Reklama

pondělí 2. března 2015

Uherský Brod: Ryba smrdí od hlavy

Stanislav Huml
2. 3. 2015      zdroj (zasláno autorem)
Bezhlavá střelba zakončená sebevraždou v Uherském Brodě vyvolává v mém okolí dva druhy reakcí.
První: policie se znemožnila, když hlídka utekla z domu.
Druhá: novináři jsou hyeny a parazitují na neštěstí druhých.


Mám pár poznámek k oběma. Jsou zpracovány s ohledem na pouhou znalost poměrů, sledováním zpravodajství nejen TV, ale i na ostatních portálech. V neposlední řadě diskusí se sloužícími policisty. Chápu jejich nevrlost a nechuť již o věci hovořit. Mezi policisty je mnoho zapálených a obětavých kluků a holek, připravených každému jednomu z nás pomoct. Na chyby a omyly velení mnozí sami poukazují a nejsou vyslyšeni. Nechci být vnímán jako generál po boji. Sám jsem měl několikrát náboj v hlavni i když jsem sloužil u dopravky. Vím co je strach a jak je nutné jej překonávat.

K první - policie.

Místo kvalitního a pravidelného výcviku policisté střílejí na sucho, protože není na náboje. Politika minulých vlád. Poděkujme Langerovi, Kubicemu i Johnovi.

Velení nestojí za nic – jak jinak mohu vnímat slova pana Vaňka, že ti, kdo použijí opakovaně donucovací prostředky, jsou pod dohledem a tedy podezřelí, zralí na propuštění.

Opakovaně poslouchat slova současného krajského ředitele, že se vyjednávalo a proto zákrok stopli už bez emocí nemohu. Pane řediteli, když pachatel vraždil, tak se nevyjednává.

Na místo někdo navelel mnoho sil a prostředků. S úkolem řídit dopravu? První hlídka nebyla složená ze zbabělců (jak se dnes píše), oni šli až do restaurace a stáhli se, když proti nim spustil pachatel palbu. Divím se jen, že spontánně neodpověděli. Proti nebezpečnému pachateli nemuseli mít žádné zábrany. Neměli však zabezpečený zadní východ, pokračovat v zákroku mohlo skončit s pachatelem na ulici mezi lidmi. Co jim lze vyčíst je opuštění již dobytého prvního patra. Ustoupit měli za první roh a tam zůstat. Ven z budovy je zřejmě vyhnal další nedostatek – absence spojení.

Po pár minutách přijíždí druhá hlídka a policistů tam podle všeho již je 7. Mají informace – jeden útočník, v restaurací jsou zranění, pachatel střílí, mají i osobní zkušenost. Zajistit oba vchody již jim nic nebrání.

Po celou dobu všem zúčastněným má cinkat výstražný zvoneček se zprávou – jsou tam zranění, v ohrožení života je na záchodě živý ohrožený člověk. Čekat a o nic se nepokusit někdo rozhodl. Kdo to byl mě zajímá ze všeho nejvíc. Hasiči mají jedno pravidlo. Velí velitel družstva, které přijelo na místo jako první. I kdyby v druhém sledu přijel generál Ryba. U policie se velení předává. A každý další velitel se musí nejprve znovu seznámit se všemi detaily a ztrácí čas. A vznikají prodlevy a s nepředáním všech podrobností i chyby.

Dnes nová zpráva – všichni zemřeli ihned. Nevěřím. Pokud nedodáme slovo po posledním výstřelu do těla poškozeného. Jinak jsme v pomateném důchodci ztratili střelce mimořádných kvalit, který jak na člověka zamířil, tak jej první ranou zabil. Pokud těch ran bylo víc, pak mezi první a poslední ranou (dorážející) mohla být nespecifikovaná časová prodleva. Víte co to znamená. Ta zpráva má nulitní hodnotu, pokud není podpořena ohledáním místa činu a jeho vyhodnocením. A to chvíli potrvá.

Situace mi připomíná vlastní zážitek ze služby v dobách dávno minulých. Přijel jsem k nehodě, kde záchranka stála na krajnici, vedle ní ležel v mrazu jen na fólii těžce zraněný řidič a lékař stál nad ním. Co se děje? Proč nejedete do nemocnice? Čekáme na vrtulník. Jak dlouho? Už 15 minut. Jdu k vysílačce a volám operační, abych jej zaurgoval. Po dalších minutách dostávám odpověď z operačního střediska (po telefonátech na vyšší instance) – vrtulník ani neodstartoval pro nízkou oblačnost. Lékař na záchrance skončil.

Shrnuto – sama existence zásahových jednotek snižuje akceschopnost policie? Ne. Ale jsou situace, kdy si policisté v rajonu musí poradit sami. Nemá tu práci za ně kdo udělat a musí na to být připraveni.

Velící důstojník nemůže čekat hodiny na specialisty, když jde o aktivního vraždícího maniaka.

Druhá – novináři:
Televize Prima odvedla poctivou práci. Pavel Lebduška předal informaci bleskurychle na linku 158. Mluví s lidmi a téměř bez komentáře nám pouští jejich svědectví. V této kauze není co zmařit. Pachatel zemřel, soud se konat nebude. Prací novináře je nestranně informovat a poukázat na nedostatky. Sebereflexe je atribut, který je do budoucna schopen napravit nežádoucí stav.

Zatím se prokázalo, že selhává komunikace se samosprávou. Že policisté nejsou schopni realizovat ani vlastní, přesně popsaný manuál. Se vší vážností tvrdím, že selhaly velicí struktury. Ať už ekonomicky vyvolanou absencí nácviku, tak organizací zásahu na místě samém.

Jen takový detail – transportér se zásahovou jednotkou přijíždí na místo činu bez majáku. Když policisté vyndavají věci z auta, maják už má. Proč jej nasadili až po jízdě? Jeli vůbec pod majákem na místo?

Dnes šéfové brečí, že mají málo policistů. Co ty stovky, ne-li tisíce neobsazených tabulkových míst? Není to tak, že jim ten stav vyhovuje, protože prostředky dostávají i na ně a peníze jsou přerozdělovány do odměn? A kolik procent těch odměn plyne opravdu aktivním a výkonným policistům.

Ryba smrdí vždycky od hlavy. Neodsuzujte zakročující policisty, kteří tam byli první. Ti zřejmě opravdu jeli na maják a našli odvahu vyjít do prvního patra a otevřít dveře ohroženého prostoru.
2.3.2015

16 komentářů :

 1. Slušní lydy se maj právo bránit samo. Demeter s mačetou.

  OdpovědětSmazat
 2. Panu Humlovi dík za zasvěcený názor. Děda.

  OdpovědětSmazat
 3. Kdyby v té restauraci měl zbraň také někdo jiný, než jenom ten vyšinutý člověk, mohlo být obětí méně. Nemá význam omezovat zbraně mezi občany. Zločinec si je obstará, nehledě na zákaz.

  OdpovědětSmazat
 4. http://www.youtube.com/watch?v=MDa_dn0bjoY&list=RD8B1oY1OSXPg&index=2

  OdpovědětSmazat
 5. Jasný rukopis CIA.

  OdpovědětSmazat
 6. Že jsou novináři krysy, o tom žádná. Tradičně zase už desítky článků v bulváru, rozžižlávající kausu na kousky, zase už nafukujou celou tu bublinu,otírají svý špinavý zobáky o oběti i jejich rodiny.Kdybych je požádal o pomoc,aby zveřejnili moji causu, kdy již 13 let platím za jakousi pohledávku, která nikdy nevznikla,jakýmsi zlodějům, který neznám, protože pohledávku vytvořil soudcovskej gauner na zadání jiných gaunerů, který vykradli podnik hned po devadesátym ukradenej státu, aby se jako dalo tvrdit, že ukradený peníze mají " v pohledávkách". Soudu byly předloženy padělaný důkazy, nikým nepodepsaný. Svině ředitel tý společnosti se pak kdesi chlubil,že se vyplatí investovat sto tisíc do rozsudku, kterej ho zbavil odpovědnosti za milion korun, a svině soudce už chcípnul -spadl s ultraligtem, ve kterým se producíroval. Jo -bůh ho sundal z nebe, ale uměle vytvořená pohledávka zůstala. Advokátem mi bylo řečeno, že v padesátym roce byla spousta ukřivděnejch lidí, a museli počkat na zahlazení křivd a odškodnění 40 let -až si komunistická sebranka uspořádala převrat a okázale provedla mimosoudní rehabilitace, a já musím čekat taky tak dlouho, až si současná mocenská sebranka taky uspořádá převrat - dobrý ne? Zveřejnění bych se určitě nedomohl, ale kdybych někde natroubil,že jsem ve sklepě našeho domu vyhrabal šest mrtvejch lidí, budou tady natošup novinářský supi, a vytvoří z toho nějakou novinářskou haši, na kterej se budou pást taky řadu dní.

  OdpovědětSmazat
 7. V okresním městě,500 metrů od služebny POLICIE ČR,jsem před pěti lety ve svém domku načapal ve dvě ráno zloděje,vzbudil mne zvuk,který jsem vyhodnotil jako,že kocour blbne,kocour to teda nebyl a ti dva vyskočilli z okna a zmizeli.Volal jsem na POLICII a když jsem se se po pátém pivu přestal klepat tak přijeli,bylo 8 hodin ráno,dvě hodiny mne vyslýchali.....měl jsem pocit,že za vše můžu já.Ti kdo mají lepší zkušenost se mohou divit...Já jsem dnes rád,že ti loupežníci patrně neměli bouchačky...

  OdpovědětSmazat
 8. 17:52 :
  Ve dvě ráno to nepálí každýmu.
  Kdybys řekl , žes dva lumpy sejmul a třetí utíká, byli by tam četníci za pět minut.
  Takhle milostpáni přišli až za šest hodin.

  OdpovědětSmazat
 9. No tak jo, akce v UB se nám úplně nepovedla, ale nahradíme to zvýšeným úsilím při silničních kontrolách svátečních řidičů a vyhlášením dalších a dalších dopravních akcí. Na lékárničky a výstražné trojúhelníky jsme machři.Vaši PaCH.

  OdpovědětSmazat
 10. Petr Jihlava.
  Doporučuji rovněž zajímavý článek:http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-berwid-buquoy.php?itemid=24779

  OdpovědětSmazat
 11. A co ta ubohà duševně nemocnà žena?co bude bez toho zoufalce dělat?Asi už nemohl dàl a dostal zkratku..
  je mi upŕímně líto vsech..
  A to,jak museli žít ti dva " vinníci" si tady neumite představit ani jeden !!!
  jituš

  OdpovědětSmazat
 12. doktor Mám takový pocit, že kdyby naše slavné televize (včetně ČT) něco podobného tragického jednou týdně neměla, tak snad někoho zabijí sami...Je to hyenismus první třídy a s Novou jsem měl kdysi co do činění u nehody.Ta pakáž mařila záchranné práce vč. blokace příjezdové cesty (...jenom si to dotočím.....).Přál bych jim smrt v záři reflektorů - to by se jim určitě "líbilo" a pak masáž pro pozůstalé, od sousedů "vytěžit" milenku, aby z toho rodina něco měla atd...,případně dále dotazy typu, víš že měl tatínek milenku? Nejsem sadista , ale nesnáším "hyeny! (tím nechci urazit to zvíře..). Proč musím platit ČT ??? O politicích platí to stejné, pouze Zeman si odpustil jakékoliv komentáře.Lobotka nezklamal.....Jinak k úloze policie - kdyby tam ti dva kluci vlítli a někdo z rukojmích zahynul, tak by je stejné hyeny uvláčeli a ministr vnitra dorazil.....Policista u nás měl a má jedinou jistotu - podrazí ho jeho nadřízený..Takže obětem lehké spočinutí a pamatujte si, kdo si z té tragedie dělal vlastní koryto.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doktore,souhlas s tebou ohledně televizí. I já jsem kdysi zažil něco podobného. Nicméně se zbabělostí policajtů souhlasit nelze. Dobře víš, že veřejnost dokázala překousnout lidi zabité "omylem" policejní kulkou při jejich bezhlavých honičkách. A většina těch pachatelů nebyla nijak popotahovaná dodnes snad u policie slouží. Ale v Brodu se naplno ukázalo, že v policejních mundůrech slouží skety, pro které je služební přísaha zjevně toaletním papírem a jejich jediným zájmem je finanční ohodnocení, které si vylepšují štvanicemi na řidiče a bezhlavým flastrováním, přesně podle tržilovské mantry Buzerovat a kasírovat. A jejich nadřízení tento stav jen podporují. Před takovou policií si občan po zásluze musí odplivnout.

   Smazat
  2. Jo, chlapče, tak byli vychovávaní bývalým krajským náměstkem Vaňkem (mimochodem, jediný JUDr.na světě, který nemá ukončené základní vzdělání, protože na základce propadl a jeden z titulů získal na fakultě v Plzni). Kdo mu nelízal prdel, musel odejít a Bedřich Koutný, jako ředitel, tomu jen přihlížel a pochvaloval si, jak to klape bez jeho zásahu. O jejich funkci v lihové aféře raději mlčí i samotný Březina.

   Smazat
 13. Poslanec Huml se částečně mýlí. Ti dva policajti, co tam šli jako první tam vlezli naprosto bezhlavě. To u mně není odvaha, to je tupost. Vůbec nevyužili možnost vstupu zadním vchodem, který jim byl snad i nabízen, navíc se měli rozdělit a vstupovat každý vchodem jedním. To vyplývá z elementární taktiky zákroku, o které ti dva "hrdinové" zjevně neslyšeli. A při buzeraci řidičů ani není potřeba. Když se dostali pod palbu, nevyhnala je ven "porucha spojení", ale obyčejný strach o svůj život. Prostě zbaběle zdrhli, aniž by v rozporu se služební přísahou se pokusili alespoň nějakým způsobem střelce zaměstnat a rozptýlit jeho pozornost.Nedokázali ani sdělit kolik je střelců, obětí či rukojmí. Pak zákonitě musel nastat zmatek i na operačním středisku, které po počátečním "Vyčkejte" těm dvěma zbabělcům vzápětí posílá posilu. Takže se jich u hospody sešlo (tuším) sedm, aby dále zbaběle lelkovali aniž by se pokusili o náznak jakékoliv akce .Povel k ní pochopitelně nepřišel- každý z nomenklatur se bojí ztráty svého teplého místečka . A tak se šalamounsky povolala zásahovka z Brna. Tvrzení, že vrtulník nepoužili proto, že by "neměl kde přistát" je nutno odmítnout jako účelové. Jednak vrtulník LZS tam přistát mohl a pak- zásahová kamanda cvičí slaňování z vrtulníku, takže se mohli tímto způsobem dostat přímo za barák. Namísto toho po dojezdu předvedli daleko pohotovějším televizním štábům nacvičenou efektní show s nástupem a "vyhodnocováním situace". Paradoxně nejlíp mezitím "vyhodnotil " situaci střelec, kterému tak umožnili skončit to vlastní rukou, což od počátku avizoval. Následný nechutný humbuk s policejními papaláši, politiky a atd. už byla jen kouřová clona s ubohou snahou o zviditelnění. A po zásluze přišla vniveč i jejich naivní snaha namluvit veřejnosti, že všecko bylo pod kontrolou a v nejlepších rukou. Veřejnost oprávněně tyto jalové výmluvy odmítla. A cejch zbabělosti z policajtů už nikdo nesejme.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.