Reklama

středa 1. dubna 2015

Marek Obrtel: „Až stejnou cestou pojedete příště, nikdo Vám mávat nebude. Ale to už bude pozdě“

1.4.2015  AE news

Podplukovník Marek Obrtel, který je jedenáctým rokem ve výslužbě, v minulosti působil jako velitel 11. polní nemocnice v Afghánistánu a sloužil na misích AČR v Kosovu a v Bosně a Hercegovině. V roce 2014 požádal Ministra obrany o odebrání vyznamenání z vojenských misí AČR pod hlavičkou NATO. Jeho otevřený dopis velitelům amerického konvoje, projíždějícího Českou republikou, by se měl dostat ke všem, kteří americkou armádu oslavují:Vážený pane!

Chtěl bych Vám touto cestou předat do rukou svůj otevřený dopis, kterým bych rád vyjádřil svůj názor v otázce smyslu, legitimity a prospěšnosti akce – průjezdu amerického konvoje přes území České republiky.

Přijíždíte jako ozbrojení vojáci cizího státu na naše území za mimořádně vypjaté mezinárodní situace, několik dnů předtím, než si připomeneme 70. výročí osvobození naší vlasti od fašismu a ukončení druhé světové války. Přijíždíte v době, kdy se ve světě, v Evropě, zcela otevřeně na Ukrajině, ale také v některých dalších, například Pobaltských zemích, opět rozhořely fašistické pochodně a podpora fašismu je zcela zřejmá i z vyjádření vrcholných politiků nejen těchto zemí.

Já proti Vám dnes ještě nestojím na ulici s transparenty, vyzývajícími Vás k návratu domů, nebo nazývajícími Vás okupanty. Nehážu po Vás rajčaty ani vejci. Protože bych si chtěl myslet, že to jediné, co Vás přivedlo do České republiky po vlastní ose, je poklonit se právě v tyto dny památce více než 25 milionů ruských a sovětských obětí, 420 tisícům amerických obětí a mnoha milionům všech ostatních obětí druhé světové války. Takový čin bych z Vaší strany vnímal jako nanejvýš šlechetný i přesto, že daleko působivější by byla Vaše účast ve slavnostních uniformách a beze zbraní poté, co se rychle a bez jakýchkoliv problémů dopravíte s technikou z Pobaltí do Německa speciálními vlaky.

Musím Vám však také upřímně říci, že velmi mnoho občanů naší země nevnímá Váš průjezd Českou republikou tímto způsobem. Vidí v něm opravdu spíše demonstraci síly a snahu připomenout nám, „kdo je tady pánem“. A nesmíte se jim divit. Vaše země – tedy USA – mají na svědomí desítky převážně uměle vyvolaných válečných konfliktů od ukončení druhé světové války. Za nimi pak miliony mrtvých, převážně nevinných civilistů, včetně dětí. Byla to právě vysoká představitelka Vaší prezidentské administrativy USA, která na dotaz, zda bylo nutné povraždit půl milionu iráckých dětí, sdělila po krátké odmlce – myslím, že ta oběť za to stála….. Dodnes jsme konfrontováni s osudem Srbska, více než 2000 srbských obětí amerického bombardování, opět včetně dětí. Ještě mnoho let budou lidé nejen v Srbsku trpět nemocemi, způsobenými negativními účinky ochuzeného uranu z tisíců Vašich bomb, které padaly na Jugoslávii, ale ty přebytečné také do vod Jaderského moře, kde zůstávají velkou neznámou. V České republice a v Evropě máme velké problémy s mohutnou imigrací obyvatelstva ze zemí Blízkého a Středního východu a Afriky, které USA svou imperialistickou mezinárodní politikou zcela zničily. Na území dříve normálně fungujících států s kompletní infrastrukturou jsou nyní „spálené země“, ve kterých jste dopomohli ke vzniku takových organizací, jakou je třeba Islámský stát, nebo dříve al-Káida, Váš někdejší spojenec.

Od roku 2000 napadla Vaše země vojensky bezdůvodně minimálně šest zemí, kdy ani jedna z nich se nedočkala proklamované svobody a demokracie, natož důsledného dodržování lidských práv a svobod. Lidé se pak právem ptají: „ Kdo je tedy tím světovým agresorem? Rusko, o kterém se to povídá a které má ve světě dvě základny na obranu proti islámským fundamentalistům,…anebo je to právě Vaše země se 700 základnami po celém světě a s výše uvedenou minulostí? Rusko, obklíčené ze všech stran vojáky NATO, provokované a donucené se bránit agresi Spojených států, anebo právě Vaše země, snažící se za každou cenu vyřešit si svoje vnitřní problémy na úkor Ruska a celé Evropy?“

Vím, jste jen vojáci, a plníte nařízení svých velitelů, oni zase těch svých a ti pak těch nejvyšších….. A ti nejvyšší realizují vůli vrcholných politiků USA a zejména oné hrstky finančních magnátů, kteří tvoří politiku USA ke svému prospěchu. A tato politika je často velmi zrůdná. Vy jste pouze jejími vykonavateli. Často velmi nepoučenými a účelově zmanipulovanými. O tom jsem se na vlastní uši přesvědčil již mnohokrát, v Afghánistánu v Bagrámu i v Kosovu na základně v Bondsteelu, kde jsem strávil mnoho času diskuzí s americkými vojáky. Mnozí z nich ani nevěděli, kde leží země jako „Československo“, Maďarsko nebo Polsko či Rakousko. Věděli, že je Německo a pak už je jen Rusko. Natož aby znali historii a podstatu konfliktu například v Srbsku, Kosovu, Bosně a Hercegovině. Nebo nyní na Ukrajině. Jenže musíte vědět, že my jsme ta Evropa, v Evropě leží naše země, žijí tady naše děti, máme tu své domovy a svoje zájmy. Naprostá většina obyčejných lidí se necítí ohrožena Ruskem. Není k tomu žádný logický důvod, pouze demagogické výkřiky našich zkorumpovaných politiků a části veřejnosti, a to právě té části, která Vás při průjezdu republikou vítá. Ta druhá část dostala totiž jasně najevo, že vyjádření nesouhlasu může hraničit až s trestným činem. Lidé mají obavy z válečného konfliktu právě Vaší země s Ruskem, ale na území Evropy, mimo Vaše teritorium. Za Vaše zájmy. Tak jako tomu bylo zatím vždy s výjimkou krátkého období konce druhé světové války, jehož výročí si právě teď brzy připomeneme.

Na tomto místě Vás chci ujistit, že se Vám snažím porozumět. Také jsem bývalý voják – vojenský lékař, podplukovník v záloze. Za svou 25letou vojenskou službu jsem sloužil také v nejvyšších funkcích zdravotnické služby AČR. Pracoval jsem v mnoha prestižních mezinárodních týmech jak v rámci Partnership for Peace, tak později zejména v NATO. Jsem bývalým velitelem kontingentu AČR a náčelníkem 11. polní nemocnice v Afghánistánu a zdravotnickým poradcem velitele mnohonárodnostní brigády v Kosovu. Když jsem však zjistil, a přesvědčil se o tom, jaká je úloha NATO a k čemu tato organizace slouží právě Spojeným státům, jak je NATO zneužíváno ve prospěch prosazování jejich vlastních mocenských zájmů, kolik krve nevinných lidí má NATO na rukou, rozhodl jsem se obětovat svou slibnou vojenskou kariéru a armádu jsem opustil. Když pak eskaloval opět účelově vyvolaný konflikt na Ukrajině, který je jako přes kopírák podobný tomu v Kosovu, s tím rozdílem, že Kosovu jsme jeho samostatnost přiznali velmi rychle a bez problémů, což na východní Ukrajině je problém neřešitelný, rozhodl jsem se také proto vrátit veškerá svá válečná vyznamenání z operací NATO a tuto organizaci jsem nazval zločineckou.

Rozumím Vám, jste vojáci, máte svoje informace a možná i přesvědčení, že děláte dobrou práci, jako jsem je měl kdysi já. Ale stejně jako mi kdysi říkal jeden vysoký důstojník US Army ze skupiny PSYOPS, když jsem měl pochybnosti o správnosti svého konání: „You must think out of box“, já jsem se snažil, ale marně, stejně tak říkám totéž já Vám. „Think out of box, please…“, jinak budete konec života trávit v depresích a ve výčitkách svědomí. Jsem lékař a o lidské psychice něco vím. Vím něco i o tom, jaké to je, stát na nesprávné straně barikády, ale člověk má vždycky šanci se rozhodnout…

V tyto dny jedete přes území České republiky, abyste uctili památku padlých v období druhé světové války, nejstrašnější války v historii lidstva. Já tomu chci věřit, že to tak je… Někteří lidé na Vás budou křičet, nadávat Vám a házet na Vás rajčata. Proč, to jsem Vám již napsal. Jsou tady však i lidé, kteří Vám budou mávat a fotit se s dětmi na Vašich obrněných transportérech, což bude příjemné….

Mohu Vám ale slíbit, že až pojedete stejnou trasou, pro Vás již důvěrně známou, zpět na východ, na linii dotyku s Ruskem, kde Vaše země způsobí svou agresivní politikou globální konflikt, ve kterém nemusí být vítězů, nikdo Vám už mávat nebude. V té době už totiž i ti největší tupci a zabedněnci pochopí, že vést jakoukoliv válku, natož válku s Ruskem pro něčí mocenské zájmy na svém vlastním území, na podkladě pochybné ideologie a demagogie, je Bohapustý zločin a Nebetyčná hloupost, ale to už bude pozdě.

Vážený pane, předejte, prosím, toto mé malé poselství Vašim vojákům, jako zkušenost vojáka, který si prošel něčím, co mnohé z Vašich podřízených možná ještě v jejich životě čeká. Životy nás všech jsou v rukou nenasytných magnátů a zkorumpovaných politiků, ale tu konečnou genocidu na svých národech pak provedeme my sami. Zkuste o tom alespoň přemýšlet. Pokud se nám to nepodaří, vzpomeňte si alespoň na moje slova. Jako křesťanům, za kterého se sám považuji, nám pak zbývá ještě modlitba, což také není vůbec špatné….

S úctou,

pplk. v.z. MUDr. Marek Obrtel

- - -


Související: Marek Obrtel: Hluboce se stydím za zločineckou organizaci, jakou je NATO

27 komentářů :

 1. Vážený pán Obrtel.

  Úplne s Vami suhlasim.

  OdpovědětSmazat
 2. Jeden z mála, který se nebojí nahlas vyslovit svůj názor.

  OdpovědětSmazat
 3. Pan pplk. napsal velice kultivovaný dopis velitelům konvoje. Myslím, že rozumný dopis s argumenty vysvětlujícími úlohu amerických vojáků ve světovém dění, i u nás, měli oponenti dobrou a srozumitelnou "američtinou" napsat i pro vojáky a rozdávat jim jej jako podklad k přemýšlení. Asi by jich většina nezměnila své postoje, ale pravděpodobně by si jejich velitelé napříště rozmysleli je do východních států posílat, protože "ideologická diverze" je nebezpečná zbraň.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro 16:28
   Snad si nemyslíš, že inteligence US velitelů dosahuje hranice, aby mohli pochopit dopis vysoce inteligentního pana Obrtela. To by pochopili spíš šimpanzi v ZOO než američtí velitelé.

   Smazat
 4. Pane podplukovníku. Jsem "rozumný" občan a jsem rád, že nejsem názorově osamocen, což dokazují kladné ohlasy. Pochopil jste a rozhodl se i za cenu ztráty kariéry. Vaše poselství je nejen pro mě povzbuzením, ale určitě i pozitivním signálem pro ostatní neposlušné spoluobčany. Přeji Vám pevné zdraví. Liborek

  OdpovědětSmazat
 5. Velmi si vážím Vašich slov a stejně tak oceňuji odvahu o těchto skutečnostech veřejně promluvit. Děkuji Vám. A jenom mě trpce napadá, proč člověk s takovými zkušenostmi, znalostmi a rozhledem nemůže být naším ministrem obrany. Velká škoda. Ať se Vám daří.
  Eva

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také se přidám k dobrému hodnocení pana Obrtela.
   Vám paní Eva,také děkuji za příspěvek a přejí pěkné velikonoce.
   Co není,může být,ale to by musela být úplně jiné politické klima,vláda,tak by možná pan Obrtel vzal post ministra obrany.
   Jen to chce,vyhledávat podobné,dát jim možnost,aby se projevili,dostat to mezi veřejnost,protože naše mediální fronta,má svoje hrdiny,které se zase nám nelíbí.
   zemedelec.

   Smazat
  2. Tyto slova jsou od srdce, jaký dar máte, že je dokážete takto slovy vyjádřit. Pane doktore, pokud jste tyto dopisy opravdu předal, můžete se podělit i s případnými reakcemi těchto vojáků? Děkuji.

   Smazat
 6. Hezké, ale Američané, to je bezcitný národ, který má rád jen sám sebe, oni rozumí jen síle, takže, příště žádné domluvy, jen cepy a sudlice a hnát je k Neumětelům

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já myslím, že bychom je neměli házet do jednoho pytle. Pravda ale je, že vojáci mají asi řádně vymyto, to by ani tuhle práci nemohli dělat. Na nápisy "jděte domů" reagovali třeba tak, že ukazovali na tank pod sebou. Jako že - ty máš možná pravdu, ale já mám tank. Jsou zvyklí, že napochodují tam, kam je pošlou a názory místních obyvatel je vůbec nezajímají. Tak proč by to u nás mělo být jiné a to ať už sem přijeli kvůli čemukoliv.

   Smazat
  2. Ptám se Vás,proč nazýváte Američany národem.Vždyť je to sebranka ze všech možných koutů světa,nikoliv národ.Národ mohou být Španělé,Němci ,Rusové atd.Tato
   verbež z celého světa však ne.Mimoto jich většina z Evropy utíkala před zákonem.
   Petr Majevský

   Smazat
  3. Nejsou národ.

   Smazat
 7. Marek Obrtel: Jeden z mála co je uvědomělý a nestydí se pod svůj názor podepsat.Kdyby vás bylo takových víc,na rozdíl od vás anonymních i když s ním souhlasíte proč se nepodepíšete.Stydíte se za svůj názor?Češi nikdy neměli svoji důstojnost,proto jsme dopadli jak jsme dopadli,vítáme US fašisty, podkopáváme pravdu.Kdo nesouhlasí s US je Putinovec,máme se co učit o hrdosti od všech jižních států a od rusů závidím ji jejich hrdost a stydím se za náš falešný národ.Už máma mě od malička učila že češi nemají žadnou hrdost a dnes ji musím říct,že měla bohužel pravdu. Máma je řekyně ale je na to hrdá.A vy si můžete myslet co chcete a psát co chcete ale pokud se nepodepíšete jsou to jenom plky

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je mi Vás trochu líto, ale to ta výchova se asi podepsala. Jak si můžete dovolit se tady navážet do lidí, o kterých zhola nic nevíte. Třeba je spousta z nich aktivní v ulicích a různých hnutích, místo aby tady nadávala někomu, kdo se podepíše Jasrdaplus a kvůli tomu machruje a stejně o něm víme prd.

   Smazat
  2. Příště se podepíši jako jasrdaplus1 a budu stejný hrdina jako jasrdaplus ... ještě, že nám jasrda poradil jak se státi hrdým ... A až budu jasrda2 to budu teprve kápo, viď jasrdo plusový ? No nic ve zlém, jen se nad sebou sám zamysli, než začneš někoho urážet. A drž se!

   Smazat
 8. Krásně napsáno . Bohužel ale výsledek bude asi takový jako když budete házet hrách na stěnu .Ti kterým jsou ta slova určena mají zelené mozky , jsou vychováni tak , že jsou přesvědčeni , že jen oni jsou pány tohoto světa . Jejich předkové , to byla sebranka z celého světa , která vyvraždila většinu původních obyvatel Ameriky a zbytek nahnala do rezervací . Tato parta co projela Českem jsou jejich potomci , kteří jen pokračují v tom co jejich dědové a pradědové započali .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Američani opravdu nejsou národ. Každý je jiného genetického základu. Jsou to potomci bývalých kolonizátorů pocházejících z řad dobrodruhů a gaunerů slezlých z celého světa. Sami nám o tom natočili spoustu filmů jak vyvražďovali Indiány, filmů ve kterých se navzájem vraždí, terorizují, okrádají, kde stále někdo na někoho míří pistolí. Jsou nositeli genů zločinců všeho druhu. Když se podíváte na portrét kteréhokoliv USA politika, je to dravčí ksicht se zlýma očima z nichž zloba, násilí a krutost doslova čiší. A ta banda žoldáků, co tu projela jsou jejich potomci s jejich geny. Bez mrknutí oka vraždící ženy, děti, starce, když jim to někdo nařídí. Jak je vidět i mezi námi je dost podobných kreatur jako jsou oni. Říká se: Rovný rovného si hledá. Je mi jich v jejich ubohosti líto.
   Ferin

   Smazat
 9. Pane anonymní ten článek byl míněn tak aby se všichni zamyslely kam jsme dospěli nebyl míněn jako urážka na nikoho ale proč se nepodepíšete.Proč se většina cizích národů sjednocuje,aby se nemusela ohýbat před EU či NATO?Ale máte pravdu češi jako národ jsou bez budoucnosti,protože jen vedou hosopdské plky a uvědoměle poporujou fašismus,protože EU řekla že to fašismus není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne každý má intuici pochopit druhého,platí to oboustranně.Pod některé příspěvky se autoři nemohou podepsat aniž by byli identifikováni a vyhozeni z práce.Jsem ale pro nicky -přezdívky.Někdy mi zde ti tři trollové splývají.Přitom by stačilo se očíslovat a kdo nemá číslo nebo iniciály-nereagovat ať jsou sebevýbušnější!

   Smazat
 10. Pane Obrtel .Velmi dobře jste to napsal.A děkuji. Jen dodám že v opačném směru Dragonské jízdy už nás budou tisíce s holýma rukama se snažíc vám vojákům US Army vzít zbraně a obrátit je proti vám aby jste nemohli podporovat nacisty a fašisty v Pobaltí a na Ukrajině v útoku na Slovanský bratrský národ Rusko!

  OdpovědětSmazat
 11. Hezké pochvaly
  hezký úmysl
  ale myslím, že si američtí vojáci nepočtou

  nanejvýš to jejich velení prohlásí za blábol ruské propagandy

  Jířa

  OdpovědětSmazat
 12. Moc hezky napsaný článek.George Friedman to řekl jasně:"Nyní budeme válčit v Evropě"!Máme se na co těšit!Až ministr války a Komediant, vyhlásí mobilizaci, budeme s úsměvem a nadšením mávat Američanův, do hlav nám bude vštěpována láska k USA a NATO, to už ale bude pozdě.

  OdpovědětSmazat
 13. Hluboká poklona Vážený pane doktore hodná opravdového křesťana.
  Děkuji za vaši odvahu a otevřenost...kéž i my dostaneme odvahu vystrčit hlavu z písku a říci svůj názor nahlas ! Bůh s Vámi a všemi kdo mají dobrou vůli.

  OdpovědětSmazat
 14. viem, že je to mimo tému ale žijem 3 roky v Anglicku a viem, že našinci, neriešia práve naopak odsudzujú rozdelenie ČSFR, čo takto znova spojiť naše bratské národy, a viem, že hej Slovákov- magorov je len 1/3, ale nás je vadšina a znovuzrodiť ČSFR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I na to dojde,historie se bohužel opakuje,doufejme-ne jako fraška!

   Smazat
 15. Velmi dobře napsaný otevřený dopis. Děkuji. Souhlasím ve všech bodech, viděl jsem Vás v ČT1 v pořadu s paní Jílkovou. Bylo mi líto těch ubožáků, kteří vystupovali proti Vám, mají vymyté mozky z našich masmédií, které nám lžou každý den. Držím Vám palce a modlím se za Vás, jste opravdový hrdina. K. Dvořák

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.