Reklama

čtvrtek 26. března 2015

Přesun vojsk USA je v rozporu se smlouvou NATO. Proč lžete?

Miroslav Polreich
26. 3. 2015   Parlamentní listy
Debaty českých politiků o přesunu vojsk USA postrádají jednu zásadní věc. Je o tom přesvědčen bývalý elitní zpravodajský důstojník a diplomat Miroslav Polreich. Podle něho je totiž přesun armády USA po našem území v rozporu se Smlouvou NATO, která zavazuje členské státy neprovádět jakékoli hrozby silou. Čeští politici se přeli, zda blížící se přejezd vojenské kolony armády Spojených států je, či není v rozporu s českou ústavou. Jenže podle doktora Miroslava Polreicha je zde mnohem vážnější záležitost, která prý přejezdem vojsk bude porušena – samotná Smlouva NATO.

Vzhledem k tomu, že jedním z oficiálních argumentů takového přesunu amerických vojsk je demonstrace síly vůči Rusku, takto charakterizovaný účel je dle Polreicha v rozporu s jediným závazkem, který jsme podepsali při vstupu do NATO.

„Zde jsme se zavázali „zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou“. Bylo by nadbytečné charakterizovat dále tento závazek z pohledu právního rozboru, společenské významnosti či raději, jak přispívá posilování, uklidňování a stabilitě bezpečnosti,“ píše pro ParlamentníListy.cz bývalý diplomat.

Zároveň s tím pak Miroslav Polreich upozorňuje na údajné provokace, kterých se dopouští naše generalita. Jako příklad uvádí náčelníka generálního štábu Petra Pavla, který opakovaně označuje Rusko za větší bezpečnostní hrozbu, než Islámský stát.

Celý text JUDr. Miroslava Polreicha pro ParlamentníListy.cz zde:

Přesun armády USA je v rozporu se Smlouvou NATO. Přesun a ten výraz je přesný, není problematický a týká se nejenom armád NATO, ale i zemí, které se občasně zúčastňují vojenských cvičení, třeba v rámci Partnerství pro mír (Rusko je členem) a mnohokráte se to již dělo. Jedná se o projev celoevropské bezpečnostní spolupráce.

Problém však je v našich siláckých prohlášeních a snad i opravdovém zařazení přesunu této armády do kategorie „hrozby silou“. Jinak nám to ani prezentováno není, a to jak politickými činiteli, tak i naší generalitou, která nás ujišťuje, že „máme také prostředky, procedury a vůli je nasadit“ (generál Pavel). To však není řeč o přesunu z místa na místo. Zde charakterizujeme účelnost přesunu a ten je již v příkrém rozporu s jediným závazkem, který jsme podepsali při vstupu do NATO (čl. 1.). Zde jsme se zavázali „zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou“. Bylo by nadbytečné charakterizovat dále tento závazek z pohledu právního rozboru, společenské významnosti či raději jak přispívá posilování, uklidňování a stabilitě bezpečnostního prostředí.

Závazek je jasný. Jiný přístup od ďábla jest. Bohužel, myslím, že právě zdůrazňujeme ten jiný přístup, a to navíc v situaci, která by měla i naším přispěním „urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž můžeme být účastni mírovými prostředky, tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost“. To je další citace našeho závazku dle NATO.

Je zajímavé, že naši komentátoři v Českém rozhlase a televizi, včetně jejich rádoby erudovaných znalců na ústavní právo či na co, tento jedině relevantní závazek opomíjejí a pravděpodobně ho ani neznají. Není to nic neobvyklého. Při mé pedagogické práci se studenty (a to někteří měli za sebou Balkán či několikrát Afghánistán) nikdy text Severoatlantické smlouvy neviděli (rozsah jeden list A4). Zde naše armáda zcela záměrně chybuje a snaží se udržovat své členy i důstojníky v nevědomosti. Otázka je – proč asi? Odpověď je zřejmá a jasná.

Aby byli drženi v neznalosti a tím snáze manipulovatelní. O tom je vlastně ta snaha o legalizování demonstrace síly. Vlastně se nic neděje. Závazek ze smlouvy NATO nepadá dle nich na váhu.

Druhý problém, který pokládám za velmi závažný, jsou opakující se provokace naší generality. Slovo provokace jsem použil zcela účelně, protože právě o nich se hovoří v souvislosti s „přesunem“.

Ne tak dávno jsem se musil ohradit proti politicky neodpovědnému prohlášení velitele vzdušných sil gen. Libora Štefánika, který se snažil alarmovat českou společnost dramatizací bezpečnostního prostředí požadavkem na podstatné zvýšení zbrojního rozpočtu nákupem dalších nadzvukových stíhaček. Dle něho „situace se ve světě dramatizuje. Není čas zavírat oči před tím, co nás v budoucnu může pravděpodobně čekat. Situace se ve světě nebude zklidňovat, to je pouze sen.“

Generál Pavel je větší kabrňák, v TV nás nasměroval tak, že Islámský stát není hlavní nebezpečím, tím je Rusko. A když si asi uvědomil, že to přepískl, tak zahovořil o tom, že s Ruskem máme styčné body ke spolupráci a společné zájmy. Opomenul je ale specifikovat. Nadšená redaktorka, které se rozsvítily oči při zmínce o Rusku (vzpomněl jsem si na Elsu Kochovou) se na ty pozitivní styčné body zapomněla či nesměla zeptat.


Příkladů o tom, jak vojenští pánové určují militantní směřování naší zahraniční politiky (na co je MZV, Ministerstvo zahraničních věcí), slyšel každý mnoho. Nikdo však není schopen ty jednoznačné provokace zatrhnout. Vrchní velitel, ministr obrany či MZV – nikdo. A přitom každý víme, že voják má či musí plnit jen politické zadání a nesmí ho sám vytvářet. Vzpomeňme do nedávné minulosti, jak náčelníci generálního štábu mnohokrát opakovaně četli článek pět Smlouvy NATO jenom z půle věty a věděli dobře i s Moravcem, že lžou. Nakonec i pan Zaorálek nedávno si v této souvislosti vzpomenul na pohádku o mušketýrech.

Bohužel ta předmětná smlouva tu pohádku nezná. Na závěr snad mohu dodat, že mám problém při hledání důvodů a motivů pro současné jednání naší generality. Je to rusofobie nasávaná v minulém totalitárním režimu? Kdy Gorbačov byl nepřítelem, a politické změny v Rusku nasměrovaly zhroucení stávajícího našeho politického systému? Pozitivní změny v armádě šly pomalu. V mém případě, když se s nelibostí a náhodně dozvěděl náčelník generálního štábu Karel Pezl po třech letech, že mně dosud nebyla vrácena hodnost, o kterou jsem přišel degradací, provedl nápravu a jednu hvězdičku mě přidal.

Situace opravdu není jednoduchá. I taková prostá věc jako přesun se politizuje ne v zájmu uklidnění a odpovědnosti, ale naopak ukazováním vojenské síly v mylném domnění ministra obrany o „bezprecedentní bezpečnostní záruce“. Ta samozřejmě není ve zprofanovaném článku 5 Smlouvy, ale v článku 1. A přitom bychom neměli vynechávat Chartu OSN a přístup důvěry a spolupráce jak nás nabádá poslání a směřování OBSE.

41 komentářů :

 1. tahle doba prověřila naše politiky dokonale - servilnost, zrádcovství,zkorumpovanost o zájmy státu nezájem lidi nevím proč je tam ještě trpíme !!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je fakt, to je to jediný pozitivní na tom všem. Že se museli všichni, chca nechca, odkopat...A kdo jen trochu přemýšlí, má dokonalé jasno.

   Smazat
  2. USA voj. špičky uvedly, že se bude jednat o silovou či tvrdou variantu. Také text smlouvy při cvičení u Ruska plukovníci jistě zapomněli. O silovosti můžeme mluvit i proto, že sem vtrhnou ze 3 hraničních přechodů, jakoby nás chtěli zaplavit. Jakoby říkali - příště to může být 10 hraničních přechodů nebo jak se právě nám zachce. Asi ne kvůli besedám v Praze.
   Naši generálové postupují do orgánů NATO a proto mají ty správné a ty nejsprávnější názory, aby na ně mohl být lid "hrdý". Inu, už není naše armáda lidová (ČSLA), už není ani lidovecká (ministr za KDU-ČSL). Je to evoluce. Ta armáda - její trosky, už jenom je.

   Smazat
  3. autor sa nevie ani podpisat pod tento blud?

   Smazat
 2. Tož včil je to jasné...do řiti ať jedů vrazi civilistů. Fuj, haňba!

  OdpovědětSmazat
 3. V této souvislosti je příznačná naprosto alergická reakce kolaborujících politiků a médií na zmínku o projednání věci parlamentem. Předpokládá snad Schwarzenberg a spol., že by to v Parlamentu neprošlo a obávají se toho proto?
  Určitě ne. Ale chtějí vykázat bezpodmínečnou a slepou poslušnost, chtějí bhýt ještě vzornější žáčci než polští militaristé a pobaltští neo-esesáčci.

  OdpovědětSmazat
 4. Tak víte aspoň koho nevolit.Pokud se dalších voleb dočkame.!!!

  OdpovědětSmazat
 5. Sovětská vojska jsme nenáviděli po příjezdu, tihle tady ještě nejsou a už jich máme plné zuby a rády jako ty z 68-mého.
  To je jejich morální prohra .A všude po světě to proserou právě proto, že všichni ostatní kteří s nimi bojují, mají morální převahu- vždycky vítězí ti co ví za co bojují-usa army jsou žoldáci bez vize a mnozí ví že nebojují za žádnou svou věc.Řím tak dopad a mnozí další a tahle kohorta nedopadne dobře jsou předurčeni se stát historickou minulostí,-jen se musí ještě trošku historicky znemožnit-jak řekl pekařův císař.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chudáci ti, kteří se rozhodli je vítat pivem a bujarým veselím. Protože - na koho se upnou, až USA klekne? A jak se budou bát toho agresora Ruska. Svatá prostoto.
   Zůstanou jim jen kecy, zášť, cesta bez světla na konci tunelu. Asi budou emigrovat do Izraele - šalom. Politování hodné existence.

   Slunce v duši, ogaři.

   Smazat
  2. Pro: Anonymní27. března 2015 8:17

   Já se obávám, že se okamžitě upnou k prvnímu, kdo sem vleze a okamžitě zalezou do jeho řitě až po paty. Jak jsem psal jinde: dědek vítal Wehrmacht, fotr vojska Varšavské smlouvy a synáček vítá americkou pakáž. Vnouček bude vítat třeba Číňany, bude-li třeba.
   L.C.

   Smazat
 6. Konvoj mel ucel overit jaka bude reakce obyvatel na pritomnost americkych vojsk na jejich zakladnach u nas.Jestlize i u nas probehne cela tato akce bez problemu tak je jiz rozhodnuto a staneme se soucasti stredoevropskeho valu od Baltu az po Kosice. Ukrajinu zatim nechaji vydechnout ale my s Polskem budeme mit spolecnou armadu pod vedenim prevazne polskych dustojniku jiz take podle poctu obyvatel.USA vedi, ze v soucasne dobe nelze s Ukrajinou pocitat v NATO, ovsem za 3-5 roku bude to situace umoznovat.
  Tak se vytvori proti Rusku ochranny val a s temi zememi bude Rusko mit omezene styky.
  Neni zatim treba Rusko zlikvidovat, nebot se zlikviduje samo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za 3-5 let už nebude Amerika, taková, jakou ji znáte, existovat a Rusko bude světovým hegemonem. To není moje přání, to jsou fakta. Máte nastudované špatné materiály - plány, které se nikdy neuskuteční.

   Smazat
  2. To je koncentrovaný blábol, pokud nás nezkoušíte z reakcí. Nebo můžete dělat redaktora v ČT.

   Smazat
 7. Ta Severoatlantická smlouva (Washington 4.dubna 1949) vůbec stojí za přečtení. Kromě článku 1. zmiňovaného výše je taktéž zajímavý čl. 6. ,,Pro účely článku 5 se za ozbrojený útok na jednu nebo více smluvních stran pokládá útok... na OKUPAČNÍ síly kterékoliv smluvní strany v Evropě. " Tedy nejenom de iure, ale i de facto jednotka USA přesouvající se na svou ,,domovskou" základnu v SRN je okupační. Tohle se nedá ,,okecat." To je text smlouvy.

  OdpovědětSmazat
 8. Průjezd amerického vojenského konvoje přes Českou republiku nevadí čtyřem z pěti Čechů. V průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televizi (ČT) se takto vyjádřilo 82 procent lidí. S přejezdem kolony naopak nesouhlasí 17 procent dotázaných. O chystané akci ví 91 lidí ze sta a víc než dvě třetiny se domnívají, že průjezd konvoje je výrazem spojenectví s NATO.
  Největší podíl těch, kterým průjezd vadí, je mezi voliči KSČM - 32 procent.
  Pro zhruba pětinu je pak průjezd vojenské kolony výrazem agrese NATO vůči Rusku. Takto konvoj vnímají častěji ženy, lidé vyššího věku a také bez vysokoškolského vzdělání.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tyto údaje si už samy o sobě odporují. Jestliže podle údajného "průzkumu" nesouhlasí 17% a za agresi to považuje pětina, t.j. 20%, tak to nesedí.
   O zfalšovanosti svědčí zejména údaj, že proti jsou "lidé bez vysokoškolského vzdělání"
   Průzkum vždycky označují tu část obyvate, kteří jsou proti němu, za méně vzdělané, nedostatečně vzdělané, apod. Taky ještě za chudé nebo/a za staré.

   Smazat
  2. Jinými slovy starý a blbý jsou proti a chytří a mladí k úspěchu předurčení jsou pro, to bych tu anketu chtěl vidět.a né každý kdo mlčí souhlasí-však to brzo poznáte sami vy vyvolení jak budete vyvalení.

   Smazat
  3. Promiňte, ale Vy věříte průzkumům ? Tak to jste borec nebo spíš naiva.
   http://aeronet.cz/news/jak-funguji-ceske-medialni-agentury-pro-pruzkum-verejneho-mineni-exkluzivni-vypoved-zamestnance-o-praktikach-spin-doctoringu-planovani-vysledku-pruzkumu-prefabrikace-volebnich-preferenci-ovlivnov/

   Smazat
  4. Pro průjezd kolony a nejlépe okamžitou výstavbu nejméně 35 základen US-army na území ČR se vyslovilo 115% dotázaných!!! Průzkum byl prováděn ve sklobetonových rádobyfuturistických openspacech nadnárodních korporací, v šmoulích městečcích plných podnikatelského baroka a na ekonomicky zaměřených soukromých vysokých školách!

   Smazat
  5. 22.14 - Co to slovo "náckovský" podle Vás vlastně znamená ?

   Smazat
  6. Zatím tady kvičíš jenom ty drako bijče a bacha na tu menšinu aby tě brzo neušlapala ty šmoulíku nebo gumídku z holýho vůdu.

   Smazat
 9. To bude krásné až my Češi v Rusku společně padneme za Obamu a jeho rodinu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On te nekdo posila bojovat do Ruska? Vam uz komousi hrabe.

   Smazat
  2. Vám hrabe 21:14, jde o to že někdo sem posílá dárky, které nechceme a které jsou nebezpečné právě tím, že jsou tady.

   Smazat
  3. Dnes nás ještě nepošlou ale co zítra? Starej Veškrna taky když si popotahoval kalhoty slintal jak nebudeme v žádných vojenských seskupení- uběhlo pár let a už jsme schvalovali humanitární bomby na jugoslávii.
   Od roku m89- jsem ještě nezažil že by se neporušilo cokoliv, V y někteří opravdu věříte někomu kdo nás v celé hisorii jen ožuloval- to jsou dnes kámoši a zítra ? Jsou falešní jak jejich
   peníze -ale co se budu rozčilovat kdo chce kam pomozme mu tam.ale já mezi vás tedy nepolezu ani náhodou -pár kroků za váma abych vás měl na očích a krytý záda.

   Smazat
 10. Odporné pokrytectví Yeenkyeu, nynější demonstrace síly.... a smluvní závazky?
  S í l a před p r á v e m . To je, též vždy bylo vůdčím principem jednání světových velmocí, jak se dějinách střídaly, rostly i upadaly. Jinak se velmocí nebylo možné stát. Stát se zlodějskou bandou!

  OdpovědětSmazat
 11. Miluji US Army!!!
  Palmer

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč milujete americkou armádu ? Co pro Vás udělala ?

   Smazat
  2. Ty si miluj usaarmy oni tě to vrátí nejdřív tě asimilují a potom? Užij si to až tě dojde fet chci vidět ten absták

   Smazat
  3. On Palmer miluje na té ARMY prý jejich pěkné dragounské prdele..

   Smazat
 12. Jaké mávátko volíte pro vítací akci ?
  Co tak vzít USa vlaječku a 2. Ruskou ? Kdo tu kolonu žene, Rusi, nebo Číňané ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tu kolonu žene strach z ruských jaderných zbraní. Proto tak upalujou. :-)

   Smazat
 13. Palmer je hnusné prase. Proč nejdeš do USA? Když je tak miluješ. Co čumíš tady a nadáváš? Jak tady můžeš žít bez svých miláčků ty sprostej bezcennej prasáku?

  OdpovědětSmazat
 14. Zbytečně se rozčilujete, je za to přece placený. A navíc, ten místní hloupý troll, nestojí ani za odplivnutí.........:-)

  OdpovědětSmazat
 15. Tanky NATO (zřejmě 50 BMP Bradley, identifikační znaky zakryté ) jsou přepravované přes Rakousko. Tyto fotografie byly pořízeny včera v Linci . Je zřejmé, že vlak s tanky jede ve směru České republiky !!! http://www.ovkscmfm.estranky.cz/clanky/zpravodajstvi/

  OdpovědětSmazat
 16. PRŮJEZD KOLONY V ČR BYL VYMYŠLEN RUSKOU FSB JAKO VÝBORNÁ PROPAGACE NAŠEHO CARA PUTINA.

  Putin je totiž hodný a milý.Chráni americký lid před zločinci z NWO,kteři nenažraně okrádají celý svět a chtějí válku,aby upekli USA na atom.Rovněž MUTTI MERKEL,která má splnit potřetí své historické poslání začit zase vojnu, hezky upozornil,že nebude v ruinách,které si spolu s SS plánuje v EU,nebot Evropa bude silná jedině s imperátorem PUTINEM,který zadluženou EVROPU a zdemolovanou UKRAJINU NECHCE,protože válečné škody bude muset nejprve opravit EU,která plave v penězích.Ty bude muset stejně poslat na tanky náckům z KYJEVA,aby z nich zase byla nadělána faširka jak to dějiny ukázují co chvíli.

  OdpovědětSmazat
 17. PŘIPOSRANÝ NÁROD?


  27. 3. 2015 8:30

  Americká akce Dragoon Ride vyvolává u Čechů vášně. To ale někdejší odpůrci vybudování amerického radaru v Brdech nijak nechápou. „O nic nejde, proti radaru je tato akce směšná,“ vysvětlili ParlamentnímListům.cz unisono herec Jan Kačer a chirurg Jan Měšťák. Oba kdysi byli podepsaní za otevřeným dopisem, v němž žádali ústavní činitele, aby k radaru podpořili vypsání referenda. „Házet na americké vojáky vajíčka a pálit americkou vlajku? To je hloupé!“ poznamenal nyní Kačer k nové vojenské akci Američanů. O připosraným národu promluvil i písničkář Ivan Hlas...

  Tak a ted jsme připosraný-protože část národa dala najevo svůj názor-paradox.
  Dokud se drží huba ke všemu a trpí se vnitropolitické zvěrstva i zahraniční politika jsme normál, jak však má občan na věc názor a prezentuje ho je bud připosranej nebo dokonce hrozba-šílené fascinujicí odhalení podstaty moci a vlády nejen v tomto státě.
  Tak bud emigrace nebo exitus? Nasrat soudruzi- vyhánět a exitovat budeme my vás né vy nás a k tomu dojde dříve nebo později. Říkalo se za socialismu,že čím větší blbost,tím déle trvá-není to pravda, hitlerovská poroba trvala 6-let a byla krutá, socialsmus byl v podstatě prolidový-trval45-let, a tenhle čas srovnatelný s dobou pobělohorskou má za sebou 25-let jasně zhruba polovinu času to bolelo méně než se spotřebovali zde vybudované a vytvořené statky-zatím ti si zvykli krást už nemají z čeho a tím propad axeleruje. Tedy doba trvání tohoto zvěrstva se pomalu ukončuje-dej bůh at už zítra vyjde pro lid tohoto státu naděje a ukončí žití současné hydře.

  OdpovědětSmazat
 18. Mohli bychom těm po zuby ozbrojeným vyslancům nositele Nobelovy ceny „míru“ vyjádřit svůj postoj tím, že bychom všude možně vylepili Picassovu holubici míru (na silnice, kudy budou projíždět, umístili, rozházeli jejich větší množství): https://www.google.fr/search?q=colombe+Picasso&biw=1280&bih=651&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=JmsVVbHoM8_jap7DgaAP&ved=0CCAQsAQ
  Snad by to pochopili.

  OdpovědětSmazat
 19. Fotografove celeho sveta doprovazi ty hrdinne americke vojaky, jejichz otcove prisli do Evropy s krasnymi vyzehlenymi kalhotami, nebyli tak spinavi jako Rusaci v roce 1945. Voneli parfumem a holky na ne leteli jak se tenkrate rikalo za 1 nylon punchochu a tu druhou si holka musela jeste jednou zaslouzit.Rozhazovali zvejkacky a Nemci se jim jiz predem vzdavali a zbrane zahazovali.
  V Plzni se s nimi budeme fotografovat pro cely svet a novinari napisou, ze Cesi prosili,aby u nas zridili zakladny.

  OdpovědětSmazat
 20. Kdyby blbost a zrada měla mít pomník, tak v Praze se tyčí nejmíň babylonská věž- plná huba sociálna demokracie a blahobytu- co slovo to lež.

  OdpovědětSmazat
 21. Američtí vojáci jsou otrávení jako Malajský šíp kodrcaj se Evropou a můžou krásně sedět ve vlaku s technikou a jet na základnu do Německa. Je to křečovité a trapné gesto politiků prostě vítání osvoboditelů a masívně prezentováno televizí, přijedou odjedou chleba levnější nebude. Až tak dobří nejsou když se velitel nepostará aby dotankovali vozidla palivem zahlédl jsem jak to tam lijí z kanystru to je k smíchu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.