Reklama

středa 22. dubna 2015

Co s plaváčky? Čí zodpovědnost?

Oldřich Průša
22. 4. 2015
Evropa (EU) připravuje mimořádnou schůzku svých vrcholných představitelů k tragické situaci válečných uprchlíků ve Středozemním moři ze zemí postižených válkami, ozbrojenými střety, náboženskými konflikty a ekonomickým chaosem s tím spojeným.


Argumenty pro postoj České republiky:

Česká republika se s výjimkou (malé vojenské jednotky v Afghánistánu) na současné situaci nepodílela, nenese na ní žádnou vinu a není povinna k ničemu kromě toho, co si nevezme z vlastní vůle za své.

Půjdou-li věci dle pesimistických úvah tak, jak se dá očekávat, budeme mít během nedlouhé doby tisíce ukrajinských sousedů.

Mějme odvahu říci jasně, že finanční a vojenské kruhy mohou s klidem vládců sídlícím na kontinentě za vodou vyhrocovat situaci v Evropě, Africe, Blízkém východě a Asii s tichým argumentem my uděláme útratu (škody) a EU a další to zaplatí.

Za osoby utíkající přes Středozemní moře jsou zodpovědné především USA. EU jim může především pouze dobrovolně pomáhat.

Má však některý z evropských Donaldů nebo Tusků toto americkým představitelům naplno otevřeně říct do nebo alespoň vzkázat?

Uvidíme, tedy uvidíte, že neuvidíte.

Jakoby to fungovalo podle pravidla: demokraticky si zvolte, milí Evropané, koho chcete. Alespoň nám upřesníte, koho máme koupit, vydírat či zastrašovat.

-------------------------------------------

Pokud mé vědomosti sahají, Československo nebylo zemí, která by kohokoliv jiného kolonizovala.

Pokud mé vědomosti sahají, Československo ani Česká republika nevedla proti nikomu válku. Posledních pár let jsme sice bez referenda členy NATO, do Iráku vyslali protichemickou jednotku a v misích v Evropě a Mali jsme měli, resp. máme jen pozorovatelské, policejní neboli „neválčivé“ jednotky. Pouze v Afghánistánu lze hovořit o bojovém nasazení našich vojáků. Vyslali jsme tam ovšem také polní nemocnici, které léčila i místní obyvatele.

Pokud mé vědomosti sahají, zemím „třetího světa“ jsme poskytovali pomoc, obchodovali jsme s nimi (ano i včetně dodávek zbraní), ale poskytovali jsme i množství stipendií a vysílali naše odborníky (lékaře, geology, techniky apod.), aby své zkušenosti předávali na místě.

Pokud mé vědomosti sahají, stavěli jsme investiční celky (cukrovary, elektrárny a mnoho dalších typů továren a zařízení), které zvyšovaly životní úroveň obyvatel daných zemí.

Pokud mé vědomosti sahají, s rasismem jsme do listopadu 89 v podstatě nikdy neměli problém (až na jednotlivé excesy se zahraničními studenty, případně turisty), protože k rasismu nebyly žádné důvody neboť pro něj neexistovaly podmínky.

Se zahraniční imigrací jsme nikdy neměli problém. Stovky a tisíce zvl. Vietnamců, kteří se u nás zaškolovali v dělnických profesích a studovali, našli k naší zemi vztah a později se vraceli zpět, aby zde našli nový domov. Zakládali zde svá i smíšená manželství, rodily se zde z nich děti, které se naučily jazyk, absolvovali školní docházku, mnozí vystudovali a v naprosté většině zde žijí bez problémů. Začlenili se, dá se říci už ve druhé či třetí generaci. Samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo. Celníci a protidrogové policejní jednotky mají podle všeho situaci vesměs v rukou.

Jinak tomu bylo v mnohých dalších evropských zemích. Do zemí bývalých kolonistů /Francie, Belgie, Nizozemsko, Velká Británie/ přicházeli občané z bývalých držav. NSR otevřela dveře především tureckým a jugoslávským gastarbeitrům, aby doplnila chybějící pracovní sílu apod.

V období po II. světové válce množství konfliktů ve světě způsobily především USA, řada zemí je kvůli jejich „boji proti terorismu“ - Afghánistán, „vývozu demokracie“ a barevným revolucím rozvrácená“ – Irák, Sýrie, Libye, Jemen atd.

K nim se řadí ještě občané některých zemí, které je možno z části považovat za zbídačelé ekonomické uprchlíky.

Do značné míry jsou liché argumenty prezidenta organizace Lékaři bez hranic Lorise De Filippi tvrdícího, že odpovědnost má evropská politika.

Největšímu náporu migrantů čelí Turecko, Itálie a Řecko. Italský premiér Matteo Renzi volá, že Evropa nesmí ignorovat masové tonutí. Má pravdu. Částečnou.

Je třeba se ptát, kdo stojí za tragédiemi desetitisíců uprchlíků? Kdo způsobil rozvrat v jejich zemích. Kdo dal mandát k zničení struktur sekulárního Iráku? Komu vyhovuje neklid a konflikty v postižených zemích?

Komu má prospět destabilizace Ukrajiny s tisíci mrtvých, desetitisíci zraněných a statisíci ožebračených. Jako úkrok stranou stojí otázka, proč naprostá většina ukrajinských uprchlíků míří do Ruska (chřtánu nepřítele), které prý jejich zemi svými vojsky rozvrací a ničí?

Odpovědi v úvodu.

27 komentářů :

 1. To je zase hromada anti ami žvástů od jakéhosi neználka. Tady se podívejte na rozhovor s novinářem a fotografem který ví o čem mluví

  http://video.aktualne.cz/dvtv/krupar-vedle-me-se-topila-holcicka-upchlikum-jde-o-zivot/r~bba09226e90211e48da50025900fea04/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím, proč se odvoláváte na rozhovor s panem Krupařem. On jako fotograf doprovázel netypického emigranta - protiassadovského aktivistu, který ze Sýrie utekl a nechce se vrátit do vlasti. Ani se nedivím, vracet se do občanské války a zahraniční intervence se nechce nikomu. Nevíme však, v čem spočíval Amarův aktivismus, čím se provinil, či neprovinil. Proč mu hrozí trest smrti. Krupař svaluje vinu na zlý Assadův režim, ale tyto 'zlé režimy' dovedly ve svých zemích držet na uzdě militantní islamisty nejúspěšněji. Irák, Libye, Sýrie měly vedle sociálního programu, který nenechával lidi propadat do bídy a bezdomovectví, ještě jedno společné - usilovali o osvobození okupovaných arabských území Izraelem a podporovaly (i materiálně a zbraněmi) palestinský odboj. A to dohromady - autoritativní povaha režimu, sociální program opírající se o státní naftový monopol a protisionistická politika byly důvodem, proč byl nad nimi vynesen rozsudek a proč USA se svými spojenci z NATO a Izraelem zahájili proxy-války. A v jejich důsledku teď už plně vinou USA a spojenců se šíří v napadených zemích občanské války, islámský stát, gangterismus, sektářské násilí atd., atd. a lidi zdrhají, pokud mohou. Pokud nemohou, tak živoří po stattisících v utečeneckých táborech – a tím dál destabilizují země, jako Libanon, Turecko a pod.. Kdo je tedy vinen za současnou vlnu emigrantů - USA a spojenci, jak tvrdíme na těchto stránkách Nové republiky, nebo pan Krupař a s ním další z pražské kavárny, kteří jen opakují natoidní propagandu. Jinak samozřejmě pana Krupaře a jeho německého kolegu obdivuji za jejich lidský výkon. Ale myslet si, že očitý svědek hodnotí situaci lépe než člověk sedící daleko od místa střetu, který je 'jen odkázán na analýzu zdrojů', to je velký omyl. Podívejte se na Kosovo, které není daleko, je v Evropě - Američany založený umělý stát. Po vraždění a vyhnání Srbů a dalších národností měl tam vzniknout prosperující právní stát. Dnes po desetitisících z malého Kosova utkají celé rodiny. Za poslední rok ztratily místní školy 6000(!) školáků, kteří zmizeli se svými rodiči do emigrace. EU ta legrace stále přes 50 Mld. euro a jaký je výsledek? - To je také důsledek nekompetentní agresivní politiky USA a jejích spojenců. Co přinášejí světu? Jakou alternativu k autoritářským režimům? Přinášejí demokracii? Přinášejí blahobyt? Přinášejí prosperitu? Přinášejí právní stát? Ani jednoho z toho!

   Smazat
  2. Je mi zle s takových kecalů, jako je 0:08, i těch kteří dávají svědectví s rukou nataženou do dolarových směrů. Jedna jediná otázka. Proč Amerika rozmrdala náš kontinent a Afriku? Co tady vůbec dělají? Ať si ti nejsvobodnější vezmou ty co o svobodu připravili do svých rodin a na své posekané trávníky.

   Smazat
 2. Doufám, že se na té schůzce dohodnou, že Obamovi je třeba nakopat zadnici! Nejprve rozvrátí celou severní Afriku a teď ho uprchlíci nezajímají. Evropo starej se.

  OdpovědětSmazat
 3. Ten trouba Průša naházel všechno do jednoho pytle a hodil jej na Amíky. Sýrie, Afghánistán atd... ví ten člověk vůbec něco z historie těchto zemí a kdo tam rozpoutal konflikty?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro tuto vaši připomínku jsme napsal svůj názor. Je ale ob jedno psaní nad tímhle vaším. Pan Průša není 'trouba' jak ho častujete, - píše heslovitě, protože si myslí, že doba je klipová a lidé si libují v krátkých sděleních. Asi do té rychlé doby nepatříte a proto se snažím vám, co potřebujete přece jen více textu, celou situaci a postoj vysvětlit. Děkuji za pochopení.

   Smazat
  2. Dík za smysluplnou odpověď, ale není možné takto psát a zjednodušovat. Každý ten konflikt má jiné příčiny.
   Např Afghánistán byl slibně se rozvíjející, relativně vyspělý stát až do revoluce komunistů-marxistů. Načež Amíci začali vyzbrojovat mudžáhidy, načež tam vtrhli Rusové. Po odchodu Rusů se tam rozpoutala občanská válka. Atd
   Sám mám známého, syna lybijského otce a české matky. Když svrhli Kaddáfího, tak celá rodina byla nadšena, těšili se že odjedou do Lybie, rozjedou tam nějaký byznis atd. Dnes jsou velmi zklamáni. Ani oni netušili, že Lybijci nevyužijí šance a nedokáží si sami vládnout. Tak kdo to mohl tušit? Btw, Lybie byla akce především Francia a Británie, Amíkům se do toho vůbec nechtělo. Takže opět, hodit to na amíky je zcela mimo.
   atd
   Takovéto zjednodušování nebo někdy i lhaní se může zamlouvat některým primitivům, ale v globálu dělá autor medvědí službu.

   Smazat
  3. Ano, v mnohém co píšete, máte pravdu.

   Smazat
  4. Bože, co to v 16,32 bylo za hloupý povzdech?

   Smazat
 4. Pro anonyma z 10:21
  Je sice pravdou, že v Libyi se snažila zviditelnit hlavně Francie a VB, ale bez logistické a politické podpory USA by si tam moc neškrtli. A speciální jednotky , které na území Libye operovaly byly také Made in USA. Takže s těmi primitivy opatrně, vážený.František

  OdpovědětSmazat
 5. Nechápu proč se každodenní, stále stejní, hádající se přitroublíci neustále vracejí někam nazpět, kdo co zavinil a jak to bylo. Proč tak žvaníte? Afričani se valí do Evropy teď a tady - a musí se s tím něco dělat - ne? A jak se nám snaží media nakecávat, že jsou to prchající ženy a děti, tak lžou. Jsou to docela dobře vyžraní, docela dobře oblečení mládenci, které sere v jejich zemi pracovat po vzoru jejich otců. Poté,co se americký filmový humus a všeljaké šou neomezených sraček rozesírá po světě, a televizi mají v Africe, Indii a jinde i lidi bydlící na ulici vedle svého pelechu na zemi, sračkami se inspirují, a zvláště pak ti mládenci touží žít přesně v takové západní pakárně, kde se o něj někdo MUSÍ postarat, dát mu pelech a nažrat, a on bude dělat západní demokratický a osvobozený bordel. V Africe se musí každý denně tumlovat aby si obstaral potravu, ale oni mají jinou představu -právě jen díky tomu mediálnímu svinstvu ze západu. Je jim úplně fuk kolik jich po cestě pochcípe, některým se podaří se někde vylodit,a už je nikdo nedostane zpátky. Budou otravovat, hrozit, a podřezávat mladé vojáčky "za odvetu". Chtělo by to celé pobřeží osadit kulomety - jako když se bránila Amerika utečencům z Mexika - taky takovým trhanům. Co s těmi trhany? Evropa má svých otrhaných socek s vypadanýma zubama dost. Z čeho budeme pořád živit ten přivandrovalý líný hnůj? Ale na dolary převaděčům vydělat dokážou -to zas jo chudáčci malí ubozí, ustrašení z válčení.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nácek vylezl z pelechu, nandal si zuby do huby a promluvil.

   Smazat
 6. Máte naprostou pravdu pane Průšo. Perfektní rozbor příčin vzniku a současného stavu této humanitární katastrofy .
  USA jsou příčinou všeho současného zla na této planetě

  OdpovědětSmazat
 7. USA to má promyšlené.Zamíchala kartama.když na nás nemůže jinak,tak nám pošle utečence,ono se to promele a ejhle je tu nová rasa.
  A je po SLOVANECH.I takto se to dá udělat Problém vyřešen.Oni do USA neutíkají.Má se řešit USA-to je příčina vzniku utečenců,ti už jsou jenom důsledek konání USA. Tak jak napsal anonym 13-45 USA jsou
  příčinou všeho současného zla na této planetě--přeji klidný den---LM

  OdpovědětSmazat
 8. Česká či československá historie není ve vztahu kl třetímu světu trakl nevinná. V současnosti především vysílá žoldáky, kteří vykonávají okupoační činnost v Afganistánu a v Mali. Všechny "pomoci" v minulosti měly charakter koloniálního ovlivnění a zavazování zemí třetího světa, ať už bylo cílem vytvoření kolonie demokratické či komunistické. ČSSR navíc byla základnou pro výcvik a fegeneraci útočných kubánských komand, ktereá terorizovala Angolu. Konflikty s cizinci? Nebyly, protože cizinci, ať už šlo o Araby v 50. - 70. letech, či právě Kubánce v 80. letech, měli u nás přednostní práva a nikdo si nemohl troufnout s nimio mít spor.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proboha !!

   Smazat
  2. 15,20 - neinformovaný idiot nás chce poučovat. To je něco!

   Smazat
 9. Pokud me pamet neklame, stabilitu v zemich Stredniho vychodu a severni Afriky rozvratila predevsim zlocinna politika Sovetskeho svazu. At uz vojenskou nebo materialni podporou nejruznejsich "pokrokovych" diktatur, anebo primo vojenskou invazi jako byla ta v Afghanistanu.
  Sovetsky svaz uz ale neexistuje, tak by melo platit alespon Rusko a byvali clenove komunistickych stran zemi byvaleho komunistickeho bloku.
  Zejmena rudohnedi ctenari tohoto platku by mohli pomoci polovinou sveho duchodu a tim, ze si kazdy z nich nastehuje do sveho paneloveho bytu rodinu cernosskych muslimu.
  Blby Oldrich Prusa by mohl adoptovat rodiny rovnou dve. Aspon by mu nezbyl cas obvinovat Spojene staty ze zlocinu svych zlocinnych soudruhu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dokud byl SSSR ,tak tam byl klid ! Můžeš to nějak vyysvětlit ?!

   Smazat
  2. V dobe vlady zlocinnych diktatur je vzdycky klid. Vite ze za Hitlera byla zlocinnost temer nulova?
   Tupym ovcim takovy stav vyhovuje, svobodnym lidem nikoliv.

   Smazat
  3. Svobodní lidé potřebují k životu minimálně občanskou ne-li jadernou válku, viď, blbe 17,32.

   Smazat
  4. Proč proboha pořád diskutujete s tím ubožákem, který si není schopen vydělat jinak, než placeným trollováním?

   Smazat
 10. Politici EU s tímto problémem nic razantního dělat nebudou, natož "potápět "prázdné lodi, to je nehumánní, už teď, co se děje, je to dobrá reklama pro další "plaváčky".Přijeďte sem, my vás vylovíme, ubytujeme, napojíme, nakrmíme a odešleme do vašich vysněných rájů, kde pečení holubi lítají přímo do...Německo, Anglie, Skandinávie již na vás čekají, těší se.Tam se o Vás královsky postaráme, přece budujeme v Evropě multikulti, jste vítáni!Nikoho však již nezajímá, že to jsou vesměs pologramotní lidé, neschopni se integrovat do naší společnosti.Zřejmě musíme podstoupit budoucnost v tom, že ve vlastní zemi, budeme cizinci!!!

  OdpovědětSmazat
 11. Nechci být ve své zemi cizincem.Nechci potkávat zahalené lidi.nevidět jim do tváře.Nechci si zvykat a podřizovat se jiným.JÁ JSEM tu doma a
  tak y se tak CHCI cítit. Kdo toto způsobil -at nese následky.A znovu se dostáváme k tomu samému.Kdo to vše způsobuje.Politika EU-NATO-
  a všemu velí fašistické USA. Všichni na lidi kašlou,hrají s námi divadlo.
  Když si necháme všechno líbit, kam to až všechno ZAJDE.--LM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naši proradní kolaborantští politici budou dělat to, co jim USA přikáže!!!

   Smazat
 12. Tady u nás by nikdo zahalený nechodil. Kdysi tady chodily ženy taky v šátku a nikdo se do nich neusíral - bylo to normální. Ve všech arabských státech si ženy zahalují obličej aby jim ho neupeklo slunce- i kousek pod očima, pokud nemají obličej zabalený celý, mají takřka úplně černý, a dál už mají pleť světlou. Na šminky a mazadla chudé ženy nemají. Proto se chrání šátkem, ale to blbcům, kterým mediální smradlavá stoka musí vsugerovat nenávist k islámu,protože islám - na rozdíl od židů - lichvu trestá smrtí, nikdy nedocvakne. Pořád budou žvanit ty vyčtené opičárny.Židovský svět, který žije lichvou, a planetu Zemi bohužel ovládá, nemůže islám potřebovat. Budou vymýšlet různé sračky, přes bičování žen apod. Záběry měst, kde mladé arabky chodí v tričku a kraťasech media nikdy neukážou, ukazujou jen staré zabalené ženy..Jeďte se do těch končin podívat, a pak tady žvaňte.

  OdpovědětSmazat
 13. Zvláštní,v jiných zemích s nimi mají problémy,ale vy nám tu budete vykládat jak jsou neškodní. Řekněte to v TEPLICÍCH,ONI VÁM ŘEKNOU CO JSOU ZAČ.Toto žvanění si nechte pro havlisty.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.