Reklama

čtvrtek 2. dubna 2015

Konec války v Plzni

J. Groušl
2. 4. 2015         Zvědavec
30. 4. 1945 americké jednotky dosáhly Chebu, Aše, potom směřovaly do Stříbra, Klatov, Domažlic... Pražské povstání proti německým okupantům 5 5. 1945 působilo velmi rychle i mimo Prahu. Ve stejný den v Plzni české síly získaly silné pozice. Němečtístarostové Wild a Sturm byli zajištěni našimi vlastenci. 6. 5. 1945 v 9 hodin ráno vstoupil do Plzně americký vojenský oddíl »B« 16. pancéřové divize pod velením plukovníka Nobleho. Ten měl nařízeno zastavit se na předměstí Plzně, ale vida příležitost, rozkázal svému oddílu, aby obsadil Plzeň. (Archiv JNV Plzeň, -7-1. plk. Noble).

Revoluční národní výbor v Plzni zveřejnil 6. 5. 1945 výzvu »Na pomoc bojující Praze«. Občané Plzně na výzvu reagovali bleskově. Velení USA bylo z české strany požádáno o zapůjčení automobilů pro přepravu dobrovolníků do Prahy a také o některé zbraně. Velení americké armády nejenže takovou žádost odmítlo, ale odjezd dobrovolníků na pomoc Praze zakázalo. Ukazovalo se, že zájmy USA jsou jiné než českých občanů - bojovníků proti německým okupantům.

Počínání Američanů v Plzni bylo podivné a vedlo k narůstání pochybností, o co jim vlastně jde. Po příchodu vojenských jednotek USA do Plzně zrušilo jejich velení Revoluční národní výbor v Plzni. Občané Plzně velmi tvrdě tento čin kritizovali a neuznali jej. Američané museli nakonec ustoupit, ale jejich počínání se nezměnilo. Všimněme si některých kroků, které americké vojenské velení v Plzni nařídilo a realizovalo:
Jen americký velitel má právo určovat strukturu města Plzně.
Ulice musí být vyklizeny, obyvatelé mohou do ulic jen v rozsahu dvou hodin za den.
Bylo zakázáno vydávat a rozšiřovat české noviny a české informační letáky.
Američané plzeňským bojovníkům proti německému fašismu zabavili vysílačky, zbraně, fotoaparáty, a dokonce zabavili i zbraně československým důstojníkům a policistům.
Veškerá písemná povolení, žádosti, stížnosti... prostě veškeré písemnosti musely být napsány v českém i anglickém jazyce.
Americké velení neustále opakovalo a kontrolovalo své nařízení, že německým důstojníkům se nesmí nic stát, protože jsou pod americkou kontrolou.
Občané Plzně se mohli vzdalovat z města jen do vzdálenosti šesti kilometrů...

Americké velení zakazovalo činnost Národních výborů jako orgánů nové lidové moci. To omezovalo naši suverenitu a poškozovalo plnění Košického vládního programu, který byl schválen 5. 4. 1945.

Americké pojetí svobody prozrazoval také politický obsah vyhlášky amerického velitelství ve Strakonicích ze dne 9. 5. 1945 (č.j. 6684). Okresní hejtmani »budou provádět všechna nařízení amerického vojska a to do té doby, dokud nová česká vláda nebude uznána vládou USA...«. Přitom vláda ČSR byla v Košicích 5. 4. 1945 uznána všemi antifašistickými velmocemi a dalšími zeměmi.
Americké bombardování Plzně

Tento nepřátelský akt nesmí být nikdy zapomenut. Tak to diktují fakta a historická pravda. Americkému velkokapitálu šlo hlavně o zničení významného centra naší ekonomiky - Škodových závodů v Plzni a v dané oblasti.

Fašistické Německo v březnu 1939 tyto závody zabralo a využívalo je pro svůj válečný zbrojní program, a to až do konce války v roce 1945.

17. - 18. 4. 1945, čtrnáct dnů po přijetí Košického vládního programu,americký velkokapitál, vojáci a zbrojaři vedení vztekem a nervozitou z toho, že uvedené centrum naší ekonomiky nebudou ovládat, přistoupili ke zničení závodů v Plzni. 25. 4. 1945 se uskutečnilo poslední masové bombardování Škodovky. Bylo to současně poslední bombardování v Evropě. 500 bombardérů

USA svrhlo na uvedený závod 5000 tříštivých, fosforových a zápalných bomb. 29 objektů Škodovky bylo totálně zničeno, 21 těžce poškozeno... nebyl elektrický proud, komunikační a celková infrastruktura byla zničena.

Americký zločin - bombardování Plzně - neměl žádný strategický význam z hlediska dokončování válečné porážky fašistického Německa. Byl to cílený nepřátelský záměr proti nové osvobozené Československé republice, proti její vládě a proti strategické orientaci na SSSR v poválečném období.

Američanům šlo o rozbití průmyslové a ekonomické základny ČSR. USA bombardovaly ještě Nové Zámky, Nitru, Pardubice, Zlín, ČKD-Praha 25. 3. 1945 a další místa. 17. 4. 1945 bombardovaly dělnické čtvrti Škvrňany a Karlov.

Bylo zabito 624 Čechů, 453 jich bylo zraněno. Američané zničili 505 budov, seřaďovací nádraží a další objekty. Americký generál Patton, když si prohlížel ruiny Škodovky, prohlásil: »Dobrá práce, jsem spokojený!«
Tajemství čtvrté brány

V této části zničené Škodovky »pracovaly« dva týmy Američanů ze strategické rozvědky. Zajímaly je výrobní a technologické plány. Prototypy nových německých zbraní, které nebyly použity na frontách. Hledaly archiv závodu, ale ten byl zničen při americkém bombardování. Části archivu a plánů v některých výrobnách nám však přesto Američané ukradli. Náhradní válečný německý archiv nových zbraní a komponentů se ale Američanům nepodařilo odcizit.

22. července 1945 se skupina Američanů převlečených do uniforem důstojníků československé armády zmocnila československých odborníků na odstředivé lití dělových hlavní a unesla je do Mnichova.

Americký lup ve Škodovce mohl být ještě větší. Naši vlastenci a nové bezpečnostní orgány ČSR tomu zabraňovali.
Pohled do jednoho policejního hlášení

Pod č.j. 400 pres./1945 bylo uváděno mj. toto: »Po obsazení Plzně americkou armádou vznikla řada nesnází, které se postupem času vyvinuly v problémy. Vojáci obsazují samovolně opuštěné byty bez ohledu na jejich zajištění, vnikají do nich i násilím... na otevřených táborech německého vojska v okolí Ejpovic naskýtá se týž obraz. Zde byly národnímu hospodářství způsobeny milionové škody, hlavně na motorových vozidlech, na kterých se přijela vzdát německá armáda, ustupující od Prahy. Američané velkou část vozidel zničili.«

A pokračuje se dále:

- U Ejpovic Američané zničili velké zásoby prádla a potravin. - Za starou hrnčírnou v Plzni do obrovské jámy svážela americká nákladní auta velké zásoby potravin, konzerv, nábytku... to polévali benzínem a zapalovali...

- V Chebu zničili Američané velké sklady látek, psacích strojů, radiopřijímačů, konzerv a automobilů...

- V Kraslicích zničili vojáci USA sklady hudebních nástrojů.

- Na zámku Pozorka u Kladrub bylo velké skladiště hlídáno československýmihlídkami. Američané hrozící zbraněmi naše hlídky vytlačili, skladiště polili benzínem a zapálili.

- Z Aše bylo do Mnichova uneseno pět odborníků na výrobu technického porcelánu.

- Z tachovského muzea zmizely cenné památky - olejomalby, staré zbraně vykládané stříbrem. S tím vším zmizel také major armády USA Hoower.

- Ve Stodě se americké vojenské velitelství zmocnilo násilím 40 vagonů látek, zabavených Němcům, tyto zásoby Američané spálili.

- Národní výbor v Chebu 14. 5. 1945 oznámil, že americké vojenské velitelství nařídilo odvézt 45 vagonů obilí do Německa...

Fakta a některé údaje jsou použity z textů K. Bartošky a K. Pichlíka »Pokus o hospodářskou kolonizaci ČSR«, Praha 1969, str 11 a další.

26 komentářů :

 1. Moje rodice a prarodice rikaji neco jineho.Jsou plzenaci a cely zivot zili v Plzni.To co pisete jsou polopravdy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A jak tomu rikali ? Demokracie vid ?
   Tak se ji dnes muzes Nažrat jak ti chutna ?
   Zavri SS tlamu a otevri oci magore...

   Smazat
  2. 16:18 - Tak se vážený nestyďte a napište nám, co z výše uvedeného je pravda a co polopravda ? Rádi se poučíme !

   Smazat
  3. 16:18
   ty placenej provokatere, tvoji rodice a prarodice nezili vubec v Plzni, jen kecas a snazis se zaslouzit si penizky.... a pokud prece jenom zili, pak asi jako kolaboranti a prisluhovaci fasistu... proto jim bylo moc dobre za Ady....takovi jako ty, to jsou ti pravi kovani bolsevici, vzdy se spravnym vetrem a lokajstvim.

   Smazat
  4. Prosím, upřesněte, kolik je vám vlastně let. Rodiče i prarodiče? Rodiče museli být dětmi v té době a zákulisí událostí si rozhodně nemohou pamatovat, prarodiče už jistě nežijí anebo budete nejstarším občanem tohoto státu a jistě jste zapsán v Guinessově knize rekordů.:-) Ach jo, ti rusofobové, to je tragédie.

   Smazat
  5. Ale ty uveřejněné materiály přesně odpovídají tehdejší situaci a instrukcím US Army. Dělali to všude, DeGaulle ve Francii se jim postavil a vypoklonkoval je a protože Amíky znal, tak v době Vietnamské války vyvedl Francii z vojenských struktur NATO. Věděl, že Francie s válkychtivými Američany v NATO velmi riskuje svoji existenci (DeGaulle nechtěl, aby se Francie stala jedním z cílů sovětské jaderné odpovědi). Z toho bychom se měli poučit a ne jim lézt do zádele!

   Smazat
  6. To je pravda, US armáda se takto chovala i jinde. V Německu např. platila instrukce, že všechny US subjekty, armádní i civilní, musí ničit všechny zbytky potravin (např. nevypité kakao musela posádka; vylévat do kanálu), aby se toho nezmocnilo "německé služebnictvo". Ničení a znásilňování ve Francii je dostatečně dokumentováno.

   Smazat
 2. Je videt ze lidem nelze brat iluze. Ja sam jsem z Plzne a tyto otazniky mi vrtaly v hlave. Proc to bombardovani na pokraji valky? Ale nekterym fakta nestaci. Uznani autorovi za jeho podlozeny clanek ktery dava vic otazniku nez odpovedi. Vsichni co si zaviraji oci pred realitou a zijou ve sladkych iluzich a nevedomosti, budete prekvapeni az za dva roky bude valka. Ja jsem se v ni videl taky a spousta dalsich lidi mely tu moznost videt kousek sve budoucnosti. Amerika musi byt znicena to je zakon vyvoje, pokud se nekdy ma lidstvo posunout na lepsi uroven. Pro ty co me oznaci za magora bych rad dodal ze je mi 28 let (takze jsem za komunismu nevyrustal) a pracuji u policie (proveren psychotesty). Honza

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takového policajta bych rád znal, myslel jsem, že je to u vás samá nemyslící zombie:o) Jednou se třeba přidáte na tu správnou stranu, to jest k lidem a poté získáte uznání i autoritu na dlouhá desetiletí. Jinak zastávám stejný názor, až padne Amerika, spadne s té špíny co vyleze na povrch hodně lidem brada.

   Smazat
  2. Honzo, je mi 62 let a vidím to podobně, s tím malým rozdílem, že ta válka bude asi dřív. Kdybych byla hodně zlomyslná, těšila bych se na to, až ta naše zpitomělá a zlemplovatělá mládež půjde sbírat vlastní zkušenosti, ale je mi jich líto. Bude to drsné prozření.

   Smazat
  3. 16.43. Příspěvek,který jsem od Tebe četl mě nutí,abych odepsal. U policie jsem pracoval 25 let. Tedy i za komunismu. Jmenuji se stejně a mám i stejné myšlení jako ty.Jsem rád, že i mezi mladými jsou vlastenci,kteří uvažují reálně. Iluze budoucnosti nevidím také růžové. Agresivita u lidí stoupá. Zejména u některých. Ty dobře víš, u kterých. Přeji Tobě a celé rodině hodně štěstí.

   Smazat
  4. Plně s Vámi všemi souhlasím. Už několikrát jsem přispěl do diskuze a jsem rád, že je mezi námi spousta lidí našeho smýšlení. Já se války nebojím, nemám už co ztratit, protože mne tento režim už připravil úplně o všechno. Jsem poručík v záloze, nevím s čím bych válčil, když naše prosperující země pro mne nemá ani tepláky, natož dělo, ze kterého jsem uměl střílet.Serou mne jen dvě věci - v čem budou žít mé děti a všichni ti modroknížáci, kteří v životě neviděli ani vzduchovku a kteří chtějí zastavovat " agresora", který vůbec neexistuje, jen brání svou zem proti Schwarzenberkům,Vondrům,Bursíkům a ostatním debilům.
   Proti Rusku mne nikdo nedonutí válčit. Já přísahal věrnost Československé socialistické republice a tuto přísahu ze mne nikdo nesundal. Havloidní kavárně jsem nepřísahal. Pokud tito šmejdi chtějí válčit, tak ať jdou, ale beze mne. Už vidím, jak Sášenka a kníže navlíkají mundůry, berou samopal vz. 58 rok výroby min 1960, vyfasují 10 nábojů ( víc ve skladech nemáme ) a jdou zastavovat tankové divize protivníka, který nás má ve skutečnosti na háku a na nás sere z vysoka.

   Pepa.

   Smazat
  5. Pepo - přeji Vám dobrý večer. Tak jako Honzovi,tak i Vám musím napsat,že jsem rád, že za naší vlast srdcem bojuje více lidí,než ji ubližuje.Také jsem přísahal, že ji budu svým životem chránit. Ale nebudu nasazovat život za tyto šmejdy,jak uvádíte.A nejsem sám z mého ročníku. Rád bych se seznámil s dalšími přáteli,kteří mají ještě zdravý rozum a mohli jsme ještě něco pro vlast udělat. Já osobně z války strach nemám,ale bojím se o děti. Mějte se hezky -Honza

   Smazat
  6. Plně s Vámi souhlasím, také jsem přísahal Československé republice a jsem rád ,že ještě dost lidí má zdravý selský rozum

   Smazat
 3. A to ještě není vše. S úmyslem zničit vše,co se v české republice dá. Začali bombardovat naše továrny,města,kde zbytečně zemřelo mnoho civilistů a dětí. Nakonec to každý u nás ví, jak to bylo. Tak se chovali ti naší spojenci z USA. Mimochodem,co nerozbili,to ukradli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Existovaly spojenecké pokusy o bombardování Škodovky v době, kdy dodávala na frontu zbraně .Spojenci se zásadně netrefili (jedna scéna zfilmována v Sequensově filmu Atentát),
   bomby padaly až na 10 kilometrů vzdálenou psychiatrickou léčebnu v Dobřanech.
   Teprve v době , kdy výrobky neměly kudy opustit město - všechny železnice a silnice přerušené a kdy hrozilo, že by se
   tak nanejvýš mohly po válce stát obchodním artiklem, se americké bombardéry trefily jak do Škodovky, tak i do obytných čtvrtí (Slovany). Hroby obětí na Mikulášském hřbitově odstraněny v devadesátých létech při jeho redukci.

   Smazat
 4. hrabě Kocharowski2. dubna 2015 17:13

  Moje rodice a prarodice rikaji neco jineho.Jsou plzenaci a cely zivot zili v Plzni.To co pisete jsou polopravdy.
  xxxxxxxxx
  Je to docela možné, ono se dost často říká něco jiného, než se skutečně děje. Jedni říkají, že Putin je Hitler a Rusko je rozpínavé a ohrožuje celý svět, a USA že je nejdemokratičtější země světa, jiní zase říkají, že USA jsou největší světový agresor, který kvůli svým zájmům rozbombarduje libovolnou zemi do doby kamenné se stovkami tisíc mrtvých. Československo mělo spadat do sféry SSSR, tak je jasné, že amíci, co mohli ukrást, ukradli, a co nemohli ukrást, rozbombardovali nebo jinak zničili. Zde se nadmíru jasně ukázala dravčí podstata US politiky. Keci o demokracii, humanitě, lidských právech jim může baštit jedině hodně zaostalý lojza.

  Střezte se lživých proroků, kteří k vám přicházejí v rouchu ovčím, ale uvnitř jsou draví vlci. Po jejich ovoci je poznáte. Což sklízejí z trní hrozny nebo z bodláčí fíky? Tak každý dobrý strom dává dobré ovoce, ale špatný strom dává špatné ovoce. Dobrý strom nemůže nést špatné ovoce a špatný strom nemůže nést dobré ovoce. Každý strom, který nedává dobré ovoce, bude vyťat a hozen do ohně. A tak je poznáte po jejich ovoci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pamatuji jak jsme z nich dlouho dostávali ukradené zlaté mince ze zlatého pokladu ČSR. Kdysi jsem četl, že by nám je nevrátili ale měli bohužel smůlu v tom, že veškeré mince byli raženy v Česku, takže to bylo jaksi nezpochybnitelné. Zmíněné mince jsme dostali zpět myslím až někdy v 80tých letech

   Smazat
  2. Bohužel, ohledně těch zlatých mincí Vás musím zklamat - viz :http://www.czechfreepress.cz/ladislav-kasuka/jak-jsme-prisli-o-zlaty-poklad-aneb-dekujeme-pane-tosovsky.html
   L.S.

   Smazat
  3. Zájemcům o tuto problematiku (nechce se mi psát nehoráznou zlodějnu) doporučuji též knihu Stanislava Motla Kam zmizel zlatý poklad republiky (s podtitulem O tom, jak jsme museli spojencům platit zlatem za to, že naši vojáci mohli po jejich boku umírat ve válce proti Hitlerovi). Aby nedošlo ke vzbouřeni na vsi, těmi spojenci jsou myšleni západní spojenci.

   Smazat
  4. Pro 18:35, jsem si vědom, že naprostá většina zlata je pryč. Při založení první republiky se na měnové zlato skládala celá zem. V naší rodině se traduje, že tehdy přišla zřejmě policie a zabavila nám 2 stříbrné svícny ve prospěch republiky. Nevím co je na tom pravdy ale nemám důvod nevěřit. Už jen proto mne mrzí, že celá zem se složila a nynější elita si to vyložila jako svou pokladničku. Každý stát musí mít zlaté rezervy, za dluhopis jídlo pro hladové v době války nekoupíme.
   Pro 20:07, knihu jsem četl rovněž a doporučuji, je tam spousta zajímavých informací. Mimochodem si myslím, že přiklonění prezidenta Beneše k východu bylo až po zkušenostech s exilovou vládou v Londýně a slavným Západem. Někde jsem četl, že si nárokovali nejen zlato ale i některá sporná území.

   Smazat
  5. Když pominu okolnost, že zlato ,,prodali" lidé, zjevně nesolidární s českým národem , mění se i vyhlídka do budoucna. Beneš financoval mezinárodní kontakty a provoz tajné služby z části pokladu, kterou měl k dispozici. To dnes padlo. Dnes by Československo neobnovil.

   Smazat
 5. Ať si to přečtou naši mávači konvoji,toto není fantasmagorie,to je skutečnost,která se stala. Vaši slavní přátelé z ameriky kradli jako straky už tenkrát,ostatně kradou kam přijdou,viz.muzea v Iraku.Jak mohou být dnes lidé tak slepí a ještě jim v tom celosvětovém ničení fandit.

  OdpovědětSmazat
 6. Já doufám, že jde o apríl. Ale dost nešťastný. Konec války v Plzni jsem zažil přímo ve středu - bydleli jsme Zbrojnická 2 - ale jen velmi málo z toho můžu potvrdit. Naopak. Ani ne dvě hodiny po příjezdu, na náměstí u Bartoloměje, postavili američani podium a klavírista tam cosi hrál pro lidi. Že převažovali vlajky české? To je normální. Kdo měl americkou?
  Leo K

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A kolik Ti bylo ,Leo?
   Že by si to bombardování a ty všechny uvedené a ZDOKUMENToVANÉ SKUTEČNOSTI někdo vymyslel ????
   To snad nemyslíš vážně...;)
   jitus

   Smazat
  2. Tak to by odpovídalo pravosti hlášení, že lidi krmili hudební produkcí a německé zbrojnoše chlebem a uzeným. Bral bych raději ten chléb. Doufám jen, že po těchto zkušenostech máte uschovanou i proužkovanou.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.