AA

Reklama

úterý 21. dubna 2015

Operace „ Neohrožený strážce“: USA začínají s výcvikem ukrajinských vojáků


21. 4. 2015   Spiegel online
I přes varování Ruska začaly USA s výcvikem ukrajinských vojáků. Během šesti měsíců mají vycvičit 900 příslušníků Národní gardy. Mluvčí ministerstva obrany USA řekl ve Washingtonu, že v bezpečnostním centru v západoukrajinském Javorivě v blízkosti polských hranic bude 300 amerických vojáků cvičit Ukrajince. USA vycházely z toho, že během šesti měsíců vycvičí asi 900 ukrajinských vojáků.


Americká vojenská pomoc je součást partnerství mezi Kyjevem a Washingtonem, řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko na začátku operace „ Neohrožený strážce“. Ukrajinská armáda teď bude nově vybudována a „po dlouhé době“ povstane z popela jako fénix.

Národní garda je podřízena ukrajinskému ministerstvu vnitra a skládá se zejména z bývalých bojovníků Majdanu. Kromě toho podporují USA Kyjev vojenskou výzbrojí, jako jsou obrněná vozidla, ochranné vesty, radarové systémy a přístroje pro noční vidění, dodávky zbraní Washington dosud odmítá.

Na Ukrajině také pracují desítky britských vojenských školitelů. Navíc se očekává asi 200 vojáků z Kanady. Porošenko řekl, že v budoucnu se na výcviku armády budou ještě podílet vojáci z Polska a „ mnoha jiných zemí“. Doufá také v dodávky zbraní. Američtí vojáci přijeli do Mezinárodního centra pro zajištění míru a bezpečnost v Javorivě v blízkosti Lvova minulý týden.

Rusko varovalo, že takový výcvik může příměří na východní Ukrajině učinit ještě více křehkým. „ Účast školitelů a expertů z třetích zemí na ukrajinském státním území samozřejmě nepřispívá k urovnání konfliktu“, řekl mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov. „ Naopak: Může to situaci vážně destabilizovat“.

V ozbrojeném konfliktu mezi proruskými separatisty a vládními jednotkami na východě Ukrajiny bylo podle údajů OSN od jara 2014 zabito více než 6000 lidí. Kyjev a Západ již dlouho obviňují Moskvu, že podporuje proruské rebely na východní Ukrajině. Rusko tato obvinění odmítá.

Pro Novou republiku přeložila Mgr. Zdeňka Holešová

Spiegel online: Operation „ Furchtloser Wächter“: USA beginnen Ausbildung ukrainischer Soldaten, 21.4.201518 komentářů :

 1. No a do konce roku sbohem Novorusko a příští rok bude mít Putin díky své "rozvážnosti" rakety na svých hranicích :-))

  OdpovědětSmazat
 2. Amerika školí Ukrajince už dvacet let. Výsledky se už dostavily. Ukrajincům to ale nějak nešlo nacpat do hlav, takže tam musel Obama poslat alespoň pár set výsadkářů, kteří budou značkovat cíle pro americké bomby a rakety. Na Ukrajině vznikne taková malá americká střelnice přímo v Evropě.

  OdpovědětSmazat
 3. Občané ČR chtějí referendum zda zůstat/nezůstat v NATO a válčit proti Ruské federaci po boku nacistů a banderovců až do hořkého konce páni: Stropnický, Zaorálku,Sobotko,Vondro,Štětino,Kalousku,knížepaně Schwarzenbergu,pí.Němcová!!!

  OdpovědětSmazat
 4. Takové referendum tu nikdo nevyhlásí,protože by s jistotou odsouhlasilo vystoupení ze zločinného USA-NATO
  Máme prodejnou vládu,stejně jako na Ukrajině.Pro nás hůř v tom,že jsme si ji sami zvolili.
  Obyčejní Ukrajinci žádnou válku nechtějí,jsou pod pohrůžkou vězení odváděni,aby zabíjeli své spoluobčany.Mají tam své rodiny.Ukrajina a Rusko jsou tak rodinně provázané,že málokdo ze západní Ukrajiny nemá příbuzné v Rusku nebo na východní Ukrajině.
  Už aby se vzbouřili,a vybili ty co je posílají zabíjet.
  David

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co kuvíkaš a obelhávaš lidí. Referendum je upraveno příslušným zákonem. Stačí jen splnit podmínku počtu podpisů na podpisových arších, pak už jen vyhlásit otázky a termín konání referenda.

   Smazat
  2. Referendum je možná dobré ale jinde.Nikdo to nevyhlásí.Těm vládním gangům u koryta tenhle bordel vyhovuje.Je to jako s volbami,protože kdyby volby něco mohli změnit,tak je režim okamžitě zakáže.Jsem jako většina lidí pro vystoupení z NATO,které nás pod vedením USA zatahuje do sebezničující války.Dokud lidé nejdou do ulic a tu proamerickou bandu nevymlátí z parlamentu a senátu,tak se nic nezmění.

   Smazat
 5. Je problém v tom , že Ukrajinci se bojí tak jako se bojíme my Češi !!!

  OdpovědětSmazat
 6. Údělem hlupáků a ještě zbabělců je být otroky a otročit a chcípat pro svého pána. Když náhodou otroci dostanou odvahu pak dopadnou jako Spartakovo povstání. Jediná naděje je pád novodobého Říma a otevření městských bran novodobým Vizigótům, předhodit jim a pověsit vlastní zrádce a zaprodance. Těch zadolárků rozhodně nebude škoda.

  OdpovědětSmazat
 7. Mě by zajímalo, co za génia vymýšlí ty stupidní názvy operací...
  "Neohrožený strážce"... a co bude další na řadě? "Udatný Jednorožec"?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vojáci jsou už z definice stupidní. Sovětská vojenská cvičení taky neměla nic moč názvy (např. "Štít"). Ale ty usácké cvičení, to je vážně křeč. Všechny se musí jmenovat dvouslovně, to zásadně ("Pouštní bouře", "Spojenecká síla", "Trvalá svoboda", "Konečná spravedlnost"). Ostatně nedávno jsme měli možnost utrpět "Dragounskou jízdu".

   Smazat
  2. No jestli to dopadne s ukrajinskou jarní ofenzívou jako obvykle, tak se operaci bude říkat třeba "Další průser" nebo "Zas* Rusko" "Nikdonámto nevyhrál"... :-P
   Martin von Brünn

   Smazat
 8. Rusko ktere posila na Ukrajinu hordy skolenych zabijaku, zbrane, munici a pohonne hmoty muze leda tak drzet hubu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. když ti bude někdo zabíjet příbuzný tak budeš mlčet a jen přihlížet nejsi náhodou havloid?

   Smazat
 9. no a až tam ty usácký vši nalezou včetně kanadských a polských tak by je mohl ruský medvěd zašlápnout a rozetřít ten sajrajt na kyjevské dlažbě

  OdpovědětSmazat
 10. nemyslete si že rusové tohle nesledují až to bude gradovat tak těm usáckým frajerům ukáží zač je toho loket a pojedou nazpět v plechových bednách

  OdpovědětSmazat
 11. Pokud se nepletu, mělo se s výcvikem začít a začalo se včera, 20.dubna.
  Řekl bych až symbolicky, neboť tento den je, krom jiného, dnem narození vůdce fašistického státu a hlavního ideologa fašismu Adolfa Hitlera.
  Jak příznačné.
  Děda 2

  OdpovědětSmazat
 12. US konvoj s plechovými veterány co nevidět pojede zpět do Pobaltí, mávači, připravte se, v tom prvním, velitelském, bude velitel vozu kníže Schlafenberk, střelec-Koďousek, řidič mechanik komediant alias ministr války!

  OdpovědětSmazat
 13. Jak říkám, horníci, traktoristi a ruští vojáci na dovolené to takhle nenechají!!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.