim asi dochází humor.

  OdpovědětSmazat
 9. Asi by stálo za to, abychom si přestali hrát na vrchol evoluce a tzv. hommo sapiens začali po pravdě považovat jen za trochu inteligentnější zvíře. Za více to nestojí. Je totiž vidět, že přes veškerý tzv. vývoj si většina lidí v sobě uchovává vzorce pravidel zvířecích tlup. Jako např. v tlupě je to ve vztahu k vnějšímu prostředí vždy lepší a bezpečnější než mimo tlupu. Tito "tlupaři" prostě vždy a stále cítí identitu s tlupou a "nejsilnějším ze smečky" ať je jejich vlastní postavení v tlupě jakkoliv ubohé. Když se vedení tlupy vymění, zase budou dokazovat, že jsou loajální tlupě. Prostě stále nemají vývojově zafixováno, že opustit tlupu je pro ně často lepší, než v ní setrvat. Pořád jsou to ti malí, zbabělí, slabí a připosraní - ale v tlupě se cítí velcí. Co s tím??? Mají to v genech. Je třeba to brát tak, jak to je.

  OdpovědětSmazat
 10. PS: Že byl Jaroslav Hašek perfektní pozorovatel a znalec českého prostředí svědčí i založení jeho "Strany mírného pokroku v mezích zákona". Jenomže tenkrát do ní vstoupili jenom srandisti kolem Jaroslava Haška, aby si s ním užili srandy do sytosti. Dneska by to asi bylo moderně pochopeno jenom jako další příležitost, jak se dostat ke korytu.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.