Reklama

pondělí 2. března 2015

USA mohou nahradit Porošenka, který nezvládá svou funkci


2. 3. 2015 zdroj
Ukrajinský prezident Petr Porošenko není silný vůdce, který by byl schopen udržet svou vlastní strategii, v nejdůležitějších otázkách je nucen spoléhat se na stanovisko vnitřních a vnějších sil, řekl americký historik, odborník na SSSR a Rusko Stephen Cohen v programu amerického spisovatele a rozhlasového moderátora Johna Batchelora.Situace v Děbalcevě, kdy se "do kotle" dostalo několik tisíc ukrajinských vojáků a jednání "normandské čtyřky" v Minsku ukázaly, že ukrajinský prezident ne zcela kontroluje situaci v zemi. "Děbalcevský kotel" byl jedním z hlavních témat setkání vedoucích představitelů Ruska, Německa, Francie a Ukrajiny, ale Petr Porošenko nedokázal tento problém řešit, a to navzdory tomu, že opakovaně opouštěl jednací sál kvůli telefonickým hovorům.

Ukrajinský prezident odmítl přijmout podmínky, za nichž by stovky vojáků, kteří byli v obklíčení, mohly opustit Děbalcevo, kdyby tam zanechaly těžké zbraně. To vedlo k obrovskému počtu obětí, jejichž přesné údaje Kyjev stále tají, a ztrátě téměř veškeré vojenské techniky, která se tam nacházela, připomíná historik. Informovala o tom agentura RIA "Novosti".

Ve výsledku byl přijat dokument, jehož podmínky musí ukrajinský prezident v Kyjevě plnit, ale není vyloučeno, že "to nemůže dělat" z politických důvodů. Mnohé krajně nacionalistické síly, které se tak či onak dostaly k moci po volbách na podzim roku 2014, kategoricky nesouhlasí s jednáním s domobranci. Radikální organizace "Pravý sektor" okamžitě prohlásila, že je proti příměří, vůdci dobrovolnických praporů se také přou ohledně rozhodnutí vlády, říká Steven Cohen.

Politická situace v Kyjevě je velmi nebezpečná. Porošenko se snaží prezentovat situaci s Děbalcevem jako "vítězství", ale každý ví, co se opravdu stalo. Ze strany velitelů praporů je tu porušení subordinace, ale ukrajinské orgány s tím nemohou nic dělat, protože v mnoha ohledech závisí na radikálních skupinách, jejichž bojovníci se velmi aktivně účastní bojových akcí na Donbasu. Není možné s jistotou říci, že Porošenkovi hrozí "fašistický převrat", ale situace vzniklá v souvislosti s radikály, z nichž část zaujala státní funkce, by měla znepokojovat nejen ukrajinské orgány státní moci, ale také USA a EU, poznamenává Stephen Cohen.

Podle jeho názoru je nejpravděpodobnějším kandidátem na post vůdce ukrajinského státu současný premiér Arsenij Jaceňuk. Již počátkem roku 2014 náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nuland řekla v telefonickém rozhovoru, že je podle ministerstva zahraničí vhodným kandidátem na nějakou vysokou pozici v čele státu. S největší pravděpodobností, řekl Steven Cohen, Washington nadále Jaceňuka podporuje, protože se domnívá, že rozumí ekonomice a může být "člověkem MMF." Kromě toho na něm Západ přitahuje skutečnost, že Jaceňuk zastává radikální názory na vztahy s Moskvou a chce postavit kolem Ukrajiny zeď, aby ji "ochránil" před Ruskem, domnívá se historik.
Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová


7 komentářů :

 1. Slováci už by taky měli začít stavět zeď. Mám nějaké přebytečné cihly a ráda je pro ten účel bezplatně daruju.

  OdpovědětSmazat
 2. Asi jako vždy - "demokraticky".

  OdpovědětSmazat
 3. Už jenom titulek tohoto článku je otřesný. USA může vyměnit prezidenta suverénního státu. I když toho času vazalského.PetrM

  OdpovědětSmazat
 4. A kdo u nás mění premiéry a ministry jako ve hře škatulata hejbejte se? Doufám že jejich prasečiny a skandály, které se proflákly na veřejnost - že to taky není na příkaz USA nebo Bruselu, ale moc bych za to nedal.

  OdpovědětSmazat
 5. Porošenko je guvernér státu Ukrajina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi tak nějak,jako dalšího státu USA.
   Už se na tom pracuje,aby se nemusela Ukrajina dělit něco Polákům,něco Maďarům,něco Rumunům,Slovensko si nemůže nic nárokovat,jedině společně s ČR.

   Smazat
 6. no úprimne - bol som na Ukrajine, bol som aj v Zakarpatii, radšej nie, je to veľmi nebezpečný kraj ....

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.