Reklama

pondělí 13. dubna 2015

O informační válce: Miroslava Pašková / Petr Žantovský (Debatní klub)

kolektif 
13.4.2015 e-Republika

Veřejnost vnímá mediální dění se značnou dávkou nedůvěry. Proč tomu tak je? Jak vypadají v praxi mediální manipulace? Veřejnost vnímá mediální dění se značnou dávkou nedůvěry. Dejme příklad. Česká televize sama sobě kope hrob tím, že například redaktor Kubal pozve Martina C. Putnu, zapřisáhlého odpůrce prezidenta Putina, aby vysvětlil na pozadí ruské výstavy o Ivanu IV., řečeném Hrozný, proč je tzv. "Hrozný". Minimálně Putna coby vystudovaný rusista velmi dobře ví, a měl by to i veřejně říci, že přídomek "hrozný" je v ruštině chápaný jako impozantní nebo úžasný. Jenže to nesedí se záměrem redaktora Kubala. Ten má za úkol budovat mediálně odpudivý obraz prezidenta Putina. Nezúčastněný divák se v případě neznalosti lingvistického výkladu spokojí s tvrzení ctěného pana profesora, viz toto video, od 15. minuty. Takto jednoduše se dnes dá "pracovat" v rámci informační války a studené války. Na toto téma přijala pozvání zakladatelka a editorka portálu Státní ozbrojené a bezpečnostní složky Miroslava Pašková, která bude debatovat s novinářem a pedagogem Petrem Žantovským.

Témata jsou jasná: ohlasy českých médií na mezinárodní události, Ukrajina a Rusko, Islámský stát a jiná bezpečnostní rizika. Způsoby propagandy a její praxe, zejména v demokratických zemích. Společenská koheze a hledání shody ohledně základních otázkách existence státu, počínaje evropskou federalizací, přes nadnárodní bezpečnostní struktury, až po chápání role presidenta v ústavním systému. Dalším důležitým tématem jsou pochopitelně i příjemci mediálních manipulací: jak to vidí občané a tzv. "jejich" média, zejména ta veřejnoprávní. Naši hosté se budou zabývat i prezidentskou volbou a mediálním marketingem, který nabral překvapivé negativní konotace, včetně sporu kolem přesunu amerického vojenského konvoje přes naše území. Tato debata navíc bude mít i pokračování.

Více o Debatním klubu najdete zde.

Související články:
Znepokojená Drtinová, klidný Huml a jednotná umělecká fronta
Debatní klub o Ukrajině a Krymu - Alexandr Barabanov / Miloslav Soušek
Debatní klub o propagandě: Jiří Svoboda / Petr Žantovský
Jak se manipulují zprávy o Ukrajině
Ukrajinský šéf armády navrhuje děsné věci
Ludvík Hovorka: Braňte se včas!
Debatní klub: Jiří Payne / Petr Drulák
Debatní klub o česko-německých vztazích: Tomáš Pecina / Václav Žák
Akční informace a letargie
Debatní klub o mediaci: Lenka Pavlová / Aleš Hodina

Poznámka redakce Nové republiky: Šéfredaktoraka Pašková je ta samá Pašková nechvalně známá svými odpornými tezemi v článku o 'ruské propagandě' a českých 'rusofilech', které chce s odvoláním na vlastizradu 'izolovat'!

8 komentářů :

 1. Novináři, redaktoři, komentátoři,mediální činovníci, ale i politici a vlivná sebranka jsou plagiátoři minulosti v převrácených hodnotách. Všichni hrají v tomhle mizerným filmu hlavní roli, režisér je sjetej, až to bolí, stáda volů vzali do komparsu, scénář napsal nejspíš někdo z Marsu,přičemž tenhle thriller už je stejně neprodejnej, protože se točí příběh pořád stejnej.

  OdpovědětSmazat
 2. Televizi jsem už zrušil, rozhlas ještě ne, potřebuji ho na plašení kun a jiné škodné na zahradě u kurníku. Ještě že tak. Zaslech jsem aspoň na radiožurnále pár zajímavých novinek o nich jsem ještě nevěděl. Přestože živě pamatuji i část druhé světové.
  Na příklad (volně cituji):
  Že díky spojencům se při bombardování Drážďan a přímému zásahu věznice, ze které zbyly jen obvodové zdi, se z cely dostalo ven několik vězňů. Utíkali pryč v nejhorším pekle požárů liduprázdnými ulicemi.
  Nebo:
  Naši občané na výzvu na celém území protektorátu obětavě sbírali materiály mnoha druhů, ... včetně zimního oblečení na podporu vermachtu na východní frontě ( + zvukový záznam sdělení občana jak daroval všechny páry svých zimních rukavic až na jediné palčáky ....).
  Jen je mi divné, že to říkali po půlnoci. Že to nedají někdy kolem večerníčku, pro mladší a mládež.
  Nemyslím že lhali. Sám bych ale vybíral informace k šíření malililinko jinak. Děda.

  OdpovědětSmazat
 3. Paní Pašková je dle svých slov demokratka, takže jí nečinilo žádné potíže popřít fašizmus na Ukrajině, vyslovit domněnku, že lidé odmítající oficiální verzi o ruské agresi na Ukrajině si snad přejí zase ruskou okupaci jako v 68., což hezky kontrastovalo právě s popřením šíření fašizmu tamtéž, neboť fašistické okupace, kterou jsme tu též zažili, se zjevně pí. Pašková a jí podobní podporovatelé ukrajinské junty neobávají. Dále nám pro jistotu sdělila, že na internetu pravdu nenajdeme, což po jejích předchozích výrocích už nutně vyznělo do ztracena. No a abychom nebyli na pochybách, proč smýšlí jak smýšlí, dozvídáme se ještě, že byla vychována k "nefandění Rusku". Pravda, mluvila o hokeji, ale zjevně z toho udělala celoživotní postoj. To víte, výchova je výchova, to už ani nepotřebujete přemýšlet, natož si připouštět nějaká nelichotivá fakta. Žanťa se evidentně nechtěl pouštět do nějaké větší konfrontace, což je škoda, protože potom opravdu nevím, proč s touto paní vůbec diskutuje, když nezasáhne ani ve chvílích naprosté lži z její strany. Takže i když se rozešli v kolegiálním souznění, tito dva ve skutečnosti nikdy nemohou najít společnou řeč na zásadní témata naší doby.

  OdpovědětSmazat
 4. Takový rozhovor na HO...NO.

  OdpovědětSmazat
 5. Mně mé technické vybavení tento rozhovor slyšet neumožnilo (pomalý internet), ale chtěl bych se zamyslet nad tím, co má v této oblasti smysl a co ne..jako první mne napadá otázka, zda mají smysl diskuzní fóra..zda kromě odreagování a útoků, přinášejí něco dalšího, zda někoho v přemýšlení posunou, zda přimějí k naslouchání názorů druhých. Principiálně mě také štve, že po přečtení (otázka je, zda už to čtení není chybou) článků od pánů Šafra, Macháčka, Pehe, Putny a dalších, jak by řekl pan Hájek svazáků a nemohu mu odpovědět, říci svůj názor, otisknout reakci, jak to může nebo umí pánové Žantovský, Řezanka, Olšer či Zbořil, ale kdyby to bylo reálné, vedlo by to k nějakému posunu? Kolik je lidí, kteří názor nemají a snaží si jej na základě objektivních informací vytvořit? Existují vůbec objektivní, pravdivé informace v aktuálním světě informační války a propagandy? Je prostě jednodušší názor nemít a nebo jej mít po krátkém shlédnutí zpráv na ČT. Potřebujeme přece mít čas na své životy, na svou rodinu, či na práci..Bojím se následných reakcí těchto lidí, až půjde do tuhého, ale vyčítat jim nemohu..

  OdpovědětSmazat
 6. Pane Žantovský, proč ta diskuze ? Pan Werich by Vám poradil, že s tímto druhem lidí je to zbytečné. Mrzí mě, že jste tu všeho znalou (nebo spíše všehoschopnou) "dámu" nevyzkoušel z historie. Pokud si myslí, že na internetu nenajdeme pravdu (zřejmě je přesvědčená, že jediná pravda je ona a soudí tak dle svých článků), měla být s pravdou konfrontována. Je to opravdu "DEMOKRATKA" každým coulem. Po přečtení jejího článku -
  http://www.ozbrojeneslozky.cz/clanek/provedlo-rusko-v-cr-utok-chemickou-ci-biologickou-zbrani/10#comments
  bych ji poradil aby vyhledala urgentně psychiatra. Trpí nejen paranoiou, ale chorobnou nenávistí, panovačností, arogancí,nezná sebereflexi. Fašismus na Ukrajině nevidí i když o něm otevřeně mluví už i sám Porošenko, ale Putin je Hitler....:-)) Viděl bych ji v roli, Goeblesovi nebo Hessovi pravé ruky, přinejmenším také pavlačové drbny. BĚHÁ MĚ MRÁZ PO ZÁDECH, že tato psychicky narušená osoba je šéfredaktorkou a svoji nenávist má možnost šířit. Přitom si ta "demokratka" nevidí na špičku nosu. Jistě ten kdo ji vybíral a kdo nad ní drží ochranou ruku ví co dělá, (jistě ji pečlivě vybíral) to se může pí Paškova dušovat jak chce.
  Budeme se muset smířit s tím, že tito "DEMOKRATÉ" by tu rádi zavedli něco jako 50.léta komunismu ???

  OdpovědětSmazat
 7. http://www.ozbrojeneslozky.cz/clanek/provedlo-rusko-v-cr-utok-chemickou-ci-biologickou-zbrani/10#comments

  Nemilá dámo Pašková, je vidět, že jste nepochopila ani Karla Kryla, když jste pod svůj článek o nutnosti zavést praktiky komunismu zneužila jeho video. Dnes by jistojistě nevítal kolonu zahalen do us vlajky.
  Že se nestydíte !

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.