Reklama

.

.

pondělí 6. dubna 2015

Krym již nebude závislý na ukrajinské vodě


6. 4. 2015      zdroj
Na Krymu byl zahájen zkušební přívod sladkovodní vody novým potrubím. Ruští vojáci v předstihu položili prvních 8 tras vodovodního potrubí, kterými teď voda bezproblémově poteče k obyvatelům poloostrova. Rozhodnutí o vybudování potrubí bylo přijato v loňském roce, kdy úřady Kyjeva blokovaly Severokrymský kanál. Region byl vlastně ve vodní blokádě.


Řečiště Severokrymského kanálu nyní znovu připomíná na vodu bohatou řeku. Spásou se staly artéské vrty. Z nich těmito magistrálami teče voda do kanálu. "Jsem velmi rád, že jsem se tohoto zúčastnil a jsem hrdý, že jsme odvedli svou práci. Voda teče na Krym mohutným proudem," říká Andrej Medveděv, zástupce velitele 1. potrubní roty 1. potrubního praporu Západního vojenského okruhu.

Nové vodovodní potrubí v rekordním čase.

Za méně než týden vojáci položili osm potrubí. Celková délka potrubí je více než čtyřicet kilometrů. A to je jen začátek. "Díky ministerstvu obrany toto pro nás slabé místo přestalo existovat," řekl Vladimír Konstantinov, předseda Státní rady republiky Krym.

Voda teče nejen do Severokrymského kanálu, ale i do domácností. Potrubím bude v nejbližší době proudit voda i do Kerče, Feodosie, Sudaku a Starého Krymu. Tato města v loňském roce nejvíce trpěla vodní blokádou, uvalenou oficiálním Kyjevem. Nyní už místnímu obyvatelstvu a návštěvníkům nehrozí žádné problémy se zásobováním vodou.

Je těžké uvěřit, že ještě před rokem hlavní vodní tepna poloostrova úplně vyschla. Dalo se dokonce po dně Severokrymského kanálu chodit. Oficiální Kyjev tehdy jednoduše postavil hráz a proudy vody z Dněpru vypouštěl do Černého moře. Ale i bez Ukrajiny byl kanál naplněn vodou, tentokrát již z vlastních zdrojů. Tyto objemy budou stačit nejen pro celou jihovýchodní část poloostrova, ale také pro zavlažování zemědělských pozemků.

Sady jabloní, broskví a hrušek - celkem sedm hektarů pozemků a téměř padesát tun úrody. O toto nemalé hospodářství se stará jedna rodina - Andrej Gucul s manželkou a dětmi. Minulý rok nebyl pro ně, stejně jako pro všechny ostatní zemědělce, snadný - vody byl nedostatek. Sady převedli na kapkovou závlahu. Je to lepší i pro půdu a úroda je šťavnatější. Bez pitné vody poloostrov také nebude. Ta, která již v nádržích je, stačí na celou sezónu dovolených. Kromě toho mají být v létě v Sudaku zprovozněny odsolovací stanice. A v západní části poloostrova se začnou hloubit další vrty.

Pro Novou republiku přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

9 komentářů :

 1. No nevím, vypsali na ty vrty a položení vodovodů výběrové řízení ? Vždyť oni zaspali dobu, my jsme ženijní a železniční vojsko "úspěšně zlikvidovali. Včetně kuchařů ....

  OdpovědětVymazat
 2. Je naše armáda schopná se Stropnickým postavit 40km potrubí za 8-14 dní,když pořád chceme mermomocí válku s Ruskem a máme skladem ubohých 24ks raket AMRAAM pro naše letectvo na půl dne války?

  OdpovědětVymazat
 3. Bohužel, za 14 dní nejsou schopni ani vypsat výběrové řízení na soukromou firmu, která by to potrubí postavila. Vždyť tak si naše armáda zajišťuje i stravování, úklid vnitřních a vnějších prostor kasáren, praní prádla apod. To není bojeschopná armáda, to je Potěmkinova vesnice.....

  OdpovědětVymazat
 4. To asi rusakum staveli politicti vezni. Je jich tam porad jak za stalina.
  Palmer

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ......a musíš se tady pořád veřejně onanovat, ty smrdutý pražský koprofágu?

   Vymazat
 5. Spravne, Palmere. Politicti vezni v dnesnim Rusku jsou intrikari a zvanilove, kteri neumi nic lepsiho nez hazet vyvoji Ruska neustale klacky pod nohy. Takhle alespon budou konecne plne vytizeni k necemu uzitecnemu pro spolecnost. Tak to ma byt.jaris

  OdpovědětVymazat
 6. Hemingway napsal: ,,Člověk není stvořený na to, aby se vzdával. Člověka je možno zdrtit, ale ne porazit." Nejsem v ŽÁDNÉM případě, putinopfil, kremlofil či jak by mně někteří titulovali. Ale jsem rusofil. Ruska Turgeněva, Čajkovského, Paustovského, nebo Vysockého. To bylo před Putinem a bude i po něm. Stejně jako bylo před Ivanem Hrozným a bylo i po Stalinovi. Někdo ten přívod vody může chápat jako věc vojensko-strategickou, jiný ekonomickou, další politickou... Já to chápu s ,,opraveným" Hemingwayem. ,,Rus není stvořený na to, aby se vzdával. Rusa je možno zdrtit, ale ne porazit."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ale dál se stejně neposune... zůstne mužikem

   Vymazat
 7. A není ten vodovod čirou náhodou zase jenom lež a propaganda?

  OdpovědětVymazat