Reklama

čtvrtek 16. dubna 2015

M. Zeman a E. Beneš k „Dekretům“

Oldřich Průša
16. 4. 2015
Předesílám, že jsem rád, že prezidentem naší země byl zvolen Miloš Zeman. Není nutné se všemi kroky politiků vždy ve všem souhlasit nebo být trvale proti hlavě státu nebo jinému zvolenému politikovi. Zvolení jako takové je základ demokracie. I pro odpůrce zvoleného. Miloše Zemana si vážím. Přesto jsou momenty, kdy bych byl k jeho stanoviskům opatrnější.

Z vystoupení prezidenta M. Zemana v Aši 15. dubna 2014:

Sudety už nestraší
Specifická otázka pro zdejší region byla od staršího pána, který se ptal na sudetoněmecký landsmanšaft.

„Víte, že jsem proti němu velmi ostře vystupoval. A že jsem to činil celou dlouhou dobu jako předák opozice, předseda Sněmovny, premiér. Budete se možná divit, já už sudetoněmecký landsmanšaft považuji za naprosto bezvýznamný spolek, který ztrácí postupně svůj vliv. On byl dokonce nedávno nucen změnit své stanovy. Například už tam nejsou žádné teritoriální nároky, žádné právo na vlast, žádné právo na navrácení majetku. To všechno bylo vypuštěno. Předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu Posselt nebyl zvolen ve svobodných volbách do Evropského parlamentu, což opět dokazuje úpadek této organizace. Oni sami mají samozřejmě radikální a liberální křídla. Já bych to řešil tak, že mají stejná práva jako jakýkoliv občan Evropské unie, to znamená, že když si tady otevřou třeba cestovní kancelář, ať si cestují, proč by ne. Já si dokonce vážím našich bývalých sudetoněmeckých občanů, kteří v tomto kraji opravili kulturní památky, třeba kostely a kapličky, ale víte, jak jde čas, staří pamětníci umírají a nová generace už pomalu neví, co to byly Sudety, takže já bych s jistou dávkou optimismu řekl, že význam této organizace." 

Pro připomenutí stanovisko tehdejšího prezidenta E. Beneše

Vážení spoluobčané,

v době nedávné jsem podepsal historicky významné dokumenty pro naši Československou republiku, tj. dekrety prezidenta Československé republiky. Tyto dokumenty nám dávají naději, že se již nikdy nebudou opakovat tragické události let 1938 - 1939. Vědom si neblahých zkušeností našeho národa, zejména z 2. světové války, zanechávám vám odkaz, ve kterém vás varuji před možnými pozdějšími požadavky na znovuosídlení našeho pohraničí sudetskými Němci, kteří byli po právu na základě mých dekretů z naší republiky odsunuti. Může se stát, že mé dekrety vydané z rozhodnutí vítězných mocností druhé světové války budou s odstupem času revanšisty prohlašovány za neplatné. Může se stát, tak jako v minulosti, že se najdou "čeští vlastenci", kteří se budou sudetským Němcům za jejich odsun omlouvat a že budou nakloněni otázce jejich návratu. Nenechte se oklamat a jejich návratu nedopusťte. Hitlerové odcházejí, avšak snaha o ovládnutí Evropy Německem zůstává. Mohou se najít vlastizrádci, kteří budou opět usilovati o odtržení Slovenska od Čech. Bylo by to pošlapání odkazu našeho prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka a jeho spoluzakladatele Milana Rastislava Štefánika. Vedlo by to k zániku obou našich národů. Nezapomeňte, že mé dekrety se týkaly i potrestání vlastizrádců, že mají trvalou platnost, a potrestejte všechny případné vlastizrádce, ať je to kdokoliv a v kterékoliv době.

Váš Edvard Beneš, květen 1947


Uplynuly desítky let, doba se měnila. Bylo lépe, hůře, lépe. Každý nechť si dosadí podle svých zkušeností. V posledních dvou letech ale lépe není. Po letech ujišťování našich politiků, že nám co bezpečnosti nic nehrozí, se řada z nich diví, že hrozí.

USA jsou rozhořčeny, že RF má své hranice tak blízko zemím NATO. Snad by i třeba vyvolaly válku, kterou by vedly v Evropě do posledního Ukrajince, Rusa či Evropana.

Připomeňme, že připojení Krymu bylo reakcí RF na smluvně dříve potvrzenou neutralitu Ukrajiny odmítnutou a zrušenou Jaceňukovou post majdanovskou vládou.

Objevují se též úvahy, že otázku Ukrajiny nechají USA převážně na Německu, aby se zaměřily na Blízký a Střední východ a tzv. Islámský stát. Víme z minulosti, že demokracie končí tam, kde jsou ropná ložiska.

Hovoří se stále hlasitěji o proruské páté koloně v ČR a proruské propagandě. Dovolí si však kdokoliv pochybovat o proamerické propagandě a na USA napojené a financované nevládní organizace? Vznik „Centra pro občanskou společnost“ podporovaného USA je snad malým důkazem? Určitě ne, jen se o něm málo píše a hovoří. Nevládních organizací české provenience financovaných naším státním rozpočtem hájících i jiné než zájmy Česka by se též pár našlo. Až by z toho byl člověk v tísni.

Pro připomenutí, od r. 1935 mají na takovéto zahraniční aktivity a organizace v USA samostatný zvláštní zákon.

Kdo chce, konzumuje propagandu, kdo chce víc, hledá zdroje. Ne internetu má možností stále ještě dost a dost.

Je dobré být demokratem, ale i tak opatrnosti nikdy nezbývá.

14 komentářů :

 1. Majdan a vše s ním související byl z hlediska mezinárodního práva přímý zásah do suverenity země, státní převrat zorganizovaný a financovaný cizí mocí. Kterákoliv část Ukrajiny měla PLNÉ právo se v takovém případě osamostatnit a začít proti nelegálním způsobem dosazené vládě politiku regionálního odporu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak a proto plně podporuji vznik a mezinárodní uznání Novorossije.

   Smazat
 2. Ukrajinská vláda postrádá legitimitu, jelikož ještě před jejím ustavením, bylo na půdě Ukrajinského Parlamentu vzneseno formální obvinění proti vládě USA z osnování státního puče a protiprávního vměšování do suverenity země.

  OdpovědětSmazat
 3. Kchárl řekl:"Benešovy dekrety neplatí už dvacet let"eeeéé, STOP 09.

  OdpovědětSmazat
 4. PRESIDENT ŘEKL,ŽE LANDSMANŠAFT ZMĚNIL STANOVY

  ale neví pravděpodobně za jakým cílem.Tento cíl totiž je zrušení Benešových dekretů a to způsobem,který ČR jakoby nevidělo,anebo nechápalo.Ono to začiná tím,že Německo doposud neuzavřelo Mírovou dohodu s vyznačením reparací a tomu se vyhýbá jako čert kříži.

  BUDE LI SE TO TAK DÁLE VYVÍJET DOČKÁME SE ŽALOBY VE SMYSLU,ŽE VYHNÁNÍ NĚMCŮ BYLO NEOPRÁVNĚNÉ A HLAVNĚ ZTRÁTA JEJICH MAJETKU BUDE PO CÍRKEVNÍCH RESTITUCÍCH DALŠIM POŽADAVKEM NA ODŠKODNĚNÍ

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V tom případě mají Řekové po Německu nárok na již vypočítané repatriace.S takovou obsadou našich vlastizrádců je vše možné.

   Smazat
 5. president E.Beneš uměl předvídat. A K. Schwarzenberg se sám pasoval do kůže revančisty. To zaslouží ocenění.
  Když byl při uzavírani Deklarace Čr a NSR z roku 1996 v pozici hradního kancléře, jisté vnímal, ČR SE omluvila či litovala jednáni Čechů v době nesvobody do roku 1948 celkem 34 nebo 35 x. SRN se ve stejné Deklaraci
  rovnněž omluvila či litovala zločinů Třeti říse za dobu od září 1938 do
  kvétna 1945 na Češích spáchaných. Tipněte kolikrát? Je to zajimavý dokument, přečtěte a přitom napočítáte totožny počet omluv a litovaní, smérovaných k ČR, také 34 či 35. Opravdu vyvázený mezistátní dokument!
  Dekrety presidenta Beneše jsou platné i dnes.
  A snahy K.Schwarzenberga o jejich zrušení vyjadřují zajmy revnšistů a současně i zájmy Habsburků.
  Jak jen mohli zvolit Češi K. Schw. do Parlamentu ČR a za Top. vlády vykonával min. zahraničí ČR.
  nicmene preji mu dlouha leta, a aby ve svém snažení vytrval.

  Ú

  OdpovědětSmazat
 6. Pane Průšo,
  mohl byste, prosím, uvést zdroj, ze kterého čerpáte to Benešovo stanovisko?
  Děkuji,
  Karel F.

  OdpovědětSmazat
 7. Pokud vím, tak Trautenberk Benešovy dekrety "obešel". Proto taky má v ČR majetky.Za tím účelem šel do vlády :-/ Vše,by mělo být znovu posouzeno,hlavně církevní restituce.
  David

  OdpovědětSmazat
 8. Kdyby byl Trautenberk prezidentem, tak my, v pohraničí, budeme humanitárně deportováni do vnitrozemí a původní majetky navráceny vyhnaným Němcům!

  OdpovědětSmazat
 9. Ale toto přece US hunové ani jejich tuzemští příznivci nepopírají, že tu mají své placené vlivové organizace a že dělají proamerickou propagandu. Najde se mezi námi mnoho takových, kteří to dokonce opodstatňují spojeneckými závazky ...
  To, o co jim jde, je pevně připoutat naši republiku do "ligy" vazalů, aby se z nás stal národ ochotných (ke všemu).
  A proto nasazují ruské propagandě psí hlavu, i kdyby byla nakrásně i průzračně pravdivá. Rusko je pro US huny nepřítel, a je potřeba jej zlikvidovat. Rozdrobit a podrobit si jej stejně, jako to již učinili s námi i dalšími. Dobře nám tak!, když to jinak neumíme ...

  OdpovědětSmazat
 10. PŘIPOMÍNÁM ZNOVU A ZNOVU VŠEM JAK JE TO S REPARACEMI

  Německo plave v penězích získaných z exportu.Peníze valí na nácky do KYJEVA.To nejsou jejich peníze,ale naše.Hloupý Zvorálek nechce,aby každý z nás včetně kojenců dostal miliony a ještě by zbylo na cisternu kořalky pro musulmany,které k nám ženou bomby SS.
  http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/kdy-nam-nemecko-zaplati-reparace.html

  OdpovědětSmazat
 11. I kdyby tam Němci ládovaly peníze náklaďákama ve dne v noci, je to černá díra na desítky let.

  OdpovědětSmazat
 12. OPAKUJEME TADY PRO VČECHNY ZNOVA

  Ten kdo bude volit jen ty politiky a strany,které si dají do programu zabezpečit prostřednictvím uzavření Mírové smlouvy s NEMECKEM naše peníze z reparací bude bojovat za mír.Jinak nám ty naše peníze němci začantroší a pobijí nás tím,že začnou znovu válku prostžednictvím svých nácků v KYJEVĚ

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.