Reklama

čtvrtek 26. března 2015

Nepovedený majdan ve Venezuele

Květa Pohlhammer Lauterbachová
26.3.2015 E-republika
 

Situace v Evropě se podobá situaci v devadesátých letech minulého století v Jižní Americe. Tolik prezident Maduro v rozhovoru pro francouzský list Le Monde v roce 2013.

Článek Jak se připravují převraty v Jižní Americe ukázal, že tzv. "lidové puče" a "oranžové revoluce" nevznikají spontánně zezdola ani na Ukrajině, natož v Jižní Americe. Tyto události jsou pečlivě plánovány, a to dlouhou dobu dopředu. K událostem na Ukrajině jsme toho psali dost, viz klíčové slovo "Ukrajina". Hlavní článek se jmenuje Po Ukrajině se šíří stejné paramilitantní plakáty jako byly v Egyptě. Přímí organizátoři těchto převratů nejsou z USA, ale jsou to většinou pro tento účel najaté zahraniční agentury a cizí či místní nevládní organizace. K celému mechanismu jsme psali článek Čtyři filmy o degradaci západní demokracie a dále Tichá válka Západu proti aktivistům za lidská práva.
Německo v ekonomických a politických kleštích

Němci se začínají probouzet a nevědí, komu dřív vyhovět. Zda mají jít na ruku velkoprůmyslníkům a chránit ekonomické zájmy země, to znamená nenechat se poškozovat sankcemi, které prosazují Spojené státy a Evropská unie. O tom svědčí i vstup Německa a dalších zemí do nové čínské mezinárodní Asijské infrastrukturní investiční banky (AIIB). Nebo zda mají jít na ruku Washingtonu, který Němce varoval, aby se nedívali na východ a slepě poslouchali Velkého bratra. Jsou přece kolonií a nemohou si dělat, co se jim zlíbí. Přesně tak, jak o tom hovoří níže uvedený dokument rakouské televize ORF 2, který byl odvysílán v roce 2011 (Deutschland wird von Washington regiert).

Pravděpodobně byl tento dokument odvysílán v hodně pozdních nočních hodinách, protože v hlavním vysílacím čase se podobné dokumenty nevysílají. Člověka existence tohoto dokumentu musí zaskočit vzhledem k tomu, jaká žumpa se ze státní rakouské televize ORF stala v poslední době. Je to podobně jako v Česku.Nepovedený puč ve Venezuele

Puč za svržení venezuelského prezidenta Nicolase Madura nevyšel. Den 12. únor 2015 se měl stát dnem, kdy měl být odstraněn venezuelský prezident Nicolas Maduro. Operace nesla název Jericho a zdi se měly opravdu biblicky otřást. A to nejenom ve Venezuele. Akce měla pořádně zatřást se stále více se probouzejícími a vzájemně solidarizujícími zeměmi Latinské a Jižní Ameriky. Do operace Jericho byl zapojen rovněž izraelský Mossad. Dokument k převratu najdete zde.

Velením akce byl pověřen Ricardo Zúriga, vnuk honduraského prezidenta stejného jména. Ten se proslavil zorganizováním dvou pučů v roce 1963 a 1972. Jeho vnuk vedl pracoviště CIA na Kubě v letech 2009-2011, kde rekrutoval a platil agenty, kteří organizovali opozici proti Fidelu Castrovi. Jako vždy se puče organizovaly tak, aby nemohla být obviněna CIA. Na to jsou nevládky, jako například Endowment for Demokracy, Freedom House atd. Nezdařilo se, a proto dalším důležitým úkolem Zúrigy bylo dosažení navázání diplomatických vztahů s USA, což se podařilo v roce 2014. K tomu viz článek Proč USA najednou otočily v otázce Kuby.

V případě Venezuely šlo o plán, kdy letoun soukromé armády Academy (ex-žoldnéři firmy Blackwater) měl být upraven, aby vypadal jako letoun venezuelské armády a ten měl bombardovat přímo prezidentské sídlo a prezidenta Nicoalse Maduru při této akci usmrtit. Jak ve svém článku píše Thierry Meysson, spiklenci měli na Madurovo místo dosadit dřívější poslankyni Marii Corinu Machado. Jako vždy se najdou v každé zemi ochotní kolaboranti: zde se stal izraelskou spojkou samotný starosta Caracasu Antonio Ledezma. Venezuelská tajná služba přípravy atentátu na Madura delší dobu sledovala a plán nevyšel.
 


Sankce, které měly vyhladovět Venezuelu

Podobně jako Rusko, byla Venezuela, jako exportér ropy, postižena manipulací s cenou ropy. Sankce, které byly uvaleny na Venezuelu, byly vlastně hospodářským embargem. Pád ceny ropy doprovázelo zvýšení úroků, obdobně jako v Rusku. Prezident Maduro otevřeně obvinil Spojené státy v televizním projevu a vysvětlil obchodníkům, o co jde v této ekonomické válce: o pád Ruska a Venezuely.

Nespokojenost obyvatel byla dále cíleně rozdmýchávána. V zemi řádily již delší dobu gangsterské bandy, které dle Meysssona byly placeny již delší dobu z Washingtonu, což nepřekvapí nikoho, když si vyslechne tuto přednášku Místem války Evropa?. K ekonomické válce proti Venezuele si přečtěte náš článek Situace ve Venezuele, doopravdy a celkovou analýzu psanou po Chávezově smrti nazvanou Chávezovo rozporuplné dědictví.

V každém případě údajní studenti terorizovali dlouhodobě obyvatelstvo a zabili během několika měsíců 43 lidí. Majdan v provedení Caracas? Sankce vůči Venezuele vyhlásily USA jako trest za potlačení protestů studentů v prosinci 2014 a vrcholem bylo vyhlášení Venezuely jako země ohrožující národní bezpečnost USA prezidentem Obamou.

Pomoc přichází z Číny

Podobně jako Rusku, přispěchala Venezuele na pomoc Čína. Venezuela má ropu, Čína zase potřebuje odhodit bezcenný dolarový šrot. A tak Venezuela dostala od čínské vlády úvěr ve výši 10 miliard dolarů se splatností 5 let, místo obvyklých 3. Nepřekvapilo by, kdyby Čína chtěla dostávat úroky za tento úvěr již v renminbi.

Země Jižní Ameriky se začínají stále více podporovat. O snaze bolívijského prezidenta Eva Moralese prosadit reformu MMF jsme již psali dříve (Jak Ekvádor investuje do svých občanů a proč). Poté, co Obama vyhlásil Venezuelu za nepřítele USA číslo jedna na jihoamerickém kontinentu, postavil se na stranu této země Ekvádor a jeho parlament označil Obamův dekret za urážku celé latinské Ameriky. Unie jihoamerických národů UNASUR odsouhlasila 86 hlasy rezoluci, kterou vyzývá Obamu ke zrušení tohoto nepřátelského dekretu a přestala využívat ekonomické sankce bezdůvodně k poškozování států Jižní Ameriky a Karibiku. Naprosto flagrantní případ nespolupráce západních korporací a jimi manipulovaných vlád ukazuje článek Ekvádor navrhl OSN záchranu pralesa, svět odpověděl mlčením.

V souvislosti s těžkou hospodářskou krizí, která byla vyvolána v Evropě uměle, varuje Nicolas Maduro před „politickou explozí“ v Evropě. Situace v Evropě se podobá situaci v devadesátých letech minulého století v Jižní Americe. Tuto větu řekl Maduro v rozhovoru pro francouzský list Le Monde dne 2. 5. 2013 (Obama ne nous respecte pas. Usmívá se, a přitom shazuje bomby. Evropa by měla být opatrná, Jižní Amerika už ví své.


Další zdroje zde a zde.

Související články:
Jak se připravují převraty v Jižní Americe
Situace ve Venezuele, doopravdy
Typ dnešní "čtvrté války" vedené USA a Západem
Pentagon platí humanitní výzkum kvůli válkám čtvrtého typu
Chávezovo rozporuplné dědictví
Levicové země v Latinské Americe prosperují
Děti uprchlé ze Střední Ameriky, made in USA
Chilská vláda zprivatizovala moře
Tichá válka Západu proti aktivistům za lidská práva
Privátní penze v Chile po čtvrtstoletí

19 komentářů :

 1. Kdo by mohl prohloupit, kdyby za vším zlým viděl vždy jen USA, Izrael nebo Velkou Británii?

  OdpovědětSmazat
 2. V pravičákovi je solidarita jako pasta v tubě, musí se z něj vymáčknout.

  OdpovědětSmazat
 3. Plán mocnářů na globální vyhlazení lidstva odhalen
  https://www.youtube.com/watch?v=8sJlFC7P2gA

  OdpovědětSmazat
 4. No jestli ta demonstrace proti vlade nepritahla i obycejne, ale nastvane lidi. Ano Us to podporuje, ale asi neni problem prostestovat, kdyz zijete v takovych podminkach- to rikaji sami venezuelane. Mimochodem jsou to zhniloni. Kdo tam byl nebo si nechal vypravet, vi sve. Mentalitou maji blizko k ciganum, takze i kdyby jste se rozkrajeli, tak tam blahobyt nebude. No a do toho korupce, socialni rozdily, americke snahy tu zem dorazit a jste blizko k realite. Na to pozor.

  OdpovědětSmazat
 5. Teda, zrovna toho socialisty Madura, který zadlužuje zemi jak může a škrtí ekonomiku jak může, by mi fakt líto nebylo. Při moci ho drží jen to, že nemá opozici, která by byla silná a zároveň provenezuelská (jediná silná opozice jsou zároveň zrádci). Jinak je to naprostý ekonomický diletant a populista, který jinak než silou a dluhy tu zemi neudrží.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. presne! Stejny jak Ukrajina. Zmena byla a vlastne je stale nutna, ale...dal to zname. To je doslova tragedie. No ale nezavidme, ono to vypada, ze i u nas se mame na co tesit, jen se to povlece, jelikoz jsme prece jenom docela pracovitej narod, narozdil od zhnile ciganske Venezualy

   Smazat
  2. Souhlas Anonyme 2:28, u nás se toho taky dočkáme. Babiš se Sobotkou zlikvidují živnostníky, Marxová rodiny, Šabatová svobodu a národní identitu, Dienstbier se Zaorálkem suverénní mezinárodní politiku. Na každého dojde, ale obviňování budou ti zlí kapitalisté, tyranští a neposlušní rodiče, rasističtí a xenofobní Češi, Putin a fašistické Rusko. Zatímco oni nic, oni muzikanti.

   Smazat
 6. Když ptáčka lapají, hezky mu zpívají. "Ať mír dál zústává s touto krajinou..."

  Takhle si nás koupili, víte? Hezkým zpěvěm.

  OdpovědětSmazat
 7. Stačilo pár notiček, lalalala, a už vás mají na lopatě.

  OdpovědětSmazat
 8. Jak to ze vas komouse nemaji nikde radi ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi proto, že máme rozum, a oni ne. Že by to bylo závistí? Ta se jako viník přímo nabízí.

   Smazat
  2. Kdybyste meli rozum, tak by vase ekonomiky nezkrachovaly a vy byste ted nesedeli na holych prdelich a zalostne nekvileli.
   A Venezuela by s tou svou ropou byla nejbohatsi zeme na svete. Misto toho je tam hlad.

   Smazat
  3. Kdo by mohl prohloupit, kdyby za vším zlým viděl vždy jen USA, Izrael nebo Velkou Británii?

   Smazat
 9. Odpovědi
  1. Ikonka ti tak pomuze, hola prdelko.

   Smazat
 10. Půjdem střílet do fašistů, dudlaj dudlaj dudlaj dá, fašounku, panáčku, já tě budu naháněti, fašounku, panáčku, já tě budu nahánět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ... do fašounů, do havloidů, do debilních "umělců pražské kavárny", obecně do tzv. mainstreamových novinářů, tedy podle Zemana a Klauze - do té naší české žumpy. Dudlaj, dudlaj, dudlaj dá. A nahánět bychom je měli až na pobřeží, ať si plavou do pr... - kam chtějí.

   Smazat
 11. Jak utvářet více než socialistický stát?

  Aneb

  Válka médií a reality!

  Čili

  Hugo Chavez nadále?
  Josef Mikovec
  http://alternativazdola.cz/liferay/ze-zahranici/-/asset_publisher/0ena75dnvGEn/content/josef-mikovec-jak-utvaret-vice-nez-socialisticky-stat-

  Bolivariánská Venezuela a 4.světová válka! Aneb Po Teheránu Caracas ? Čili Venezuela je země, ve které na prezidentovi dosud záleží.
  Neboli Hugo, volby, naděje
  avirtualedemocracia.blogspot.com.br/2012/10/bolivarianska-venezuela-4svetova-valka_3.html
  http://www.blisty.cz/art/53622.html

  OdpovědětSmazat
 12. Chávezovo rozporuplné dědictví .....naprosto stupidni clanek
  jm

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.