Reklama

pondělí 30. března 2015

Situace v Jemenu je srovnatelná s vývojem na Ukrajině


30. 3. 2015    Svobodné noviny
Situace v Jemenu má několik podobností s vývojem na Ukrajině, který nemůže být hodnocen jako nic jiného než převrat, uvedl šéf ruského Výboru pro mezinárodní záležitosti Konstantin Kosašev.
„Situace v Jemenu je výbušná, protože se bavíme o těžce ozbrojených silách, které jsou vyzbrojeny skoro stejně a jsou připraveny k vojenským akcím proti sobě, což může vést k totální občanské válce.“ 

Zákonodárce vyjádřil znepokojení nad tím, že obě strany konfliktu „mají externí podporu.“ „A co více, nyní jsme svědky přímé vojenské intervence ze strany Saudské Arábie, bez mandátu OSN a Ligy arabských národů,“ zdůraznil.

Kosačev uvedl, že nechápe dvojité standardy, které Západ prosazuje při posuzování tohoto konfliktu, který „má mnoho podobností se situací na Ukrajině.“ Co se stalo v Jemenu „nelze považovat za něco jiného, než převrat,“ zdůraznil. „Je jasné, že podobnost se situací na Ukrajině není ve velkém rozsahu, a existuje mnoho rozdílů a nuancí, ale standardy posuzování takové situace by měly být alespoň ve stejném duchu,“ zdůraznil.

Současná situace opět dokazuje, že v americké zahraniční politice neexistují žádné normy, jen zájmy, které staví některé hodnoty do popředí, zatímco ostatní hodnoty jsou ignorovány." Americká politika vyvolává konflikty, jako jsou ty na Ukrajině a v Jemenu, a „nikdo není v bezpečí před opakováním takových scénářů v jiných nestabilních zemích,“ uvedl. „To způsobuje velké obavy,“ uzavřel zákonodárce.

Moskva je znepokojena nejnovějším vývojem v Jemenu uprostřed zhoršující se vojenské a bezpečností situaci v zemi, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

„Jednotky hnutí Ansar Alláh zahájily útok na druhé nejvýznamnější město v zemi, Aden. Jako reakce, Saudská Arábie provedla letecké údery na několika místech na území Jemenu, včetně hlavního města Sanaa, v noci na 26. března,“ uvedl ministr zahraničí. „Riyadh, podporovaný arabskými zeměmi v Perském zálivu a několika dalšími zeměmi včetně logistické podpory ze strany USA, jednají v souladu s žádostí jemenského prezidenta Abdu Rabu Mansur Hadiho,“ stálo v prohlášení.

“Podle předběžných informací, jsou oběti z řad civilistů i mezi ozbrojenci z hnutí Ansar Alláh,“ uvedl ministr zahraničí. „Velvyslanectví Ruské federace v regionu a Generální konzulát v Adenu pokračují ve své práci k posílení bezpečnosti.“

„Moskva vyjádřila hluboké znepokojení ohledně nejnovějšího vývoje v přátelské Jemenské republice. Rusko vždy důsledně podporovalo svrchovanost země, její jednotu a územní celistvost,“ uvedl ministr zahraničí. „Spolu s tím, považujeme za důležité, aby všechny strany konfliktu v Jemenu a jejich zahraniční spojenci okamžitě zastavily všechny vojenské akce a snažili se dosáhnout svých cílů bez zbraní,“ zdůraznilo ministerstvo. „Jsme přesvědčeni, že hluboké neshody, které existují v Jemenu lze nyní vyřešit pouze celostátním dialogem,“ dodal.

„Rusko se snaží jednat se všemi zúčastněnými stranami a vyvíjí úsilí k co nejrychlejšímu ukončení vojenského konfliktu v Jemenu,“ uvedl ministr zahraničí.

Od srpna 2014 byl Jemen zasažen těžkou politickou a bezpečnostní krizí. Na konci ledna, skupiny Ansar Alláh přinutily prezidenta a vládu, aby oznámili rezignaci.

Rebelové později převzali kontrolu nad hlavním městem země a nad několika dalšími provinciemi. Také oznámili přijetí tzv. ústavního prohlášení.

Přes noc na 26. Března, Saudská Arábie zahájila vojenskou operaci v sousední zemi, a provedla letecké údery na několik rebelských pozic.

Provládní síly získaly ve čtvrtek kontrolu nad letištěm Aden, zatímco jemenský prezident Mansur Dahi uprchl ze země do Saudské Arábie.

11 komentářů :

 1. Takze Rusaci priznali svoji vojenskou ucast v Ukrajinskem konfliktu ?
  Ale, ale…..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenom blbec by si mohl myslet, že Rusové ponechají ve štychu, napospas vraždícím náckům, Rusy žijící na Ukrajině. Jenom blbec.

   Smazat
  2. Trollové zřejmě umí číst mezi řádky........o nějakém přiznání není v článku řeč.

   Smazat
  3. Není třeba se spouštět do šraček, kvůli takovým morálním impotentům a ještě nakazí hnusem... :)
   ignorovat

   Smazat
 2. hrabě Kocharowski30. března 2015 20:16

  Děkuji Rusku, že jak na Ukrajině, tak i v Jemenu se snaží zabránit
  vraždění civilistů. Rusko a Čína jsou nadějí všech mírumilovných lidí na celém světě, že se podaří potlačit fašizmus a nacismus a tím vraždění nevinných lidí.

  OdpovědětSmazat
 3. Chujmere,tobě je málo,ze ses narodil jako debil Anky Radodajky???!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podle údajů společného průzkumu Reuters/IPSOS pokládají stoupenci americké Republikánské strany prezidenta své země Baracka Obamu za větší hrozbu, než Vladimira Putina nebo syrského prezidenta Bašára Asada.

   Podle výsledků průzkumu 34% dotázaných republikánů pokládá svého prezidenta za „nevyhnutelnou hrozbu" (5 z 5 bodů). Vladimira Putina pokládá za nevyhnutelnou hrozbu 25% stoupenců Republikánské strany a Bašára Asada 23%.

   http://cz.sputniknews.com/svet/20150330/185891.html

   Smazat
 4. Zprávy ze světa. Všude válka jen v USA a Izraeli klid.
  Hle, konečně jsem prohlédl a uzřel dvě obrovské holubice míru tak jasně!!! Jasnota tak jasná a křišťálová, že křišťálovější být nemůže.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro anonym 22:04
   Obdivuhodná analýza! Nesporný fakt.
   Jak to tak dokázali? Že by to bylo tiskařským lisem na dolary?
   Kéž by se to taky někdy obrátilo! Děda.

   Smazat
  2. to snad byla trefná ironie, což??

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.