Reklama

středa 4. března 2015

Oligarchové Ukrajiny získávají přístup k evropským penězům z daní


4. 3. 2015     zdroj
Ukrajina dostala v minulém roce miliardové úvěry od MMF a EU. Ovšem ty často končí v temných kanálech nebo se nepoužijí účelně. Oligarchové také profitují z cedulové banky v Kyjevě. Nyní mají bývalí vysoce postavení politikové EU a grandi z SPD být nápomocni oligarchům Firtašovi, Achmetovi a Pintšukovi, aby založili nový obchod – ve společném podniku jménem Agency for the Modernisation of Ukraine (Agentura pro modernizaci Ukrajiny – AMU).


Centrální banka již ukázala ochotu pomáhat, když šlo o podporu oligarchů:Jen před několika dny oznámila cedulová banka, že poskytne „Privátní bance“ likviditní kredit v přepočtu 62 miliónů EUR (2 miliardy hřiven) na dva roky. Jako záruka pro tento úvěr byly akceptovány nemovitosti banky a ručení podílového vlastníka. Igor Kolomojski a Genadij Boholjubov vlastní po 37 procentech bankovních podílů. 16,23 % patří firmě na britských Panenských ostrovech.

Privátní banka se již dříve octla v centru pozornosti rebelů poté, co miliardář Igor Kolomojski byl přechodnou vládou v Kyjevě jmenován šéfem blízkého regionu Dněpropetrovsk. Sídla, peněžní automaty a peněžní transportery se staly cílem přepadení, zapálení nebo vloupání.

Podle výpovědi prezidenta Republiky Krym Sergeje Aksjonova je Kolomojski „jeden z oligarchů, který inicioval a financoval vojenské operace na jihovýchodě Ukrajiny“.

Státní statistický úřad Ukrajiny hlásí, že mezi říjnem a koncem listopadu 2014 90,6 % všech ukrajinských investic teklo na Kypr. Ukrajinští oligarchové ukládají své zisky, kterých dosáhli v ekonomice na Ukrajině, do daňových oáz.

Nejbohatším oligarchou Ukrajiny je Rinat Achmetov.Kontroluje uhelný a ocelářský sektor Ukrajiny. Má továrny a doly v celé východní Ukrajině a je s majetkem 12,5 miliard US dolarů nejbohatším mužem země. Je zakladatel a šéf firmy System Capital Management Gruppe (SCM). SCM zaměstnává celkem 200 000 pracovníků v šesti zemích, informuje magazín The Richest.

Druhý nejmocnější oligarcha Ukrajiny je investiční manager Viktor Pintšuk.Pintšuk je zakladatel a šéf investiční společnosti East One Group LLC. Má majetek 3,2 miliardy US dolarů.

Dmitrij Firtaš vlastní 45 % podílu energetického podniku RosUkrEnergo. RosUkrEnergo je prostředník v obchodě s plynem mezi Ruskem a Ukrajinou, informuje The Richest. K tomu je jediný vlastník mediálního podniku Inter Media Group Limited. Za Janukoviče platil Firtaš za proruského a blízkého vládě. Ovšem po protestech na Majdanu se od obou stran distancuje.

V březnu 2014 byl Firtaš zadržen ve Vídni a později vydán do USA. Vláda USA Ukrajinci vyčítá, že v rámci surovinového projektu v Indii zaplatil úplatky ve výši 18,5 miliónů dolarů místním úřadům.

Současný ukrajinský prezident Petro Porošenko vlastní majetek ve výši 1,3 miliard US dolarů, oznamuje Forbes. Toto bohatsví nahospodařil jako výrobce čokolády a podnikatel v médiích.

Oligarchové Ukrajiny platí na Západě za legitimní partnery rozhovorů. Přitom je jedno, zda zastupují oficiální úřad, nebo ne.Celkový dozor nad ukrajinským hospodářstvím mají dva bývalí investiční bankéři z USA a Litvy. Ministryně financí a ministr hospodářství kontrolují již dnes použití evropských peněz z daní.

Ministryni Natalii Jarešenkové přísluší klíčová role. Je jí vyčítáno, že je zapletena do pochybných machinací které se týkají použití peněz z amerických daní. Její nadřízený je premiér „Jaz“ Jaceňuk, vyvolený Američany.

Deutsche Wirtschaftsnachrichten: Oligarchen der Ukraine gewinnen Zugriff auf europäische Steuergelder, 3.3. 2015 
Pro Novou republiku přeložila Mgr. Zdeňka Holešová

4 komentáře :

  1. "Vlastenectví! má svoji cenu. Najvětší "vlastenci" vždy povinně naženou místo sebe na jatka, která vyvolali chudáky, kteří se nemohou vyhnout osudu jatečního statku. A sami si napíší takové zákony aby se z povinností vysmekli. A tak je to správné, tak to má být. Na chudý lid musí být přísnost - oligarchové jsou v demokracii na to, aby vládli, psali zákony, humanitárně odírali dělný lid a rozdělovali si dotace, půjčky a státní majetek. Ať žije parlamentní oligarchická demokracie! Ať žije Ukrajina! Ať žijí USA!" Slava západním gerojam a západním hodnotám!

    OdpovědětSmazat
  2. Drbnuta EU !!!A to sme už taký sprostý aby sme sa skladali na Ukrajincov!!!Ta nech zabudnú jak budem platiť dane !!!

    OdpovědětSmazat
  3. Nejen, že cpeme humanitární pomoc tam, kde na to ukrajinská vláda kašle, ale ještě jí pomáháme v etnických čistkách tím, že přijímáme uprchlíky jiných národností. Ono to zřejmě není dočasně, ale trvale. Pomoc proč ne, ale alespoň to nazvat správnými pojmy.

    OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.