Reklama

úterý 14. dubna 2015

Banka AIIB aneb Zdání může klamat

Květa Pohlhammer Lauterbachová
14.4.2014  E-republika

Co se stane po velkém BIG BANKu, který nepochybně přijde? Možná skončíme v pařátech mnohohlavého draka, který nahradí chcíplého dolarového orla.V článku Bojujme za demokratické centrální banky. Bude Island náš vzor? jsme vyjádřili mimo jiné obavu, co se stane po velkém BIG BANKu, který nepochybně přijde. Může se stát, že skončíme v pařátech mnohohlavého draka, který nahradí chcíplého dolarového orla.
 
Obrazy světa vnucené korporátními médii

Média se nám snaží vnutit obrazy světa, jak za dávných manichejců, tedy rozdělené na dobrý a zlý princip. Viz oblíbená mediální klišé: Obama/Putin, černá/bílá, Západ/Východ, křesťané/ muslimové, staří/mladí, ženy/muži, atd… Cíl podobné simplifikace je jasný: čím více se daří ohlupovat lid, čím více štvát jednotlivé skupiny obyvatel proti sobě, tím blíže cílům zářných zítřků daných nadvládou jednoho procenta. Bohužel mediální propagandě podléhá pořád stále dost lidí, díky nadvládě korporátních a jimi kontrolovaných veřejno-právních médií ve veřejném prostoru. Kritickému myšlení se nenaučíš ve škole.

Zvláště mě překvapují Zelení, kteří chtějí chránit přírodu, jíst zdravé biopotraviny, odmítají atomovou energii... Zato vůbec neodmítají imperialistický všežravý kapitalismus, prezentovaný angloamerickou a EU-elitou. V diskusích o úloze úroku a složeného jeho dopadu na ekologii, si s nimi člověk připadá někdy jako Alenka v říši divů. Alespoň já mám takovou zkušenost. Diskuse s podobnými manichejci zblblými korporátními médii už opravdu není možná. Prý jsme zmanipulovaní narušení ruskou propagandou. Kde končí znalosti a argumenty, začíná sprosté očerňování a demagogie. Pravda nezvítězí kecy, ale pravdou.

Co prozatím víme o bance AIIB

Jak je to s tou novou asijskou bankou, do které se hrne tolik zemí? Tedy vyjma USA a Česka, které poslechlo svého protektora, tedy nikoliv ruského. Už i Velká Británie sleduje jinou finanční politiku, nehledě na jiné země, mnohem méně závislé na USA. Na stránkách konjunktion.info.de se objevil velmi zajímavý pohled, který rozvíjí úvahu, kterou jsem načrtla výše.
Je skutečně všechno tak jasné? Neměli bychom se dívat na věc stejnou perspektivou, jako když sledujeme volný pád dolaru jako světové měny? Hned jsou vidět jiné aspekty toho, co se děje. Když jde o prachy, dokážou se domluvit i nepřátelé. Vezměme si aktuální případ Číňany založené Asian Infrastructual Investment bank AIIB, nové multilaterální banky. Najdeme v ní státy jako Čína, Rusko, Indii, Katar, Kuwait, Pákistán, Saúdskou Arábii, Singapur, Taiwan, Turecko, Austrálii, Francii, Itálii, Švýcarsko, Velkou Británii a další.
Jak možné, že se do této iniciativy sdružují země, které jsou jinak v mnoha ohledech na opačných pólech názorů a vedou proti sobě permanentní konflikty? Viz spor Rusko versus Německo a Francie v případu konfliktu na Ukrajině, Rusko versus Katar, Saúdská Arábie v konfliktu o Sýrii, různý názor na cenu ropy mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, až po totálně znepřátelené země, jako Čína a Taiwan.

Jistě, snad by mohl někdo argumentovat: AIIB je šancí, jak ukončit nadvládu Anglo-Američanů ve finančnictví. Ale co když je to všechno jinak? Co když jde o jiné cíle? O uspořádání nového globálního finančního systému, který stávající struktury jenom upevní? Paralelně k tomuto vývoji podporuje většina těchto zemí přijetí čínského juanu do koše SDR (Zvláštní práva čerpání, tj. umělá měna Mezinárodního měnového fondu). K tomu se koná od května do října jako každých 5 let výroční konference a experti vycházejí z toho, že juan bude přijat. To na druhé straně znamená oslabení dolaru, ale také posílení SDR (MMF) a konvertibilitu yuanu přes SDR zadními vrátky. Alternativní ekonomové v tom vidí jasný důkaz, že to bude SDR Mezinárodního měnového fondu, který získá status nové světové měny.
Kapitálu je jedno, kterou stranu války financuje. Nejraději ovšem obě. Kapitál je dle názoru „trhů“ plaché zvíře. Kritičtí ekonomové poučeni děsivým vývojem posledních 20 let ale dobře ví, že to spíše prostitutka. V našem případě je lákadlem přijetí čínského juanu do koše SDR jako umělé měny Mezinárodního měnového fondu.
 
Investice pro svět nebo divadlo pro lid?

Jak víme z historické zkušenosti, Wall-Street během I. světové války v klidu financoval obě válčící strany. Stejně tak neustaly kontakty amerických bank a podniků s hitlerovským Německem ani během II. světové války. Nejsou snad hedgové fondy, velkobanky, ratingové agentury, tedy Standard Poors, Goldman Sachs, Blackrocks těmi, kteří hýbou dnešním světem? Nejsou to stejná seskupení, která říkají prostřednictvím MMF, švýcarské BIZ nebo možná i AIIB, kam právě zajíc utíká? A politici jsou v drtivé většině vykonavateli rozkazů těchto skupin.
Přitom nehraje roli, jde-li o politiky z Východu, nebo Západu. Zda jsou to diktátoři, nebo tzv. "demokraté". Černí nebo bílí. Není to, co nám servírují média, nic jiného než jedna velká hra? Hra, ve které jsme těmi hliněnými pěšáky, kteří mají být postaveni proti sobě v konfliktech a občanských válkách? Viz tato předpověď CIA o občanských válkách, na které se má připravit nyní Německo. Politici jsou taženi na drátkách jako loutky a řídí je hodně pochybné „elity“.
 
Proč MMF ke své zásadní konkurenci mlčí?

Šéfka Mezinárodního měnového fondu vůbec nekomentuje činnost AIIB, natož aby aktivně házela klacky pod nohy aktérům, kteří se hlásí k AIIB a propagují ji. Připomeňme, že globálním elitám jsou úplně ukradené pojmy jako vlastenectví, nebo osud národů. Právě proto, že jsou globální, tak nemají nikde svou vlast. Pokud někde padlo rozhodnuti definitivně odepsat dolar a s ním i Spojené státy americké, pak jedině na této úrovni. Právo veta USA v MMF pravděpodobně padne, protože koupení politici USA skrze finanční oligarchie neudělali nic proto, aby si pozici udrželi.

Nyní ti stejní aktéři, kteří uvrhli finanční trhy do chaosu, se zasadili se o zrušení Glass-Steagallova zákona za prezidenta Clintona. Tím vytvořili v dalším desetiletí derivátové kasino, které podkopalo ekonomiku USA a zničili ji nyní i finančně. Stejní agenti globálních zájmů kapitálu vykřikují o konci USA, které je „Underwriter globálního hospodářského systému“. Jenže tento pán by měl plakat na vlastním hrobě. To byla jeho práce, jako bývalého Clintonova ministra financí USA. Summers podporoval deregulaci finančních trhů, viz v roce 1999 schválený Gramm-Leach-Bliley Act. Ten zrušil to, co zavedl prezident Roosevelt v roce 1933, tedy oddělení investičních a klasických bank obsluhujících reálnou ekonomiku. Zejména deregulace OTC derivátů se stala v roce 2007 příčinou spuštění finanční krize. A byl to Summers, nejmladší profesor na Harvardu v její historii (stal se jím ve 28 letech), kdo navrhl na jednom zasedání MMF zrušení hotovostních peněz. A připomeňme si jeho slova
S ekonomickou silou Číny, která soupeří s USA, a rozvíjejícími se ekonomikami, které dohromady vytvářejí minimálně polovinu světové produkce, vzniká nutnost, aby architektura světové ekonomiky byla aktualizována na nové poměry a dostala novou formu. Politický tlak ze všech stran v USA ji učinil nefunkční.

Pod největší palbu kritiky se dostal tento arogantní ekonom z dobře postavené americké židovské rodiny, když se provalilo z jednoho interního materiálu Světové banky jeho morálně odporné stanovisko. Je prý ekonomicky správné exportovat jedovatý odpad do rozvojových zemí, poněvadž tam je nízká úroveň nemocnosti a úmrtí vzhledem k poddimenzovanosti jejich zamoření proti vyspělým zemím. Opravdu vtipné využití statistiky. Jako univerzitní profesor si vydělal za 1 den poradenství týdně jako bokovku 5,3 milionu dolarů u finanční investiční skupiny D.E. Shaw Company. Tento člověk ale měl moc vytvořit pro predátory z finančního sektoru takové podmínky, o kterých se jim nikdy nesnilo.

Je vidět, že vlastenectví není zrovna ctnost, kterou oplývají finanční mágové jako Larry Summers. Bohužel, tito a podobní vykolejenci mají v rukou osud lidské civilizace. Tedy, pokud to budou peníze, které rozhodnou o osudu lidstva.

- - -Související články:
Londýnská bankovní City, pilný spojenec Putina
Co dělá EU naším jménem v Řecku
Ruské sankce proti EU v číslech
Brusel chce umožnit spekulativní rozkradení penzí
Hysterie kolem bankrotu Řecka
Piketty aneb Zhroucení zakládajícího mýtu kapitalismu
Debatní klub: Ivo Vašíček / Aleš Šatánek
Budoucnost internetu a jeho neziskoví správci
Wall Street sází na pád eura
Mediální manipulace z pohledu neomarxismu (I.)

31 komentářů :

 1. Květa Lauterbachová se prokazuje výborným kritickým myšlením. Vypadá to tak, že se nám globální prediktor stěhuje z USA a Velké Británie do Číny. To bude Čína muset více zapracovat na ochraně přírody a ekologii, je jasné, že naši otrokáři nebudou žít v zamořeném prostředí. To je jen pro otroky. Koneckonců těžbou břidličného plynu si Američané území už dostatečně zamořili, tak kdo by tam zůstával, když už ani nejsou lídrem světové ekonomiky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA jsou stále největší ekonomikou a ještě pěkných pár let budou.
   Kdo by v USA zůstával? Počet obyvatel USA roste o cca 3 miliony ročně.
   Tolik fakta místo blábolů.

   Smazat
  2. 18.51 - blábolíte Vy, poněvadž Amíky ekonomicky předběhla Čína !!!

   http://www.reformy.cz/zpravy/je-to-oficialni-cina-sesadila-ameriku-jako-nejvetsi-ekonomiku/

   Smazat
  3. 19:46

   Pouze když se použije statistický trik a HDP se přepočítá podle parity kupní síly. Pořadí zemí bez tohoto triku je následující:
   http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_%28nominal%29

   A v přepočtu HDP na 1 obyvatele Čína USA nepředběhne v reálném horizontu nikdy. Takže se uklidněte když tomu nerozumíte.

   Smazat
  4. Dobrá demagogie. Statisiky, v kterých i nezdaněná prostituce je ekonomické plus. Máte u mne z ekonomie 'za jedna'.

   Smazat
  5. Pro 19:46: Ale no tak a vy používáte statistiky MMF, Morgan Sachs nebo jaké to vlastně? To budou jistě objektivní zdroje.

   Smazat
  6. http://ekonom.ihned.cz/c1-63234600-cina-ekonomicky-predbehla-usa-co-to-znamena-pro-svet

   http://www.novinky.cz/ekonomika/355633-prvenstvi-ekonomiky-usa-po-142-letech-skoncilo-nejvetsi-na-svete-je-cinska.html

   Smazat
  7. Českým kolaborantům se do toho USA ráje ale nějak nechce. Co naděláme.

   Smazat
  8. 20:21

   Umíte česky? V 19:51 jsem vysvětlil v čem že to Čína USA předběhla.

   Smazat
  9. Mánička: „Mně se strašně líbí, co o tom v roce 1968 řekl americký senátor Robert Kennedy: ,Hrubý národní produkt... počítá dveřní zámky i vězeňské budovy pro ty, kteří je páčí. Počítá ničení našich lesů a ztrátu našeho přírodního bohatství... Počítá napalm, náklady na jaderné hlavice a policejní obrněné vozy... Přitom však HDP nezohledňuje zdraví našich dětí, kvalitu jejich vzdělávání nebo jejich radost ze hry. Nezahrnuje krásu naší poezie ani sílu našeho manželství; kvalitu naší veřejné debaty, ani integritu našich veřejných činitelů. Neměří ani náš humor, ani naši odvahu; ...ani oddanost naší země. Zkrátka měří všechno s výjimkou toho, co dává životu smysl.‘“

   Smazat
  10. Podla seriozneho vypoctu HDP, Čina predbehla USA uz davno. USA totiz do vypoctu HDP zapocitavaju cisto virtualne peniaze, napr.na prevadzku vyse 100 svojich vojenskych zakladní po svete, do vojenskeho vyskumu atd, kde len tento ukazovatel cini rocne biliony dolarov. Tieto a dalsie virtualne investicie vsak nie su realnymi peniazmi, nereprezentuju realnu ekonomiku, pretoze ekonomicka navratnost tychto penazi je minimalna, casto nulova. Ak budeme vychadzat z realnej ekonomiky, teda vyroby a predaja produktov, tak Cina je uz niekolko rokov lidrom v HDP a dnes dokonca aj v prepocte na 1 obyvatela. Americkym trolami, ktori siria americkymi financnymi instituciami (MMF, SB atd) administrativne vykonstruovane ekonomicke ukazovatele uz v priebehu rokaa, maximalne dvoch vyprsi ich palivo, pretoze to uz americky dolar prestane byt svetovou menou, cim nastane jej dramaticky pad a s nou sa dramaticky zosype aj americka ekonomika postavena na zbrojeni a hlavne nekontrolovatelnym tlacenim dolarov. Aj ten najzaostalejsi stat sa dokaze stat ekonomickym tigrom, keby si mohol tlacit lubovolne mnozstvo penazi, na ktore by sa im skladal cely financny svet, tak ako je to dnes s dolarom. Dufam len, ze americki trolovia co sa v mediach snazia vymyvat mozgy boli donuteni USA vlastnit na svojich uctoch len dolare, co bude aspon ciastocnou moralnou satisfakciou ked sa doalr zosype za tie propagacne prasaciny co siria po celom svete.

   Smazat
 2. "Možná skončíme v pařátech mnohohlavého draka, který nahradí chcíplého dolarového orla."

  Květa si evidentně nevšimla, že dollar je navzdory každoročním předpovědím jí podobných vědmám, nejsilnější za posledních 7 let :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A tisknou a tisknou a tisknou - jak dlouho to vydrží, Einsteine.

   Smazat
  2. 18.43 - to vás nikdy nenapadlo, že kurs dolaru je zcela záměrně udržován na této výši pouze uměle?

   Smazat
  3. Ach božínku a s tímto blábolem se pasujete na ekonomického odborníka?

   Smazat
  4. Silný dolar - horší exportní možnosti. Proč si myslíte, že ČNB znehodnotila korunu - to aby naši páni exportéři měli větší šanci.

   Smazat
 3. Osud lidstva nerozhodnou peníze, nýbrž to, co nám v posledním roce defiluje přímo před očima - činy zelených mozků vygumovaných generálů.
  Druhá věc, válka. Německo ji schytá pouze za předpokladu, že situace na Ukrajině a v pobaltí bude i nadále eskalovat přítomností vojsk USA a špinavých provokací Evropy. Rusko se základnami USA nenechá těsně obehnat. Co to v praxi znamená každý víme.
  Za třetí, to co nám tady doma hrozí jsou tak převratné události, jejichž rozsah a důležitost se dá srovnat leda tak s únorem 1948. Dosud nám vládlo Německo, ale už příští rok to budeme my, kdo s ním zamete. Zatím je na této frontě klid. Ukrajina by měla zklidnit hormony a USA odtáhnout domů za oceán. Pokud ne, bude skutečně zle.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajíci, povězte mi jak je možno Rusko "těsně obehnat základnami" když ze severu má moře, z východu také moře, a z jihu Čína, Kazachstán a Mongolsko :-D

   Smazat
  2. Ale všude jinde ty základny má a kde je nemá, má marínu. Ta vaše poznámka je mimo mísu. Prostě trapná.

   Smazat
  3. 19:39

   Základny mají USA jen v těch státech ve kterých je chtějí a stojí o ně. Na rozdíl od Rusáků které nikdo nikde nechce. A když jim někdo základnu neprozřetelně povolí tak se jim odvděčí tím, že jim kus země ukradnou, viz Krym.

   Smazat
  4. Krymčané se rozhodli postupovat podle ústavy z roku 1992 a vymanit se z ukrajinské anexe a nacismu. Srovnej si noty, blbečku.

   Smazat
  5. 19:51

   Haha. Krom totalitních států typu KLDR, Venezuela, Kuba atd. Krym nikdo neuznal. Ani Čína nebo Indie. Proč asi? Takže noty si srovnej ty, ty ústavo :-D

   Smazat
  6. Jak mohl uznat něco, co se za pár dní připojilo k Ruské federaci - už chápeš, právní experte TOP00,09?

   Smazat
  7. A jak zametem s Německem...?

   Smazat
  8. Nech se překvapit. Stejně se ptáš jen proto, aby to mohl vyvracet.

   Smazat
  9. A americký důchodce mele a mele a mele. Všichni víme, jak si Němci nebo Japonci nebo Iráčané přejí americké základny na svém území. Normální člověk nikdy nebude chtít žádnou cizí vojenskou základnu na svém území. Rusové Ukrajině za svoji základnu na Krymu hodně přepláceli a Basada v Sýrii také chtějí Amíci odstranit proto, že tam chtěl ruskou vojenskou základnu. A Kubánci, ti jsou z Guantanáma vyloženě nadšení. Nechápu, kde se v jednom člověku bere tolik zaslepenosti a hlouposti. Varování pro ty, kteří se plánují navštívit USA. Zjistěte si u amerického důchodce, jak dlouho trvalo vymývání jeho mozku při pobytu v USA než dospěl do takového stádia demence.

   Smazat
 4. Washington 13. dubna (ČTK)
  Rozpočtový deficit Spojených států v březnu vzrostl meziročně o 43 procent na 53 miliard dolarů (1,37 bilionu Kč) ze schodku 37 miliard USD loni v březnu. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financí. Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru očekávali zvýšení jen na 43 miliard dolarů.
  Za první pololetí fiskálního roku schodek stoupl o šest procent na 439,5 miliardy USD, a přiblížil se tak k odhadované výši schodku za celý rok. V něm Rozpočtový úřad Kongresu počítá s nárůstem federálního deficitu o 0,6 procenta na 486 miliard dolarů.

  Federální příjmy se v březnu zvýšily meziročně o osm procent na 234 miliard dolarů. Výdaje ale vzrostly o 14 procent na 287 miliard USD.
  V předchozím fiskálním roce deficit klesl téměř o třetinu na zhruba 483 miliard dolarů. Byl tak nejnižší za téměř šest let vlády prezidenta Baracka Obamy, v jehož prvním funkčním období dosahovaly federální rozpočtové deficity rekordních hodnot.

  OdpovědětSmazat
 5. Autorka článku uvádí, že MMF ke své konkurenci mlčí, To ale není pravda !

  Medzinárodný menový fond je ochotný spolupracovať s Ázijskou infraštruktúrnou investičnou bankou, ktorú založila Čína, vyhlásila na ekonomickom fóre Rozvoj Číny Christine Lagardeová.

  „Nechcem hovoriť v mene Svetovej banky, počula som ale, že i Svetová banka by veľmi rada spolupracovala s Ázijskou bankou,“ zverejnila agentúry prehlásenie Lagardeovej.

  http://www.hlavnespravy.sk/lagardeova-mezinarodny-menovy-fond-je-ochotny-spolupracovat-s-cinskou-bankou/586815

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jen potvrzuje názory autorky článku.

   Smazat
  2. Ta spoluprace s falesnymi institucemi, se mi nelibi a je vic nez podezrela. Chce to obezretnost. Zda se, ze se supove stehuji na vychod. jaris

   Smazat
 6. Autorce dlužno velice poděkovat. Pro moje (a snad nejen) snažení pochopit kam jde současný svět je to varující upozornění. I když se týká poněkud vzdálenějí perspektivy, které se dočkáme jen pokud tu bližší přežijem.
  Ano, velké globální peníze a úrok, problém podstatně těžší než dolar samotný, tu zůstanou. Pozor na iluze. Děda.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.