Reklama

úterý 31. března 2015

Oklamané Polsko (I)

Nikolaj Starikov
31.3.2015    Zvědavec
Pravda o kořenech německo-polského konfliktu, který vedl ke druhé světové válce, byla vždy pečlivě tutlána. Aby se zakryla nechutná politická agenda západních mocností, nechal se nejdříve kolovat mýtus, že Hitler byl šílený, posedlý mánií ovládnout svět, že proto ho jeho agresivní povaha nutila k útoku na všechny své sousedy, jednoho po druhém, dokud nebyl konečně ztrestán silami pokrokového lidstva. Dokonce i v posledních letech byl vymyšlen nový mýtus, že druhá světová válka byla ve skutečnosti potyčkou mezi dvěma diktátory, během které „nevinné oběti“, jako Polsko a pobaltské státy, byly semlety mlýnskými kameny historie.

Ale v r. 1939 Hitler neuvažoval o velké válce a zcela určitě nesnil o světové nadvládě. Chtěl se stát rovným partnerem USA a Británie, a v žádném případě se nepřipravoval na boj s nimi. Ale není tak snadné být připuštěn do klubu vyvolených mocností. Pro Hitlerovo Německo mělo být „vstupenkou“ zničení Sovětského svazu.

Jakmile Hitler odmítl se řídit scénářem, který pro něj byl sepsán v Londýně (anexe podkarpatské Rusi v březnu 1939, která měla sloužit jako přímý casus belli pro válku se Sovětským svazem), Západ náhle otočil a zaujal proti Führerovi nesmiřitelný postoj. Bylo možné slyšet projevy vůdců Anglie a Francie, odsuzující Hitlerovu agresivní povahu. Spojenci Londýna a Paříže se stali stejně hrdými, obzvláště Poláci.

V té době to vypadalo velmi podivně. Nakonec vztahy Varšavy s nacistickým Německem byly celkem delikátní a přátelské, což není překvapivé – obě mocnosti vděčily svému vzestupu Británii, Francii a Spojeným státům. Jakékoliv pochybnosti o tom lze rozptýlit, když se podíváme na datum, kdy polský stát vznikl: 11. listopadu 1918. Právě 11. listopadu 1918 německá delegace podepsala příměří se spojenci v lesíku Compiegne, které tolik připomínalo bezpodmínečnou kapitulaci! Polští vlastenci rozhodli, že okamžitě vyhlásí nezávislost své země, kdy využili naprosté podpory vítězů. Není divu, že Británie, Francie a Spojené státy oficiálně uznaly Polsko hned druhý den. A tak začal bouřlivý příběh obnovy polského státu.

O méně než šest měsíců později, v březnu 1919, začali Poláci aktivně smolit dohromady „Velkopolsko“, v rámci hranic ze 16. století. A protože si to vyžadovalo zrekvírování části Ruska, neměli nouzi o pomocníky a sponzory. Američané se ujali úkolu plně vybavit polskou armádu. Perfektně oblékli vojáky a dobře je krmili. Nicméně Velkopolsko „od moře k moři“ nebylo možné zřídit.

Ale Poláci svoji válkychtivost neztratili. Odraženi na Východě začali s loupežnými nájezdy na Západě. V říjnu 1920, za nenuceného porušení Suvalské dohody, se polské jednotky zmocnily Wilna (Vilniusu) a vilniuského regionu nově nezávislé Litvy. O sedm měsíců později začalo Polsko s invazí do Německa, které upadlo do anarchie a chaosu. Cílem invaze bylo zmocnění se Horního Slezska, které bylo bohaté na průmysl a uhlí. Historické pozadí této invaze je velmi zajímavé. Na mírové konferenci ve Versailles bylo rozhodnuto vyřešit německo-polský spor mírovou cestou – prostřednictvím referenda. Polsko zuřivě agitovalo mezi polskou částí populace a dokonce vyvolávalo při řadě příležitostí povstání, kdy chtělo postavit Německo a mezinárodní společenství před hotovou věc, až se Polsko tohoto regionu zmocní. Nicméně němečtí dobrovolníci a policie pokusy o puč potlačili a hlasování proběhlo 20. března 1920. Ti, kteří podporovali začlenění do Německa, vyhráli, kdy získali téměř dvojnásobek hlasů, než jejich odpůrci.


Po prohraném plebiscitu vedlo Polsko povstání ve Slezsku, podpořené invazí polské armády 3. května 1921. Británie, Francie a USA této agresi napomáhaly a daly příkaz výmarské vládě, aby nedovolila německé armádě postavit se Polákům. Pokud by se do toho Reichswehr zapojil, spojenci by intervenovali na straně Polska. Takže německá armáda neudělala nic a proti Polákům bojovali jen jednotky německých dobrovolníků („Freikorps“). V důsledku toho byli Němci vytlačeni a část provincie byla obsazena. V říjnu 1921 Konference velvyslanců hlavních spojenců a přidružených mocností, za ignorování výsledků hlasování, polskou anexi legitimizovala a rozhodla převést 30% Horního Slezska Polsku (na těchto 30% se nacházelo 95% zásob uhlí této oblasti).

Nové Polsko se zrodilo v atmosféře agrese a porušování smluv. Takováto pověst, jakož i existence koncentračních táborů, se zdá být neslučitelnou s idejemi demokratického státu. Nicméně Polsko, budoucí „oběť“ nacistické agrese, takovým nikdy nebylo. Jakmile byl za vůdce Polska v r. 1926 dosazen Józef Pilsudski, stala se polská vláda vojenskou diktaturou nelišící se od té nacistické. Není překvapivé, že navzdory konfliktu kvůli Slezsku, jakmile se v Německu dostal k moci Adolf Hitler, rozvinuly Německo a Polsko velmi vřelé vztahy. Polsko bylo první zemí, se kterou nový německý kancléř podepsal významný zahraničně-politický dokument: 26. ledna 1934 uzavřeli Německo a Polsko 10letý pakt o neútočení. Po něm následovalo mnoho dalších dvoustranných jednání, která měla jednu vlastnost společnou – jejich součástí byla diskuse o společné akci proti Sovětskému svazu.

Těmito vřelými vztahy spolupráce Polska a Německa v předvečer druhé světové války se budeme zabývat podrobně zabývat v druhé části tohoto seriálu.

17 komentářů :

 1. V současnosti jsou velmi aktuální vztahy Polsko - USA. Historie se opakuje !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ..ano ano souhlasím, jen s tou ideologií a fašizmem je to principiálně jinak.
   Hitler byl malíř pokojů který v rukách Vatikánu a jeho mohutné podpory měl posloužit na exhalaci papežské moci.
   Pročpak si myslíte že je Polsko tak silně katolické?
   Papež byl je a vždy bude válečník*

   Smazat
 2. Poláci působí jako velmi hrdý národ, ale myslím, že jsou to jen mimikry zakrývající historické osudové chyby a současnou zmatenost z toho, jakou roli dnes na mezinárodní scéně vlastně hrají a jakou by rádi hráli v budoucnu. Myslím, že jejich ambice jsou výrazně větší než schopnost je realizovat. Už proto, že je většinou bohužel nevedly a nevedou ušlechtilé mírumilovné cíle, ale snaha zvýšit svůj vliv a moc i za cenu spojení se třeba s ďáblem. A bohužel, jak se zdá, ani oni se z historie nepoučili, takže jim hrozí opakování stejných chyb.
  Osobně jsem si myslela, že už mají zlé časy za sebou a že jsou více méně v pohodě, i když sví, ale ukrajinský konflikt jasně ukázal, že ani náhodou, staré komplexy stále žijí a derou se napovrch, jakmile dostanou sebemenší záminku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já myslím, že jsou spíše křupaní než hrdý národ. V srpnu 1969 jsem vyprovázel na vídeňském Severním nádraží své příbuzné cestující do ČSR. Strhla se tam scéna, kdy skupina asi 10 Poláků vykazovala s řevem a hrozbou fyzického násilí Čechy (převážně ženy) z vlaku, s odkazem v polštině a bídné němčině, že je to "polský vlak" (vypravovaný ČSD). Musela být volán a policie. To je jen malý vzorek. Poláci jsou agresivní šovinisté.

   Smazat
  2. Lech Wałęsa - Lejba Kohne
   Aleksander Kwaśniewski - Izaak Stoltzman
   Jolanta Kwaśniewska -Konty - Kohn
   Leszek Balcerowicz - Aaron Bucholtz
   Marek Borowski - Szymon Berman
   Jarosław i Lech Kaczyńscy - Kalkstein
   Jacek Kuroń - Icek Kordblum
   Jan Maria Rokita - Izaak Goldwicht
   Tadeusz Mazowiecki - Icek Dikman
   Adam Michnik - Aaron Szechter
   Andrzej Olechowski - Mosze Brandwein
   Włodzimierz Cimoszewicz - Dawid Goldstein
   Hanna Gronkiewicz-Waltz - Haka Grundbaum
   Hanna Suchocka - Haka Silberstein
   Stefan Niesiołowski - Aaron Nusselbaum
   Bronisław Geremek - Berele Lewartow
   Ludwik Dorn - Dornbaum
   Janusz Korwin-Mikke - Ozjasz Goldberg
   Grzegorz Kołodko - Samuel Hanerman
   Marian Krzaklewski - Dawid Zimmerman
   Jan K. Bielecki - Izaak Blumenfeld
   Bolesław Bierut - Rotenschwanz
   Lech Falandysz - Aaron Fleischman
   Władysław Frasyniuk - Rotenschwanz
   Ryszard Bugaj - Izaak Blumfeld
   Andrzej Milczanowski - Aaron Edelman
   Józef Cyrankiewicz - Izaak Cymerman
   Wisława Szymborska - Rottermund
   Jerzy Stuhr (aktor) - Josek Feingold
   Józef Oleksy - Szymon Buchwio (Łemek)
   Jan Olszewski - Izaak Oksner
   Janusz Onyszkiewicz - Jojne Grynberg
   Piotr Ikonowicz - Dawid Goldsmith
   Jerzy Jaskiernia - Aaron Aksman
   Janusz Korczak - Henryk Goldszmit
   Hanna Krall - Haka Rejchgold
   Janusz Zaorski - Jakub Bauman
   Leszek Moczulski - Robert Berman
   Jan Parys - Haim Pufahl
   Krzysztof Skubiszewski - Szymon Schimel
   Irena Szewińska - I. Kirszenstein
   Stefan Szwedowicz (brat Michnika) - Szechter
   Paweł Śpiewak - Stinger
   Jerzy Turowicz - Jakow Turnau
   Jerzy Urban - Josek Urbach
   Mieczysław Wachowski - Jakub Windman
   Henryk Walczak - Zukerman
   Andrzej Zoll - Rojeschwanz

   Co lžete s odstraněnými názory - můj 4x odstraněný není na seznamu. Už lžete jak za totáče. Kdyždak mě znemožněte psát názory - obejdu se bez toho.

   Smazat
 3. Zajimave pojednani o Polsku a jeho papalasich i celem vyvoji, kterym Polaci vzdy obelhavaji ostatni staty.V dobe, kdy Ceskoslovensko v letech nastupu Hitlera k moci se obraceli nas predstavitele mnohokrate na nekolik statu o vzajemnou spolupraci v obrane, tak Polsko nejenze na tyto nabidky nereagovalo, ale snazilo se o blizsi kontakty s nacisty.
  Prave jeden z hlavnich pobocniku Hitlera byla zvan na lov a strileni v polskych lesich s celou paradou.Nemci zrejme znali dobre Polaky, ze na ne neni spolehnuti, nicmene kdyz doslo na Sudety a jejich pripojeni k Nemecku, tak si vyzadali souhlas od Hitlera k obsazeni Tesinska.Kdyz pak je Hitler obsadil tak sice Anglani podle smlouvy museli vypovedet
  Nemecku valku, ovsem v historii se lze, ze Nemecko chtelo s Anglii valku.Hitler spolehal na tajna jednani, ktere vedly pred valkou s Anglii pres anglo-nemeckou slechtu, ze Nemecko napadne SSSR.Duvody byly predevsim znicenii obavaneho bollsevismu ale i zaje o tak velkou zem s ohromnym zemedelskym potencionalem a levnou pracovni silou,
  jeji suroviny a ohrozeni Indie jako anglicke kolonie, kdyz by prijala bolsevismus.
  Ty umysly samozrejme dejepisci zakryvaji jen nebezpecnym nacismem,ktery ani tehdejsimu nasledniku angl.trunu nevadil, kdyz se zucastnil velkolepe olympiady v Berline na pozvani Hitlera.
  Hitler vyslal sveho prvniho zastupce Hesse, aby jim tyto tajne dohody pripomnel a chtel vedet, jak se zachovaji, kdyz napadne SSSR.
  Hesse zavreli, i kdyz jeho risikove poslani jako sveho 1.zastupce daval zaruku, ze za temi dohodami stoji a ze je bude plnit.Do dnesniho dne,Anglani tato jednani s nim neuverejnili a vsechny hruzy svaluji na Nemce. Dnes chce Zapad=USA a Anglie chce take znicit Rusko ze stejnych duvodu, i kdyz tam bolsevismus neni.S tim zacali uz za valky.
  Sice jim davali zbrane a jine pomoci, ale zaroven si prali, aby tak valka nebyla tak brzy ukoncena a i kdyz americka armada byla v Anglii jiz od roku 1943, tak invaze do Francie byla stale odkladana.Nalety byly prevazne na nemecka mesta a jejich stred v takovem rozsahu, ze
  zahynuly miliony civilistu, zen, deti a starcu.Jejich duvodem byly tehda zname plany, ze Nemecko jiz nikdy nesmi mit prumysl a ze z neho bude agrarni stat. Vlivny americky politik, ktery pochazel z Evropy a ministr Morgenthau s tim jiz za valky kalkuloval a snizeni poctu obyvatel s tim melo souvislost.
  Ostatne nesmyslne a hruzne nalety ve dne a v noci neznicily tovarny, ktere byly mimo mesta, ale miliony zen a deti - opet snizeni porodnosti.
  Stale anglo-americane odmitaji se zabyvat zda tyto vrazedne nalety nicily nemecky prumysl, kdyz mohl vyvijet nove zbrane, zname rakety V2
  Otresny byl nalet na Drazdany , ktery mel jeste dalsi cil - ukazat Sovetum jakou maji leteckou silu a prevahu a aby po obsazeni vych.Nemecka nemohli udrzet poradek v zemi, kde nebylo ani co jist.
  Polaci jen dilky Sovetum se domohi , aby Soveti jim dalu pod spravu
  1/3 nemeckeho vych.uzemi a ziskali tak obrovske bohatsvi nejen urodne pudy ale i pristavy, suroviny a majetek po vyhnancich.
  Pametnici vedi, ze se Polaci odmitli s nasi vladou bavit, zda oblasti slovanskeho obyvatelstva jako Tesinsko,Kladsko,Zitavsko i cast Slezka
  maji blize k cestine nez k polstine a okamzite tam vyslali vojsko.
  Spolecne vojenske jednoty cesko-polske v ramci NATO je take polske prani, a opet Zapad=USA nezajima historicke spatne zkusenosti s Polskem. Jejich pozadavky opet podporuje Zapad, nebot nenavidi nejen
  Rusko a ani Cesko.
  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 4. Polsku opět vyrostly rohy, snaží se stavět Německo do latě na přání USA. Němci zuří !

  OdpovědětSmazat
 5. http://www.nwoo.org/2015/03/22/proti-rusku-polsko-mobilizuje-domobranu-a-dobrovolne-milice/

  OdpovědětSmazat
 6. To jim docela vyšlo, Polákům, těch 10 let smlouvy o neútočení od 1934, v 1944 už skoro Němci neútočili. Takže respekt. No hlavně, že Rusku pořád to, že 1936 takovou smlouvu podepsali taky, mlátí o hlavu s tím, že vlastně zahájili touto smlouvou II. válku spolu s Německem.

  OdpovědětSmazat
 7. Prdlačku je Polsko hrdej národ. To nemluvím o občanech - ty neznám, ale jinak jejich politika je taky pěkně smradlavá. Holt - Hitler nevyhubil důsledně světové židovstvo, židi teď vyhubí svět a veškerý lidstvo. Všechno jsou to jen přejmenovaní židáci, ale moje hlava nebere - proč si dávají jiný jména? Není to vlastní potupa,anebo je jim kvůli moci všechno jedno? Jestliže smradlavý žid dokázal bydlet s rodinou v kůlně na dvoře a svůj barák celý pronajímal a bohatl na něm, to dokáže jenom žid. Nedokážou se veřejně k židovství hlásit? Je to podlézavej, pejzatej,lichvářskej, špinavej pronárod.

  OdpovědětSmazat
 8. Děkuji, tyto informace jsou důležité, aby si člověk uvědomil, kým byli řízeny protistátní struktury na sklonku socialismu a pro koho tito lidí vlastně pracovali. Dnes, když člověk ví, že téměř všichni disidenti, které poté Havel vyzvedl do vysokých státních funkcí. byli žídé, je mu jasné. kdo to celé pekl, platil a řídil. A zejména, kdo u nás privatizoval, samozřejmě také titíž.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Polák, to přece není národnost, to je profese.

   Smazat
 9. 100% názor. Nikdy v životě jsem nepotkal žida (neumím odlišit od sionisty), který by byl jako člověk v pořádku. Dříve jsem popsal příklady, tak už nebudu.
  Jen trošku poopravím - proces prosáknutí do vysokých postů nebo jen prospěchářství, mají už v genech. Tak, tak jim je ubližováno. Nebo spíše - nebylo ubližování nenáhodné? Když oni mohou ubližovat, patří mezi nejkrutější. ani se nedivím, že mění jména. Nevím, jestli Mohamedáni s psychopatama jsou horší. A každý má pro svou krutost dobrý důvod! Ten, kdo nás na tuto planetu vysadil, kartami dobře zamíchal - abychom se žrali navzájem. Chce se mi zvracet.

  Slunce v duši, ogaři.

  OdpovědětSmazat
 10. Jasně, že naši západní spojenci čekali, jak to dopadne v Sovětském svazu. Teprve když bylo jasné, že Rudá armáda žene fašisty a požene je až k Atlantiku, tak zorganizovali vytvoření druhé fronty. V každém případě kalkulovali s porážkou Sovětského svazu a proto tak dlouho otáleli. Tím nechci zlehčovat oběti bojujících vojáků na západní frontě, je to ostuda jejich vedení.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.