Reklama

pátek 3. dubna 2015

Do Ruzyně přijela pouť!


Zdeněk Hrabica
3. 4. 2015


„Román se musí nejprve prožít, a pak teprve napsat“. Ilja Erenburg
Ze všech stran se na mne valily v poslední době informace, lživé i pravdivé, jednaly o spanilé Dragon Ride, o dragounské jízdě US Army přes Českou republiku, směřující ve třech proudech z Pobaltí, přes Polsko do bavorského Vilsecku v Německu. Vracela se ze cvičení, probíhajícího pod názvem Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání). Nejprve, jak jsme byli informováni, šlo o odstrašení Ruska třemi tisíci vojáky, pak se jejich počet změnil, snížil na pět set. Také prý šlo o demonstraci síly NATO. 


Informátoři, včetně českých vládních míst, si byli nejistí v kramflecích a nebylo záhodno je brát za slovo. Země však z vůle médií a české politické kuchyně dlouho a nepřestajně žila událostí Number One. Patřila k ní závěrečná prezentace bojové techniky a živé síly US Army v pražských ruzyňských kasárnách.

foto autor
V jistém smyslu se vše vcelku nechutné odehrálo na posvátném místě moderní české národní vojenské a studentské historie. V někdejších Dělostřeleckých kasárnách Československé armády v Ruzyni bylo německými nacisty popraveno 17.listopadu 1939 devět vysokoškolských studentů a v roce 1941 zde byli zastřelení českoslovenští generálové, vedoucí činitelé vojenské odbojové organizace Obrana národa. V poválečném období tu byly objekty Vojenského gymnázia Jana Žižky z Trocnova. Tyto události tu připomínají umělecké artefakty, k nimž každoročně přicházejí odbojáři, aby se památce obětí a vojenské historii poklonili. Stojí zde i myslím nepříliš do písku vyvedený Jan Žižka z Trocnova. Předpokládal jsem, že jistá pieta - alespoň v malé míře, třebas jenom vztyčením státní vlajky, zde bude uctěna i nyní.

Národní pouť „díkuvzdání“

 fota autor
Jsem ve svém životě novinářem s perem v ruce a s objektivem fotoaparátu. Jsem vybaven navíc zvědavostí a posedlostí být u toho a nepapouškovat něco zvenčí, bez osahání. Nesnáším zprostředkované klamání tělem – třebas v daném momentu z obou znepřátelených stran - I v dramatické době, kdy na mne prší proudy zkreslené propagandy, které mé paměti a duši odporují. Připojil jsem se k lidem v přeplněném autobusu pražské MHD 218 a vydal se v úterý 31.dubna 2015 k ruzyňským kasárnám. Všude kolem, převážně mladí lidé, mladí rodiče s dětmi, často ozdobeni vlajkou USA, mnozí hladoví a měsíce a roky bez práce oplývali radostí z okamžiků, jimž spěchali v ústrety. Podle nářečí přijeli lidé ve dvaceti tisících z celé země. Měli za sebou bezesnou noc prožitou ve vlaku. Do brány kasáren se valily proudy ze všech stran, od Šárky a z protějšího směru od Bílé hory. Kolony osobních automobilů. Mohl jsem si otestovat v několika hodinách i díky přímým rozhovorům, co je sem přivedlo. Můj test není samozřejmě vyčerpávající, jako nevěřím zvěstem o údajných seriózních výzkumech kolem dragounů. Považuji je odshora až dolů za velmi účelové. Pod masivní propagandou rozličného druhu – sem návštěvníky vedla zvědavost, často o vojenskou techniku, o bezprostřední kontakt s autentickými vojáky, který jim v docela jiné formě (někdy američtěji než v samotných USA) u nás prokazují zejména většinou již zestárlí příznivci klubů a seskupení vojenské historie, ale i náruživí umělci, kteří již zapomněli zpívat české národní a lidové písně. Proti gustu žádný dišputát!

Poněkud jiná zvědavost přivedla do ruzyňských kasáren zcela určitě některá česká a moravská děvčata, kterým dneska zcela chybí bližší setkávání se skutečnými vojáky Armády České republiky. A pořídit si snímek z milého objetí se statným, velmi často snědým a na první pohled i vcelku sympatickým americkým černouškem nebo s pohlednou vojínkou, nebylo k zahození. Zájem o vojenskou válečnou i současnou obrannou techniku je u nás tradičně mimořádný, svědčí o tom všechny populární akce s vojenskou orientací. Zájem o americké osmnáctitunové obrněné transportéry Stryker a terénní auta Humvee, které jak se ukázalo nepatří mezi nejdokonalejší, byl zejména u mužů a kluků převeliký. Přemrštěná česká – ale nejenom česká - ideologická propaganda, orientovaná na podněcování a vyvolávání strachu z agresivního Ruska a z Vladimíra Putina a zamlčování zločinů jiných, bylo skoro přímou pozvánkou PR agentur. Opoziční projevy, často vyznačující smýšlení početné skupiny českých obyvatel, ostrakizované oficiálními státními mediálními loutkami, významnou měrou podpořily zájem o dragounskou kolonu. V takové atmosféře (kdy sice nikdo nikoho nenutil – ale v duchu, co by tomu řekla cizina) se nelze divit ani skutečnosti, že velmi často ani nejodvážnější se neodváží do této potyčky vstoupit anebo jsou přinuceni projevit akutní nezájem. Přesto se jedinci i skupiny našli a nebáli se veřejně protestovat. S úsměvem myslící veřejnost pohlížela v tomto směru v několika dnech na mediální perlení, s výjimkou prezidenta, předních českých politiků a zejména novinářů. Ti došli dokonce tak daleko, že dokonce se otázali amerického ambasadora v Praze, co si myslí o cestě našeho prezidenta do Moskvy 9.května. Chce se mi je všechny odmítnout zcela stručně: škoda slov!

Dojem z osobních setkání¨

Ač většina „dragounů“ využila krátké přestávky k prohlídce a nákupům v centru Prahy, kam se rozjeli v civilním oblečení, ti, kdož v ruzyňských kasárnách zůstali, se chovali uměřeně, přebírali dárky, většinou pivo v plechovkách – ale i v lahvích nebo jídla od českých sympatizantů. Vůbec ani v jediném případě nesplňovali prognózu ministra Martina Stropnického, že američtí vojáci budou rozdávat na potkání žvýkačky a jiné pochutiny jako v roce 1945 na západě Čech. Občas velmi ochotně uspokojili zájemce vyškemranými nášivkami vlajky USA ze své uniformy. Rádi se nechávali vyfotografovat a dělalo jim to očividně velkou radost. Pouštěli se do rozhovorů s mladými lidmi, vysvětlovali své přesvědčení, že celé Československo bylo po druhé světové válce osvobozeno armádou USA, nikoli Rusy, jak ve své mateřštině nazývají SSSR. Není se co se divit, i předseda české vlády v těchto dnech mluví o 150 000 ruských vojácích, kteří u nás padli v boji proti Hitlerovi. Jakoby sovětská armáda nezahrnovala kromě Rusů, Ukrajince, Bělorusy, Kirgize, Burjaty, Tadžiky, Čečence, Nenejce, Udegejce a další. Sám jsem si povídal s vojákem, který si při angažmá v Německu vydělává na dokončení svého studia v USA. Mohu říci, že přítomní američtí vojáci v prostoru ruzyňských kasáren odpovídali na otázky, které dostávali! Ani na Rusy ani na Čechy prý střílet podle svých slov nikde nechtějí, což mne uspokojilo. Ale stejně tak nijak nepřesvědčilo. Protože vojáci vždy plní rozkazy a přísahu.

Moc mi vadilo, že pietní místo obětí ve vojenském objektu Armády České republiky z roku 1939 a roku 1941 – bez české vlajky – v ruzyňských kasárnách se stalo jídelním koutkem, místem pro občerstvení českého publika. Nad námi všude vlály vlajky USA, jenom v rukách dvou českých středoškoláků jsem zahlédl české vlaječky.

Abych tyto řádky mohl napsat, musel jsem být u toho i s objektivem. O celé propagandistické a účelové akci, o níž se nejvyšší u nás dozvěděli až na poslední chvíli a pak ji horečně obhajovali, si však myslím své. Zhruba stručně: „Ami go home“ . Poprvé jsem tento projev odporu slyšel jako pionýr v Pionýrské republice Ernsta Thällmanna v Berlíně – Wulheide, ale to bylo už dávno, kdy se ještě bojovalo a demonstrovalo za mír a proti válce.

22 komentářů :

 1. Vítat škůdce - to ukazuje na to, k čemu se hodíme, ale bylo to jen malé % národa.

  Těžko říci, koho napadlo si na rozbíhající se vlně slávy přihřát ústavní polívčičku a naklonit si přízeň mocných takovým aktem, jako bylo oslovení prezidenta Ruské federace Vladimíra Vladimiroviče Putina, zda by se nechtěl zúčastnit několika experimentů jako aktivní pozorovatel. Prezident, jako bývalý boxer, pozvání na „srážení“ přijal a to byl asi důvod, proč se na několik dní na začátku března stáhl z veřejného života. Za jeho přítomnosti v Dubně pak probíhaly pokusy a nový prvek s protonovým číslem 120 se podařilo potvrdit. S ním i platnost teorie Ostrova stability, neboť Putinum 120, jak se nový prvek oficiálně nazývá, má deklarovaný poločas rozpadu 50 let.


  To je na takto velký atom neuvěřitelně dlouho. Rusko tímto objevem získalo mimo jiné i vojensky, neboť všechny supertěžké prvky jsou radioaktivní a mají velmi malé kritické množství. I když zatím není v silách jedné laboratoře vyrobit tohoto prvku větší množství, na specializovaných fyzikálních fórech se již začíná diskutovat, zda k vytvoření atomové bomby bude stačit něco kolem 4 gramů Putina 120, nebo jich bude muset být šest!
  Viz osel.cz.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A to je nějaký fór? Skoro se mi chce tomu věřit. Jdu na toho osla.

   Smazat
  2. Už jsem to našla; není to fór! Koho zajímá nový chemický prvek Putinum, odkaz je zde:
   http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&akce=showall&clanek=8156&id_c=131291

   Smazat
  3. to je apríl!!

   Smazat
  4. Není to apríl. Viz www.osel.cz. Vědecké objevy tak, aby to i vůl pochopil.

   Smazat
  5. No je to apríl! .-D
   Na konci článku je napsáno, že článek má omezenou platnost do 1. dubna. Ale je to velice vydařený článek; autor by si ho měl schovat napřesrok, to k nám snad už žádná americká pouť nepřijede nebo budeme pouťových atrakcí už nabažení, protože je tu budeme mít instalované nastálo.
   Už před třemi dny tu někdo apríloval s nějakým kapesním atomovým reaktorem. Dívala jsem se na to, ale tekuté olovo, kterým je chlazený, bych v kapse mít nechtěla. To radši ty půldekové atomovky-Putinovky. Házela bych je po kočkách sousedky, které mi kálejí do záhonu jarních cibulovin.

   Aprílu zdar!

   Smazat
 2. Sice trichu mimo téma, ale proč ne. RT spustilo k výročí konce II. sv. války zajímavý projekt "Svědectví války". V krátkých videích vystupují pamětníci, kteří vyprávějí své vzpomínky. Na tomto videu hovoří Viktor Gorlenko o osvobození Brna a Pražské operaci. Doporučuji shlédnout: http://warwitness.rt.com/episode17/

  OdpovědětSmazat
 3. "Dragounská jízda" měla takový úspěch, jako když do obce Píšť,okr.Opava, přijedou kolotočáři. Ti tam jsou sice 14 dnů / ne pouze 4/, ale obyvatelům této obce to stačí na celý rok k jejich dalšímu smysluplnému životu. V okolí je klid. S tím by se mělo něco udělat !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kolem zastrašujícího marše jednotek SS režimu SSa bylo zbytečně moc kráválu.Uvítat je přiskákalo podle tisku Havloidů na 23 000.Je to ostuda,protože jenom na leteckou přehlídku do Mošnova přijelo na 250000 lidí.Proč takový nezájem o vrahy?Aspon to zachranovali pořvávajíci a křepčící blbci a devianti.Mohli to spojit poskakováním buzíků GAY PRIDE.To je taky projev pro nás amerického vzoru.Jeětě ,že na ty kundí kurvy ,kamarádky havloidů je spoleh.---- http://www.imagebam.com/gallery/j2uu100acnkwnpr4g3xlsx4blbm3ot18/1

   Smazat
  2. Pišč! Vergle! Dokonalé srovnání! Ještě na pouti chyběl medvědář Kalousek s medvědem Šwarckem.

   Smazat
 4. Nechápu všechny ty podporovatele jakékoliv americké vojenské přítomnosti u nás, co vlastně chtějí? To chtějí, aby je jejich američtí přátelé při jakémkoliv(!) konfliktu chránili a obětovali za ně své životy, zatím co oni budou někde v závětří? Pěkně děkuji za takové přátele. Je vidět, že na takovéto lidi se při obraně naší vlasti nelze spolehnout. Vidím všechny ty svalnaté motorkáře, jak se při mobilizaci hrnou do armády. Takto se schovávat pod něčí sukně je opravdu trapné. Ono je hezké mávat fangličkama ale pak jít s nimi do boje, jó to bude jiná.Chci věřit že se mýlím, a tito naši stateční
  spoluobčané půjdou před Američany v přední linni
  a nenechají to jen na nich.

  OdpovědětSmazat
 5. Příště by mohli takovou akci spojit s pochodem hrdých buzerantů, aby si děti přišly na své a Ruzyňská kasárna zneuctít chrchovým jménem a bustou gumáka. Když už ze sebe dělat blby, tak se vším všudy. Hlavně je třeba pořádně ututlat napadení Československa Hitlerovskou hordou.

  OdpovědětSmazat
 6. Chcete můj komentář a pak mně jej vymažete, zbytečná námaha.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já nevím, se vším co je tu uvedeno samozřejmě nesouhlasím jako i jinde, např. pana Hekrdlu od jisté doby nečtu, ale i když jsem tady napsal slušně(!) něco ,,proti proudu", tak jsem zatím neměl problém. Jsou zde informace, které jinde nenajdete a po mém několikerém ověření např. i v západních denících mohu
   konstatovat, že byly pravdivé i když komentáře k nim trochu přibarvené. Ale to je jinde taky. M.Radikovski

   Smazat
  2. Ja uz jsem prestal reagovat davno.Je to tady jak CT ,ale obracene.

   Smazat
  3. Milý nespokojenci, Nová republika není diskusní fórum pro židobijce stejně jako nechceme, aby si tu lidé nadávali a navzájem se uráželi. Mažeme jen takové případy. A k té poslední poznámce: obráceně jako ČT být nemůžeme, proto nelžeme. My děláme tenhle server zdarma, naši přispěvatelé také, veřejné akce - přednášky, panelové diskuse, projekce atd. - děláme za své. Proč bychom lhali? Redaktoři ČT jsou za lhaní placeni. To nás potkat nemůže.

   Smazat
 7. Tentokrát velice krátce. Nemohu souhlasit s Dolejšem z KSČM v tv rozhovoru, že nadšené vítání US Army bylo někým organizováno. Byl jsem osobně poděkovat klukům z US Army - Dragounům za jejich návštěvu u nás, na kterou jsem čekal 70 let. Z přijetí našimi občany byli dojati a hlavní město se jim nesmírně líbilo. Popřál jsem jim šťastnou cestu do Německa po ujetých tisíce kilometrů s přáním na brzké opětovné setkání. Jsou to inteligentní a milí vojáci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To byli Němci za okupace asi taky, troubo.

   Smazat
  2. Když jsem přijede součást nejhoršího světového terority a fašisty, tak mě to naopak nedojímá a čtu si o moderních ruských zbraňových systémech, ťopko.

   Smazat
  3. Malá poznámka k technice US Army: to co nám předvedl konvoj je technika, která se na boje ve východní Evropě určitě nehodí. Zvlášť od podzimu od jara. Před pár lety jsme byl na Kosovu a čeští vojáci KFORu. kteří tam tehdy sloužili, konstatovali, že v zimě je z celého KFORu pohyblivá a akceschopná jenom česká a slovenská technika, protože byla ruská původem a provedením pásová. Když napadl sníh, čacké voje našich dnešních spojenců přestaly fungovat. To nepočítám množství oprav, co musely stroje slavného konvoje cestou podstoupit. Takže přehlídka síly byl konvoj jen pro neználky, slečinky a děti. Pro ostatní válečnický cirkus a předvádění kolosu na hliněných nohách.

   Smazat
 8. Tak jsem se nespletl Němcová byla americkým vojenským pojízným cirkusem ohromena a Schwarcenberk se zviditelnil nejen před kamerou ČT. Zpěv oslavného songu Parkanové s Vyčítalem na počest amerického velkolepého přesunu s hvězdami a PVUHY jsem nezaznamenal. Loajální občané (chudáci čekali i několik hodin) stáli po trase nadšeně provolávali hesla a tleskali (někteří si dokonce tleskali na čelo)
  "Z USA na věčné časy a nikdy jinak!"
  " TUHLE VOJNU VYHRAJEME DOCELA URČITĚ !!!"
  To bude krásné až my Češi společně padneme za Obamu a jeho rodinu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. americký SNIPER náš vzor, zabije kohokoliv i děcko

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.