Reklama

pátek 24. dubna 2015

Boris Džerelevskij: Politické vraždy, policejní průvodce

23.4. 2015 Střípky ze světa


Šéf správy vyšetřování SBU vyzývá odpůrcům „zavřít hubu“
Pár dní po vraždě Olesji Buzyny a Olega Kalašnikova se analytici přeli, zda je zabili neonacisté nebo ukrajinské zvláštní služby. „Politologové“ Kyjeva se zase snažili sugerovat, že vraždila „ruka Moskvy“, píše Boris Džerelevskij.

Pomocnou ruku všem podal Vasilij Vovk, šéf Hlavní správy vyšetřování ukrajinské politické policie SBU. V relaci „Svoboda slova“ televizního kanálu ICTV prohlásil 20. dubna doslova: „Myslím, že dnes, kdy běží prakticky válka, je třeba ´ukrajinofobům´ ne-li zavřít hubu úplně, pak aspoň srazit jejich rétoriku na nulu. Vyzývám k tomu coby náčelník Hlavní správy vyšetřování Bezpečnostní služby Ukrajiny.“

Pár minut nato pronesl i následující: „O tom, že by na Ukrajině existovaly pravicově radikální strany, organizace či skupiny, žádné informace nemáme.“ Řeč může být leda o „lidech s určitými názory, kteří by jisté nebezpečí představovat mohli“.

Ukrajina se extrémní pravicí jen hemží. Arogantní a ozbrojenou až po zuby. Popírá-li to jeden ze šéfů SBU – a vyzývá „zavřít hubu“ všem odpůrcům – co z toho plyne, je jako na dlani:

„´Pravý sektor´ a jemu podobná seskupení už skutečně nejsou stranami, ba ani ´projekty´.“ Teď jsou to „struktury, podřízené SBU“ (a jednající v souladu s jejími zahraničními protektory).

Pravdu tak skutečně nemají ani ti, kdo za smrtí Olesji Buzyny, Olega Kalašnikova – a řady dalších, jež padli za oběť nedávných atentátů – vidí jen privátní podnik „neonacistů či hrdinů ´protiteroristické operace´“. A „to ani v případě, že stříleli právě oni, a ne profesionální ´likvidátoři´“.

Tím spíš se sluší „připomenout, že po porážce hitlerovského Německa vzaly ´ukrajinskou ideu´ pod křídlo právěUSA“. A „monstrum, které dnes zalilo krví Ukrajinu i Novorusko, si pěstovaly po sedmdesát let“.

Kyjev sám se doposud od neonacistů „naoko distancoval, což mu zajišťovalo jistý manévrovací prostor“. „V Oděse upalují lidi? My nic, my muzikant – to ´pravosekové´.“ „Porušuje se příměří? I to padá na hlavu ´pravosekům´ a ´dobrovolníkům´, co pod naše velení nespadají.“

„Vovkovo prohlášení“ – „podobně jako vystoupení řady dalších politiků“ - „už ale fakticky ruší i tento manévrovací prostor.“ Dost „možná přímo na žádost Američanů, kteří by ´změnám´ na Ukrajině chtěli dát nezvratný ráz“. A „mírové východisko vyloučili i jako variantu hypotetickou“.

7 komentářů :

 1. Skoro všechno zlo, které je nyní pácháno na Ukrajině je možno páchat jen s více či méně tichým souhlasem západoevropských politiků, ale také, a hlavně, díky hlasitému souhlasu části novinářů, kteří si tak rádi nechávají říkat "hlídací psi demokracie". Všimli jste si ale, že psi i těch nejušlechtilejších ras se s rozkoší vyválejí třeba i ve zvratcích? To může být přitažlivé zase jen pro psy. Všem ostatním se z toho zvedá žaludek. František

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Musím souhlasit s Frantou.My pejskaři bychom mohli vypávět.Hlavně když si miláčka před vycházkou vykoupeme a vykartačujem.Za blbečka jsi tady ty.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Anonymní24. dubna 2015 11:58
   Ty si toho ještě neviděl kašpárku. :-)

   Smazat
 2. To anonym 11:48Nevím jak je na tom s čistotou František, ale ty máš vypláchnuto dokonale. Hlavně v mozkovně.

  OdpovědětSmazat
 3. Neměl jsem v úmyslu rozpoutat tady diskusi o tom, v čem se rádi či neradi válejí psi, ale o odpovědnosti novinářů k nám čtenářům, posluchačům či divákům. Tímto se za svůj příměr o psech omlouvám. František

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.