Reklama

středa 22. dubna 2015

Kam jsme došli…

Nezapomenutelní
Marek Řezanka
22.4.2015  Altpress
Sedmnáctého dubna na půdě Evropského parlamentu hlasovaly výbory pro Spravedlnost (JURI), Ústavní záležitosti (AFCO) a Petiční výbor (PETI) proti ISDS (investor-State dispute settlement) v Transatlantic Trade andInvestment Partnership (TTIP).


Den 18. dubna proběhl v Evropě ve znamení odporu proti mezinárodním smlouvám, především proti TTIP. Důvodů k protestům je celá řada, počínaje utajováním znění dokumentu, aby jeho kritici nemohli naléhat na změnu jeho obsahu, až po obavu ze závratných arbitráží, jimiž budou nadnárodní kolosy držet národní vlády pod krkem, aby náhodou nešly proti jejich zájmům. Jejich zájmem je pochopitelně maximalizace zisku – a to na úkor všeho ostatního. Na úkor našeho zdraví, životního prostředí, zaměstnaneckých práv, ale i na úkor zájmů národnícholigarchů. Nad ochranu spotřebitele bude nadřazen zisk prodejce. Nad zdraví jednotlivce bude povýšen zájem pěstitelů geneticky modifikovaných plodin. Stejně tak zájem farmaceutických lobby zvítězí nad zájmy pacientů. Co se nevyplatí, bude odstřiženo. Je na čase si přiznat, že z pohledu úzkého počtu nadnárodních korporací se nevyplácí většina populace národních států. A už vůbec se jim nevyplácí něco jako demokracie.
V Praze se osmnáctého dubna sešlo několik set odpůrců těchto dohod s tím, že akce proti TTIP nekončí, kampaň bude pokračovat například v podobě petičních stánků nebo dalších demonstrací a happeningů.

Člověk se neubrání vzpomínce na 21. dubna 2012. Tehdy se protestovalo na Václavském náměstí, kde se scházelydesetitisíce a desetitisíce demonstrantů. Lidi tehdy spojovalo to, s čím nesouhlasili. Věděli tehdy přesně, proti čemu protestují. V čem už ale jednotní nebyli, se týkalo navrhovaných řešení krize. Někomu stačily nové volby, jiní požadovali systémovou změnu s tím, že nové volby nic nevyřeší.

Nakonec vše skončilo Kalouskovým posezením se Zavadilem u piva a tím, že byl potenciál demonstrantů – též zvaných „lůza“ – trestuhodně promrhán. Sešli se a zase rozešli – a Kalouskovi ani pěna nespadla.

Atmosféra ve společnosti vřela. Jedna korupční kauza stíhala druhou, skoro stejně rychle, jako se měnili jednotliví ministři. Některá jména se loučila s funkcí značně neslavně (Drobil, John, Besser, Bárta). Jako rudý hadr před očima býka pak působil na celou řadu občanů Drábek na resortu práce a sociálních věcí. Jeho sKarty jsou dodnes připomínkou tehdejšího zmaru. Bývalý náměstek Drábka a jeho pravá ruka, Vladimír Šiška, vyfasoval u soudu v roce 2014 šest let za vydírání.

Drábek se stal symbolem tvrdé asociální politiky, zbavení důstojnosti handicapovaných a ponížení nezaměstnaných. V živé paměti můžeme mít potíže s výplatou sociálních dávek. Převod sociální agendy z měst a obcí na úřady práce znamenal pro celý sociální systém otřes.

Jsme na tom v dubnu 2015 lépe?

Chtěli byste „lépe“, holoubkové?

V říjnu 2012 ombudsman Pavel Varvařovský poukazoval na fakt, že „bezplatná práce nezaměstnaných, neboli veřejná služba, tak jak ji zavedl ministr Jaromír Drábek, je v rozporu se zákazem nucené práce a mimoto porušuje právo lidí na spravedlivou odměnu a přiměřené hmotné zabezpečení“.
Od 1. ledna 2012 totiž zmizelo finanční zvýhodnění, a zůstal pouze postih – kdo 20 hodin neodpracoval, neměl na sociální dávku nárok. Nezaměstnaný se měl cítit poníženě, zlomeně, bez jakékoli stopy hrdosti. Měl být vděčný za každý drobet shozený ze stolu a ještě za něj poníženě poděkovat.
V listopadu 2012 jsme se dočkali rozhodnutí Ústavního soudu. To znamenalo, že úřad práce nadále nemohl vyškrtnout z evidence nezaměstnaného, který veřejnou službu odmítl.

„U uchazečů o práci může povinnost vykonávat veřejnou službu způsobovat ponížení dotýkající se jejich vlastní důstojnosti“, odůvodnil rozhodnutí soudu Rychetský.

A jak naše pohádka o porážce zlého draka pokračuje poté, co jsme napsali onu kouzelnou formulku: Vše dobře dopadlo?

V září 2015 by mohla znovu začít fungovat veřejná služba, „která by měla motivovat nezaměstnané k práci“. Při návštěvě Litvínova to prozradila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová. Jistě nám bude sděleno, že tentokrát již nikdo ponížen nebude. Tentokrát to již bude dozajista sociálně citlivý počin. A navýsost demokratický.
Já Vám říkám furt, že jsem ten pravej demokrat

Andrej Babiš nám ze zámoří vzkázal: „Když roste ekonomika, tak to neznamená, že všechno utratíme. Nemůžeme se vydat řeckou cestou. Soc. dem. stále něco slibuje, stále by utrácela. V době, kdy se nám daří, bychom se měli chovat zodpovědně. Hlavně potřebujeme investovat a snížit nezaměstnanost…“
Svým způsobem má pravdu, předseda – tedy ministr. Výdaje sociální demokracie totiž bohužel působí spíše jako peníze vyhozené oknem, které mají zanechat gesto, ale problém nevyřeší. Kde je debata o růstu minimální mzdy, a to na takové úrovni, abychom si ve srovnání se západními sousedy nemuseli připadat jako velice chudí příbuzní? Nehrozí nám, že s velkou pompou zrušíme druhý důchodový pilíř, aby se penzijní fondy mohly smát, že se potichu přesune do pilíře třetího – a ony o své zisky nepřijdou? Líbí se nám naše „digitalizované školství“? Vzpomene si někdo ještě na nějaká retroaktivní majetková přiznání?
Připusťme si jedno. Pocit, že máme sociálnější a stabilnější vládu, je pouhá iluze podepřená sem tam nakoupeným tiskem. Daňové úlevy pro biopaliva nám nijak nekazí naše nadšení z Babiše. V žebříčcích popularity i důvěryhodnosti obsazuje první příčky. Jakkoli je třeba brát tyto výzkumy s rezervou, o něčem vypovídají. Babišnám totiž umí velice šikovně mávat před očima Kalouskem jako spolehlivým strašákem. Jakoby nám říkal: „Chcete zpět kalousky, drábky a schwarzenbergy?“

Nelze se divit, že téměř každého pak přejde chuť protestovat, třebaže by bylo co kritizovat a proti čemu vyjít do ulic. Chybí ovšem nějaká hmatatelná alternativa, která by demonstranty motivovala opustit jejich příbytky. Babišovi pak promineme biopaliva, protože hned vidíme fotovoltaiku a zbrojařsky pevné přátelství Kalouska a Hávy.


Když se nespravedlnost stane normou
 Kdy média (ne)mlčí?

Kdyby za podporou ratifikace TTIP stála Nečasova vláda, zřejmě by v ulicích bylo mnohem více prostestujících občanů. Jenže to bychom museli o protestech proti těmto smlouvám v médiích něco slyšet. Osmnáctý duben byl však mediálně nezajímavý. Že by na evropském stole ležely nějaké problematické smlouvy, proti nimž se například naši němečtí sousedé ve velkém bouří, jsme se z mainstreamunedozvěděli. O to více se v nich propíral a probíral projekt „Svobodná republika Liberland“, území o rozloze zhruba sedm kilometrů čtverečních na západním břehu Dunaje mezi Chorvatskem a Srbskem. Že by se nám rýsovala dlouho očekávaná systémová alternativa? Ale kdež. To jen Svobodní připravují další daňový ráj pro vyvolené – a třeba i přilákají nějakého toho tenistu či tenistku. Možná si přijede zahrát i sám Klaus. Zástupy nezaměstnaných však mají smůlu – pro ně ráj nebyl nikdy – leda tak slíben po utrpení završeném smrtí. Též již bylo sděleno, že utrum v nové zemi mají komunisti, což v řeči pravověrných příznivců volného trhu, který regulují vyvolení, a ne nějací „evropští byrokraté“ – zahrnuje všechny „levičáky“. Liberland bude jen dalším hřebíčkem do rakve všem pokusům o systémovou alternativu – a podpoří tak „osvědčené pořádky“. A vydá za tisíc billboardů, které jsou dobré tak leda pro trénink kreslení tykadel.

O nějaké smysluplné debatě o příčinách stávající krize nemůže být řeč a šidítka typu Liberland jsou vždy po ruce. Svobodní s Machem v čele potom poslouží jako odstrašující příklad odpůrců TTIP. K nim pak přihodí Kellera s Pocem, „černé ovce“ sociální demokracie. Nálepka antidemokratů bude na světě, zatímco „demokraté“ budou ratifikaci podporovat. Ke škodě sociální demokracie její přední tváře TTIP schvalují a obhajují. Zřejmě nemáme téměř nikoho, kdo by vysvětlil rozdíl mezi odporem k TTIP zprava – a zleva.
 
Sladké sny o kvetoucí Evropě…

Na Ukrajině zatím prohrávají všichni kromě několika oligarchů, kteří si říkají, že vše, co je doma, se počítá. Evropská unie, která si neví rady nejen s Řeckem, jež odsoudila k antické tragédii po vzoru muk Tantalových v kombinaci se sisyfovským úsilím splatit dluhy někoho jiného, které se co chvíli objeví znovu, má být garantem rozkvětu zničené Ukrajiny. Opravdu „nadějné“ vyhlídky. Evropské státy zatím začnou pociťovat reakci ekonomického bumerangu v podobě protiruských sankcí. Podpis TTIP by byl již jen posledním hřebem do rakve pohádky o rekonstruované a sociálně silné Ukrajině. To nám ale nezabrání si ji před usnutím poslechnout a nechat si zdát – jak jinak – než o našich úžasných západních hodnotách.

9 komentářů :

 1. Na ministra Drábka nesahat!!
  Ten měl být ještě za Nečasovy vlády blahořečen a to papežem.
  Místo hanění pak už dávno měl být prohlášen za svatého!
  Protože nikdo jiný na světě "neuzdravil" tolik fyzicky i duševně postižených spoluobčanů, invalidů či jinak omezených zdravotně a to jen tím, že jim odebral dávky, že všichni svatí, vč. Jana Pavla II. musí blednout závistí! Jak jednoduché!

  OdpovědětSmazat
 2. Výborný článek!
  Bohužel i mezi mnoha kriticky myslícími lidmi je Babiš stále brán jako jakýsi spasitel a jeho politika omlouvána stylem "Hlavně, že tam už není Kalousek". Když pan B. prohlásil tu větu o nutném šetření, abychom neskončili jako v Řecku (kde už jsem to jen slyšel?), tak v diskuzi na Novinkách sbíral jen samé plusové body. Společnost je asi lehce schizofrenní, když na jednu stranu vypískala Kalouska s jeho "Pozor na Řeckou cestu", aby vzápětí velebila pana B. za jeho "Pozor na Řeckou cestu". Asi není důležité co kdo říká, ale spíše kdo co říká...
  S tím Liberlandem jste to také trefil přesně. Zase mediálně přifukovaná snaha o "odstřižení se od zlého státu", především tedy od daňových povinností atd. Kdyby chtěli případní rezidenti Liberlandu dostát svým idejím beze zbytku, pak by zřejmě měli na "své" území z ČR dolevitovat. Nebo se snad do zmiňovaných mokřadů u Dunaje dopravují po VEŘEJNÝCH silnicích?
  Každopádně zase voda na mediální mlýn, vhodná na odvádění pozornosti. Bohužel se v tom beztak shlédnou i mnozí "alternativci", jejichž vize společnosti je sice všechno možné jen ne libertariánská, ale "když ten Jedlička tak dobře šije do té EU"...
  TTIP nikoho nezajímá, dokud její důsledky nepozná na vlastní kůži a šrajtofli. Tak je to v tomto státě se vším. Tři roky se demonstrovalo a stávkovalo proti pravicové vládě (Svobodní by jistě nesouhlasili) :), aby byl následně zvolen ještě větší pravičák. Narozdíl od svých předchůdců na to jde chytře a tak se stále drží v popularitě vysoko. V tom mu dost pomáhá jeho vymezování se vůči Kalouskovi, na které většina lidí slyší a které většině lidí stačí ke štěstí. Do jaké míry je toto vymezování pouze rétorickým cvičením, nechť si každý posoudí dle svého. Restituce zrušeny nebyly, o obecném referendu se nikdo bavit nechce, DPH pořád stejná... Semtam se přidá stokoruna, aby se mělo o čem mluvit, ale v zásadě tato vláda pokračuje v krocích svých předchůdců. Ukázkový bipartismus, kdy se střídá u moci středopravice se středolevicí v rámci hry na "změnu", která nikdy nepřijde, protože ať bude u kormidla ten či ten, mantinely neoliberalismu nepřekročí ani jeden z nich.
  Naštěstí věci se už dávají do pohybu, ale jak to tak vidím, tak k nám ta změna dojde až nakonec, tak jak to bývá dnes skoro se vším...

  OdpovědětSmazat
 3. GARNITURA POLITIKŮ,KTEŘI SVÝM VOLIČŮM JEN ŠKODÍ,

  bude muset být odvolána POSPOLITOSTÍ voličů,přičemž slovo POSPOLITOST bude definováno samotnými voliči zřejmě ve formě DESATERA VOLIČE,KTERÉ UŽ NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH VZNIKÁ

  Tento postup musí získat občanskou podporu jinak ke změně NIKDY nedojde.

  OdpovědětSmazat
 4. JE BEZPŘEDMĚTNÉ PSÁT ČLÁNKY,KTERÉ JAKOBY RADOSTNĚ HARUSOLY NAD ÚSPĚCHY KŘIVÁCKÝCH POLITIKŮ

  kteři řvou smíchem,že jsme je sami zvolili.At konečne pan ŘEZANKA podporuje NOVÝ ZPŮSOB VOLEB III,který visí na dalších občanských webech,PL a dokáže alespon napsat proč to neudělal.Najděte si sami návrh na www.oi-ceskyraj.cz kde se začaly objevovat i jiné skutečně ALTERNATIVNÍ návrhy jak to konečně oparvdu začit řešit.

  OdpovědětSmazat
 5. RADOSTNÉ HARTUSENÍ POLIT.STRAN NAD TÍM JAK NÁM VOLIČŮM ZASE UKRADLI HLASY JE MUSÍ PŘEJÍT

  už po prvním jednoduchém přikázání,kterému se přimo zoufale brání

  TÍM JE POŽADAVEK VOLIČŮ,ABY OTEVŘELI JIMI ZABLOKOVANÍ DISKUZNÍ RUBRIKY POD SVÝMI OHLUPUJÍCÍMI ČLÁNK NA SVÝCH STRANICKÝCH WEBECH,abychom jim mohli i mezidobí sdělit co si o jejich křivárnách myslí jejich voliči A NEODKOPÁVALI JE NA FACEBOOK.

  OdpovědětSmazat
 6. Pokud vláda,spíš ČSSD prosazuje zvýšit některé dávky,zrušila poplatky u lékaře a pod.Tyto peníze se přece neztratí,nevyvezou do Švýcarska,ale utratí se tady.Babiš asi víc prosazuje mít víc v rozpočtu a rozdat je kmotrům,přes všelijaké zakázky.a pak ty peníz oni vyvezou do zahraničí.Vždyť je Babiš podobný asociál,jak Kalousek,jen v jiné partě.
  zemedelec.

  OdpovědětSmazat
 7. JESTLIŽE DÁLE BUDOU POLIT.STRANY BLOKOVAT SVÉ WEBY

  neexistencí diskuzních rublik pod svými mnohdy ohlupujícími články musíme všichni prosazovat,aby jim prostě z našich peněz -ROZPOČTU byly zkráceny odměny a přemístěny na financování našich Občanských webů.

  Zásadou totiž je kdo platí ten rozhoduje PLATÍME JE MY VŠICHNI A ONI NÁM UPÍRAJÍ DOKONCE I FINANCOVÁNÍ NAŠICH WEBŮ Z NAŠICH PENĚZ ,NEMLUVĚ o Zákonném občanském referendu a radši je ukradnou a začantroči,jak to udělali s 220 MILIARDAMI ,které ČNB vytiskla,krátila nám naše platy a důchody a záměrně je nedala k dispozici naši bance s výmluvou,že ŽÁDNÁ státní banka neexistuje a nikdy existovat nebude a PROTO se může krást DONEKONEČNA.

  OdpovědětSmazat
 8. OLIGARCHA BABI$ DOKAZUJE KAŽDÝ DEN,ŽE MUSÍ PLNIT PŘIKAZY NWO,KTERÉ SOCIÁL NAPŘ.ZDRAVOTNICTVÍ

  pokládají za své peníze a proto ho okradli devalvací o JEDEN A PŮL MILIARDY což hlásí všem zdravotnické odbory.Peníze odešly prostřednictvím koupě dluhů,prý USA které nikdo kromě ČR už nekupuje.TO JE ONO CO NIKDO Z POLITIKŮ VOLIČŮM NESMÍ SDĚLIT.

  OdpovědětSmazat
 9. Kam jsme došli? DO PRDELE! například povinné očkování dětí je zločin. Už se připravujou normy na odškodnění pozůstalých rodičů po dětských obětech zhovadilého očkování proti čemusi, čemu nikdo nerozumí, co zbavuje dětský organizmus přirozené imunity, některé děti na to zemřou a jiné mohou být trvale poškozené. To jim nahradí nějaké miliony, až budou vyhádány. Přesto se z očkování udělala povinnost,a děti budeme dodávat zdravotnickému průmyslu jak pokusné králíky na nějaké statistiky snášenlivosti. Kdyby po očkování bylo trvale postižené moje dítě, pořídím si zbraň, zastřelím své dítě, pak vystřílím polovinu těch úchylnejch hovad z ministerstva zdravotnictví a pak odprásku sebe. Opakuji -došli jsme DO PRDELE. Kde se s lidmi zachází jako s papírem od sekané.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.