Reklama

.

.

úterý 17. března 2015

Proč se ztratily důkazy o Katyni?

Karel Kluz
15. březen 2015 CFP
Nová republika přináší příspěvek, otištěný na Czech Free Press, který nabízí jiný pohled na jednu událost v polsko-rusko-německých vztazích.

Vedoucí hlavní komise pro vyšetřování zločinů proti polskému národu Dariusz Gabriel oznámil letos 9. července v polském Sejmu ztrátu oficiálně ověřených kopií dokumentů, potvrzujících odpovědnost politbyra VKS(b) a sovětského ministerstva vnitra za povraždění polských zajatců v Katyni.


Tyto kopie dokumentů předal v říjnu 1992 tehdejší ředitel ruských státních archivů Rudolf Pichoja tehdejšímu prezidentovi Lechu Walesovi. Co se to stalo, že se polskému státu ztratil tak významný důkaz? Byl za tím šlendrián, čirá náhoda nebo snad záměr? Katyňský případ se zdál být po mnoho desetiletí jasný. V létě 1941, několik měsíců po zahájení bleskové války proti SSSR, obsadila německá vojska (Wehrmacht) Smolensk.


Do jejich zajetí se dostali všichni polští generálové, důstojníci a poddůstojníci, kteří po přepadení Polska fašistickým Německem v září 1939 ustupovali před Němci a vzdali se Rudé armádě. Celkem 14 763 polských zajatců bylo soustředěno ve třech zajateckých táborech v okolí Smolenska. Když se v létě 1941 sovětská obrana pod německým náporem hroutila a vojska často ve velkém zmatku ustupovala na východ, nebyl zřejmě čas se o polské zajatce starat a evakuovat je. Poláci tak padli do německého zajetí. Německý stroj na zabíjení podřadné neárijské rasy se spustil naplno, jak to ostatně dnes již detailně známe z konečného řešení židovské otázky Říší. Německá popravčí komanda, jsoucí ve druhém sledu za frontovou linií, jejichž hlavním úkolem byla likvidace komunistů, politických pracovníků, Židů a Poláků, tyto polské zajatce povraždila.

Tisíce těl pohřbila v hromadných hrobech v katyňském lesíku u silnice Smolensk-Vitebsk na břehu Dněpru. V roce 1943, když se válka začala vyvíjet v neprospěch Německa, se vůdce Říše Adolf Hitler pokusil upevnit spojenectví se svými evropskými vazaly, aby je vyděsil, mobilizoval a poštval proti nastupující Rudé armádě. Vydal příkaz k odkrytí hromadných hrobů polských důstojníků, povražděných německými zvláštními oddíly v roce 1941 v Katyni, o kterých goebbelsovská propaganda následně rozšířila, že je v roce 1940 nechal popravit Stalin.

Svědci zlikvidováni, dokumenty spáleny Slábnoucí svazek fašizující Evropy s Německem měla upevnit idea antisemitismu. Hitler zdůrazňoval, že postřílení mnoha tisíců Poláků mají na svědomí sovětští Židé a zorganizoval v katyňském lese propagační show. Do Katyně byla vyslána mezinárodní komise v čele s německým patologem prof. Buhtzem. Pod jeho vedením byly otevřeny hromadné hroby, v nichž bylo údajně nalezeno velké množství osobních dokladů, neodeslaných dopisů a deníků popravených.K jejich převozu bylo prý třeba velkého nákladního auta. Měly potvrzovat, že Poláky postřílely na naléhání židobolševiků popravčí čety sovětského ministerstva vnitra. Věrohodnost akce pak zajišťovali předem instruovaní svědci - ruští kolaboranti, jejichž svědectví pak byla německou propagandou široce publikována. Později, když Spojenci dali Němcům najevo, že válečné zločiny nebudou nikomu prominuty, by se zdálo logické, že Němci budou ochraňovat profesora Buhtze, svědky i objevené dokumenty jako jediné důkazy jejich neviny. Co se však nestalo. Když začali Spojenci vyhledávat svědky i listinné důkazy, zjistili, že na příkaz z Berlína byli všichni svědci, včetně profesora Buhtze, těsně před kapitulací Říše zastřeleni a dokumenty spáleny. Podivné, že? Falzifikátoři Přenesme se teď do konce 80. let. V průběhu tzv. sovětské přestavby přesvědčili mstitelé stalinských zločinů z organizace Memorial Michaila Gorbačova, že nejlépe dokáže Západu svou věrohodnost a oddanost demokracii prohlášením, že zajatí polští vojáci byli povražděni na základě rozhodnutí politbyra VKS(b) v roce 1940. Tak, jak to tvrdila goebbelsovská propaganda fašistického Německa. Gorbačov ve svém sebestředném velikášství s takovým prohlášením nakonec souhlasil. A Západ jásal. Netrvalo však dlouho a Gorbačov pochopil, že svá tvrzení musí podpořit vyšetřováním a rozsudkem soudu. Nařídil proto Hlavní vojenské prokuratuře upravit (zmanipulovat) důkazy tak, aby potvrzovaly novou verzi katyňského případu - vinu Sovětů. Prokuratura vyhledala v archivech osobní doklady všech polských zajatců a zjistila, že byli na jaře 1940 odsouzeni zvláštním soudem. Vojenská prokuratura bez ohledu na utajené vyšetřování veřejně prohlásila, že Poláky povraždili Rusové. Tehdejší generální prokurátor SSSR Ruděnko uvedl, že Poláci byli odsouzeni k trestu smrti zmíněným zvláštním soudem. Záměr byl splněn. V Polsku, kde čekalo 800 tisíc lidí, až soudy v SSSR začnou projednávat vyplacení kompenzací za jejich postřílené příbuzné, zavládlo uspokojení.

Posléze se ale ukázalo, že zvláštní soudy nemohly v roce 1940 odsoudit nikoho k trestu smrti, ale pouze k osmi letům nucených prací. Potvrdilo se s definitivní platností, že Poláky povraždili Němci. Po rozpadu SSSR začala jmenováním antikomunisty Rudolfa Pichoji ředitelem Státního archivu Ruské federace další fáze boje s ruskými komunisty. Pichoja rozhodl o zhotovení falešných dokumentů potvrzujících odpovědnost Beriji a politbyra. Padělky byly předloženy ústavnímu soudu, projednávajícímu zrovna tzv. případ KSSS.

Průhledné padělky. 

Chyby, kterých se dopustili padělatelé, byly ale příliš zjevné. A tak jeden z právních zástupců KSSS, advokát Slobodkin, na místě dokázal soudcům ústavního soudu, že rozhodující tzv. Berijův dopis s datem 5. března 1940, který měl být ještě tentýž den projednán politbyrem VKS(b), je padělkem - nejen proto, že to z procedurálního hlediska nebylo možné. Dopis především není napsán na předtištěném tiskopisu, a přestože je označen jako přísně tajný, chybí mu číslo jednací. Další dokument Rozhodnutí politbyra VKS(b), schvalující příkaz k likvidaci polských důstojníků, s datem 5. března 1940, má číslo jednací P13/144. Číslo 144 označuje pořadí projednávaných otázek. Pokud by politbyro věnovalo každému problému jen pouhých 10 minut, muselo by 5. března 1940 jednat nejméně 24 hodin. Později bylo zjištěno dalších 50 příznaků padělání dokumentů.

Ruský tisk o skandálu u ústavního soudu mlčel. Uvedl pouze, že existují dokumenty potvrzující ruskou vinu... Situace se pro ruské antikomunisty zkomplikovala ještě tím, že ihned po předložení padělaných dokumentů ruskému ústavnímu soudu předal Pichoja jejich ověřenou kopii ve Varšavě prezidentovi Lechu Walesovi. Euforie, která následovala, byla krátce nato zchlazena zprávou o odmítnutí padělaných dokumentů ruským ústavním soudem. Polské vedení, které již zveřejnilo přijetí dokumentů, nemohlo sdělit veřejnosti pravdu. Rozhodlo se proto, že vytvoří kopie Berijova dopisu, ve kterých nebude uvedeno datum 5. března 1940, předpokládajíc, že další chyby, kterých se dopustili padělatelé, nebudou nalezeny. Miliony kopií - sice úředně ověřených, ale padělaných dokumentů - byly poskytnuty polské veřejnosti jako důkaz potvrzující vraždy jejich spoluobčanů a příbuzných, Sověty.

Vše prasklo v květnu ruští antikomunisté pochopili, že se paděláním dokumentů, které neuzná žádný soud, dostali do slepé uličky a radili svým polským kolegům, aby celou situaci s dokumenty vedli doztracena. Polská antiruská i antikomunistická propaganda však již v té době jela na plné obrátky. Všechno se navenek zdálo být v pořádku do letošního května, kdy advokáti příbuzných zavražděných polských zajatců začali podávat žaloby u moskevských soudů s požadavky na finanční odškodnění.K podání žaloby stačily prosté kopie dokumentů. Avšak při projednávání případu musí být soudu předloženy originály nebo ověřené kopie týchž dokumentů, které předal Pichoja 14. října 1992 Walesovi. V padělaných dokumentech je ale příliš mnoho snadno zjistitelných chyb. Žádný soud na světě nepřijme jako důkaz padělaný dokument, a už vůbec ne v případě světovou veřejností ostře sledovaného masakru v Katyni, ze kterého norimberský tribunál obvinil Německo. Co zbylo ubohému Dariuszu Gabrielovi než oznámit, že se dokumenty ztratily a že se nyní usilovně hledají. Nešlo tedy o žádnou náhodu či šlendrián. Ověřené kopie zfalšovaných dokumentů prostě zmizet musely. Aby se lež o Katyni neprovalila v celé nahotě.

26. listopadu 2008, Karel KLUZ

28 komentářů :

 1. Co ti řikala teta vychovatelka když tě pouštěla z klecového lůžka? Že se sprostě nemluví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Platí pro přisprostlého rusofobního anonyma, který byl již vymazán.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 2. Tak z tohohle článku nabývám jen po dlouhé době nějaké povědomí, které jsem začal mít už někdy v 90.letech. Existovalo mnoho pochybností už tehdy. A jak polská, tak ruská média se tehdy vyjadřovala - jak jinak, než opačně, než druhá strana. Přesto bylo možné zaznamenat, že ani jedna strana nemá žádné "eso", které by bylo možné "vytáhnout" z rukávu. Je to celé jako "hádanka".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až taká hádanka to neni, stačí trochu logického uvžovania, že komu to má prospieť. Ono sa napáchalo kdekade viac surovejších zločinov o ktorých sa akosi nikomu nechce hovoriť. Viete, tento článok som u Vas hľadal podstatne skoršie, ešte v čase ako sa objavil na CFP. Chcel som naň reagovať, ale tam je povinná registrácia a tak som dúfal, že u Vás na novej republike budem môcť čítať nieco podobné. Škoda, ze ste s rým prišli až teraz, keď som dlhšie nemohol sa pripojiť. Dovoľte môj názor. Som vďačný panu Dvorakovi za toto zaújmavé a podrobné čítanie. Totíž uz dlhšie ma mätú dva zarážajúce faktory okolo týchto propagandistických tančekov nad mŕtvolami poľských dôstojníkov. Prvý je fakt, že sa Putin Poliakom ospravedlnil a kto by mal lepšie niečo o tom vedieť, ak nie bývalý agent KGB? Pravda, neklasifikoval to ako vojnový zločin, ale len ako "kolaterálne straty", nám tak známe z nedávnej vojny demokratov proti Juhoslávii. Poliakom z tejto definície sklapli zuby naprázdno, tučné odškodnenie z Russka na úkor tamtých daňových poplatníkov sa nekoná. Druhý zarážajúci fakt je ten krčovitý propagandistický povyk nielen Poliakov, ale celej demokratickej pospolitosti, ktorý postavili na jednej dovtedy bezvýznamnej protisovietskej PROPagandistickej zprávy Nemeckých fašistov. Dovtedy jednomyseľná protifašistická PROPaganda komúnistov a demokratov touto výnimkou utrpela závažnú trhlinu. PROPagandistické vývrtky demokratov tak nekončia, pokračujú v nadšenom porozumení demokratov s rozhodnutiami Sovietskych boľševikov v rozdávaní územia Russkej federácie do susedných štátov. Momentálne klaňanie sa ich žiarivého vzoru N.Chruščova v kauze "anexii" Krymu ako o neoddeliteľnej súčasti Ukrajiny. Sú schopní poprieť všetko i základné princípy demokratizmu. Na záver: obdivujem bohovskú trpezlivosť Rusov, keď prišli Poliaci sa klaňať k pamätníku do Smolenska, kde si označkovali niekdajšie "svoje historické územie" Reči Pospolitej. To nám Slovákom skorej ujdú nervy s takýmito provokatérmi. Keď si prišli Magyari k nám vešať fangličky, stavať a klaňať sa tu k pomníkom, naši sa s Magyarmi nebabrali, ale ich energicky otočili na Dunajskom moste čelem vzad, a poslali domov. Môj profil Ukrofil.

   Vymazat
 3. Anonymní 17. března 2015 23:13
  Ty ses teda předved blbečku. Pán Dvořák tenhle článek nenapsal. Odkaz na zdroj máš hned u datumu. Tím, že někdo něco zveřejní, neznamená, že něco propaguje, ale informuje. Pravdu má každý svou když důkazy chybí.

  Jinak Poláci nejsou žádní svatoušci a to píšu i přesto, že moje rodina pochází z Polska. Nikdy více tyhle náboženské a nacionalistické fanatiky.

  http://www.zvedavec.org/komentare/2014/10/6200-polske-koncentracni-tabory-a-jejich-ruske-obeti.htm

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosímtě, nedávej mi odkazy na zdroj, jehož provozovatel Stwora byl odsouzen za zpochybňování holokaustu. Jseš normální?

   Samozřejmě, že to Dvořák propaguje! Důkazy chybí, protože závěry ruského vyšetřování byly utajeny!

   Vymazat
  2. Milý Kádrováku 23.56: A kdepak jsou ty 'ztracené' polské originály? Máte link na vysvětlení?

   Vymazat
  3. Po několika dnech odpověď žádná! Kam se poděly p o l s k é dokumenty přece nemá nic společného s tím, že Rusové zavřeli archivy. Manipulátoři s veřejným míněním, a ten, co tu zahostoval, je zřejmě z téhle povedené rodinky, vždy porušují logiku věci, příčiny a důsledky smotají dohromady, polské-ruské? - wszystko jedno, zmotáme to dohromady a lidi se stejně po tom pídit nebudou... Má ještě cenu čekat na zdroj informací, když ten dobrák (23.56) evidentně žádné nemá a poskytnout nemůže?!

   Vymazat
 4. No když se ti nelíbí články, které tady p. Dvořák publikuje, tak sem prostě nelez a hledej tu "svou" pravdu někde jinde.

  Že byl Stwora odsouzen za zpochybňování holokaustu? Znám spoustu lidí co byli odsouzeni a neprávem. A také spoustu lidí i politiků, kteří by měli sedět už několik desítek let za mřížemi. Někteří totiž ještě v současnosti dokonce fašismus propagují za podpory "demokratických" zemí EU a USA! Pochody bývalých SS či oslavování Bandery ti asi nic neříká inteligente.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro anonymní 0:25 - Tak to jsi asi dobře placený troll.
   Tvé příspěvky mají ale kupodivu opačný efekt než zamýšlíš. Více věřím ve svou pravdu, než v tu, kterou se tady snažíš vnutit svými výkřiky.
   A až se tady dostatečně vybliješ, tak to stejně po tobě někdo ráno uklidí :)

   Vymazat
  2. víš co , anonyme 0.37 , běž si blinkat svoje komplexy a nenávisti jinam .A propos , Stwora jen zveřejnil na Zvědavci článek jiného autora . To je svoboda slova , všichni musíme zpívat stejnou píseń

   Vymazat
 5. Tady si každý může ověřit, co zdejší justiční mafie pokládá za popírání holé kosti .. http://sneaky-sneak.blogspot.cz/2009/06/holokaust-jeho-ctyrmilionova-varianta.html ... a je s podivem, že CCCP tento případ neudal Norimberskému tribunálu, ačkoli snaha byla. Ovšem dnešní Rusko vyvinil "nrezávislý" Evropský soud pro lidská práva ... ale ne tak jednoznačně, jak naznačuje článek ... www.humanrightseurope.org/2013/10/court-makes-final-ruling-on-world-war-two-katyn-massacre-complaint/

  OdpovědětVymazat
 6. A toho Buhtze měl přejet vlak, ačkoli jsou v tomto ohledu jisté pochybnosti ... http://de.wikipedia.org/wiki/Gerhard_Buhtz

  OdpovědětVymazat
 7. Kam až jsou lidé schopni zajít, aby si zasloužili US Dolary, myslím že lidí typu Fištejna, Peheho, Kocaba, Štětinu, Filipovské by byli schopni dnes vyrobit dokumenty potrzující, že ty polské válečné zajetce nechal postřílel Beneš. Je nutno si z toho vzít varování, na co být u těchto lidí připraven.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ubohá Filipovská je jen neskutečně pitomoučká . Ostatní jsou ovšem kované sv.ně .

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 9. doktor těžko o tom můžu něco říci,protože o tom nic nevím, stejně jako ostatní diskutující.Protože kdyby jste to věděli, tak už nejste..Jenom si pamatuji,že před x lety byl někde rozbor těch falzifikátů s tím, že nebylo o čem mluvit.Nezapomeňte, že Gorbi byl britský agent (zverbován při pobytu v GB),tak jako Jakovljev kanadský (byl tam tuším velvyslanec).Takže jak říkal rabín ve starém vtipu - největší životní moudrost je, že všechno je jinak....

  OdpovědětVymazat
 10. Ze serveru válka.cz:

  "Je smutným faktem, že katyňský hrůzný čin je i v dnešní době, kdy je zmapován desítkami odborných prací, stále zpochybňován. Děje se tak bohužel i v naší zemi. Skupinami levicových oslavovatelů komunistických časů, kteří dodnes nepřijali Katyň za součást historie, jsou donekonečna vytahovány fantasmagorické důkazy ukazující na vinu nacistů. Potvrzuje to nejenom bezcharakternost těchto lidí, ale dokazuje to fakt, že způsoby chování totality rudé či hnědé jsou si opravdu velmi podobné. Na místo pokory a omluvy, které se nikdy nedočkal ani polský stát ani pozůstalí po obětech, se neštítí plivat na památku a čest povražděných důstojníků... "

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je klidně možné, ale kde jsou ty 'originální' polské dokumenty, kam se ztratily? Jak vidět, vy o věci máte určitý ánung, pošlete, prosím, link na zdroj, který nám objasní, jak to s těmi pravými x padělanými dokumenty vlastně je. Děkuji předem.

   Vymazat
  2. Já nevím a vůbec mě takové banality nezajímají. Vyšetřování masakru bylo ruskou stranou uzavřeno v roce 2004, výsledky vyšetřování nebyly nikdy zveřejněny a většina složek byla klasifikována jako přísně tajných. Proč asi?
   O co se to Dvořáku snažíte? Chcete rehabilitovat Stalina a potažmo komunismus? Nedaří se vám to.

   Vymazat
  3. Ale blbost, chi vědět, jak to bylo a především, kde jsou ty polské 'originály'.

   Vymazat
  4. nevidím v tom žádné plivání na čest mrtvých důstojníků , chce-li se někdo dopátrat pravdy .A důkazy a originály dokumentů vůbec nelze považovat za banality .

   Vymazat
 11. Stalin byl také hospodář, proč by ztepilé polské důstojníky raději neposlal pracovat na Sibiř? Ano, poláci nebyli žádní svatoušci, docela se zvrhli, jejich oběti, např. na Haliči a vůbec celé Ukrajině svědčí o zhoubnosti katolické církve především. Zde je odkaz na dokument o počtu "Stalinových" obětí. Bylo jich 827 tis., žádné milijóny, jak si vymyslelala židozednářská propaganda. Aleš Krejčí / Brno

  OdpovědětVymazat
 12. na uvedenom mieste - pri Katyni - kdesa našli hroby bolo v čase cárskeho Ruska - poblíž nie priamo, väzenie, po revolúcii, VOSR - tiež, ale na uvedenom mieste - priamo pri hroboch v čase CCCP - bol pioniersky tábor, a je to pravdou, uvedené "dokumenty" vyrobili v Rusku, chceli to mať jednoducho z krku a normalizovať vzťahy s každým dookola, no nevyšlo, Pichoja rozhodl o zhotovení falešných dokumentů potvrzujících odpovědnost Beriji a politbyra - no nie je to celkom pravda - čítal som svedectvo Kaganoviča - a ten presne popísal čo a ako to bolo, popravde ako to bolo, a poprel celú záležitosť, a v podstate mal pravdu, poliaci, vojsko, tí čo mali maslo na hlave šli do gulagov, a tí ostatní do Egypta, alebo k ČA - a Kaganovič doslova povedal - Katyň - v danú dobu poliaci pracovali na opevňovacích prácach, boli preverovaní - a odsúvaní, takže a teraz sa po´dme pozrieť na osudy vojakov ČA v rozmedzí rokv 1921 - 1930 - ktorých poliaci - cca 120 000 internovali, a koľkí sa vrátili späť - 18 000, kam zmizli títo hááááá .... a ako to bolo s Czucsonovou líniou ? nolen - hovorte o tom ! - lebo po napadnutí Poľska sa ČA posunula len na túto hranicu - viac nezabrala, takže ako? - platia dohody alebo nie? - zasa - pre koho a ako sa chce ..

  OdpovědětVymazat
 13. Hruzny zlocin - ale i ten neni vzdy cernobily. Katyn ma polska strana vzdy jako duvod nenavidet Rusko, ackoliv v te dobe to samozrejme nebyli jen Rusove, kteri byli u vlady.Jedna z verzi je nalsledujici:
  Postoj Polaku k Hitlerovi byval pred valkou vstricny.dokonce Göring byla tam zvan na hony a misto toho, aby hledali cesty k blizsim vztahum k CSR.tak nam davali najevo, ze pozadavek Hitlera na Sudety je opravneny, nebot si to Sudetaci si preji.,Ackoliv meli na svem uzemi take nemecke mensiny, ale ti si nerikali Nemci -Hloncaci atd. Mysleli si, ze o ne nema Hitler zajem, nebot to nejsou 100% Nemci.A tak se podileli na zaboru naseho uzemi se souhlasem Hitlera a tvrdili, ze tam ziji Polaci. Psa krev jedna polska
  Kdyz jejich slavna armada spise jejich slavni dustojnici prohrali
  pak tito dustojnici vzali roha a hup na vychod k Sovetum.Podle dohody s Hitlerem meli Soveti tyto dustojniky hnat zpatky do nemeckeho zajeti a k tomu meli i opravneni, nebot prisli do SSSR ilegalne.Nechali je tam a samozrejme museli je dat do hlidaneho lagru ale mezitim Hitler podvedl Stalina anebo ho predbehl a vtahnul do SSSR. Tito slavni dustojnici byli vyzvani at jdou proti Nemcum bojovat - samozrejme ne jako dustojnici, aby davali rozkazy. To odmitli a zadali, aby je Soveti dopravili na jizni hrancie Ruska pres Turecko do Palestiny, kde byli Anglicane
  V dobe, kdy Nemci postupovali a Ruda armada se vzdavala, a kdy byly znicnene vsechny spoje, zadali ne sovetech vlaky a vagony.
  Kdyz samozrejme to byl nesmyslny pozadavek, tak je chteli poslat dale do vnitrozemi a to odmitli a bourili se. V te dobe na ne sovetske vedeni nemelo vubec cas a kdyz zacali utikat a tim ohrozovali zazemi, tak zda to byl Berija - tedy ne Rus mozno spekulovat.Ani dodnes se nevi proto kolik jich bylo. Polaci tvrdi 20 tis. a Rusove nemaji zadne zezemi a pokud byly tak pres toto uzemi presla nemecka fronta.Ta ukazala mez.cervenemu krizi hromadane hronby ale take nikdo z nich nebyl schopen pocitat jiz rozkladne mrtvoly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. máte pravdu , moji rodiče zažili vpád Hitlera do Polska , utíkali o život až na území obsazeném SSSR .Tam byli v bezpečí. Vpád Němců do SSSR (i do části Polska ) 1.září byl strašný , to neměl nikdo čas na nějaké popravy . V prvních dnech jen ustupovali a Němci vraždili , co našli .Např. Bělorusko mělo strašné ztráty obyvatel .

   Vymazat