Reklama

pátek 6. března 2015

Němcov a informační válka

Eric Best
6. 3. 2015  Final Word 

Existuje jeden poměrně hrozivý ruský vtip o dvou ruských vojácích stojících nad troskami Washingtonu. “No jo, Ivane,” povídá jeden druhému, “ale informační válku jsme prohráli, viď?”

My na Západě máme sklon vnímat informační válku převážně jako jednostrannou, jako součást širší hybridní války, kterou vede Vladimir Putin. Západ však rovněž aktivně využívá propagandu k oslabení a znevažování nepřítele.

Pravděpodobně nejefektivnějším propagandistickým nástrojem Západu jsou prohlášení představitelů NATO o tom, že Rusko chce napadnout země Aliance. Tím se ospravedlňuje zbrojení a vojenské jednotky v zemích hraničících s Ruskem a debata se posouvá od doložených expanzivních tendencí Západu k nejistým expanzivním cílům Ruska.

Výroky o tom, že ruská ekonomika je kvůli sankcím a poklesu cen ropy “v troskách”, jsou rovněž účinné. Zasazují nepříteli úder a propůjčují nám na Západě falešný pocit bezpečí, že naše ekonomiky jsou v dobré kondici.

Dalším důležitým propagandistickým argumentem, který Západ v posledních měsících používá, je tvrzení, že lidé blízcí Putinovi by proti němu mohli povstat a sesadit ho. Oligarchové z jeho okolí kvůli sankcím přicházejí o příliš mnoho peněz, zní tento argument, a možná to budou chtít zarazit.

Kde byl však tento argument po vraždě Borise Němcova? Pokud by se oligarchové okolo Putina chtěli prezidenta zbavit, zabití někoho jako Němcov by v tomto směru představovalo velmi efektivní prostředek. Zmiňuje se to však nyní jen zřídka, protože to není v souladu se západní story.

Putinovo Rusko je ošklivé místo, o tom není pochyb. Ale jak nedávno řekl Hynek Kmoníček, na diplomatickém poli začneme prohrávat, když podlehneme vlastní propagandě. A tehdy začne skutečná válka.


Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.

23 komentářů :

 1. Pane Beste,

  Vy jste z toho U.S.A.

  Kdy napíšete také článek o Bostonském maratónu a střelbě ve škole Sandy Hook ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

  OdpovědětSmazat
 2. Mr. Best,

  You are from that U.S.A.

  When are you going to write an article about the Boston marathon and Sand Hook school shooting ? ? ? ? ? ? ? ?

  OdpovědětSmazat
 3. Chcete, abych Vám tu znovu vložil odkazy na zdroje, které jsem tu již bezpočtu krát uvedl?

  Do you want me to paste here again the links to those sources I´ve already been introducing here somewhat a countless times?

  OdpovědětSmazat
 4. Could I ask you kindly for an article finally admitting the USA is fucked up and screwed country driven by a bunch of fraudsters and hoaxsters? Would you do me the favor, please? The time is right up for such article, what do you think? Do you agree with me, Mr. Best?

  OdpovědětSmazat
 5. How can you stay calm cool seeing all the evidence these event were staged hoaxes? Is that what the american patriotism is about? Is it? How long or longer do you think these lies can be kept covered? How long, make your guess. Years, months, weeks, days, hours?

  OdpovědětSmazat
 6. Jestli není pochyb o tom, že Putinovo Rusko je ošklivé místo, pak z Obamových USA sliz ošklivosti přímo kape. Mr Best již západni propagandě podlehl, ani tom neví.

  OdpovědětSmazat
 7. V čem je pane Beste Rusko ošklivé místo??? A jestli je Rusko ošklivé místo, jaké je to naše místo a jaké to USA místo??? To by mě tedy zajímalo. Znáte vůbec aspoň dějiny??? Nebo podle čeho soudíte? Podle té Západní propagandy? Asi ano, jinak byste podobné žvásty nevyzvracel!

  OdpovědětSmazat
 8. Pan Best pise hezky. Moc si to tu malujeme na ruzovo. TTIP bude konec národních států.

  OdpovědětSmazat
 9. A slovníček na ty anglický vejžblechty by nebyl? A co takhle toho parchanta Němcova už nechat na pokoji - měli by zejtra odprásknout zas někoho, aby se psalo zas měsíc o někom jinym.

  OdpovědětSmazat
 10. Na p.Besta není třeba útočit ale pochopit co říká.Neřekl nic jiného než -uvěříme-li naši propagandě,jsme připraveni na válku.

  OdpovědětSmazat
 11. Pane Ondřeji Dvořáku, jste v ČR, a já vás ubezpečuji, že pan Best umí česky určitě líp, než vy anglicky. To se chlubíte jak jste dobrý v anglině, nebo chcte přispět k amerikanizaci naší země?

  OdpovědětSmazat
 12. Americká žumpa !!!

  OdpovědětSmazat
 13. Nevím jak kdo, ale já tohoto pána nečtu.
  Byl by to vtip, kdyby to nebyla drsná realita:
  USA:
  Paní Johnsonová potká paní Smithovou a ptá se jí, jak se má.
  - "A co děti?"
  - "Moji kluci jsou v pohodě", odpovídá. "Nejstarší, Jack, je vojenský
  poradce na Ukrajině, Willy je v Iráku, Raul slouží na lodi u Gibraltaru,
  Johny je v Súdánském Darfouru a nejmladší, Tod, je v Afghánistánu".
  - "A co manžel?" ptá se paní Johnsonová.
  - "Ten jezdí po Evropě v rámci přednáškového turné a vysvětluje, jak se
  rozpíná Putinův režim".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemusím s p. Bestem se vším souhlasit ,nejlepší-dle jména-není ale rozumný je.Číst se rozhodně dá.

   Smazat
  2. Salvo honore, ale sám rozhoduji, co budu číst. A dělám to už zatraceně dlouho. A nechte nějaký díl odpovědnosti na každém.
   Před lety jsem měl možnost rozhovoru s mladým Američanem. On se svojí lámanou češtinou a já se svojí přístavní angličtinou... Bylo mu 35, já byl o něco málo starší... Byl ze státu Montana... a stalo se, že jsme šli celá parta okolo výkladu s učebnicemi a škol. potřebami. Říkám mu, pojď se sem podívat. Na mapě světa (to jsou ty dvě barevné placky v modři oceánů) jsem od mladého Američana požadoval, ať mi ukáže Montanu... Stěží našel USA!!! Ptal jsem se ho na věznici na Kubě... To už jsem mu musel ukázat Kubu a místo Guantánamo... Mladý Američan byl vzdělaný, ale po americku. Naprostá arogance a ignorance všeho. Ti současní opravdu neví, že svůj životní prostor získlali povražděním původního obyvatelstva... Snadno dohledat, co se dělo na území USA v časech, kdy se stavěla chalupa, ze které nyní píši.. Ale Oni to prostě neví, Oni to vědět nechtějí, protože Oni to vědět nemusí...

   Smazat
  3. Taky ho nečtu, jen mu občas připomenu jeho žurnalistický megadluh.

   Smazat
 14. Ten Best by se měl, místo toho kecání, jet do Ruska podívat. Já tam byl před týdnem na návštěvě přítele s kterým jsem se seznámil coby voják na jednom cvičení VS. Moskva je, pane Beste, nádherné město. Mnohem krásnější než houfy nastojato postavených krabic v Nev Yorku. Jsou tam bulváry, které může závidět i Paříž. Přítel mě provedl, na mou žádost, celou Moskvou. Teda tím, co jsme mohli stihnout za 14 dní. Nikde! Opakuji nikde jsem neviděl nějaký náznak strádání. Obchody jsou tam plné zboží, jen v méně pestrých obalech dodavatelů z Argentiny, Iránu, Indie a t. d. Lidé jsou veselí dobrosrdeční rádi si popovídají. USA tam nikdo nemusí. Na otázku, jestli se nebojí amíků řeknou jen: "Ať to zkusí a uvidí". Kdyby jste se, pane Beste, prošel Moskvou jako já, nikdy by jste nemohl říci, že je Rusko špatné místo.

  OdpovědětSmazat
 15. USA se dostaly do problémů, především ekonomických a nemohou se z toho dostat. A nesnesou pomyšlení, že to jinde normálně funguje. A proč ne u nich doma ? A tak se postupně snaží fungující země rozvrátit a těžit z toho. Před válkou v Iráku neměly US korporace žádný podíl v ropném iráckém průmyslu. A po válce, ejhle, korporace vlastní 75% podíl na ropném průmyslu. Takže USA mají pouze jeden byznys plán, vyváží válku - "všechno v zemi rozmlátí" - a potom z toho prosperují. Je to jednoduché a účinné. A pan Best, pořád jsem si roky říkal, co u nás asi dělá a nějak jsem si to nemohl srovnat v hlavě. Dnes už je to jasné, je to pravděpodobně agent CIA, taková pátá kolona hned po revoluci. To jsme to dopracovali.

  OdpovědětSmazat
 16. Zajímavé, okamžitě po smrti Němcova ukončila hrdinná ukrajinská snajperka Savčenko hladovku, terou držela měsíc a půl. Zdá se, že nehodlá být další mučednicí Putina. To jsou věci.

  OdpovědětSmazat
 17. Peekay: "One day the world will wake up to this absolute utter lie."

  https://www.youtube.com/watch?v=ZSdgr-7vy04

  OdpovědětSmazat
 18. Pana Besta čtu dlouho, je zdrojem mnoha, řekl bych, "svěžích a překvapivých postřehů". Tipoval bych, jak ho znám, že to myslí spíš ironicky než vážně, a tak to beru. !I když - všechny mocnosti se musí jako mocnosti chovat, z pudu sebezáchovy.)
  Skoro mám podezření, že má mezi předky i někoho z Ruska, podle míry vtipnosti a lapidárnosti mnoha jeho článků. Děda.. .

  OdpovědětSmazat
 19. .. po novém přečtení - nikoliv spíš, ale určitě ironicky.
  A pokud jde o Němcova, další jiný zajímavý názor je zde:
  https://www.youtube.com/watch?v=vRsjuA0svok
  Děda.

  OdpovědětSmazat
 20. www.fsfinalword.cz
  je adresa,kde můžete v češtině (Eric Best stručně uvádí vlastní životopis) najít místo tohoto pána v české společnosti. Dokonce je ochoten vám některé texty posílat na váš mail zdarma. Tolik pro ty, kdož se s ním na stránkách dosud nesetkali.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.