Reklama

pondělí 2. března 2015

Němcov, Putin a Šíleně smutná princezna

Radim Valenčík
2.3.2015  autorův blogg
Vraždu Borise Němcova (či atentát na něj?) patrně každý soudný člověk vnímá nejen s rozhorčením, ale i znepokojením, pokud jde o směřování dalšího vývoje nejen v Rusku.

Vraždu Borise Němcova (či atentát na něj?) patrně každý soudný člověk vnímá nejen s rozhořčením, ale i znepokojením, pokud jde o směřování dalšího vývoje nejen v Rusku.

Nechci se dopouštět fabulací, protože mám k dispozici pouze veřejné zdroje. Proto uvedu jen dvě poznámky k tomu, co se o dané věci píše a co (podle mého názoru) poněkud "vybočuje z normálu", aniž by bylo dostatečně reflektováno.

1. Především mě překvapuje, že mezi spekulacemi o různých motivech není zmínka z případné provokace ze strany ruských jestřábů s cílem dostat Putina do zajetí jejich (tj. jestřábí) politiky. Přitom tento motiv se zdá být nejrealističtějším. Putin je racionální politik a rozhodně ne jestřáb. Spíše je politik možného, který odolává tlaku jak ze strany Západu (který nabývá iracionálních podob), tak ze strany domácích jestřábů (pro posilování pozic kterých je iracionální tlak ze strany Západu živnou půdou). Ostatně před několika málo dny jsem upozornil na některé jestřábí prvky i v kvalifikované analýze současného dění ze strany jednoho z nejlepších ruských analytiků R. Iščenka v článku "Dva pohledy na Ukrajinskou krizi", viz:

http://radimvalencik.pise.cz/2101-dva-odlisne-pohledy-na-ukrajinskou-krizi-1.html

Vím, že některým z Putinových příznivců se to nemusí líbit. Ale všichni (jeho příznivci - kritičtí i nekritičtí - či odpůrci by si měli uvědomit), pokud jsou soudní, že ze strany ruských jestřábů je Putin i bez toho, co se stalo Borisu Němcovovi, vystaven (v důsledku přihlouplé politiky Západu) velkému tlaku. Pokud to ovšem není záměr západních jestřábů přesně podle ústředního motivu slavného filmu "Šíleně smutná princezna".

2. Jako naprostý tupec a hulvát (a tady vědomě používám silné výrazy) se projevil Porošenko, který dal vraždu do souvislosti s tím, že Němcov se prý chystal zveřejnit důkazy o ruském zapojení do konfliktu na východu Ukrajiny, které Kreml stále popírá, viz:

http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/kyjev-zavrazdeny-nemcov-mel-dukazy-o-rusech-na-donbasu_334809.html#.VPRDMsfhZ0M

Pokud by Němcov nějaké důkazy měl, tak nikoli v důsledku vlastni investigace. Musel by je od někoho získat. A ten někdo jiný by si určitě našel cestu, jak je zveřejnit. (Třeba přes Porošenka.) Tady motiv zjevně nesedí. Porošenko tím však doznal, že on sám či lidé z jeho okruhu motiv měli. A silný. Tím spíše, že Porošenko je zcela v zajetí jestřábů. Co je však na celé věci nejsmutnější - první co Porošenka napadlo, bylo přiživit se na Němcovově smrti. Pokud vím, mrtvolami se živí třeba hyeny. Ale to jsou milá a čistotná zvířátka, která sama za smrt druhých odpovědnost nenesou.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/2109-nemcov-putin-a-silene-smutna-princezna.html

13 komentářů :

 1. My víme, že je to celé divné, ale my plebs s tím nemůžeme nic dělat. My akorát víme, že jistým lidem jsou životy ostatních lhostejné a musíme se s tím vnitřně vypořádat. Vražda přímo pod okny Kremlu spíš říká něco jiného. Je to možná vzkaz Vladimíru Putinovi, že když jsou schopni zabít "svého" člověka, pak zabít svého nepřítele nebude už vůbec žádný problém.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ja myslím, že s tím něco málo dělat můžeme. Musíme se však zvednout od PC, projevit trochu osobní statečnosti a jít třeba demonstrovat svůj názor. Třeba před úřad vlády, ministerstvo zahraničí a třeba i před americkou ambasádu. Zní to možná naivně a hloupě, ale je to jediná možná cesta jak přimět politiky alespoň k úpravě kurzu. Oni totiž jdou nejraději cestou nejmešího odporu.

   Smazat
  2. S tou provokací ruských jestřábů se zdá to být moc přitažené za vlasy. I když Putina kritizují, že ruské tanky už dávno měly být v Kyjevě. Konec konců, veteráni CIA už mají jasno a dle diskuzních reakcí i naše veřejnost. V daném případě takřka jednohlasně. Tentokrát soudruzi z USA to přepískli.
   L.P.

   Smazat
 2. Porošenkova rychlá reakce spíš vypovídá o tom, že byla součástí scénáře, celé akce. Kdo může sundat letadlo, se stovkami cestujících, rozstřílet města s tisíci obyvatel, pro toho jeden život neznamená nic. To že se mrtvola našla u Kremlu, je výhodné pro připravované barevné revoluce v Moskvě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA nemaj generála Lorence a "mrtvého" studenta Šmída. To by se to jinak už povedlo.

   Smazat
  2. Jó, to kdyby převrat v Praze organizovali fašisté (a ne komunisté), tak ti by tohoto nastrčeného studenta Šmída určitě nechali zastřelit. Ti nejsou tak měkosrdcatí, jako byli komunisti v Praze, kteří smrt studenta jenom markýrovali.

   Smazat
 3. Karas zase perlí, prej nejsou žádné nové informace. No, asi by si Rusové měli vzít příklad z vraždy Kennedyho, tam to měli druhý den už vyšetřené a odsouzené.

  OdpovědětSmazat
 4. Ať se Porošenko nediví, že nemá žádný kamarádi.

  OdpovědětSmazat
 5. To je kriku a lomeni rukou pro smrt jednoho gaunera! A co ty tisice mrtvych civilistu vcetne deti na vychode Ukrajiny? To jako nic? Nad tim se mavne rukou? Ne, ne, na to se nezapomina. A zid Nemcov? Ten uz dnes neni dulezity.jaris

  OdpovědětSmazat
 6. Ukrajinská krasavice dovedla cíl ve správnou dobu na správné místo a dostala od atentátníka i svou odměnu - byla ušetřena a co nejrychleji zmizela z Ruska na Ukrajinu. Počítám, že jí doma brzy postaví nějaký pomník, nebo alespoň pomníček za zásluhy o protiruský odboj.

  OdpovědětSmazat
 7. Němcovova smrt měla značně zvýšit účast na nedělním pochodu proti Putinovi, ale nebyla to nakonec vůbec žádná sláva.

  OdpovědětSmazat
 8. Mluví Andělka Merklů s Babrákem Onanou: "mám problém s časovými pásmy. onehdá jsem volala japonskému premiérovi, a byly 3 ráno. vzbudila jsem ho, trapas." Babrák Onana na to: "to znám. já tuhle volal putinovi, že tu vraždu němcova musí ihned vyšetřit - potom kouknu na hodiny, a v moskvě je tři hodiny před vraždou!"

  OdpovědětSmazat
 9. Věřím, že si na tu Šíleně smutnou princeznu ruská policie posvítí
  https://www.youtube.com/watch?v=g8T3gGK35Ok

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.