Reklama

pondělí 30. března 2015

Pravidelné jídlo, nebo pravidelný půst?

30.3.2015 E-republika
 

Mezi vědci panuje shoda, že indiány pěstovaný periodický půst výrazně zlepšuje metabolismus. Pravidelné jídlo důležité není, a snídaně také ne. Jenže právě tyto návyky považovali Evropané za necivilizované.


Všichni známe z reklam přísloví, že snídaně je grunt. A máme si k ní dát americké vločky z GMO kukuřice, zalévané rakovinotvorným postřikem Round-up od korporátky jménem Monsanto. Ale kde se vzal posvátný důraz na pravidelné jídlo třikrát denně?

Původně jde o o středověkou zvyklost. Bylo zajímavé, jak první evropští osadníci, kteří byli zvyklí na tento rolnický systém stravování, reagovali na severoamerické indiány. Historička Abigail Carrollová, autorka knihy Three Squares: The Invention of the American Meal, se zajímala o střet obou kultur ohledně jídla. Když se evropští osadníci dostali do Ameriky, jedli jako doma: lehké jídlo ráno a hutné vařené jídlo v poledne. Úplně jiný režim měla divoce se pasoucí zvířata (na rozdíl od pravidelně krmených hospodářských zvířat), a rovněž lovecká kultura indiánů. Jídelníček domorodých kmenů byl méně přísný, objem a načasování jejich stravování kolísaly s různými ročními obdobími a okolnostmi. Někdy, když jídlo bylo vzácné, tak se postili. Evropané to vzali jako důkaz, že domorodci jsou nekulturní. Evropská "kultura" znamenala oddělit se dobou jídla, etiketou a přísnými zvyky od okolní "natury".

Průmyslová revoluce přidala do jídelníčku maso a změnila dobu hlavního vařeného jídla až na večer, kdy se dělníci vraceli po celodenní práci domů. Ale lidé i při sedavých zaměstnáních nezměnili celkové množství jídla, které jedli bývalí farmáři. Odborníci na výživu radili lidem jíst lehčí snídani a obchodníci se vrhli na příležitost. V roce 1897 bratři Keith Kellogg a John Harvey Kellogg představili kukuřičné vločky jako zdravou alternativu k hutným snídaním. Kelloggové chtěli nejen vydělat, ale i šířit evangelium o vegetariánské stravě, protože to byla součást jejich vyznání adventistů sedmého dne. Do snídaně se přidaly vločky všeho druhu, poté i jablečné šťávy, a po násilné kolonizaci Střední Ameriky i pomerančové džusy a banány. Všechny tyto doplňky se do lidí cpaly pod heslem "více vitamínů". Navázaly se na hodnotnou snídani jako hlavní denní jídlo.

Jenže pak přišla studená sprcha ve prospěch původních indiánů. V roce 2014 ukázala studie z University of Bath, že snídaně má nulový vliv na metabolismus. Rozhodující je celkový příjem kalorií, nic víc. Podobná studie University of Alabama zjistila, že styl snídaně nemá žádný vliv na hubnutí. Ve skutečnosti je jedno, kdy a jak jíte, rozhoduje jen celkový počet kalorií. Ve studii z roku 2010 zveřejněné v odborném časopise British Journal of Nutrition, jedna skupina jedla tři jídla denně, zatímco jiná jedla šest. Celkové denní kalorické počty byly identické a výzkumníci nezjistili žádný rozdíl ve váze, ani jakékoli hormonální rozdíly mezi skupinami. V roce 2014 udělal podobný závěr výzkum University of Warwick. Nebyl žádný rozdíl v metabolismu mezi skupinou žen, které snědly dvě jídla denně, a mezi jinou sledovanou skupinou, která jedla pětkrát denně.

V čem ovšem panuje shoda, je indiány pěstovaný periodický půst, který výrazně zlepšuje metabolismus. Jenže právě tyto návyky považovali Evropané v Americe za necivilizované. Jenže výzkumy na krysách jasně ukázaly, že postící se krysy jsou mnohem zdravější, živější a inteligentnější, než jejich tlusté protějšky. Výzkum M. Mattsona najdete zde. Kalorické deprivace působí jako mírný stres, který pomáhá buňkám budovat jejich obranu, odvrací škody způsobené stárnutím a odbourává toxiny přijaté z okolního prostředí. Půst navíc zmenšuje riziko srdečních onemocnění.

Zkrátka, je jedno, kolikrát denně jíme. Ale přejídání zabíjí a naopak, půst nás posiluje. A nejlepší životospráva nám říká, že máme jíst, když máme doopravdy hlad, a ne, když si to jen namlouváme.


Zdroj článku zde.


Související články:
Sociolog a včelař: kdyby lidé měli aspoň kolektivní inteligenci včel
Eko-zahradničení na vlastním vyprodukuje hodnotu minimální mzdy
Free State Project: svoboda pro tuto generaci
Výlet 25.000 km bez peněz? Ano, ve sdílené ekonomii
Zaplať za zboží, kolik sám uznáš za slušné
O možném dobrém skutku
Zabíjejte na dálku, jako vaše vláda
Kanibalismus v Jamestownu (zima 1609-10)
Fuck the Poor aneb Jak zatočit s chudými
Analýza dárců a organizací popírajících globální oteplování

14 komentářů :

 1. Požívejte stravu, když máte hlad. Hlavně se nepřežírat. Podívejte se kolem sebe, kolik je tady otylých lidí, zejména mládeže z těch amerických sraček. Z druhé strany je však nutno říci, že skoro většina této mládeže se nechová a nejedná jako češi, ale jako sparchantělí američani. To je však důsledek této společnosti. Poděkujme " HAVLOVI ", za tento přínos pro český a moravský národ. Proto ten jeho vysmátý ksicht pořád visí nad Václavákem. Děti ze ZDŠ vám řeknou, že toto náměstí se jmenuje po tomto slavném spisovateli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Havla rád nemám, ale za to, že jsem tlustej, asi fakt nemůže...

   Smazat
 2. No jasně, nejsme roboti a každý by měl především poslouchat hlas svého těla a ne hlas "odborníků", babiček a spol. Pokud vidí, že mu to funguje, je zdravý, vitální a nemá nadváhu, všechno je v pořádku. Ale není to jen v jídle, kde se nás snaží nacpat do nějakých všeobecně platných kolonek. Nenechme se.

  OdpovědětSmazat
 3. Tenhle článek mi připadá jako nějaká provokace :-D. Jako příprava na období, kdy nebude co jíst. Ale teď bez legrace - o víkendech, kdy nesnídám a většinou ani nevečeřím, tak se skutečně cítím lépe. Něco na tom asi bude.

  OdpovědětSmazat
 4. všechno je to hrozně individuální, podle mě hodně záleží na pohybu. např. já když se nehejbu tak skoro nejim, zato když mam hodně pohybu tak žeru jak prokoplej v podstatě cokoli a na váhu to nemá vůbec vliv..

  OdpovědětSmazat
 5. Doporučuji redakci Nové republiky aspoň týden se postit od ruských sraček a vymaštěným diskutétům, co i do tohoto tématu dokáží nacpat Havla, taktéž.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No toto, doporučuji redakci, aby se oprostila od namachrovaných diskutérů, které do každého tématu nacpou vítězné amíky, svatého Havla a ruské sračky. Děkuji.

   Smazat
 6. Rozdíl je jen v tom, že indiáni evropanům nestrkali a nestrkají rypák do toho, co evropané jedí, jak spějí, jak se bavěj, ale obráceně to funguje už od doby, kdy Kolumbus objevil Ameriku (1492) a hned se tam začaly valit evropský ksichty, a divit se, radit, uzurpovat, zabíjet .... já myslím, že každému co jeho jest.Ať si každej jí co chce - a dnes platí ať si jí, na co má, protože někdo nemá ani na to žrádlo. Hlavně hledět si pěkně svýho, nečumět pořád za hranice jinam - jako když sám jedeš a čumíš po volantu někoho jinýho. Určitě se vyflákáš. Každej si má hledět svýho volantu, nebo pěkně v klidu dřepět doma na zadku.

  OdpovědětSmazat
 7. Proč co je ruský -jsou sračky? Pravda je, že Rusky jsou sice pěkný holky krev a mlíko, - všechny slovanské typy byly takové - ale záběr na ulici v americkým městě je katastrofa. Šinou si to tam tak tlustý mašiny s prdelí jako kredenc ( horší než má Pavlovská), sotva šoupaj hnátama a mezi stehnama maj určitě živou kůži jak to musí mít rozedřený. Zrovna tak tlustý maníci - hrůza. Přitom jsou to v drtivé většině socky, odkázaný na potravinový lístky.Tak co teda žerou? Co jim přídávají jejich výrobci potravin do žrádel za chemikálie, a stejní výrobci se to samý snaží cpát i nám? Krmí je chemikáliema, aby chudí tlustoprdi dřív pošli? Možná že i v tom je záměr. Dnes je totiž na světě možný všechno. Ale že by Rusové jedli nezdravě? Jak jsem si všiml, v souvislosti s jídlem nikdo na USA nenadává tady - nebo jo? Ale co je pravda je pravda a vy musíte být fakt posedlý nenávistí, když hned kontrujete ruskýma sračkama. Článek je o žrádle, jestli jste si nevšimli, nebo jste zvyklí, že tady se jen bojuje, trpí, zabíjí, popravuje a nadává? I do žrádla namatláte politiku -umíte taky žvatlat o něčem jiným, nebo všechno jiný než rvačky a politika je nůďo? Nemocný lid.Jak v blázinci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Amíci žerou, Rusové zase chlastají jako duhy a umírají i díky tomu o mnoho let dříve než Amíci.
   Jinak, pro vaše info, na potravinové lístky má v USA nárok každý s přijmem pod 12000 dolarů ročně, rodiny násobeno koeficientem.
   Jídlo se prodává v USA vzhledem k platům za hubičku a většinou v obřích baleních
   Průměrný amík vypadá jako průměrný čech, jen je tam trochu víc jednotlivců nad cca 150kg.
   Chtělo by to více cestovat a poznávat a méně žvanit.

   Smazat
  2. Něco o americe.
   https://twitter.com/sdelanounih

   Smazat
 8. Proč se zase kolem článku o jídle musí dělat rozdíly a hledat něco na Rusech a Američanech???
  Třeba otázka , Jak se měli chovat lidé, kteří chodili na směnný provoz a v pondělí měli půlnoca pak v pátek už kolem poledne byli skoro vyspaní... tak pokud má článek pravdu je jedno kdy co jedli, jakože největší porci kalorií buď na oběd nebo v práci na sváču...zkrátka tak.

  OdpovědětSmazat
 9. Proč se dělají rozdíly? Spíš proč řada tupců musí nasrat politiku i do žrádla. Do všeho. Umějí jen vřískat, nadávat, urážet- to je nejnovější českej materiál -starších spoluobčanů.Kdyby nebyly diskuze,nikdo by nevěděl, co jsou naši spoluobčané za chamraď.

  OdpovědětSmazat
 10. Článek je relevantní. Ale pro toho, komu na kondici a trvalém zdraví záleží, je ještě dost obecný.
  Problém je, že trvalá přesycenost buněk živinami vede k přebytku cukrů v krvi, a ten k mnoha destrukčním procesům. V prvé řadě k cévním a srdečním nemocem.
  Náprava prostá:
  1) Snížit příjem kalorií ve formě sacharidů (cukry, škroby, mouka) - úměrně fyzické zátěži. Bez zátěže skoro nejíst, zeleninu lze.
  2) Omezit spotřebu rostlinných olejů, s výjimkou řepkového a olivového. Doplnit je tuky omega 3 (lněné semínko a pod.) a vitaminem E.

  ( A pozor, skoro do všeho dnes přidávají glutaman sodný údajně zvyšující chuť. To je lež. Mám-li hlad, začnu jíst, po nějaké době pocit hladu ustoupí. Glutaman pouze ono "vypnutí" hladu blokuje. Takže se přejídáme.)
  Nemohu zde propagovat stovky článků o výživě jichž si cením, tak aspoň jeden:
  http://www.zvedavec.org/komentare/2010/09/3956-velka-cholesterolova-lez.htm?PHPSESSID=uaubqpp0ha4fr8bo1n2d359kd5
  Děda (2x starší, 2x zdravější.)

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.