Reklama

čtvrtek 5. března 2015

TTIP aneb Válka bez přívlastků

Martin Hekrdla
5.3.2015  Altpress

Ve středu 4. března, právě v den, kdy v Bruselu evropští Přátelé Země (Friends of the Earth Europe) uspořádali před budovami evropských institucí protest (viz foto) proti Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP) mezi USA a EU, dostalo se jim nepřímé, leč arogantní odpovědi od německé kancléřky Angely Merkelové. „Chci být velmi jasná, co se Německa týče: Chceme TTIP,“ prohlásila. Já chci, my chceme. Kdo je to my?


Nejsou to Němci, jejichž podpora jednoho z nejkontroverznějších bodů TTIP, zvláštních arbitrážních soudů pro spory korporací (pro spory se státy o náhrady za „neochráněné investice“), klesla od konce loňského roku o 10 procent (z 50 na 40 procent). A 97 procent Evropanů, jak doložil loňský průzkum mezi 150 tisíci respondenty, tyto arbitráže výslovně odmítá. „My“ jsou tedy korporace, americké i evropské. Je to německá vláda. Je to nejen vládní Berlín, ale i Paříž, tedy hlavní „osa“ EU. Minulý týden vyšlo najevo, že Matignon tajně instruoval francouzské vyjednavače, aby nebyli tak striktně odmítaví k arbitrážnímu mechanismu (ISDS) požadovanému Američany, přestože tento mechanismus ve své analýze z dobrých důvodů zpochybnil i evropský Výbor pro mezinárodní obchod; evropské procesní právo a celá kontinentální právní kultura není totiž v nijak samozřejmém souladu s americkými obyčeji. „Chce François Hollande poslat dáreček Baracku Obamovi?“ ptal se francouzský tisk.
David Ricardo
David Ricardo
Kdyby jen  François Hollande! Již 23. února prohlásila Cecilia Malmströmová, evropská komisařka pro obchod: „Američané velmi stojí o to, aby byla dohoda uzavřena ještě za Obamovy vlády. Kdyby se to skutečně podařilo ještě za Obamy, bylo by to fantastické.“ Ale proč? Co tato radostná úslužnost politicky livrejovaných celebrit znamená? Jde rozhodně o víc, než o realizaci dogmatu klasického ekonoma Davida Ricarda (1772-1823) o komparativních výhodách volného obchodu, které podle jeho teorie obohacují vždycky všechny zúčastněné (což tento anglický myslitel před více než dvěma stoletími demonstroval na anglickému suknu a portugalském víně). Především jde o to, že transatlantické korporace a evropští aranžéři davů se prostě rozhodli podpis TTIP urychlit do konce tohoto roku. Snaží se nasadit tempo. A dosáhnout cíle dřív, než se evropské národy vzpamatují. I v tomto kontextu je třeba vnímat nekompromisnost, s jakou Brusel potopil naděje Řeků na jinou politiku v jiné Evropě – i v jejich vlastní zemi.

Někdejší mlčení zodpovědných činitelů, které se všude rozhostilo od července 2013, kdy tajná jednání o TTIP začala, nyní vystřídala záplava frází, polopravd a lží o různých ožehavých místech dohody. „Soustředíme se na vzájemné uznání standardů tam, kde se na nich shodneme. Kde se na nich neshodujeme, tam vůbec nediskutujeme o jejich možném sjednocení,“ řekla například Malmströmová na adresu „technických“, ekologických, potravinářských a zdravotních norem, na obou stranách Atlantiku často výrazně odlišných. Kancléřka Merkelová řeční o tom, že Berlínu jde především o jasné nastavení pravidel. „Je to otázka nalezení té správné rovnováhy,“ dodává předstírajíc, že tentokrát asi nemyslí rovnováhu tržní. Snad vrchol představují slova předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, že komise a její vyjednávači prý k rozhovorům přistupují střízlivě a objektivně. A proč nejsou opilí a subjektivní? „Není rolí Evropské komise vyprodávat evropské hodnoty,“ prohlásil k tomu Juncker. Před nedávnem Řekům vysvětlil, že důležitější jsou dohody na špici společenské pyramidy nežli demokratická volba zdola. Hlavní evropskou hodnotou jsou tedy vlastně smlouvy – třeba utajené, zamlžené a ve svých humanitárních důsledcích škodlivé jako TTIP – a evropská vládnoucí elita je nehodlá „vyprodat“ ani svým občanům. To je povznášející.

Potíž je v tom, že kdyby eurolídři doopravdy chtěli uchovat stávající evropské standardy, nebylo by o čem vyjednávat. V současné době Evropská unie zatěžuje celními sazbami americké dovozy jen 3,3 procenta. Jde tedy už jen o prolomení „netarifních bariér“, potravinářských, ekologických, zdravotních, které se v Evropě historicky vyhouply na vyšší laťku. Střízlivě a objektivně (Juncker) lze tedy nalézt tu správnou rovnováhu (Merkelová) jedině tak, že EU umožní Spojeným státům jednoduše přesunout své výrobní standardy do Evropy, například při těžbě břidlicového plynu, ve využití chlóru v drůbežářské produkci anebo v rozsahu geneticky modifikovaných organismů.
Malmstrom
Cecilia Malmströmová
Eurokomisařka Malmströmová tvrdí, že ve smlouvě není nic, co by nutilo vlády k otevírání veřejného sektoru, například oblasti zdravotnictví. Ale tak rozsáhlá liberalizace obchodu si jednoduše vyžádá „doprovodnou logistiku“ a americké privátní společnosti v roli „týlového zabezpečení“ zaměstnanců korporací vstoupí de facto do konkurence se sférou veřejné zdravotní péče a vzdělávacího procesu v Evropě. Ostatně od loňského června víme díky informátorům WikiLeaks, že na australském velvyslanectví v Ženevě se rozjela tajná jednání mezi padesáti zeměmi nad smlouvou o volném obchodu v oblasti služeb (TISA), která definuje „mezinárodní normy“ ve zdravotnictví, školství, dopravě…  A kancléřka Merkelová se tím už ani netají; ve středu v Bruselu se rovněž takřka sadisticky vyslovila pro uzavření dojednávané dohody „o volném obchodu se Singapurem i dalšími partnery“. Podobné smlouvy jsou podle ní „velmi významné“ pro tvorbu pracovních míst v Evropské unii. Masová podpora odborových svazů je jistě zaručena…

Proč především chce vrchnost smlouvy jako TTIP & spol., smlouvy tak vysoce toxické pro občanskou společnost, pracující lidi a daňové poplatníky? Za vším je – kromě výdělkářského kalkulu – také politika, lépe řečeno: geopolitika. Transatlantický trh je od samého začátku koncipován jako nový západní ekonomický blok, jako protiváha jiných mocností, zejména Číny a Ruska. Peking a Moskva jsou ze samotné geostrategické logiky nyní rovněž tlačeny ke zformování bloku vlastního, vlastní osy  (tím spíš, že jsou obkličovány pavučinami podobných „euroatlantických“ smluv i v Pacifiku). Pokud TTIP nabude platnosti a účinnosti, zahrne téměř 55 procent světového HDP. Ve hře je odstranění evropské závislosti na ruském plynu, které by zároveň Spojeným státům mohlo otevřít nový trh břidlicového plynu v Evropě. Neústupnost Evropy vůči Řecku, faktické odstavování demokracie technokracií a hlavně ukrajinská krize jsou počátkem nové konfrontace mezi novými bloky.
Bude to pokračovat. Trh bez přívlastků přináší s sebou politiku bez skrupulí. A pokračováním takové politiky byla vždycky – za jinak stejných podmínek – už jenom válka.
Merkel v Afghanistanu
Angela Merkelová

18 komentářů :

 1. Jak se zdá, evropská demokracie se blíží ukrajinské. Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tady jakakoliv demokracie uz asi neni.......

   Smazat
  2. TTIP PO PODRAZÁCKÉM PODPISU BUDE ZNAMENAT

   naprosto nehorázné dobývání renty prostřednictvím úplné ztráty moci národních parlamentů a připadných referend občanů.ISDS dodatek totiž umožní korporacím,tedy tzv.investorům,že spory mezi státy a jimi bude řešit soud v USA,kde korporace mají možnost zabezpečit takové soudce,kteři jim DOBYTÍ RENTY UMOŽNÍ I KDYBY BYL OBČANŮM POVOLEN ZÁKON O OBECNÉM REFERENDU,KTERÝ JE ČESKU ODPÍRÁN JEHO PARLAMENTEM UŽ ČTVRTSTOLETÍ.

   Smazat
  3. Podepsat petici je sice málo, ale i tak ji podepisuji PETICE http://stop-ttip.org/podepiste/

   Smazat
 2. Prostě satanova doba nastává, jak se píše v Bibli. Zatím se vše plní do puntíku. Je to až neuvěřitelné s jakou přesností a o to je to celé děsivější. Kdo pochybuje, nechť si přečte!!!

  OdpovědětSmazat
 3. Nechci jíst žádné GMO, chci aby byli děti zdravé!
  Nechci aby nám tu Monsanto zničilo půdu svými jedy !
  Nechci žádné potraviny dovezené USA, jsou jedovatější než Evropské !
  Nechci mít zavalený trh odpadem z USA !
  Nechci, aby byli likvidováni naši zemědelci S TTIP BY BYLI !
  Nechci aby byli likvidováni naši živnostníci odpadem z USA !
  Nechci aby naši krajinu ničila těžba pofiderních břidlicových plynů !!!!!!!!
  Nechci aby se dovážel břidlicový plyn z USA !!!
  Nechci abychom platili v dováženém plynu stavbu plynovodů z USA !
  Nechci abychom přebírali jakékoliv zákony USA př. povinné očkování !
  Nechci aby se touto smlouvou násobil obchod se zbraněmi z USA !
  Nechci aby naši půdu a nemovitosti zkupovalo USA !
  Nechci aby české služby nahradily firmy z USA !

  Nevěřím, že se sníží nezaměstnanost, ba naopak, dovezou se roboty !
  Nevěřím, že v té smouvě je jediná věc pro nás výhodná !

  Smlouva má snad stotisíc stran, nikdo se v ní pořádně nevyzná !!!
  K prostudování mají poslanci omezený čas, takový, aby bylo znemožněno pochopit o co v ní jde !!!!
  Při studiu této smlouva nesmí mít u sebe mobilní telefony !!!
  PROČ ??????????????????????

  TTIP je postaveno tak, aby zachránilo ekonomiku USA, nikoliv aby pomohlo Evropě !!!

  Počítám s tím, že bude Evropě vyhrožováno, buď podepíšete, nebo válka !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PETICE http://stop-ttip.org/podepiste/

   Smazat
 4. Ovšem pokud to nechcem tak musíme všichni zvednout už zadky a jít do ulic .A ne jen v Praze v celé zemi. Bude proti nám nasazena naše Policie a bude nás bít a naši sodci nás budou soudit. Budem se muset bránit. Státní moci budem muset brát zbraně. Statní moci budou pomáhat státní moci ostatních EU zemí. Budem muset bojovat v občanské válce proti 20% zaprodancům páté kolony .A každá země evropy má svých 20% zaprodanců páté kolony a ty jsou u moci. Musíme se rozhodnout vrátit sobě zemi, a dostat se do normálu nebo se nechat dozotročit 20% zaprodanců a světového korporátního fašizmu? A nebo emigrovat do RUSKA!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. O emigraci do Ruska už vážně přemýšlím. A kdo ty davy zvedne ? 50% je pokaděných strachy, mají hypotéky !

   Smazat
  2. O to přesně jde a proto je tak tento zkurvený systém nastavený. Zadluž se a drž hubu a krok. To je cíl tohoto prašivého systému.

   Smazat
 5. Panové, USA balancuje nad ekonomické propastí, která se nazývá bankrot a jiný kontinent než EU jim pomoci nemůže. Čína s Ruskem jim nepomůže, tak jsme byli vybráni, naše životní úroveň padne hodně hluboko jen proto, aby USA nezbankrotovaly. Bankrotem USA by zbankrotovala i celá Evropa a toho jsou si politici velmi dobře vědomi a to je potřeba zdůraznit !!! Prosperita Evropy závisí na spotřebě USA, bohužel.
  Takže počítejte s utahováním opasku ve prospěch amerického národa.

  OdpovědětSmazat
 6. TTIP je test loayality Evropské proxy-kracie, takové ukaž že si necháš na.... na hlavu, ať víme, že jsi poslušný a věrný. Krom toho je to také báječná příležitost pro přední právní kanceláře se stamiliónovými státními paušály k pravidelným výletům do USA a tučným dietám.

  OdpovědětSmazat
 7. Ta německá svině dávno zradila své krajany stejně jako naši vlastizrádci, které tady máme 25 let a nenamlouvejme si, že je Zeman lepší nebo, že bojuje za republiku. Bylo to jen menší zlo než ten zdegenerovanej knížecí dědek. Podívejte koho a jak politicky likvidují a to jsou skuteční vlastenci a národovci. Podívejte jak dopadl Okamura, Fišer, Ráth, Paroubek a další. Jakými způsoby je kompromitovali a na druhou stranu se podívejte jak je v televizi denně to prase Kalouskojc, jak vylejzala ta brčálnická krysa, mazánek a spol a podobné svinstvo.
  Ta pátá kolona zrádců má ještě další figurky v pozadí. Myslím, že už jsme všichni v hajzlu a nevyhrabeme se z toho otroctví do kterého nás uvrhli. Ukrajinci za to pitomci ještě válčí.

  OdpovědětSmazat
 8. TTIP je ještě nebezpečnější než válka na Ukrajině. Když ta dopadne špatně, Rusko bude mít rakety na hranicích. Ale TTIP nejen zničí Evropu, ale zásadně posílí USA a nějaká rovnováha mezi supervelmocemi nebude.

  OdpovědětSmazat
 9. Už po krizi 2008 jsem četl nějakého amerického ekonoma, že USA mají už jedinou šanci, jak se vyhrabat ze svých dluhů - podělit se o ně s EU. Že žádný jiný region na světě není tak bohatyý, aby šlo uplacírovat americké dluhy někde jinde. Nyní to systematicky realizují, TTIP je podstatný nástroj. Začalo to tím, že si minule od EU "půjčily" pár biliónů na záchranu svých bank (mj. i peníze německých penzijních fondů), teď se nemají k nějakému vracení (mimochodem, stejně dopadlo Německo se svým zlatem, to už asi nikdy neuvidí). A právě nyní ECB startuje nákupy bezcenných "cenných" amerických derivátů z účtů evropských bank. Stačí se podívat na vývoj kurzu € k $ z poslední doby, aby i laik viděl, jak rychle je Evropa tunelována. Soudruzi, vpřed, zpátky ni krok aneb musíme si pomáhat a být solidární s americkým dolarem !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Presne, Merkel je vydierana cez tie fondy, malo sa o tom na verejnosti vie, nie su to telefonaty...:)(!!

   Smazat
 10. Jo jo. Zadky jste měli zvednout tak před dvaceti lety.Určitě už všichni viděli co nás čeká za hrůzy se všemi těmi herbalify, dermajectisy,multilevel systémy a letadly - samej šmejd, samej podvod, šmejdi v kravatách lozili po ulicích a uzavírali smlouvy s mobilními operátory, pojišťovnami, sháněli "obchodní zástupce" pro herbalife apod. každej měl sehnat čtyři další trubce a tak - a ten řetěz měl bohatnout a bohatnout. Dělali z nás voli! Celá města začali polepovat lichváři cedulkami "snadné půjčky všem" apod. A co z toho všeho je? Statisíce podvedených a zklamaných, smlouvy, ze kterých se dodnes nelze vyvázat, statisíce exekucí, statisíce lidí zanešených v různých šmejdích registrech, a nakonec nás budou ještě čipovat jako psy. Na co tehdy lidi čekali? Že to modrá chlívácká smečka nějak změní? Že se budou převlečený komoušský kravaťáci chovat k lidem zodpovědně a vstřícně, a že by si přece nikdo "tohle" a "tamto" nedovolil!? Hovno! Dovolili si všechno hajzlové, vydrancovali všechno co bylo "naše", miliardy z naší kolonie tečou západním vychcandírům, a teď nás ještě šaškové pronajmou nastojato na kdejakou levárnu, jako zkušební vzorek? Oni zase budou žrát něco jinýho, léčit se někde jinde ( to už tady zavedli než si udělali převrat) a my budeme polykat jedy, léčit nás budou hnědé zjevy ve stanech za městy - nemáme zubaře, nemáme dětské lékaře, nemáme odborníky kromě plastických chirurgů a různých šmejdů. Tenkrát jsme měli zvedout zadky a všechno to vyházet z oken radnic na nějaká kopí a pověsit na lucerny. Dnes je pozdě - zatraceně pozdě! Vylezeš ven a nějakej sniper tě odstřelí úplně klidně a bez skrupulí. Jo - dopadli jsme! Na tlamy!

  OdpovědětSmazat
 11. Kolega 16:08:
  Je to tak ,ale nebojte se!Už jsme to prohlídli;jà myslím ,že vědí,že mají šlus a proto tak vyvádějí..
  jituš

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.