Reklama

pátek 6. března 2015

Oligarchové – okupanti mediálního prostoru


red
6.3.2015  A2larm
 ... Dříve média prodávala čtenáře inzerentům, dnes jsou čtenáři a diváci bezprostředně nakupováni oligarchy ...
Situace v českých médiích čím dál víc připomíná dobu normalizace po roce 1968. Záleží na každém z nás, jak dlouho tato situace potrvá.

Široce diskutovaná krize médií spočívá v tom, že dnes již prakticky všechna mainstreamová soukromá média patří větším či menším českým oligarchům. Mainstreamová média na malém jazykovém trhu zkrátka hynou na úbytě v důsledku technologického pokroku. Internet, namísto aby médiím ekonomicky prospěl snížením nákladů na distribuci, především razantně srazil příjmy z reklamy. Je to tím, že cenu reklamy určují technologické firmy jako Facebook nebo Google s velice nízkými náklady na tvorbu obsahu, kterým je reklama špikována. V případě Facebooku si obsah vytváří sami uživatelé (zásah lidských administrátorů je zapotřebí jen, když dojde k nabonzování bradavek), v případě Googlu vytvářejí obsah doslova roboti. A jak známo, robotům se těžko konkuruje.

Bambitka u pasu


Ti, kteří si od vlastnictví médií slibovali standardní ekonomický zisk, se jich zbavují jako horkého železa. Kupovat jsou ochotni ti, kdo média potřebují především jako nástroj vlastních public relations, tedy oligarchové. Patrik Tkáč, novopečený šťastný majitel Blesku, Reflexu a několika dalších titulů, prohlašuje v lednovém vydání českého Forbesu, že od nakoupených psavců očekává autocenzuru: „Je (…) přirozené, že pokud pracujete v rámci nějaké skupiny, tak o ní asi denně nepíšete pouze negativně.“ „Takže se spoléháte na takovou samoregulaci novinářů?“ „Ta funguje spíše, takové zkušenosti máme.“ Cílem této „samoregulace novinářů“ má být podle Tkáče „obrana aktiv“ – jak před konkurenčními oligarchy, tak i před politiky, „pro případ hrozby nějakých extrémních tendencí nebo kroků, které by ohrožovaly naše zařazení do světa západních demokracií“.

Jak se taková obrana aktiv „bambitkou u pasu“ projevuje v praxi? Inu, například tak, že oligarší média recipročně přestanou zkoumat špinavé prádlo ostatních vlivných oligarchů: Babišovy noviny víceméně opustily investigativní snahy rozkrýt pozadí Romanovy éry v ČEZu. Na oplátku se Blesk nad Babišem jen rozplývá.

Plíživá normalizace

Situace se tak stala v něčem ekvivalentní se stavem za normalizace po sovětské okupaci v roce 1968, kdy cenzura médií byla vykonávána především po linii personálního oddělení. Kádrová politika a strach z případné ztráty zaměstnání byly dostatečnou motivací k autocenzuře a ve výsledku vše fungovalo k maximální spokojenosti okupační moci.

Dnešní problém nespočívá ani tak v tom, že si oligarchové kupují stáje nevalných pisálků, problém je v tom, že si kupují čtenáře, kteří vlivem setrvačnosti nadále konzumují písmenkové artefakty, jejichž povaha se v rukou oligarchů mění. A i kdyby některé z oligarších médií nakrásně zašlo pro nedostatek čtenářů na úbytě, koupí si zkrátka nějaké jiné. Dříve média prodávala čtenáře inzerentům, dnes jsou čtenáři a diváci bezprostředně nakupováni oligarchy.

Média jako pračky na špinavé peníze


Úpadek médií dosáhl takového stupně, že dnes se už neřeší, jestli autocenzurovaná média jsou, nebo nejsou v pořádku, ale jestli je babišizace horší než bakalizace, anebo než pouhé podkuřování významným inzerentům. Tradiční odpověď je taková, že Babišova koncentrace moci představuje kvalitativní zhoršení. Přinejmenším jeden opomíjený rozdíl je neoddiskutovatelný: Babiš díky své politické moci disponuje více způsoby, jak na médiích vydělat. Vědci zjistili, že vždy, když byl Berlusconi u moci, hrnuly se zájemci o reklamu v jeho médiích především od firem závislých na státních regulacích a dotacích. Ekonomové spočítali, že na těchto dodatečných příjmech z korupční reklamy Berlusconi vydělal celkem dvě miliardy eur. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se teď začne „komerčně“ dařit babišomédiím. Mainstreamová média, údajně aspirující na úlohu hlídacích psů demokracie, se tak do dějin možná zapíší spíše jako pračky na špinavé peníze.

Girlfriend experience


Šéfredaktoři i řadoví redaktoři médií se rozdělili do dvou skupin. Jedni svou ochotu přizpůsobovat se přáním a zájmům svého majitele bez uzardění hlásají do světa (Plesl, Zlámalová, Balšínek), zatímco druzí trvají na zdání normálnosti a popírají, že by oligarší majitelé měli na jejich psaní jakýkoliv vliv (Léko, Tabery, Macháček). Není jisté, zda jedinci z druhé skupiny mají tak mizerné analytické schopnosti, že nechápou, proč jsou oligarchové ochotní kupovat prodělečné tituly za víc než kdokoliv jiný. Anebo zda se jen rozhodli být tak dokonalými „presstituty“, že do škály svých služeb pro oligarchy zahrnuli i „girlfriend experience“. Macháčkův devótní elaborát na téma naprosté neškodnosti Babiše v roli mediálního magnáta, který by se klidně mohl jmenovat „Babiš je gentleman“, stojí za přečtení, neboť svědčí o tom, jak svědomitě se autor připravil na změnu stáje. Asi jej ale nepotěšilo, když Erik Best přirovnal práci novináře pro oligarchy právě k členství v KSČ, poté co se Macháček nevybíravě otíral o Jana Kellera právě kvůli jeho členství v KSČ a způsobu, jakým toto členství omlouval.

Zaplaťte si vlastní ohlupování

Situace veřejnoprávních médií není o moc lepší než v médiích vlastněných přímo oligarchy. V České televizi stačí „koupit si“ generálního ředitele, případně někoho na tento post dotlačit, na klíčové pozice dosadit ideově spolehlivé kádry, a vliv oligarchů a správné ideologie je zajištěn. Většina členů Rady České televize si totiž lebedí ve skrovném pašalíku a cestou nejmenšího odporu schvaluje veškerou sebeprezenaci aparátu České televize, často na základě vyloženě obskurních a pavědeckých analýz. Výsledný kšeft je pro oligarchy výhodnější, než kdyby museli všechno platit ze své prkenice: šest miliard za vlastní ohlupování každoročně zaplatí všichni majitelé obrazovek formou koncesionářské daně.

Siločáry moci


Po sovětské okupaci v roce 1968 byly v Československu distribuovány letáky s návodem, jak se obyvatelé mají chovat k okupantům (velmi nepřívětivě). Ukrajinské hipsterky zase rozpoutaly kampaň „okupantům nedávej“ po vzoru básně Tarase Ševčenka, kterou v Česku zhudebnila ve svébytné úpravě skupina Orlík. Mohla by to být inspirace pro přístup k oligarchickým okupačním jednotkám veřejného prostoru? Nevypadá to, že by něco takového mohlo fungovat. Koneckonců samotná práce pro oligarchy není sama o sobě odsouzeníhodná, stejně jako samo o sobě není odsouzeníhodné členství v KSČ. Jistě se i mezi oligaršími novináři najdou nějací Krieglové a Šabatové, kteří v čase zkoušky i za cenu osobních obětí využijí své privilegované postavení ve prospěch společnosti (alespoň doufejme). A na druhé straně, všichni se nějak přizpůsobujeme siločarám moci – holt nájmy a hypotéky se samy nezaplatí.

Určitá profylaxe a duševní hygiena však nemůže být na škodu: k oligarším médiím je třeba přistupovat jako ke každému reklamnímu materiálu. Od letáků obchodních řetězců se liší především tím, že je v nich méně fotek a více písmenek. Frontální útok proti okupačním jednotkám nemůže uspět. Může ale uspět jejich postupné zatlačování – přesměrováním finančních toků od nákupu oligarších reklamních tretek k podpoře nezávislých projektů.

Záleží koneckonců na každém z nás, zda se ve veřejném prostoru podaří udržet takové projekty, jako je A2larm. Kliknutím na dolárek v poli „Přispějte na provoz A2larmu“ po pravé straně článku můžete hned teď zahlasovat o budoucnosti mediálního prostoru v České republice.

23 komentářů :

 1. Kdyz pisou, ze byty pujdou nahoru a akcie taky, tak vim, ze mam prodat. Ty media jsou jim na hovno. Takovy Bakala uz strachy nevyleza ze Zemljanky. To musi byt krasny zivot byt obeti vlastniho "uspechu". At si pisou co chteji. Prichazi o zpetnou vazbu. To se jim vymsti. Bohaty budou zavidet chudym a budou se za ne prevlikat.

  OdpovědětSmazat
 2. Tak jsem si přečetl nějaké komentáře v tom novém Balšínkově plátku a došel jsem k závěru, že tam může publikovat prakticky kdokoliv kdo ovládá interpunkci a prohlásí se za experta. Ale to není nic nového, stejné to je u Bakaly. Jen ni ovšem uniká proč má někdo potřebu číst takové nesmysly. To už ani nelze nazvat propagandou, ale pouhým mediálním průjmem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už několik lez nekupuju tištěná média, jen kvůli zasmání nějakou tu "drbárnu" jako je Rytmus života a žiju ! Horší je, že ČT se už nedá poslouchat kvůli informacím, protože je člověk prostě nedostane. Jednostranné, překroucené nebo přímo zatajené informace ze světa, ale i vnitřní, to je ČT a ostatní soukromé kanály to samé. Vyžívají se jen v diskreditaci Zemana a štvanici na Rusko. Přestávám je sledovat, zbývá jen internet a tady už jsou docela silné snahy o cenzuru. Zbyde nám nakonec zase jen šeptanda jako za totáče ?

   Smazat
 3. Iritují mne lidé, kteří na vše nadávají, že nikde není pravda, ale stejně čtou a sledují tyto "oligarské" zdroje a ohánějí se jejich argumentací. To znamená, že jedině lze informace blížící se pravdě získávat z vícero zdrojů, nejlépe více zemí. Vzpomínám si na sestřelení letadla na Ukrajině a když jsem tvrdil, že to (tehdy) ještě není jednoznačné, tak mnoho lidí mělo svůj názor podle záběrů v ČT a textů mainstreamu. Ke cti čechů a moraváků je třeba dodat, že většina z těchto lidí postupně změnila názor. Ne náhodou se, alespoň podle mých zkušeností, pokouší takové firmy jako Google podle praxe i zpráv především ze zahraničí snaží zamezit rovný přístup k informacím a často i jejich blokováním. Dá to stále více práce najít tu hledanou - někdy nepohodlnou - informaci. Už jen čekám kdy k internetu dostaneme chipovou kartu (nebo budeme používat chip v těle) a bez sejmutí nám Google a spol. nenačte z internetu nic. Samozřejmě ČISTOU NÁHODOU v zájmu naší bezpečnosti a OCHRANY před teroristy a námi samotnými.
  P.S. Nerad bych se stal v tomto případě úspěšným prorokem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tomuhle chlapíkovi z australské Viktorie už "Google" smazal účet 2x. Proč? ... Asi proto, že je to nejvytrvalejší - chybí slovo - investigativec je málo, snad "lovecký pes", který jde po krku oligarchům hrajícím si s demokratickou populací ... tzv. demokracií trojkařů, čtyřkařů a pětkařů, hru na kočku a myš.

   https://www.youtube.com/channel/UC3SQjinnAIgbxBTL61PSEng

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Ondrášku, proč se serete na google když tam individua jako vy nechtějí? využívejte nějaký čínský nebo ruský vyhledávač a problém je vyřešen.

   Smazat
  4. Hele vole, dám ti sem jeden citát z bible:

   Matouš 3 - 9

   "A nemyslete, že si můžete říkat: ‚Máme otce Abrahama.‘ Říkám vám, že Bůh je schopen Abrahamovi vzbudit potomky z tohoto kamení!"

   Úplně stejné je to s potomky "amerického Abrahama".

   Smazat
  5. No dobře, to víš že máme všichni rádi USA. Raději nám ale vysvětli, jak se každej den vydrápeš z klecovýho lůžka. Musíme to nahlásit tetě vychovatelce.

   Smazat
  6. An.11:38,11:40,trollíku,soudruzi z USA udělali někde chybu.Místo vděčnosti prostého lidu se dočkali nadávek.Ale co na tom,hlavně když to nese.Nějaké remcání,tak to utnem.Zkroutit ruce přece umíme kdekoliv na světě.

   Smazat
  7. Povolný,

   nese to právě jenom díky zájmu prostého lidu o tyto služby. nebo si taky myslíš, že ty zisky padají z Měsíce nebo od pánbíčka? Kde udělali soudruzi chybu, že remcají, nadávají a přesto pořád visí na youtube, googlu, facebooku, používají windows? Nejsou oni tak trochu retardovaní?
   Ono vám při tom někdo kroutí rukou?

   Smazat
  8. Anonymní6. března 2015 14:24

   Lži, lži a lži. ...

   Neustále tu presumuješ, že ty produkty, o kterých hovoříš, vytváří stejní lidé, kteří posílají armády vraždit ve válkach. Jsi demagog a vědomý lhář. Kdyby lež byla Trestný čin, tak už sedíš a točíš mlýnek v chládku.

   Smazat
  9. Anonymní6. března 2015 14:24

   Primární účel vězení, je aby zchladla hlava a ABY SE PŘEMÝŠLELO...

   To bě by PROSPĚLO vrchovatě!

   Smazat
  10. AN 14:24 Nepodezřívám Vás,že jste nepochopil mé re.12:43,proto jen krátce.Máte pravdu,závislost i retardovaných na netu je velká.Připomíná mi to Řím-chléb a hry-ale také Spartaka.Proto i my,retardovaní,můžeme být kladnými aktéry nekončícího boje dobra se zlem.

   Smazat
 4. Demokracie se stala takovým kouzlem, kterým se demokratické hlasování vnáší i do matematiky.

  OdpovědětSmazat
 5. Krásné shrnutí Bostonského příběhu ...

  https://www.youtube.com/watch?v=13YnsjBS_nc

  OdpovědětSmazat
 6. Hrozí reálné nebezpečí, že oligarchové typu Bakala Tkáč, Rittig a další v čele s Babišem ovládnou kompletně řízení a chod celé republiky .Zbývá ještě ovládnout část nezávislých radnic , hejtmanství a policii. V části justice již mají také své lidi. ČR směřuje k režimu neomezené osobní moci mafiánského typu..
  Jak se ukazuje,s tímto skutečným záměrem šel Babiš do voleb.Jeho avizovaná hesla před volbami složila pouze k oblbnutí občanů , kteří opět skočili na špek.Tentokrát si ale natlučeme opravdu hodně.
  .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Babis se s temito nepotrebuje spojovat. Naopak. Babis miri na dotace z EU, takze brucici Rittig je pro nej krasny priklad fungujiciho boje proti korupci. Kdyz uz rve dokonce Langr, tak to znamena jen dobre. Lidi nezapominaji ICKO a podobne politiky.

   Smazat
  2. Anonym 13:02
   Zatím pohoda mezi oligarchy,jeden druhého kryje,moc toho na sebe vědí.Až půjde do tuhého,bude jeden druhého potápět,jako na Ukrajině.Připíše jen tolik,jak Bakala,není vlastníkem všeho co se uvádí,tak ani Babiš není vlastníkem Agrofertu,jsou jen podílnici a maskoti firem,vlastníci se drží v pozadí a řídi všechno.
   zemedelec

   Smazat
 7. Robbie Parker, černý kůň oligarchů !!! Nepodceňovat smutek a žal otce, kterému "včera zabili dcerku" ...

  https://www.youtube.com/watch?v=pRHqm5bieUA

  OdpovědětSmazat
 8. A co nám brání ty píčoviny nekupovat a nečíst? Můj děda měl předplacenou Pravdu, a chodila mu do schránky, kdykoliv přišla, rozřezal to na čtverečky a založil na záchod se srdíčkem jako hajzlpapír,protože noviny byly na více měkkém papíře.Už tehdy říkal, že ty režimní sračky číst nebude, a že ho vůbec nezajímá, co ti sráči proradní tam nahoře dělají nebo chystají, že stejně unizono lžou a novináři že jsou prorežimní šmejdi. Pamatuju si noviny, které byly plné nadpisů že "dělnící toho a toho závodu podepsali hromadně petice za smrt zrádcům" a těmi zrádci byli Slánský, Horáková a další lidi. Každý den plné noviny palcových titulů jak si VŠICHNI lidé v ČR přejí smrt zrádců. Nakonec celé to hnusné divadlo odsrala jen Polednová, které tehdy bylo čtyřiadvacet, byla čerstvě jmenovaná prokurátorka. Politika, media,noviny, demagogie, televize, všechny tyto aktivity jsou jen hnusné lumpárny, mozkový klystýr pro společnost a kdo je schopen toto číst nebo to poslouchat, a dokonce tomu věřit, musí být magor.

  OdpovědětSmazat
 9. Také jsme odebírali Právo,protože tam měli články výborní novináři,ale před nějakou dobou se situace začala měnit. Někteří novináři zmizeli a ti co tam zůstali se o 180 stupňů obrátili. Měla jsem Mitrofanova ráda dokud nezblbnul.Myslím,že vyhozených peněz za tento škvár je škoda.

  OdpovědětSmazat
 10. Divím se, že někdo jestě ten papírový škvár vůbec čte. I ten papír na zátop nám dneska nosí poslíčci obchodních řetězců až domů a zadarmo. Obsahem potištěného papíru se vyrovnají novinám, takže na zátop, nebo i vytření p....e je ho dost. Tak proč podporovat ty vlastizrádce?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.