Reklama

čtvrtek 5. března 2015

Zmařit Minsk, zničit Ukrajinu a zostřit nepřátelství s Ruskem?

Andrej Hunko
5. 3. 2015     zdroj
Rok po Majdanu: Jen neutrální Ukrajina poskytne lidem budoucnost. Na závěr svého textu „ Putin reaguje“ napsal již před půl rokem renomovaný americký politolog a snad nejdůležitější hlas v USA proti dalšímu vyzbrojování Ukrajiny, John Mearsheimer: „ USA a jejich evropští spojenci stojí v otázce Ukrajiny před rozhodnutím. Mohou pokračovat v aktuální politice a zostřovat tak nepřátelství s Ruskem a zničit Ukrajinu – scénář, ze kterého by všichni zúčastnění vyšli jako poražení. Nebo mohou obrátit chod věcí a usilovat o prosperující, ale neutrální Ukrajinu , která nepředstavuje ohrožení pro Rusko a dovolí Západu obnovit vztahy s Ruskem. S takovým začátkem by všechny strany zvítězily.“

Minské dohody můžeme v současnosti považovat za nejdůležitější pokus o zabránění zostření situace. Nejvýznamnějším krokem k dalšímu zostření by byly dodávky zbraní Kyjevu, o kterých se diskutuje ve vládních kruzích USA. Podle ankety Emnid 81 % lidí v Německu odmítá dodávky zbraní Kyjevu. To je vnitropolitické pozadí iniciativy Merkelové v Minsku .Iniciativa Merkelové a Hollanda se o kousek dál odpoutává od eskalačního kurzu USA a jejich nejužších evropských spojenců.

Příměří a šíření válečnického jednání?

Zároveň však jsou snahy o deeskalaci jen zpola upřímné. Podobně jako u Minských dohod v září minulého roku, i tentokrát jen několik málo dní po podepsání vyhlásila EU Rusku další sankce. Současně běží na Ukrajině snahy zmařit Minsk na plné obrátky. Porošenko je vystaven masívnímu tlaku Pravého sektoru a jiných nacionalistických skupin, televize, které kontrolují oligarchové, odmítají vysílat jeho projev k Minským dohodám, ministerský předseda Jaceňuk, který zastává linii amerických jestřábů, nechce o Minských dohodách nic slyšet. Nový ukrajinský velvyslanec v Německu mluví o cáru papíru.

V tuto chvíli zůstává zcela otevřené, zda Minské dohody nakonec připraví cestu k příměří nebo zda stojíme před novým šířením válečnického jednání. Přesně rok po protiústavním převratu v Kyjevě by se mělo i lidem, kteří sympatizovali s protesty na Majdanu, položit několik otázek:

Přispěl vývoj po Majdanu skutečně k demokratizaci Ukrajiny?

Zmenšila se moc oligarchů?

Je nějaký výhled na zlepšení sociální situace lidí?

Věčné poukazování na Putina nemůže být stálou výmluvou.

- - -


Pro Novou republiku přeložila Mgr. Zdeňka Holešová

Ein Jahr nach dem Maidan: Nur eine neutrale Ukraine bietet den Menschen eine Zukunft24 komentářů :

 1. Tady rozhodne jeden faktor. Zatímco nám tady v Evropě naše elity jen o nebezpečí z Ruska lžou a my to víme, tak Rusové už dnes o nebezpečí ze strany NATO nepochybují. To se pak bude bojovat úplně jinak. Jsem si skoro jistý, že až Rusové potáhnou "na Chocholi", tak se Ukrajinci přidají na stranu Ruska a pojedou na Západ. NATO to v konfrontaci s Ruskem může jedině prosrat. Snad se zastaví jen v Polsku a vykšeftují mír za telefon komorkowi a lyzaky malinowe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dik, trefne. Obcas je dobre se smat. Dik ... ftipne a primo na hlavicku.

   Smazat
  2. Žádné české elity nejsou, jsou jenom ubozí podpantofláci bez vlastní myšlenky, jenom loutky, které z huby vypouštějí cizí propagandu.

   Smazat
  3. https://www.youtube.com/watch?v=Ik60zn79Phg

   Smazat
  4. To není v blízké budoucnosti realistické. Západěnci Rusy nemají rádi a chtějí, aby se poukrajinštili, nebo vystěhovali.

   Smazat
  5. 16:41 : Mě se chce něco říct. Pardon, napsat. Ale vážně. Až Rusové potáhnou "na Chocholi" tak se přidám. A půl Evropy nejspíš taky.
   Děda.

   Smazat
  6. A ještě něco. Odhaduji, že to začne zcela nečekaně.
   (V 1968 jsem šel po Masarykové v Brně, a z ničeho nic nade mnou hučely Antonovy. A to byla fraška, nikoliv válka. Dovedu to porovnat z vlastní zkušenosti.)
   Dnes je situace o to jiná, dáno vývojem techniky, že větší šanci na přežití už nemá ten kdo má lepší protiraketovou obranu, ale ten kdo stiskne první.
   Děda.

   Smazat
 2. NATO to sice prosere, ale jenom to evropské, Amerika si jako vždy namastí kapsu. Svoje dluhy už bez velké války neutáhne a nechce platit už ani svým nejlepším spojencům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA nema sanci - Cina a Rusko je vyridi totalne .... a bude to bez milosti.....dalsi stoleti je mozno zit bez Amiku - lidstvo prezije.....

   Zalezi jen na jich. Rusko jim podava ruku ke spolupraci od te doby co Putin sedi v Kremlu. Americane vidi natazenou ruku na spolupraci a rika si ... *A natazena ruska ruka - useknime ji...* Jednou se ta ruka pritahne k telu a pak to znamena konec USA.....

   Smazat
 3. V USA už je to jako ke konci komunistického režimu, kterému se nepodařilo řídit počasí. Tak to počasí už poslední dobou vládne v Americe tak silně, že tajné služby usilovně vyšetřují, jestli jim tam Putin neposílá mráz.

  OdpovědětSmazat
 4. Pokud USA budou stale stekat jako hladovy pes - pak jednou muze byt pozde. Bez varovani. Cina vymaze jejich satelity a v tom samem okamziku asi 50 ponorek (Rusko a Cina...) vymazou USA z povrchu zeme.... jasny scenar. Vsechny USA zaklany vymazane nuklearnimi hlavicemi - USA nebudou mit sanci na odpovet.

  Doposud USA nevyhrali ani jednu valku - z Vietnamu je Vietnamci vyhnali ale doma USA prohlasilo - vyhrali jsme. Asi tak jako Poroshenko v Debalceve....

  Kazde padle imperium v poslednim vzdechu se chce hrat na hrdinu a chce zacit predem prohranou valku .....

  Doufejme, ze BRICS vypusti rychle zlatem krytou menu ...

  OdpovědětSmazat
 5. Emerika je zemí neomezených možností, když republikáni neschválí dodávky zbraní, tak se přece nic neděje, v USA je soukromý sektor násobně silnější než federální vláda, zbraně pak bude na Ukrajinu fedrovat (jako doposud) sektor soukromý. P.S.: ten soukromý sektor venkoncem řídí i svého tiskového mluvčího, nositele nobelovy ceny za mír !

  OdpovědětSmazat
 6. je naivní představa, že kabala, která zavedla 350 milionu američanů do slepé uličky vývoje se bude starat o 45 milionu ukrajinců , zda budou mít demokraticou budoucnost nebo ne ..
  koloděj

  OdpovědětSmazat
 7. Dve hodiny po zacatku primeri zautocili rusti naciste na mesto Delbacevo a tady jsou vysledky. Putler a jeho vlzdoprdelkove maji byt na co hrdi.
  http://echo24.cz/a/wcF9e/lide-bloumaji-bez-cile-desive-svedectvi-z-debalceve

  OdpovědětSmazat
 8. fakt - len je to trocha inak - kto útočil na mesto?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ukrajinske mesto bylo v rukou Ukrajincu. Zautocili Putinovi fasisticti separatiste, delestrelecke jednotky byly primo z Ruska.

   Smazat
  2. hrabě Kocharowski5. března 2015 21:12

   To je v naprostém pořádku, ukrajinští nacisté začali vraždit ruské obyvatelstvo na východní Ukrajině. Tudíž zcela zákonitě se Rusové začali bránit, a aby jejich obrana byla efektivně zajištěna, musí se zabezpečit strategicky, tj. dobýt koridor na Krym, včetně územního zajištění směrem do hloubky ukrajinského území. Jestli to troubo nechápeš, běž za plentu a tam si naliskej, co do tebe vleze. Jestli se ti nerozbřeskne ani potom, tak už sem nelez, lojzo.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Za notorické lhaní a hrubé urážky našich diskutujících jsem toho fašistického smrada vymazal.

   Smazat
 9. http://www.petice24.com/americkou_armadu_na_naem_uzemi_nechceme

  OdpovědětSmazat
 10. Anonymní5. března 2015 19:34
  Ulevilo se ti, cvičená proamerická opice? Když jsi zde opět vyprázdnila svoje tlusté střevo. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neumis psat k tematu, Putinuv nacisto ?

   Smazat
  2. Pokud je znamo -nazi symboly nosi Ukrainci a jejich americti sponsori ....

   Maly detail, ze jo? Dobre rano - preji

   Smazat
 11. Co se tyka separatistu - dobrovolne hlasovali v referendu ze nechteji byt pod vladou NACISTU rizenych fasistickym rezimem v Bilem Dome...

  Tohle vi kazdy kdo ma soudny rozum......kdo napdl a terorizoval Doneck a zacal bombardovat byl Kyjev .... tady toho neni mnoho co resit. Zakladni nasobilka - pokud ji nekdo odmita pak nema cenu aby mluvit o vyssi matematice...ze jo.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.