Reklama

středa 1. dubna 2015

Pehe: Proč je lepší mýlit se s USA než mít pravdu s Ruskem

Daniel Veselý
1.4.2015 Altpress

Američtí dragouni si užívají spanilou jízdu skrze pivovary, prapory s hvězdami a pruhy, makové buchty a náruče rozdychtěných žen, mužů a dětí, mezitím nás maně zbádané hlubiny českých mediálních blat zásobují někdy až dětinskými stupiditami rychlostí světla. Vzdává se komentátor Jiří Pehe pravdy ve jménu ideologického zápasu?
Hystericky vybičovaná atmosféra strachu, jejíž klenbu podepírají polopravdy, zamlčování – a jakési vnucované jednoty typu „kdo není s NATO, je putinofil“, je v zásadě groteskní a k pláči zároveň. Jediné štěstí, že bratrský konvoj zítra zamíří na svou základnu v Bavorsku a my se v našem útulném smrádku a teplíčku budeme s vážnou tváří zaobírat dalším ovíněným blábolem našeho prezidenta. Normativním heslem dnešních dnů je sveřepá stádnost a stažené zadní půlky nejlépe s americkou vlaječkou, jež z nich ostentativně trčí. Nesouhlas doprovází „etiketizace“ pátou kolonou, kremlofilií či rovnou špionáží pro Rusko těmi, kteří mají na své straně „zdravý rozum“ a vědí, do jakého geopolitického prostoru náležejí.

Někteří intelektuálně nedokvašení novináři, mám teď na mysli Karla Sedláčka a jeho vyznání na vlnách ČRo Plus, se nechávají přespříliš unést: „A lidé nezapomínají ani to, že jen díky americké politice a zvláště jejímu prezidentu Ronaldovi Reaganovi vděčíme za to, že se sovětské panství v Evropě v roce 1989 zhroutilo. Letos nemusíme čekat až do května a máme výbornou příležitost svou vděčnost projevit, až naší republikou pojede konvoj americké armády. Stačí americkým vojákům, záruce naší bezpečnosti v rámci Severoatlantické aliance zamávat. A třeba bez patosu, potichu říci: díky, Ameriko!“

Dojemné, dokonce tolik, že některé z útlocitnějších povah mohou zamáčknout slzu dojetí, když si nostalgicky vybaví normalizační léta a navršené štosy kojzarovského Rudého práva. Světové strany se mění, nikoliv však svazácká úpornost.

Jurkovičovy domky, Marfuška a Ivánek


Novinář, který nyní kope v dresu mediálního magnáta a ministra financí v jedné osobě Andreje Babiše, Jan Macháček opět zajásal, že zapadl do správně ideologicky vykolíkovaného zákopu (protiruského) a v rádoby ironicky pojatém kousku se o svou radost rozdělil s posluchači ČRo Plus: „Když jsem přecházel Mánesův most, záměrně jsem nepozdvihl hlavu a nepohlédl ani koutkem oka na hnusnou vilu rusofila Karla Kramáře plnou pokleslé rusofilní estetiky. Plánoval jsem vyrazit do pražské zoologické zahrady a polít benzinem a zapálit nedávno sem převezené modročervené Jurkovičovy domky, které již delší dobu podezírám z toho, že v nich nocují Nasťa, Marfuša a Ivánek.“


Angažovaný žurnalista Macháček ale nemešká a uchyluje se i k nezastírané výhrůžce: "Kdo z politiků povede proruské a protiamerické řeči ode dneška nadále, bude podezírán, že v tom má nějaké jiné než populistické zájmy, třeba finanční, obchodní nebo tajnoslužební."
Obraz dokonale vypolstrovaného světa, kde neexistují odstíny šedé, nýbrž pouhý manichejský dualismus, přestože ukrajinské bomby dopadají též na uvězněnou civilní populaci povstaleckých republik na východě Ukrajiny; a existují jen zelení mužíčkové a hybridně pojatý konflikt, se nám proboha nemůže zbortit pod nápory kverulantských komunistů, nácků a putinofilů, ač jsou v drtivé menšině.

Pravda není tak sexy jako správná ideologie

To ostřílený komentátorský matador Jiří Pehe přichází ještě s větším kanónem, a to když oprašuje proslulý výrok socioložky Jiřiny Šiklové, která svého času na televizní obrazovce divákům vřele doporučovala druhý pilíř důchodové reformy a která v souvislosti s radarovou aférou prohlásila: „Raději se budu mýlit s Amerikou, než mít pravdu s Ruskem.“

Jestliže začne novinář či veřejně činný intelektuál handlovat s pravdou jako na trhu a pozře raději ideologicky načančanou lež, je tuze zle. Zdá se, že pravda je ve slevě na prodej a lež se stává žádaným oběživem.

Tím hůře, když se v tom samém komentáři dopouští nehorázných zjednodušení a lží řka příkladně: „USA se v posledních dvaceti letech jistě dopustily na mezinárodní scéně závažných chyb – ať už v podobě vojenských intervencí bez požehnání OSN, anebo v podobě neschopnosti konsolidovat politicky země, na které zaútočily.“ Pan Pehe musel zaznamenat aktuální studii zveřejněnou Lékaři proti jaderné válce pojednávající o tom, že americká armáda nese zodpovědnost za úmrtí 1,3 milionu až dvou milionů lidí v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu, a to jen v průběhu deseti let. Pokud Pehe smrt a utrpení milionů lidí označí pouze za „závažnou chybu“ a nepohnou jeho majestátem, jak ho lze brát vážně, když se vztyčeným prstem troubí na poplach před „ruskou agresí“?

Tak či onak, neznalost ani ignoranství jej neomlouvají, ani jeho na piedestal kladené strachy o semknutost západní civilizace pod praporem s hvězdami a pruhy tváří v tvář jakémusi asijskému barbarství, jež symbolizuje dnešní Putinovo Rusko, z něhož si on a jeho ideologičtí soukmenovci udělali prosperující živnost.

Novinář Jan Macháček se netají svou radostí, že patří na správnou stranu barikády.
  


19 komentářů :

 1. Tesim se na dobu, az se konecne provali, ze nam zhovadilci z USA zlikvidovali symbol svobody Karla Kryla za jeho kritiku nastupujici svoloce k moci a take odstraneni Dobceka, ktery stal zednarskemu praseti v zoldu USA Havlovi v ceste k presidentovani - otevreni brany k drancovani a konecne likvidace zeme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To se hochu neprovalí.Já mám rodinu v USA.Syn mého strýce sloužil jako major v US armádě v Německu.Je už 20 let v důchodu.Mají z nás prdel a zároveň jim je z Čechů smutno.Prý se na nás hodí lidské povahy z filmu "Habrmanův mlýn" jako prdel na hrnec.

   Smazat
  2. Habrmanův mlýn je přece filmová pomluva Čechů z pozice Sudetoněmeckého landsmanschaftu. Podobný případ či story se nikde v Čechách nestal. Proto mám raději dokumenty a nemám respekt k hrané filmové propagandě vytvářející umělé falešné světy.

   Smazat
  3. Potomci sude´táků platí místní potomky kolaborantů a ti vytvářejí prosude´tácká svinstva .A amíci o našich povahách vědí kulový , taktéž o tom , co se dělo v Čechách za německých nacistů .Můj strýc i teta byli za války v koncentráku , moji rodiče zažili válku v Polsku .Ale amíci z toho mají prdel .Skvělý .

   Smazat
  4. Peheheho nečtu (stejně i zde jeho příspěvek) od nedávné doby, kdy označil (demokraticky?) ty proruské za komunistické rusofily - trottly. Proto se pod některé příspěvky podepisuji KOMUNISTICKÝ RUSOFIL.
   Uvedený je známý zednář, pravděpodobně žid, proamerický trottl, demagog a proto škodič společnosti.
   Názor čtenáře na smrt Karla Kryla - dobrý. To provádějí právě zednáři, chcete-li, sionisté. Před pár dny o nich na dostupném televizním programu byl americký snímek - jejich funkcionář tam vystupoval v bílých rukavicích - prý znak čistoty úmyslů. Chce se mi zvracet.

   Slunce v duši, ogaři.

   Smazat
  5. 17:21 Přesně tak. Ale oni mají prdel skoro z každého, zatím... No ale jinak, o americké blbosti a vyžranosti se také světem nesou tamtamy široko daleko, takže o nic nejde.

   Smazat
  6. Karla Kryla mi bylo po plyšáku moc líto...On to věděl,bylo mu jasné už tenkrát o čem to bude...
   Naposledy jsem ho viděla ve Vídni,uplně isolovaného u stolu ,strašně smutnýho..a pak už ,za krátkou dobu po té,jsem jela na pohřeb...
   Karel by musel zmizet tak jako tak,ten byl nepohodlný;o té myšlence od kolegy z 16:39 jsem také uvažovala..možnà,to nebylo tak vysloveně přes nějakou konkrétni osobu (myslím ta jeho likvidace),to však neznamená,že mu nepuklo srdce zoufalstvím nad tou spouští..
   jituš

   Smazat
 2. Novináři aktivisté byli vždycky.Za protektorátu se pokusil předseda vlády generál Eliáš pár takových zrůd otrávit chlebíčky.Představa chlebíčkem se dusícího Macháčka mně není nepříjemná, ale Slávek Sobotka se těžko k něčemu takovému odhodlá. Ostatně,oba se bojí práce a to je spojuje jak přísaha čestně lidi. A Pehe? Inu,co by dělal?
  Ten starý spor z roku 1968 zda je účinnější censura politická nebo ekonomická jest dnes už rozřešen. Co by žral pan Pehe? A celý ten průvod truchlivých postav bez páteře,ale s hladovým žaludkem.Jediným významnějším čestným novinářem zde zůstal Ivan Hoffman.Zbytek mopslíci,tajtrdlíci prachaté mafie.A za nima strach.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lépe bych to nenapsal - úplný souhlas

   Smazat
  2. Štěkají, protože se bojí. A bát už se nikdy nepřestanou. Změna je nevyhnutelná a některým už nebude stačit skříň na všechny ty převlečený kabáty. Nakonec jim ale zbyde jen ten jediný, z ostudy (jak zaznělo na Václ. náměstí k příležitosti konvoje). Nejlépe je taková individua ignorovat, aby co nejdříve chcípli na nezájem okolí. Vylhané peníze jim totiž nacpou pupky, ale zbytnělé ego nenasytí, k tomu je potřeba obdiv. A ten nemají a mít nebudou...

   Smazat
 3. Šiklová i Pehe - oba profláknutí kolaboranti , pionýři a svazáci z 50. let hadr .Jméno Macháček je pro mne novinkou - ten ovšem překonává všechny ,možná Štětina je mu naroveň .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A ještě Mitrofanov. Ten se moc snaží dosáhnout stejných parametrů blbosti jako výše uvedení. Člověku se opravdu žaludek obrací a začíná chápat, že ta žumpa je fakticky srovnatelná s tou druhorepublikovou a protektorátní...

   Smazat
  2. Když se podíváš na ten pitomoučký, kulaťoučký ksichtík pana Macháčka, ta je jasné vše. Prasátko.

   Smazat
 4. Je zajímavé,jen co přejeli žoldáci hranici do Německa,tak je tam nikdo nevítal,nikdo nemával a navíc musí se řídit dopravními předpisy. Tedy zastavit i na semaforech. Co z toho plyne. U nás to bylo připravováno tak, že velvyslanec Schapiro chodil pravidelně na jednání jak ČSSD,tak i ANO,což je i zdokumentováno. Navíc už by zde dával příkazy i prezidentovi. Tak voliči co vy na to? To,že Sobotka se paktuje s Kalouskem je stará věc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jasně. A to tam probíhá podobná mediální masáž jako u nás. Holt Němci se chovají jako velmoc. Sice jenom evropská, ale velmoc. Normální Němci nechtějí válku, dodnes mají poválečná traumata v rodinách, stejně jako Rusové. Navíc na nich leží ta tíha jak z rozpoutání války, tak z její prohry. Dnešní Němci za Hitlera nemůžou a snad se už i poučili.

   Smazat
  2. Slušní lidé tu komedii ignorovali. Nezahodili se nějakým máváním čímsi. A těch pár ubožáků co se ztrapňovali nic neznamená. Jen nám ukázali, jaká svoloč mezi námi žije. Když jsem viděl tu starou babiznu, jak tam vyvádí s kyticí, tak jsem se málem poblil. A ten USák k tomu taky neměl daleko. To nám zase pár vymaštěnců udělalo ve světě slušných lidí parádní ostudu.

   Smazat
 5. hrabě Kocharowski2. dubna 2015 20:09

  Dobrá fotka analitika Peheho, vypadá zrovna, jako by se z nějakého
  amerického análu, kde se zase jednou mýlil, pracně vydrápal na světlo boží. Určitě to, soudruh, nedělá gratis.
  Autoroví dík, výborné čtení a k tomu i supr diskuze!

  OdpovědětSmazat
 6. Andrej Babiš je slovenská privatizačná kurva, a kedže píšem na českú stránku, rozdelenie ČSFR bol historický omyl, nech si huráááá slováci myslia,čo chcú ja som bol & budem Čechoslovák a som na to hrdý

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také bych si přála abychom zase byli pospolu...a ještě bych dodala:zdalipak byl Milan Kňažko někdy postaven do situace,kdy se musel zodpovídat za rozvracení republiky ???Měla jsem tu pochybnou čest si vyslechnout tenkrát jeho štvavé výblitky v radiu..myslela jsem si ,že se mi to zdá - ale nezdàlo !
   jituš

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.