Reklama

sobota 4. dubna 2015

Cíle v Jemenu bombardují už i lodě, mrtvých přibývá


Petr jedlička
4.4.2015   Deník Referendum

Noční nálety saúdské koalice na povstalecké cíle trvají už více než týden. Ani na zemi přitom boje neustávají. Nejprudší střety jsou hlášeny stále z Adenu, kde se ve čtvrtek vylodilo několik oddílů neznámých ozbrojenců. Jemenci v Saná sledují televizní projev povstaleckého vůdce Sajída Abdul-Málika Hútího. Foto NA, FacebookNa 115, 120 či až 250 vzrostl dle různých zdrojů počet obětí bombardování, kterým likviduje saúdskoarabská koalice kapacity šíitských povstalců v Jemenu. Děje se tak už od 26. března. Faktické cíle operace s oficiálním zadáním „bránit legitimní vládu a jemenský lid“ a „zastavit povstaleckou agresi“, jsou přitom stále nejasné.

„Podle jedné skupiny pozorovatelů chce intervenční koalice přimět povstalce k jednání, dle jiné k ústupu od Adenu a ke stažení do severních oblastí země. Třetí skupina pozorovatelů trvá pak na tom, že si útočníci připravují půdu pro pozemní invazi,“ uvedl ve svém posledním pásmu Richard Gizbert, renomovaný kanadský novinář, jenž nyní pracuje pro Al-Džazíru.

Letounům, a od úterka i několika lodím koalice se zatím podařilo zničit neupřesněné množství těžké techniky, neupřesněný počet stanovišť protiletecké obrany, vozy, z nichž se odpalují rakety Scud, řadu skladů zbraní a munice a několik skladů s potravinami. Zřejmě omylem byl zasažen také uprchlický tábor Mazrak, při čemž zemřelo 45 lidí, a mlékárna v Hodaidě, kde bylo zabito 25 dělníků.

Do rovněž nejasné míry poničily nálety dále obytné domy v některých čtvrtích měst Saná, Sadí a Járim. Počet zraněných civilistů je odhadován na několik set.
Oblast působení povstalců (červeně) a Al-Káidy (zeleně) k 1. dubnu. Repro Google/AEI/BBC

Souběžně s bombardováním ze strany saúdské koalice pokračují v Jemenu i vnitřní boje, nyní nejprudší v přístavním městě Aden. I zde je situace nepřehledná, a to i proto, že zemi opustila v posledním týdnu drtivá většina novinářů, diplomatů a pracovníků agentur OSN, kteří doposud informovali o dění alespoň kuse na Twitteru.

Zprávy z pátku 3.dubna mluví o „neustávající střelbě“, „ústupu povstalců z centra“ a „stovkách mrtvých těl“ na ulicích. Zdá se nicméně, že v Adenu mají navrch stále povstalci, které podporuje část armády a republikánská garda věrná bývalému autokratickému prezidentovi Alímu Abdulláhovi Sálihovi.

„Našim problémem nejsou ani tak Hútíové (povstalci), jako právě Sálihovy síly. Zatímco povstalci mají jen pušky a samopaly jako většina Jemenců, Sálihovy věrné jednotky disponují všemi druhy zbraní až po těžké dělostřelectvo. To ony se musejí vzdát,“ uvedl pro Al-Džazíru Rijád Jásín, ministr zahraničí jemenské vlády, proti níž povstalci bojují.

Kontext konfliktu

Jemenští šíitští povstalci ze skupiny Ansar Alláh (Boží partyzáni), známí též jako Hútíové či Húsiové podle rodiny Hútí, jež stojí v čele povstání, bojují proti centrální vládě od roku 1992. V různých fázích svého boje tak ovšem činili v různých počtech a v různých podobách.

Současná fáze je specifická jednak povstaleckou úspěšností – již loni v září ovládli metropoli Saná a letos v únoru vyrazili k jihu na Aden – , jednak zmiňovaným spojením exprezidentem-autokratem Sálihem, pro ti němuž řadu let také bojovali, a jednak mezinárodními souvislostmi.

Šíitské povstalce totiž do velké míry podporuje Írán – hlavní mocenský rival Saúdské Arábie v oblasti. Saúdům asistují v současné intervenci další arabské a převážně sunnitské země. Prokazatelně jde zatím o Egypt, Spojené arabské emiráty, Jordánsko, Súdán, Katar, Bahrajn, Kuvajt a Maroko. Logisticky a informacemi podporují intervenci také Spojené státy.

Írán poslal v končícím týdnu poprvé Hútíům pomoc i oficiálně. Dle státní agentury IRNA šlo o 19 tun léků a zdravotnických potřeb a dvě tuny potravin. Dodávky zbraní či finančních prostředků Teherán stále popírá.

Podle agenturních zpráv se vylodilo v Adenu ve čtvrtek několik oddílů ozbrojenců. Dosud se ovšem nepodařilo objasnit, o koho šlo.

Saúdská koalice mezitím vyhlásila jemenský vzdušný prostor za bezletovou zónu a deklarovala blokádu hlavních přístavů.

V Jemenu působí kromě hlavních aktérů i separatistické a kmenové milice. Ve východních částech země má své základny Al-Káida. Káidisté o sobě dali vědět i v posledních dnech, a to když využili bojů v Adenu k osvobození tří set trestanců z vězení v jihojemenském přístavu Mukallá. Dle dosud úplně nepotvrzených zpráv byl mezi nimi i Chálid Batarfí, jeden z káidistických předáků.

10 komentářů :

 1. Zřejmě jsem ten článek dobře nepochopil ... Jedná se ze strany Saudské Arábie, Egypta, Spojených arabských emirát, Jordánska, Súdánu, Kataru, Bahrajnu, Kuvajtu, Maroko a logisticky podporujících Spojených stát o agresi nebo humanitární akci ? Napadl ten Jemen některý z těchto států ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě že o agresi. Jemen se zbavil proamerického loutkového prezidenta, postavil se na odpor US a takhle to dopadlo. Nic jiného za tím nehledejte, pouze americké zájmy a hlavně další možnost, jak rozpoutat světovou válku, když jim to nevyšlo na Ukrajině.

   Evropa decentně mlčí, ale Rusko jedná - snaží se o diplomatické ukončení konfliktu:

   http://www.hlavnespravy.sk/rusko-zvolava-zasadnutie-bezpecnostnej-rady-osn-kvoli-krize-v-jemene-zatial-co-saudske-letove-utoky-pokracuju/592390

   Smazat
 2. Je dobře, dokud se musulmani vraždí mezi sebou, až se spojí bude hůř.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To nemůžete myslet vážně! Vždytˇ je to úplně stejná šaškárna jako na Ukrajině, ale naruby. A ti mrtví civilisté, další země na sračky a v chaosu, který využijí zase jen nekalí živlové, to Vám skutečně nevadí? Jedˇte se podívat do některých takto zničených zemí, pak Vám to snad docvakne. A pak, nikdy není jisté, že nám se něco takového nemůže stát. Pokud tu bude "vyšší zájem", budou se zase jinde radovat, že jich se to tentokrát "netýká".

   Smazat
 3. Výborný článek, který vnesl do situace totální chaos. Zatím to vypadá, že bojuje každý s každým. Šiíté, Sunnité, armáda , garda, klany, ozbrojení povstalci, ... a Arabská liga se Saudy je bombarduje všechny?! Zjevně o ropu a fosfáty jde až na prvním místě. ;-( Martin von Brünn

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ti, jejichž jméno se nesmí vyslovit, to mají dobře vymyšené. Magoři se mlátí mezi sebou a je to skoro až k smíchu, ale proč se serou do Evropy!?

   Smazat
  2. Zdá se, že lidé mají daleko blíž k nenávisti a násilí než k lásce a vzájemnosti. A to je největší zbraní globalistů. Stačí píchnout do vosího hnízda a dál už to jede samospádem. Jak je krásně vidět na Ukrajině, není to islámská doména, nenávidět se lidi můžu pro ledacos - národnost, vyznání, barvu pleti...Všechno je to ale jenom záminka k vybití si vlastního vzteku a mindráků na tom druhém. Jaké je pak zklamání, když se vám nejen neuleví, ale ani nevyřeší vaše problémy, naopak. Jenže to už je pozdě.

   Smazat
 4. hrabě Kocharowski5. dubna 2015 0:04

  Myslím, že když se angažují US, musí být jasné každému, že jde o boj Dobra se Zlem, tak jak je ostatně notoricky známo. Každý trouba ví, že US přinášejí demokracii, humanitu a lidská práva. Že při tom jsou kolaterální škody, pár set tisíc mrtvolek, to se nedá nic dělat. Za demokracii, lidská práva a humanitu je třeba bojovat bez ohledu na ztráty. Ještě nějaký dotaz?

  OdpovědětSmazat
 5. Další stát který se podařilo americkými gangstery rozvrátit .Nositel Nobelovy ceny míru si může připsat další body v jeho mírotvorném úsilí.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.