Reklama

pátek 3. dubna 2015

Karol Hrádela‎ 
3.4.2015  facebooková skupina Církevní restituce = tunel

Dnes jsem se v souvislosti s uložením ostatků bývalého papeže Jana Pavla II. do zdi katedrály dočetl na facebooku řadu kritik k článku http://hradec.idnes.cz/ostatky-papeze-j…/hradec-zpravy.aspx…

Kladení otázek diskutujících je poněkud nešťastné a možná se může některých věřících i dotknout, když se komentující například logicky ptá, zda to není v rozporu se zákonem o pohřebnictví atd.

Mne spíš zajímá, proč mnou placená ČT přenášela 9 minut v přímém přenosu cestu průvodu nesoucího takovéto ostatky tvořeného asi 200 knězi placených z příjmů státu vytvářeného z našich daní a kolik si objednatel si za takovouto reklamu zaplatí. 

  
Stejně by mne zajímalo, proč v rámci vyváženosti informací toto komentoval pouze uznávaný historik, který se vyjadřoval i k církevním restitucím atd. a který v minulosti shodou okolností studoval i v archivech ve Vatikánu a proč si ČT nepozvala nikoho z druhé strany.

Skoro se mi zdá, že veřejná televize placená i z mých příspěvků dělá reklamu určitým kruhům a neumožňuje vyvážené zpravodajství a poctivou diskusi, jak jsme konec konců viděli i při schvalování zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. I tehdy většinou na straně jedné umožňovala vystupovat profesionálům hájícím restituce a na straně druhé proti nim především laikům. Odborníků zastávajících negativní stanovisko povolávala nepochopitelně málo. A na velmi krátkou dobu. Proč asi?

Pevně však věřím, že nám nejasnosti nasvědčujícím podpoře církví z veřejných zdrojů na úkor většiny veřejnosti i výdaje, které ČT hradí na propagaci církví, tisková mluvčí Čt korektně vysvětlí. Předpokládám, že při tom nebude dělat reklamu svému bývalému zaměstnavateli TOP 09. Vždyť přece ČT není hlásnou troubou TOP 09 a lidovců, kde před tím představitel TOP 09 Miroslav Kalousek shodou okolností dělal předsedu, ale naším korektním zdrojem informací. Nebo se snad ve své důvěře v ČT pletu?

Autor úvahy je advokát.

16 komentářů :

 1. Aféry s ostatky jsou už historicky poněkud nechutná záležitost. Například existují nejméně 4 kompletní Ježíšovy předkožky, o kterých církev svatá tvrdí, že jsou pravé. Z toho by vyplývalo, že Ježíš měl 4 penisy. To by mohlo vysvětlovat jeho údajně vysokou popularitu mezi ženami.
  Měly by se diskutovat také názory tvrdící, že dovezené biologické vzorky z Karola Wojtyly nejsou kapkou krve, protože krev brzy po smrti se srazí, takže by musela být papeži odebírána za účelem rozdávání diecézím už za živa. Prý jde o kousek vzorku tkáně prostaty, odebrané za účelem kontroly účinnosti hormonální léčby a kousek jeho žlučníku. Podle jiných zpráv vůbec nejde o žádné biologické vzorky, natož Wojtylovy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jste nechutný stejně jako váš hloupý příspěvek !

   Smazat
  2. To, o čem píšete je kupčení se svatými ostatky -- svatokupectví. A sám Ježíš Kristus vyháněl svatokupce z chrámu bičem. Ježíš Kristus učil: "Miluj bližního svého jako sám sebe!", ale to současní církevní představitelé nedělají a ani tomu neučí svoje ovečky (a bylo tomu tak už v dávné minulosti). Masové církevní organizace jsou ve skutečnosti zvrácené sekty, které místo sloužení Bohu slouží svojí konfesi -- hromadí majetek a upevňují svoji moc ve společnosti.

   Smazat
  3. Třenice o ostatky papeže mě zajímají jako dobrý spánek Husejna Obamy.

   Že je Čes. telka škodič národa, kromě doby kdy koná veřejně prospěšnou práci - tedy když zrovna nevysílá. To je obecně známo. A myslím, že vysílá stále.

   Smazat
  4. Nechutný je především ten fakt , že se lidé opravdu modlí k předkožkám , krvi , kostem atp .V jednom kostele měli dokonce lebku 13 letého Jana Křtitele .To už není víra , to je demence .

   Smazat
 2. Co bylo ukradeno, mělo by býti i vráceno - a to i církvím !
  Otázka finanční náhrady je však samostatnou kapitolou, která není příliš jasná !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestli někdo něco kdy ukradl ,. tak to byla především církev katolická .

   Smazat
 3. Když říkáte co bylo ukradeno-jak k tomu majetku církev přišla,oblbla své ovečky,kradla,lhala,žehnala nacistickým zbraním a za to jí vrátíme majetek,který ji nepatřil,postaráme se o kostely,jako kulturní památky,zaplatíme církevní školy,aby mohli dál v 21 stol. blbnout hlavy dětem,složíme se při jejich domovním žebráním na charitativní práci-fuj preláti,že vás hanba nefackuje,valte do práce,sundejte si ty odporné sutany.nechce se vám makat,raději žijete jak ve středověku a vaši nadřízení žijí jak knížata ve zlatých palácích. Váš skromný bůh se musí v hrobě obracet,že těm vašim lžím ještě někdo věří.Každý,kdo věří se má modlit v soukromí se svým Bohem a ne jako stádo ve zlatých chrámech!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mně bude stačit, když už nebudou fráterníci nikdy s ničím otravovat. Prostě když vyrovnání, tak vyrovnání. Kostely měli většinou ve správě v rámci klerikálního dílu pozemků, ovšem jak se tato právní úprava promítá do dnešní doby, přesně nevím, ale asi to bude podobné jako s rustikálem a dominikálem, proto mi spíš vadí výše těch finančních náhrad, podobně jako A. 15:29.

   Smazat
 4. Je potřeba těm černokabátníkům pořádně a naposled nakopat do prde.. . Komunisté na to nestačili, tak to musí konečně udělat nová generace. Vždyť je to spolek fanatiků, který využívá naivity lidu ve svůj prospěch. Nebýt církví, nebylo by válek. Podporují vždy stranu /tím nemyslím politickou/, ze které jím kane vždy nějaká výhoda. V chamtivosti u nás je tím příkladem katolická církev za podpory lidové strany. Když se pak k tomu přidá patolízalství / viz. Bělobrádek a guru z USA/ je obrázek o této skupině lidí zcela jasný. Výše bylo řečeno, že co se nakradlo, má se vrátit. V tom případě by se již Vlk, Duka a ostatní měli stěhovat do pousteven. Tam by mohli kázat dobro poutníkům a žít příkladným životem pro naší mládež a lid naší /zatím ještě / vlasti. /LB/

  OdpovědětSmazat
 5. doktor Je něco divného ve sbírání a uctívání předkožek....,semene, kapek krve atd....ale odpovídá to restitučnímu heslu církví : "vraťte nám, co jsme si nakradli..!" Kdyby byl pánbůh , tak by je při shlédnutí toho, co jeho jménem dělají, nakopal do....Myslím si, že k tomu, abych v něco věřil nepotřebuji darmošlapy v mercedesech a ornátech....
  Jinak je zajímavá paralela mezi Marxismem-leninismem a Římskokatolickou církví, která zřejmě plyne z toho, že "otcové zakladatelé" měli blízko k náboženství a někteří byli i v semináři.
  Systém místních organizací s kontrolou členů = farnosti
  stranické účty a kontrola = zpověď
  manifestace s portréty a vlajkami ˇ= procesí,kříž.cesty
  projevy = modlitby,kázání
  portréty M-L-E zakladatelů a žijícího = Marek,Matouš Lukáš
  a Jan
  příspěvky = kasička v
  kostele,desátky
  Prostě komunisté okopírovali vše,co fungovalo.Dopustili se jediné chyby, která jim zlomila vaz. Slibovali totiž ráj již na zemi - komunismus- a ne až po smrti, kdy to nikdo nemůže dokázat.Takže farář kázal o ráji po smrti (církev)a lidi v reálu řvali, že nejsou hřebíky (budování komunismu)....Takže z toho plyne poučení, že když oblbovat , tak aby to nikdo nemohl zpochybnit. Prostě 2000 let tradice je 2000 let tradice a mají to vymakaný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tu paralelu lze vytvořit prakticky s každou organizací, včetně politických stran nebo státu. Ale souhlasím, že jak představa uctívání zombíka, tak představa společného vlastnictví všeho (včetně trenýrek) působí zvrhle a máloco je konkrétně s tímto srovnatelné. Tím nechci říct, že třeba ten zombík neměl pár dobrých myšlenek - měl, ale nepotřebuju k tomu tu pohádku okolo.

   Smazat
 6. To snad není ani možný. Autor článku a mnozí v diskusi přepočítávají velmi významnou církevní událost na peníze?!!! Uložení a vůbec možnost získání ostatků světce je jedinečná událost nejen pro kněžstvo, ale i laické věřící, která se nedá ničím vyčíslit. Tolik kněží je tam proto, že to odpovídá významu této události. Jste jako negramotné a primitivní stádo zvířat. Fuj tajbl!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je třeba to vnímat střízlivě a objektivně. Jedná se o PR akci soukromé organizace. Tím nezpochybňuji existenci lidí, které to zajímá.

   Smazat
  2. Nelze brát lehkomyslně, tedy dle vás střízlivě a objektivně konzumní plivání po kulturním dědictví, které vy nazýváte PR akcí soukromé organizace. Nesouhlasím s církevními restitucemi tak, jak jsou uskutečňovány, to však nemůže zastřít tu skutečnost, že katolická církev je významným činitelem ve vytváření významných kulturních hodnot a vzdělávání už mnoho stovek let. Pliváním po ostatcích světce celosvětového významu bohužel mnoho subjektů dokazuje, že nikoliv můj, nýbrž jejich pohled na věc není ani objektivní, natož tak střízlivý. Je nutné zde připomenout, že především katolická církev a Jan Pavel II. osobně, se největším dílem zasloužili o to, aby byla ukončena čtyřicetiletá totalita ve střední a východní Evropě. A jsou to jeho ostatky, po kterých teď plivete. Že se nestydíte.

   Smazat
 7. Se svými pupky by se do žádné poustevny nevešli, nehledě na to, že tam nevedou silnice pro jejich služební Audi. Jinak Karolko moc děkuji za ten tvůj příspěvek. Tebe, spolu s prof. Pavlíčkem považuji za jednoho ze dvou profesionálů, kteří perfektně znají právní skutečnosti v oblasti církevních restitucí a nejsou ochoteni je jakkoliv ohýbat, křivit, nebo jinak modifikovat, jak je současnou zločineckou politickou reprezentací tohoto státu vyžadováno. Vydrž. Budeš se ještě hodit.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.