Reklama

pondělí 20. dubna 2015

Kosířská reportáž z demonstrace proti TIP v Praze

JK
20.4.2015  Kosa zostra čili https://vlkovobloguje.wordpress.com/
posílám co jsem dnes viděla a slyšela, pokud by se to nějak hodilo, na demonstraci proti TTIP v Praze
J K


Dnes odpoledne (18.4.) se před bazilikou svatého Václava v Praze na Smíchově konala demonstrace proti TTIP, tedy proti transatlantické obchodní smlouvě mezi EU a USA, která by pravděpodobně nevratně změnila, či spíše minimalizovala veškeré sociální výdobytky a ochranné standardy a normy obyvatel starého kontinentu.

Pražská akce byla součástí celoevropských protestů, které se dnes měly konat na 734 místech Evropy, u nás kromě Prahy i v Brně, Ostravě a Opavě.

Jelikož jsem se zrovna vyskytovala v Praze a ještě nedaleko a také proto, že jsem již dávno podepsala petici STOP TTIP (a stala se tak jedním z 13 063 Čechů, kteří dokument zatím podepsali, což je 82% kvóty určené naši republice), šla jsem se podívat jak u nás boj proti této netransparentně připravované a přitom tak vehementně protlačované smlouvě, vlastně vypadá.

Prostoru dominoval dřevěný Trojský kůň a na pódiu se vystřídalo několik řečníků s krátkými proslovy, což mnozí ocenili, neb byla vlezlá zima. Mluvili zástupci anarchistů, idealistů, europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná i exšéf pirátů Ivan Bartoš.

Shrnuto a podtrženo, toto bylo řečeno : nechceme geneticky modifikované potraviny, škodlivé pesticidy a slabé hygienické normy, nechceme podezřelé produkty vydávané farmaceutickými koncerny za léčiva, nechceme deregulaci veřejné služeb a odstraňování sociálních jistot, či pracovních práv, nebo ochrany životního prostředí. Chceme právo se k takovým věcem vyjádřit.

Kromě výzvy k podpisům, či podpory protestů, ale také zaznělo to, že vůbec nenutíme naše politiky se tímto zabývat, že jsme byli vždy dobří spíše v tom, kritizovat expost co se stalo, ale předtím opatrní až apatičtí k věcem a událostem v dobách, když jsme s tím mohli něco udělat. To poslední tvrzení jakoby vystihlo i celou akci.

Nevím nakolik byli organizátoři spokojeni s účastí přítomných, kteří se vydali pod transparenty Štefánikovou ulicí a Mostem Legii k náměstí Jana Palacha. Ptala jsem se jednoho z mnohých hlídkujících policistuů na kolik lidí to odhaduje - řekl, že jich je k pěti stům. Na to, že podpisovou kvótu v takovém Německu překročili až na 1392% (což je skoro milion lidí), nebo ve srovnatelném Nizozemí také přes, až na 278%, nebo v Británii na 411% a na to, jak je ta dohoda pro naše životy, které mohou být zpřeházeny jedna dvě upside down, fatálně důležitá, tak na to nás na tom náměstí bylo sakramentsky málo. Přechodem pro chodce kráčel muž, tahající za ruku synka který se vyptával : „Co se to tady děje tatínku?“ – „Ále, zase nějaká otravná demonstrace“- odvětil ten statný český tatínek.

A přidám pár záběrů: 36 komentářů :

 1. EU nepotřebuje TTIP, nepotřebuje být ekonomickým vazalem USA, nepotřebuje GMO Monsanto a otrávené potraviny, nepotřebuje nadnárodní arbitráže, nepotřebuje likvidaci a drancování ekonomiky nadnárodními molochy.Jak tuto smlouvu vůbec někdo může obhajovat???Jedině vlastizrádci, kolaboranti a pražská kavárna!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní20. dubna 2015 9:26
   Koukám Vaše IQ je asi 5,5 bodu. Níž než demence

   Vymazat
  2. Pro 9:26
   Až budeš žrát chlorované kuřata, tak ti to možno dojde. Komouš nejsem, jenom mám víc rozumu než ty. Chlór je také bojová látka.

   Vymazat
  3. Dnes už opravdu nechápu lidi s tím svým názorem, že je jenom on ten jedinečný a pak už jsou jenom samí komouši. A tak to už nějak zevšedňuje, že je mi dnes úplně jedno, když mě nějaký prokazatelný debil říká komouš...

   Vymazat
 2. A co chcete dělat? Tu hlavu do oprátky jsme už strčili dávno. Devadesát procent výrobních prostředků v ČR vlastní zahraniční firmy....finanční elity. ČR už není suverénní země. Státní úředníci musí poslouchat ty co vlastní firmy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sám jsem podnikatel, ale toto individuum přijít hledat práci a s takovou naivní hloupostí a zlobou, tak nemá šanci
   holt bude muset pořád patlat ty svoje bludy,a čekat na Odměnu.

   Vymazat
  2. 11:16

   Tak se potom nediv až ti budou soudruzi kroutit krkem krkem, blbečku. Podnikatel se totiž rovná vykořisťovatel, parazit, otrokář, podvodník, zloděj... Pokud jseš tak mimo že toto nevíš tak se nějakého takového rudého exota zeptej.
   Jo a práci si strč do prdele, žádnou nehledám. Zaměstnej si nějaké odboráře :-D

   Vymazat
  3. Anonymní 20. dubna 2015 11:27

   No ono by tě asi nikde nevzali. Protože když pán bůh rozdával rozum, tak jsi chyběl.

   Vymazat
 3. Kdo by za ty prachy, co naši zástupci v EU pobírají jako úplatu za zradu původní myšlenky EHS a hlavně vlastních obyvatel státu, kdo by nezradil a neodsouhlasil i třetí světovou?
  Vždyt se říká za peníze v Praze barák .Je jen otázka ceny za kolik je kdo ochoten upsat duši i proti svým blízkým a těch pár jednotlivců co takový nejsou a mají trocha svědomí-ty berou jako exoty a mohou tvrdit že je pluralita a nejsou jednotnou frontou,i když dobře ví že je zválcují kdy chtějí a ještě z toho a jejich vystoupení mají bžundu-když je tedy alespoň vy slyší,-jak je vidno z mnoha opozičních vystoupení v rozpravě v EU.
  Jak může rozhodovat o osudu více jak půl miliardy lidí-kterých se ono rozhodování dotýká, někdo kdo je skoro neznámí,a když tak podvody ale hlavně není zvolen podle demokratických norem-je tam vlastně sprostě INSTALOVÁN. To vypovídá o stupni a úrovni aplikace oné západní DEMOKRACIE-která de fakto neexistuje je to pokřivená pseudodemokracie aplikovaná dle potřeb všehoschopných mocných.

  OdpovědětVymazat
 4. Pro nekvičícího bojovníka proti komunismu:
  Vždyt to cítíš, jak jsi trapnej,s těmi výpady, naprosto střílíš těsně vedle asi o 25 let, jsi skutečně tak blbej jak zde píšeš?
  A jistě že zlodějny a podvody, by se měli kritizovat a snažit se je eliminovat,-nebo jsi taky podvodník a zloděj a nechceš aby jsme tě dali na prdel- co si stejně za ty kydy zasloužíš?

  OdpovědětVymazat
 5. Je opravdu nutné uveřejňovat komentáře v duchu individua z 9:34?
  Myslím, že se dá najít řešení, které pozvedne úroveň zdejších diskuzií.
  Děkuji za pochopení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Komentář vás vystihl naprosto přesně.

   Vymazat
 6. V sobotu jsem tam byla. Lidí mohlo být víc, ale pocit to byl moc hezký, být mezi těmi, kterým o něco jde a neváhají pro to i něco udělat, ne jen ťukat do klávesnice. A kdo se zúčastnil, tak také ví, že posuny se dějí a to i na půdě Europarlamentu, díky zvedajícímu se odporu (bohužel hlavně jinde než u nás, což je ostuda). Takže pro ty, co si myslí, že je to stejně nanic, tak říkám, že nanic je rezignace. Dokud se bojuje, není prohráno! J.

  OdpovědětVymazat
 7. Kde ksakru je k dostání petice proti TTIP? My, co nejsme z Prahy, nemáme možnost účastnit se demonstrací, ale mohli bychom se též podepsat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. https://stop-ttip.org/podepiste/

   Vymazat
  2. Internetové petice jsou na nic. Dají se velice snadno zfalšovat.
   Nejlépe listy papíru s podpisy.

   Vymazat
  3. Internetové petice fungují, tedy pokud je podepíšete na těch správných stránkách. A je to i nejrychlejší šíření informace, tak bych za to byla ráda, ne?

   Vymazat
 8. K onomu anonymu, co tu rozčiluje pisálky a nemá diakritiku a je silně antikomunistický. Obvykle je to v lepším případě nějaký hudec, či roztleskávač, co provokuje, aby píšící rozbalil více svoje já, v horším případě provokatér BIS. nejlépe je si ho nevšímat.

  OdpovědětVymazat
 9. Hlavně že nějaká europoslankyně za ANO říkala, že to je výborné, protože čeští malí podnikatelé budou moci teďka vyvážet do USA a tak se jejich skvělé výrobky dostanou tam kde na ně čekají. To mi připomnělo jednu ministryni obchodu po převratu, která říkala, že je nutné vrátit půdu bývalým majitelům, kteří nebudou hnojit a pěstovat budou jenom zdravé rostliny. A hlavně si svoji půdu nechají pro svoje potomky a nebudou jí prodávat a zbavovat se jí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věc se má tak, že všechna oficiální místa, včetně jednotlivých vlád členských států, TTIP protlačují. Proti jsou u nás z politických subjektů, pokud vím, KSČM, Piráti a Zelení a všichni se také proti smlouvě více či méně angažují, např. europoslankyně za komunisty Kateřina Konečná, která též řečnila na demonstraci v Praze. Takže posuny se dějí, ale je potřeba silná podpora zdola, aby se měl odpor oč opřít. Takže rozesílejte, rozesílejte, rozesílejte. Má to smysl a hlavně - děláte to pro sebe a budoucnost svých dětí a nikdo jiný to za vás neudělá. Díky.

   Vymazat
 10. Byl jsem zklamán účasti akce proti TTIP v Ostravě. Pravděpodobně to bylo slabou propagací akce. Rozešlu petici, uvidím jaký bude ohlas.

  OdpovědětVymazat
 11. Jen takový podotek k účasti, přeneseně obecně k účastem na podobných akcích.
  Čtenáři Nové Republiky, jako i ostatních podobných webů, jsou z 99% lidé, kteří se aktivně zajímají. Zajímají se o dění doma i ve světě, dovedou vnímat věci v souvislostech, není jim lhostejno přispět podle svých možností svou vlastní aktivitou. NICMÉNĚ takových lidí je v této (a dalo by se říci, že zdaleka nejen v této) zemi snad 10%. Z toho je třeba vždy vycházet při hodnocení podobných akcí. Milion lidí by se sešel možná tehdy, kdyby každý dostal zdarma oběd, nebo poukaz na dovolenou v Tatrách. Myslet si, že každého zajímají problémy, které my zde řešíme, je bláhové. Ale stejně hloupé by bylo tento nezájem paušálně odsuzovat slogany o "ovcích" atd. Pokud rádi o věcech přemýšlíme, přemýšlejme i o tomto z více úhlů pohledu. Čistě technicky, informace o podobných akcích jsou z obecně známých důvodů šířeny pouze samizdatovými cestami a co není v televizi/celostátním rozhlase jako by nebylo a to je bohužel realita. Ještě tak možná když se do toho vloží odbory, které mají organizační sítě na to lidi informovat, případně je někam i dopravit. Tu se dostávám k druhé věci-demonstrace se dějí téměř výhradně v Praze, což je hned několik problémů najednou. Socio-demograficky - nejvíce voličů levice, potažmo lidí kritických k tomuto REŽIMU bydlí všude jinde, než v Praze a tedy se tam musí nějak dopravit. Zpáteční jízdenka např. z Ostravy do Prahy se pohybuje kolem 500 Kč, což je pro lidi ze soc. skupin, které se demošek obvykle zúčastňují, poměrně velká částka. Nemluvě o času, který stráví pouze dopravou a který je násobně delší než samotný čas demonstrace. Tolik tedy k vyloženým technikáliím (a bylo by toho i více).
  A teď ona "ideová" stránka věci. Lidé nedemonstrují hlavně proto, že nevidí výsledky. Z vlastní zkušenosti vědí, že tím, že někdo pronese pětiminutový proslov a zapíská se na píšťalku, se nezmění zhola nic. Jet někam, dát za to nemalou finanční částku, "ukrojit" si celý den čím dál vzácnějšího volna a po příjezdu zjistit, že o tom ani neštěkli ve zprávách natož aby se požadavky zabýval někdo kompetentní... Tak potom se nedivte, že lidí chodí tolik, kolik jich na demo chodí...V naší zemi bohužel není kultura protestu jako ve Francii (čemuž naopak radostně tleskají různí neoliberální asociálové). Protestující dostávají nálepky "socek" apod. Politici si z projevů nespokojenosti nedělají vůbec nic, vypasení preláti je označují za lůzu... Když se jednou za 10 let naplánuje stávka, tak se horempádem shromažďují skupiny, které halasně oznamují, že "za nás nestávkujete". Solidarita neexistuje, národ je rozeštván salámovou metodou tak, že dělník s 10 tisíc čistého závidí kolegovi s platem o dvě stovky větším. A s těmito "reáliemi" byste chtěli statisícové demonstrace? Nejdřív se bude muset změnit tento podivný diskurz, který zde po 25 let pečlivě pěstuje současná politická garnitura. Dá to jistě hodně práce, ale není to věc nemožná. Aktivistická scéna nebývale roste, lidé jsou vnímavější i kritičtější. Potrvá to, ale je to možné.
  Prostě a jednoduše. Těch 500 lidí proti TTIP je zřejmě maximum možného. To však není nic pesimistického. Kolik by demonstrovalo za podporu TTIP? Dvacet?
  Neberme zdánlivě malé počty demonstrantů jako projev toho, že lidé mají opačný názor. Berme to tak, že lidé mají v drtivé většině úplně jiné starosti a je tak na nepočetné skupině těch aktivních, aby vedli tento boj i za ně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pamatuju první demonstrace proti radaru v Praze, tam bývalo kolem 10 tisíc lidí, pak byla jedna na Hradčanském náměstí a tam už se tolik lidí nesešlo, slyšel jsem tam skupinu lidí, evidentně přijeli zmimoprahy a říkali, že když na to Pražáci kašlou, že už jezdit nebudou. To je ten problém, Pražáci jsou zalezlí, protože jsou dílem voliči topky a dílem se bojí. Důchodci chodí v hojném počtu, protože nemají o co přijít a myslí si, že to dělají pro svoje děti.

   Vymazat
 12. Nejhorší je,že nejsme,jako stát potravinově a technologicky alespoň částečně soběstační.Všechny chovy a fabriky se nechaly úmyslně zlikvidovat,aby se vše dováželo.Proč se maso dováží např z Brazílie?
  Jsem pro radikální omezení dovozu všeho,co si můžeme u nás vyprodukovat,a zpřísnění norem na potraviny.
  David

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasně, ale to může být až další krok. V téhle fázi je nejdůležitější zarazit TTIP, protože pokud se podepíše ve znění, jak ho navrhují, tak je to fakt velkej průser na neomezeně dlouhou dobu a cesta zpátky už prakticky nepovede. Proto všechny síly teď napřít tímto směrem, aby případná soběstačnost mohla ještě někdy v budoucnu nastat, až bude ta správná "politická" konstelace, která tomu nebude bránit, ba naopak. Opravdu máme budoucnost ve svých rukou víc, než se zdá.

   Vymazat
 13. Jo, probíhá selekce. Ty ovce, kteří chodí do super-hyper a kupují chemické a GMO sračky, ty prostě vymřou na nejrůznější nemoci. A je to škoda? Asi není. Není nic snazšího, než odmítnout tyto korporace tím, že to nekupuji a nepožívám. Češi jsou schopni se o půlnoci umlátit nákupníma košíkama, když jim dají bílou vodu (jakože mléko) ve slevě. Takže mají co chtěli, ale mě do toho netahejte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jenže pokud se nezačne s omezováním dovozu těch,jak říkáš, "sraček" ,tak tady brzo nic jiného nebude, a podepíše se to na všech. I na tobě.
   David

   Vymazat
  2. Kdyby to lidi nekupovali, tak by to sem nevozili ! Já za to nemůžu, že to lidi chtějí.. lidi chtějí šmejdy a GMO. Čest pár výjimkám. NIKDY nepáchnu do hyper-super a NIKDY nekoupím ten humus !!!

   Vymazat
 14. Jak tady kdysi napsal MUDr David -Češi dostávají elektrošoky už pětadvacet let, což se na našich občanech krutě podepsalo. Za každé zvednutí hlavy -rána klackem! Elektrošok! Hromady exekutorských sviní to tady ničí, tak, jak jim lidi nadhánějí všiví advokáti,hlava nehlava. Samozřejmě jen obyčejné občany.Političtí poserové, zbohatlická verbež, různí podnikatelé a paraziti -se nebudou starat o smlouvy, ti žerou celou dobu dobře a levně - o své platy, dobré bidlo a dobré žrádlo se postarali dřív, než tady spustili ten českej majdan. A že občané vychcípou? Je jim fuk, a lidi dnes si už myslí, že se prostě musí naučit s každým peklem, které přichází ze západu, a v tý smradlavý senkrůvně, žít. Jak dlouho budou žít, už neřeší. Neřeší v podstatě nic. Zdecimovanej národ, zrazenej, podvedenej, poraženej na hlavu kravaťáky z vlastních řad, lháři, podvraťáky a šmejdy. Co se může od českých obyčejňáků ještě chtít?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ANO SPRÁVNĚ NAPSÁNO LIDI NA CO JEŠTĚ ČEKÁME!!! PRODALI HUSA,ŽIŽKY a TEĎ JSME NA ŘADĚ !!!!!

   Vymazat
  2. Nemyslím si, že Češi dostávají za uši víc než jinde na Západě, naopak. Ale tam se přesto daleko víc šikují a radikalizují a dají si daleko míň líbit. Asi jsme trochu taková povaha, ale já si myslím, že jsme ještě dílem vystrašení a dílem rozmazlení ze socíku, kdy si tak nějak pořád naivně myslíme, že stát za nás něco vyřeší, stačí dojít jednou za 4 roky k volbám. Ne, v současné době nám v mnohém stát naopak škodí, viz. TTIP a nejen ta. Budeme-li pořád čekat, nebudeme se stačit divit. Celým světem se teď začíná opět svádět tvrdý boj o sociální hodnoty a práva občanů, jako to pamatujeme v počátcích kapitalismu. Snaha mocných je vrátit nás v čase, do otrokářství, jen se tomu všemu dnes říká jinak. Ale obsah je stejný. Tenkrát to za lidi taky nikdo bohatý a mocný nevybojoval. A tekla i krev. A my si prostě ani neuděláme čas...

   Vymazat
 15. JE NEJVYŠŠÍ ČAS VYHNAT USÁKY Z EVROPY A ZAVÉST PRO NĚ VÍZA a BRUSEL UMÍSTIT DO DIAGNOSTICKÉHO ÚSTAVU !!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 16. Problem neni az tak v lidech,ti nebyli zvykli,ze se jim ve vsem lze,pukud to pisou v novinach a reknou v tv,tak je to 100% pravda.kdyby pouzivali trochu selskeho rozumu,tak by nemohlo byt milion exekuci,nebrali by lichvarske pujcky na veci,ktere nepotrebuji atd.atd.potom se nedivme,ze na demonstrace,ktere nepodporuju ani tv,rozhlas,noviny-mainstrem,tak ani nevi proc by tam meli chodit.dokud to chemicke svinstvo nepozrou,dokud sami neprijdou o praci,dokud je vsechno tzv. za mym plotem,tak se mne to netyka.tak a podobne tady uvazuje velka vetsina lidi.a bude to trvat dlouho,nez narovnaji krivy hrbet.narodni obrozeni take nebylo otazkou mesicu ani par roku..takze musime pracovat dal,ale verim,ze se vysledky dostavi..pavel

  OdpovědětVymazat
 17. Rada diskutujicich se podivuje, ze se tak malo zucastni Prazaci, aby podporili spravne nazory , vcetne te vazanosti na USA.Samozrejme vzdy maji byt na prvem miste lide z hlavniho mesta a proc tomu tak neni.???
  V Praze byly vzdy nejlepsi moznosti jak se za kazdeho rezimu mit relativne dobre a tak vznikla prazska mentalita.Vzpominame si na nektere skupiny Prazaku, kteri rozsirilovali za komunistickeho rezimu
  zname heslo-kdo nekrade-okrada rodinu a pritom zastavali vyznamna mista s komunistickou legitimaci.Nikde nebylo tolik Stbaku a donasecu jako v Praze a kdyz uz si tolik nakradli, pak potrebovali nastolit kapitalismus, ktery se nepta, kde jsi sebral takove jmeni.
  Jsou zname pripady, kdy vedouci restauraci, reznictvi,zeleniny okradali nas obycejne a Stbaci je zachranili, kdyz jejich podvody odhalil kontroly.
  Stbaci byli v te dobe nejbohatsi skupinou, nebot se s nimi museli delit
  tito zlodeji a to i vekslaci, prostitutky atd.
  Stbaci dokonce nutili vekslaky at jiz na hranicich vymeni cizi valuty daji jim z toho podil, to same delali s prostitutkami.Stbaci nechali mnohe krast, podvadet a pak jim stanovili podil.
  Nedivme se, ze prave to mnozstvi Stbaku, donasecu atd jiz za komunismu meli miliony a jedinou moznosti jak ty podvodem ziskane miliony uplatnit bylo zmenit rezim- kapitalismu se nikdy nepta, odkud ma nekdo miliony ajak je ziskal.
  Nam nevyhoval komunismus, nebot i ty vysoci pohlavari take kradli
  a dovazeli si veci ze zahranici, prikladem byl ministr Chnoupek, nad kterym drzeli take Stbaci ochranou ruku.
  V malych mestech by takove superlumparny mohly byt odhaleny, ale
  v Praze ne- tam bylo a je nejvice lidi zamestnanych ve statnich sluzbach
  a proto nespolehejme na Prazaky ze pujdou do ulic - jim to jedno jaky je rezim, pokud jim neprekazi v jejich podvodech.

  OdpovědětVymazat
 18. Nejen Prazaci. Cely narod vami pohrda, komunisticti dobytci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neschovavej se za národ. Já pohrdám tebou,služebníku bildebergu.

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.