Reklama

sobota 28. března 2015

Tichá smrt v zahradě Edenu – následky válek v zálivu

28. 3. 2015    zdrojDoprovodný text Karin Leukefeld k pořadu Bavorské televize 1.4.2015, 19.00 – 19.45 (z programu tv ARD): Jen během válek v Iráku v letech 1999 – 2003 bylo podle odhadů ekologického programu OSN /UNEP/ použito až 2000 tun munice s ochuzeným uranem. Použité zbraně zanechávají své stopy. 300 oblastí v Iráku, zejména na jihu země, jsou zamořené a potřebují naléhavě vyčistit. Enormní nárůst rakovin, porodů mrtvých dětí a hrůzné znetvořeniny u novorozenců trápí lidi. Oficiální studie o příčinách těchto onemocnění neexistují. Neoficiální studie nejsou respektovány.Karin Leukefeld a Markus Matzel hledali v Iráku stopy ničivé munice a doprovázeli lékaře, politiky, vědce a postižené. Zdrcující reportáž představuje lidi, kteří se cítí být ponecháni svému vlastnímu osudu, bez vyhlídky na lepší budoucnost. Denně umírají děti, aniž by se zkoumaly nebo odstranily příčiny. Smrt nedělá rozdíly mezi sunity, šiity nebo křesťany – v zemi mezi dvěma řekami pomalu a tiše umírá ráj.

Kde se stékají Eufrat a Tigris, rozprostírala se prý kdysi zahrada Eden. Ovšem v Mezopotámii, zemi mezi dvěma řekami, již více než 30 let nebyl mír. Po osmileté válce mezi Irákem a Iránem následovalo obsazení Kuvajtu. Třináct let sankcí zničilo hospodářství a sociální struktury iráckého obyvatelstva. Nakonec v roce 2003 následovala další válka, která skončila pádem Saddama Husseina a osm let trvající okupací 150 000 zahraničními vojáky. A válka pokračuje dál. Stovky náletů antiteroristické aliance mají rozbít „ islámský stát“ IS. Denní nasazení / podle údajů Pentagonu/ stojí až 10 miliónů dolarů.

Koncem minulého roku /3.12.2014/ schválilo 150 států Valného shromáždění rezoluci, která požaduje rozsáhlou pomoc zemím, které byly zamořeny ochuzeným uranem. Předtím prosil Irák OSN o pomoc, aby se mohlo odstranit smrtící dědictví v jeho zemi. Čtyři státy tuto rezoluci odmítly, mezi nimi USA. Až dosud odmítají ozbrojené síly USA poskytnout údaje o množství a místech, kde byla ničivá uranová munice použita. Shodně s hlasováním ve Valném shromáždění OSN vešlo ve známost, že USA opět rozmístily v oblasti bojová letadla, která mohou zbraně s uranovou municí použít.

Pro Novou republiku přeložila Mgr. Zdeňka Holešová

Bayerisches Fernsehe:„ Leiser Tod im Garten Eden – Die Folgen der Golfkriege“


4 komentáře :

 1. Nebyla stejná munice používána i v Jugoslávii proti Srbům?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, při leteckých útocích na bosenské Srby a především při "humanitárním bombardování" na jaře 1999. Na Kosovu je mimořádně zvýšený výskyt rakoviny, v důsledku výskytu rozptýlených částic ochuzeného uranu. NA Kosovo bylo svrženo a vystříleno celkem 21 tun této munice. (viz. např.: http://kosovoonline.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=571%3Akosovo-je-srbska-hiroima-&catid=76%3Arozbijeni-jugoslavie&Itemid=162&lang=cs)

   Smazat
 2. A pak že NATO není zločinecká aliance.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Irák - Mezopotánie - kolébka lidské civilizace, nesmírné kulturní památky a sídlo vědění ještě z doby, kdy u nás ani nebyl praotec Čech - vyrabováno na základě války pro ropu Američany a pak kde kým, kdo šel kolem.
   Když byla poslední velká doba ledová, zalednění se vyhnulo právě Mazopotámii, proto se vegetace i zvěř směrem do Evropy šířily odtud. A jen Američani to tam takto zkurvili. Nás terorizovali bombardováním Plzně, Českých Budějovic a dalších měst, ničí půlku světa, a přesto je někteří naši spoluobčané - tedy spoluteroristé s amíkama, vítají. Nezmanipulovaný výzkum je skoro přesně padesát na padesát, kdo je u nás vítá a kdo nevítá.

   Slunce v duši, ogaři.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.