Reklama

sobota 4. dubna 2015

Chudneme, ani o tom nevíme

red
4.4.2015  E-republika

Růst produktivity práce je úplně marný pro nižší střední a chudou vrstvu obyvatel, jejíž průměrný hodinový příjem trvale stagnuje a dokonce klesá.


Čtenáři našeho webu dobře znají jméno Robert Reich, stačí si kliknout na naše články pod tímto heslem. Připomeňme alespoň důležitý článek Robert Reich o polarizaci americké politiky a recenzi jeho knihy Beyond Outrage.
Nyní jsme připravili výtah z jeho důležité studie The Rise of the Working Poor and the Non-Working Rich, kterou zveřejnil na svých stránkách. Jedni makají, jsou žebráci a na druhé straně dědicové pohádkového bohatství si uplatili politiku natolik, že jim stát slouží na úkor 99 procent. Název článku potvrzuje hned první graf. Růst produktivity práce je úplně marný pro nižší střední a chudou vrstvu obyvatel, jejíž průměrný hodinový příjem trvale stagnuje a dokonce klesá. Viz posledních 10 let v USA, a nyní již všude na Západě. Zato se podívejte na křivku produktivity práce a ptejte se, ke komu vytvořené bohatství doopravdy směřuje.


Neoliberalismus v zájmu jednoho procenta se o chudé rodiny starat nebude, jsou tak zvaně "líní". V USA je to vidět na degradaci sociálních služeb, a podobně je tomu i u nás. Klíčovým ukazatelem je trvalá stagnace a v posledních dvou dekádách neoliberalismu i zásadní propad minimální mzdy, kterou vidíte v tabulce.


A posledním důležitým ukazatelem je růst téměř feudální vrstvy zbohatlíků, která vůbec neví, co je to práce. V USA dnes 6 z 10 nejbohatších Američanů tvoří dědici bývalých miliardářů. Například dědicové supermarketpového impéria Walmart mají bez práce větší majetek než 40 % nejchudších Američanů. Poslední statistika ukazuje, kolik miliónů domácností s průměrným příjmem by vyvážilo v jednotlivých dekádách příjmy těchto dědiců.
Graf potvrzuje naše předešlé analýzy o radikálním růstu nerovnosti v dnešní západní společnosti. Na každý dolar vydělaný 90 procenty populace má úměrný zisk celkem 1000 dolarů smetana ze smetany, čili 0,01 % populace. Těchto nejbohatších miliardářů je v USA asi 85 a shrábnou z rozhodující většinu vytvořeného národního bohatství. To je poměr rozdělení národního bohatství v současné době. Není divu, že asi 2/3 obyvatel této planety sdružených v zemích BRICS se tento způsob západního kapitalismu zdá poněkud podivným. Zvlášť, když jej mají sami platit za svého vlastního národního bohatství.


- - -


Psali jsme k tématu:
Být chudý a slepý k tomu
Grafy ukazují, jak neoliberalismus přivedl lidi do chudoby
Chudí vypadají na grafech ještě hůře než ve skutečnosti
Jak se žije na cizí účet
Korporátní fašismus překresluje mapu USA
Piketty a kritika daňových rájů
Chudí vypadají na grafech ještě hůře než ve skutečnosti
Grafy ukazují, jak neoliberalismus přivedl lidi do chudoby
Růst ekonomiky je pro normální lidi prakticky k ničemu
Robert Reich: Beyond Outrage
Americké firmy se nepřipojily k dohodě s odbory
Švýcarská banka UBS pyká za podvod
Pozdní omluva centrálního bankéře z Fedu
Dvojí metr finančních sankcí USA urychluje pád dolaru
Janet Yellenová, nová šéfka FED

20 komentářů :

 1. Kecy pro závistivé komouše. Schválně jsem prošel cca 50 nejbohatších Amíků a svůj majetek zdědili pouze zmínění Waltonovi a dále Marsovi. Prakticky všichni ostatní vybudobali své firmy od píky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím, zda kecy. Ty statistiky mohou být pravdivé. Otázkou by spíše měla být jejich interpretace. Opravdu chudneme? A je to vinou kapitalismu? Něco takového si vzájemně odporuje, kapitalismus je o vzájemně obohacující dobrovolné směně, takže buď nechudneme, nebo nemáme kapitalismus. Protože sbírka zákonů je delší než jedna A4, troufám si tvrdit, že to druhé. Jinak většina bohatých lidí se svým bohatstvím něco dělá, roztáčí kola ekonomiky. Mohl bych psát dlouhé traktáty, ale pro dnešek stačilo, navíc si chci užít chvíle volna. Hezké svátky. M.J.

   Vymazat
  2. M.J.Vzpomínám si na slova Havla-"tato země nevzkvétá".Těším se na dlouhé traktáty,kde udělali soudruzi chybu! Hezké svátky i Vám.

   Vymazat
 2. A s blábolem :

  "Není divu, že asi 2/3 obyvatel této planety sdružených v zemích BRICS se tento způsob západního kapitalismu zdá poněkud podivným. Zvlášť, když jej mají sami platit za svého vlastního národního bohatství."

  si asi děláte legraci. V Číně, Rusku a dalších zemích BRICS jsou stovky dolarových miliardářů. O čem to vlastně blábolíte?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Národní bohatství není totéž co milardář. Nebo si snad myslíte, že Kellner, Bakala aspol. jsou národním bohatstvím české republiky? :-)

   Vymazat
  2. Nepochopil jsem o čem píšete. Podle článku to vypadá, že ony země BRICS jsou snad rovnostářské země živící západ. Pravda je ale taková, že je v nich majetková nerovnost ještě daleko větší než v USA. Tak co se jim na západním kapitalismu zdá podivného? Prostě článek = blábol.

   Vymazat
 3. Lidé ale chtějí kapitalizmus. Časem se smíří i s tím že budou zrušeny důchody a stejně tak všechny sociání systémy. Cílem je totální individualismus. Navíc lidé u nás chtějí vojenské základny a zavedení vojenské služby. Nakonec půjdeme dobrovolně do jakékoli valky. Nic tomu nemůže zabránit. Už bylo rozhodnuto.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsou pouze výplody Vaší choré fantazie.....nedívejte se tolik na Čt.

   Vymazat
  2. Minimálně na NR většina aktivních diskutujících poptává socialismus. S podporou kapitalismu je to slabší. Co se týče totálního individualismu, vojenských základen a povinného válčení, to tu nepodporuje snad nikdo, ani já (ano, libertarianismus není absolutní individualismus, ale naopak spoléhá na spolupracujícího člověka). Zajímal by mě zdroj Vašich dat. S pozdravem. M.J.

   Vymazat
  3. http://leva-net.webnode.cz/products/otazky-a-odpovedi-v-v-pjakina-ze-dne-30-3-2015/
   Samozřejmě že i všechny předešlé díly.

   Vymazat
  4. Pjatkina je dobré poslouchat s vědomím, že hájí ruský kapitalismus. Protiklad amerického vzhledem k deklarované ideologii ale ne prostředkům a cílům. Rusko a Čína jde cestou obchodní kolonizace; USA silové kolonizace.
   Martin von Brünn

   Vymazat
 4. Socialismus i kapitalismus maji stranky dobre i spatne. V socialismu lide meli penize a nebylo co za ne koupit. V kapitalistickem systemu je vseho prebytek a penize nejsou. Abychom si rozumeli, tim myslim prumerne obcany a nikoli ty bohate. Socialni systemy by mely zustat, jelikoz ti, kteri pracovali cely zivot, platili dane. Je absolutni nesmysl, aby lide po sedesatce byli umele drzeni v zamestnani misto, aby uvolnili pozice mladym, kteri diky tem starym, praci nemohou dostat.jaris

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže do 25 let studovat, 35 let pracovat (z toho půlka ve státním), a 25 let v důchodu? Sorry, to nikdy nemůže fungovat.

   A peněz mají dnes lidé dost, problém je že chtějí všechno.

   Vymazat
  2. Myslím, že ani jeden popis není přesný. Za komoušů určitě nebyl přebytek peněz, stejně jako by za kapitalismu bylo málo peněz při přebytku všeho (nemám přehled, co se v kapitalismu děje, zde totiž není). I kapitalista potřebuje své zboží prodat, takže musí zvolit vhodnou cenovou politiku - a v případě přebytku zboží je tou politikou snížení ceny. Bohužel ne všichni ti, kteří celý život platili daně, se dožijí důchodu, aby dostali zpět to, co jim stát ukradl; a možná by bylo lepší, kdyby jim stát ty peníze nekradl už v prvopočátku. A co se týče zaměstnávání starších lidí, jednak je obvyklejši opačný problém (starší člověk má problém sehnat práci), jednak je to čistě jejich věc. V některých připadech ti staří dokonce vytvářejí pracovní místa mladým, takže ani proto bych to nehrotil. Je prostě celkově menší poptávka po zaměstnancích, zejména v chudších regionech, kde se v některých oborech za tržní cenu pracovat nesmí. S pozdravem. M.J.

   Vymazat
  3. Obhajovat status quo uměl svého času i Miloš Jakeš a lidi
   sledovali jeho projevy se smíchem v hloučcích před veřejně vystavenými televizory (roku 1990 nebyla zařízení pro záznam obrazu zcela běžná). Budete-li tedy chválit současný stav jako bezchybný , jen s drobnými kosmetickými vadami, dočkáte se podobné reakce. A to Jakeš hovořil o nezadluženém hospodářství s autonomním aplikovaným výzkumem a aktivitou v mezinárodním obchodu. Obojí jsme darovali konkurenci.

   Vymazat
 5. Investor Warren Buffett v rozhovore pre televíznu stanicu CNN podľa AP uviedol, že americká ekonomika sústavne rastie, ale americký sen neustále obchádza priveľa ľudí.
  Buffett vyslovil obavy z veľkých rozdielov v príjmoch Američanov, hoci superboháči prekvitajú.

  http://www.hlavnespravy.sk/buffetta-znepokojuju-velke-rozdiely-v-prijmoch-americanov/592349

  OdpovědětVymazat
 6. V každém případě, celkově,
  absurdní majetková (tj. současně mocenská) nerovnost, při existenci stávajícího nadbytku nekrytých peněz, směřuje svět do nestability, ke kolapsu, do válek.

  Mám za to, že kdo nevidí, že právě toto už hýbe světem, tak je slepý, nebo nepozorný, nebo ještě příliš mladý - vnímající svět s krátkou expozicí.
  Děda.
  Děda.

  OdpovědětVymazat
 7. Uvědomte si že se vás nikdo nebude ptát jestli chcete válčit nebo ne. Obdiv k americké armádě jasně ukázal že češi jsou loajální k nato. Usa rozhodne a vy půjdete. Nenávidíte rusko a usa to využije. Alternativa neexistuje. Modré knížky na americké generály platit nebudou. Naši pravicoví politici jako Kalousek burcují narod, a vy si myslíte že nás nechají jen pozorovat boje mezi bývalými sovětskými republikami a Ruskem? Kdepak. Ten tlak na naši politickou reprezentaci bude obrovský. Nejdříve pošle profesionální vojáky, a potom bude částečná mobilizace. Za svou naivitu zaplatíte. Myslíte že se můžete vspouzet usa?

  OdpovědětVymazat
 8. Generalita pro nové brance NEMÁ: Kasárna, výstroj - sklady jsou prázdné, zbraně, munici a náboje, logistickou podporu, potraviny... Základní výcvik trvá 3 měsíce a branci nemají nejenom kondici ale ani motivaci bránit Kalouska a denentní šlechtice a zbohatlíky....

  OdpovědětVymazat
 9. USA mají vojenského materiálu dostatek. Nabídnou nám půjčku a za to si budeme muset koupit veškerý vojenský materiál. Oni nás donutí k loajalitě.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.