Reklama

pátek 24. dubna 2015

Oděsa 2014 Memento – STOP fašismu

Zdeněk Kratochvíl
24.4.2015 E-republika
Naše vláda, většina politiků i média mlčí o tom, co se odehrává, či už odehrálo na jihovýchodě Ukrajiny. My, občané této země, mlčet nebudeme. Přijďte prosím v sobotu 2. 5. 2015 v 16.00 na Hradčanské náměstí v Praze.
 

Dne 2. května 2015 v 16.00 proběhne na Hradčanském náměstí v Praze shromáždění občanů, kteří odmítají být lhostejní k tomu, co se stalo 2. května loňského roku v Oděse a také k tomu, co se odehrává v posledních měsících na jihovýchodě Ukrajiny.
Motto: "Před rokem se odehrála v Oděse tragédie. Zapomenout na ní by znamenalo rezignovat na lidskost. My, kteří odmítáme být lhostejní k tomu, co se odehrává na Ukrajině, mlčet nebudeme.“

Smyslem shromáždění je nejen vzpomínka na oběti oděské tragédie, ale současně i protest proti šíření nenávisti a netolerance v naší společnosti. Na závěr bude přečtena výzva, určená vládám ČR a EU, aby bezpodmínečně požadovaly po ukrajinské vládě vyšetření masakrů v Oděse, na Majdanu, ale i vražd opozičních politiků a novinářů a potrestání viníků.

Projev na této akci budou mít kromě jiných pplk. v. z. MUDr. Marek Obrtel, bývalý velitel polních nemocnic v Afghánistánu a Kosovu, Bosně a člen mise v Iráku, který na protest proti politice NATO vrátil svá vyznamenání. Promluví také docent Giuseppe Maiello, Ph. D. a několik dalších řečníků. Akce se zúčastní i přímý účastník zmíněných událostí z Oděsy, jehož jméno z bezpečnostních důvodů zatím neuvádíme. Součástí programu bude také čtení jmen obětí a také krátká modlitba. Shromáždění bude zakončeno přečtením výzvy vládě ČR, aby odsoudila viníky oděského masakru a aby požadovala po vládě Ukrajiny jejich vypátrání a potrestání.
 
Informace k masakru v Oděse

Dne 2. května 2014 se v ukrajinském přístavním městě Oděse odehrály rozsáhlé pouliční střety mezi aktivisty Euromajdanu, doprovázené radikálními skupinami a fotbalovými fanoušky, a jejich odpůrci, zastávajícími opoziční postoj vůči kyjevské vládě a proruské názory. Během pouličních střetů byli podle údajů Ministerstva vnitra Ukrajiny zabiti 4 lidé, následně bylo upáleno, či ubito 46 v Domě oborových svazů, kde se před prokyjevskými radikály snažili schovat proruští aktivisté. Dům oborových svazů byl zapálen pomocí „Molotovových koktejlů“, vrhaných útočníky. Během požáru vyhořela dvě patra, v ohni a na udušení toxickými výpary zemřely desítky lidí, jak proruských aktivistů, tak i několika lidí, kteří se právě v budově nacházeli. Ti se zde snažili najít úkryt před ozbrojenými radikály. Několik lidí bylo také zabito útočícími radikály, během pokusu opustit budovu okny spodních pater. Nehledě na rozsah tragédie, její brutální průběh a počet obětí ji ukrajinská vláda téměř ignorovala, dosud nebylo zahájeno žádné seriózní vyšetřování ze strany Ministerstva vnitra Ukrajiny, viníci nebyli potrestáni, přestože se tragédie odehrála před očima několika set svědků. Existuje fotodokumentace a videozáznamy z místa tragédie, dokumentující brutální chování promajdanovských skupin, ozbrojených střelnými zbraněmi a molotovovými koktejly.

I přes určitou informační blokádu ze strany Ukrajiny se zprávy o oděských událostech dostaly do mediálního prostoru a šokovaly mezinárodní veřejnost. Události z Oděsy jsou dnes pro mnohé lidi symbolem návratu fašismu, neboť na rozdíl od jiných událostí, které se například udály v Paříži (Charlie Hebdo), nikdo ze světových politiků proti tomu, co se stalo v Oděse, neprotestuje a neúčastní se protestních pochodů.

Za svoláním a organizováním tohoto shromáždění nestojí žádná politická strana ani hnutí. Jedná se o protest občanů.

Kontakty:
Zdeněk Kratochvíl (dobias.kratochvil@seznam.cz) - organizační dotazy
Oksana Zapletalová (oksana.bouniak@gmail.com) – tisk a vztahy s veřejností


Související články:

7 komentářů :

 1. Oděský masakr nikdo nebude oplakávat, protože mezi zavražděnými nebyli židé. Pražská protektorátní vláda nebude podporovat ostouzení majdanistů, kteří jsou přece řízeni stejným protektorem jako ona sama. To snad dá rozum.

  OdpovědětSmazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 3. Pokud tam nebude zadarmo pivo, koralka a klobasy, tak jako vzdy nikdo neprijde.

  OdpovědětSmazat
 4. Kocábovi vadí motorkáři . Masakr v Oděse asi ne . Kde jste ochránci lidských práv ? Proč mlčíte . Vraždí se novináři nejen v Rusku ale také na Ukrajině a to ve velkém . Proč naše média mlčí ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protoze to s tim masakrem neni tak jednoduche. Stretnuti s fotbalovymi fanousky vyprovokovali Putinovi zabijaci a pak se to vymknulo z kontroly jak jim, tak policii.
   Snad se z toho Putler poucil.

   Smazat
  2. Anonym 20.13 je prolhané nacistické prase. Akce v Oděse byla dobře připravena místní policií a Pravým sektorem, provokace proti fotbalovým fanouškům byla akcí pod falešnou vlajkou Provokatéři, kteří stříleli, stříleli z poza policejního kordonu, měli dvojí značení - georgijevské pásky na jednom rukávu či klopě a na druhém rukávu rudé stuhy, aby se od jiných proruských demonstrantů odlišili, šéf městské policie byl přímo v akci a dělo se to s jeho vědomím a za jeho asistence, okolnosti požáru, vraždění lidí atd. to vše je dobře zdokumentováno, nafotografováno, jsou z toho uveřejněná videa. Druhý den do areálu - tedy na místo mnohanásobného zločinu pustili dav, který zmazal a zničil většinu stop po pachatelích .- to byl také záměr místní policie. Jen tohle propagandistické urko-prase cynicky krákorá bez studu nad smrtí nevinných neozbrojených civilistů. Fuj, to je ale špína.

   Smazat
  3. Oděsa bude jednou opět ruská, stejně jako Charkov. Co patřilo k Rusku, bude tam patřit znovu. Na to amíci a ukronáckové nemají dech, aby tomu zabránili.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.