Reklama

čtvrtek 2. dubna 2015

Poučení z dragounské jízdy

Petr Bajnar
2. 4. 2015 Svobodné noviny
„Těch USA vlajek. Když se vrací naši z Afghanistánu nevítá je nikdo, jen urážky typu „žoldáci“ slyší, není něco divně?“. Tato slova jednoho z internetových diskutérů velmi dobře vystihla to, k čemu došlo při průjezdu americké vojenské kolony ČR. Dnes Dragounská jízda opouští Čechy. Její průjezd v naší zemi byl provázen deštěm, sněhem, vichrem, zkrátka počasím pro psa na jedné straně a účelovou mediální propagandou většiny mainstreamových médií na straně druhé. Tato propaganda líčí průjezd jako neformální referendum, v němž drtivá většina národa vyjádřila podporu spojenectví s USA a našeho členství v NATO.

Jaká je však skutečnost? Podívejme se nejdříve na výsledky jiných průzkumu veřejného mínění, než toho, který tvrdí že 82% občanů ČR podporuje spojenectví s NATO jen na základě toho, že jím nevadí průjezd kolony. V roce 1999 většina Čechů nesouhlasila s ilegálním bombardováním Jugoslávie zeměmi NATO. V roce 2003 většina Čechů nesouhlasila s ilegální americkou invazí do Iráku. V roce 2008 většina Čechů odmítla na našem území výstavbu amerického radaru. A konečně letos podle výzkumu zveřejněného v MF Dnes jen 7 ze 100 Čechů souhlasí s dodávkami zbraní Ukrajině, tedy věc kterou velkou většinou Republikánů a Demokratů požaduje na prezidentu Obamovi americký Kongres.

Dále se zamysleme jak je to s těmi davy vítajícími americké vojáky. Když v Mošnově probíhají každoroční dny NATO, tak účast je i přes 100000lidí. Není to však způsobené popularitou NATO, je to dáno fascinací velké části lidské populace moderně vyzbrojenou armádou, vojáky a technikou. Nejinak je tomu i nyní. Velká část účastníků akcí vítajících konvoj nejsou podporovateli politiky USA a Západu. Jsou to lidé, kteří již řadu dnů v televizi a rozhlase poslouchají o průjezdu konvoje a tak i oni z přirozené lidské zvídavosti chtějí být přitom.

Českou veřejnost bych ve vztahu k průjezdu konvoje rozdělil do tří skupin.

Možná okolo 20% lidí průjezd konvoje jako zbytečné vyjádření demonstrace síly. Ale pouze pár z těchto lidí šlo proti konvoji protestovat. Někteří zůstali doma z lenosti, jiní ze strachu a další proto, že neviděli smysl protestovat proti něčemu co žádný skutečný význam zkrátka nemá. Přesun armádních jednotek a techniky po železnici probíhá mnohokrát ročně.

Druhá největší část veřejnosti představuje politicky nevyhraněné občany a ty bez většího zájmu o politiku, kterým je nějaký konvoj naprosto ukradený.

A konečně je zde třetí, možná opět okolo 20% část populace která konvoj a protiruskou politiku USA aktivně podporuje. Lidé z této skupiny se účastní vítání amerických vojáků a zároveň aktivně vystupuje v různých internetových diskuzí. Převahu při vítání konvoje na početně přibližně stejně velkou skupinou svých odpůrců vnímá jako své velké vítězství. O svých protivnících hovoří jako o přihlouplých bolševicích, nebo agentech Kremlu a páté koloně. Často však díky projevům zatím naštěstí jen převážně slovní agrese, vulgarity a netolerance k jiným názorům velmi připomíná bývalé bolševiky.
Tato skupina občanů se může opřít o mainstreamová média a většinu tzv. demokratických politiků, kteří rovněž hovoří ve svých vyjádřeních o odpůrcích NATO a politiky USA jako o komunistech, zoufalcích či dokonce o politické lůze, jak je nedávno označil náš velvyslanec při NATO pan Šedivý. Díky této podpory a mediální propagandě není vyloučeno, že se tato menšina rozroste o velkou část dosud nevyhraněných lidí. A tak je možné, že brzy již většina národa bude volat po americké vojenské základně v níž budou falešně vidět naše větší bezpečí.
Z historie známe velmi mnoho obdobných případů, kdy na první pohled poměrně kulturní společnost podlehla válečnické, či jiné nenávistné a xenofóbní ideologii. Vzpomeňme na léto 1914, kdy obyvatelé většiny evropských zemí s velkým nadšením uvítali vypuknutí války. Vzpomeňme na Hitlera, který z 3% podpory v roce 1928 díky mediální propagandě dokázal vymýt mozky drtivé většině německého národa. Vzpomeňme na dobu komunistické totality a nadšených svazáků 50 let 20.stol. Můžeme vyloučit, že se něco takového ještě zopakuje? Myslím že ne. Jako lidé jsme se moc nezměnili.

Řada Čechů účastnících se vítání amerických vojáků píší o pocitech štěstí, radosti a opojení. Velkou podporu získal v internetové diskuzi názor: „Příchodem amerických vojáků zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí“. Vytváří se zde tak umělá virtuální realita, která nemá s reálným světem nic společného. Svět je v ni vnímán jako souboj síly dobra reprezentovaného USA a jeho armádou na straně jedné a zla reprezentovaného Putinem a Ruskem na straně druhé. Obraz skutečné reality je přitom tak snadno zjistitelný. Stačí si jen prostudovat poválečnou historii americké zahraniční politiky, abychom došli k závěru, že Američané Rusku rozhodně nemají co vyčítat.

Existuji lidé, kteří z nastávající situace až skoro propadají panice. Píši že český národ blázní. Já bych byl klidnější. Myslím, že toto období „harašení zbraněmi“ a „ukazování svalů“ bude trvat jen velmi krátkou dobu. Stávající systém je postaven na tak chatrných základech, že již dlouho nemůže vydržet. Myslím, že v této chvíli není třeba organizovat nějaké protesty a demonstrace, hádat se s názorovými oponenty. Nejlépe je zůstat při zemi, používat kritické myšlení a nenechat se zmanipulovat jakoukoliv mediální propagandou. Jinými slovy uchovat si pevný postoj a odmítnout vnucovaný obraz Ruska či kohokoliv jiného za našeho nepřítele. Náš největší nepřítel není vně. Je uvnitř nás. Je jím naše nevědomost a špatné vlastnosti.

Na závěr mi dovolte abych toto téma ukončil básní, kterou napsal můj otec a požádal mně o její zveřejnění.

„Přijeli v konvoji černí a bílí slovními náboji se zatím střílí. Ukázat techniku, ukázat svaly, aby se z východu armády bály.Mnozí je milují, slyšet Ty hlasy, ať už zůstávají na věčné časy.“

42 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 2. Tak ze NAZI USA - minuly tyden nebo mozna behem necele dvou tydnu 5krat chteli nuklearne napanout Rusko - Obama 5 krat se pokousel odpalit nuklearni utok - 5 krat jejich system neodpovedel na pokyn - odpalit. Jenom diky tomu ze system selhal - muzeme jeste dnes dychat vzduch i kdyz stale znecisteny od CHEMTRAILS ..

  ;;;;;;
  Jestli nejaci idioti budou stale propagovat nacistickou Ameriku - tak si musi uvedomit ze vzduch co dychaji je systematicky pod kontrolou CHEMTRAILS - a dusledek - rakovina - selhavani immuniho systemu - nove viry ----- aka MADE in the USA....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, jestli měl Obama k tomu manuál jen v angličtině, tak se nedivím, že nevěděl, jak ten čudlík správně zmáčknout. Já jsem si takhle zničila mobil, když jsem chtěla vyměnit baterku.

   Smazat
  2. Dále se zamysleme jak je to s těmi davy vítajícími americké vojáky. Když v Mošnově probíhají každoroční dny NATO, tak účast je i přes 100000lidí. Není to však způsobené popularitou NATO....
   Vážení, cožpak nikdo nepochopí, že to je ona pomalá masáž k ovládnutí české politické scény? Postačí pozorovat. O ony Zaoprálky a Vondry se obávat nemusej. Babiše, toho si zvládnou opřes podikání a peníz. Problém je jen pan Zeman, který jim jaksi "neposlušně nesedí" No - zatím přes to obtěžování na všech frontách nějak přežijí obě strany. Důležitější je, co potom. Jasně - ovládnout media a ubohé "ovčí mozky" lidí patřičným lizem a soustředit se na nového prezidenta, pro kterého se už připravuje půda. Pochopitelně Bezproblémového a Proamerického. Proto tyhle šaškárny s přesunem a "diskusními fory". Už ptenciální "kandidáti" o lecčems vypovídají. Vedsměs všichni jsou pro USA "přijatelní". Typ ala Zeman ani jeden. Priobud se národe a pozoruj všechny ty dotace pomoci, financování a masírování kdekoho proameriku. Podivíš se. Ona bývalá okatá ruská a Goebelsovská propaganda - hadr. Tahle se nedá vlastně ani pozat. Je to ono jako biblické a momentálně Velikonoční poselství.....Hosana, hosana a potom Ukřižuj.

   Smazat
 3. Vcelku souhlasím, až na to vyzívání k pasivitě. Je třeba vytvářet protiváhu probíhající propagandě, která mnohdy a mnohde v historii způsobila nakonec katastrofu pro lidstvo. Je třeba mít kritické myšlení a setrvat si na svém, ale je třeba zůstávat též aktivní. Stejně jako propaganda mě děsí vyzývání k pasivitě a strašení tím, že pokud se budeme o něco pokoušet, zaděláváme si tím na občanskou válku jako na Ukrajině.. Ušlechtilé myšlenky a ideály vedené pravdou jsou krásná věc a jsou jistě hodné následování, ale historie nám nejednou ukázala, že za ideály se musí i bojovat. Těžko by husité dokázali, to co dokázali, kdyby se jen slovně upínali k odkazu mistra Jana Husa. Nejen slova, přátelé, ale zejména činy tvoří dějiny. Nic jiného si nenechme namluvit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. naprosto souhlasím

   Smazat
  2. Ano, souhlas.

   Smazat
  3. Nedat se zblbnout, vyměňovat si informace, které mainstream cenzuruje, nedat se zakřiknout agresivními amerikanofily - je jich menšina a vědí, že jejich čas končí, vybírat si nové lidi do politiky, kteří jsou vlastenci a chtějí české společnosti sloužit a ne se pakovat.

   Smazat
  4. Souhlas k 11-10, jenže s tím klidem souhlasit nemohu. Jen se podívejte jak vypadá mediální masáž ze včech stran. Výsledkem je i reakce Sobotky, když oznámil, že" přehodnotil situaci". Podivte se na Stropnického, jak si vlastně dělá z min. obrany svou instituci. Opravdu si tato vláda myslí, že si s tímto národem může dělat co se jim zlíbí? Je až nechutné, když na sjezdu ČSSD je přítomen velvislanec USA a rovněž tak na sjezdu ANO. To je jen proto, aby tito představitelé zachovali linii Spojených států?
   Dokonce se am. velvislanec plete i do pravomocí Policie a Státního zastupitelství. To je taky v pořádku? Tady nám jen dokazují, jak je český národ zmanipulovatelný, kde poroučejí stádu ovcí. Potřebují obyvatele jen před volbami, jinak se na občany kašle a stejně si tato vládnoucí garnitůra udělá co chce. V případě konfliktu sednou do letadel a budou republiku " řídit s emigrace", tak jako jsme toho byli svědkem v minulosti. Toto je taktika USA, rozložit stát jednak z venku a zejména zevnitř. Podívejte se v kolika státech použili stejnou taktiku. Každý státník jak prez Putin, tak i Obama má své chyby. Nikdo není neomylný. Jnenže rozdíl je v tom, že prez.Putin chrání především svou zemi, kdežto Obama používá agresívní politiku dobyvatele, defakto figurka nadnárodních korporací. USA jede podle strategie CIA a dlouhodobě a je jen otázkou, kdy se " medvěd " naštve. Myslím si, že žádný z nás by si nenechal dělat nepořádek na svém dvorku, tak jak se o to snaží USA již několik let. Nejsmutnější je na celém evropském konfliktu ta skutečnost,( píšu schválně evropském, protože toto se netýká jen Ukrajiny, už ne,) že se snaží rozložit každý stát v evropě, aby nás zavlekli do konfliktu s Ruskem, pod záštitou NATO.
   Tady je důkaz, který nechce komentář:
   http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1588-sef-stinove-cia-konflikt-v-evrope-vznikne-amerika-uz-ma-na-ukrajine-svou-armadu-rimske-imperium-nas-vzor-rozdel-a-panuj-hlavni-cil-vrazit-klin-mezi-nemecko-a-rusko-konvoj-byl-test.htm

   Na toto ještě přizvukuje EU.Defakto jsme se stali vazaly jak NATU tak EU. Do čeho nás vlastně zatáhly předchozí vlády i ta současná. A není to jen nespokokenost obyvatel našeho národa, podívejte se na demonstrace v Německu, kam to svým vazalstvím k USA dotáhla Merklová. Po" sametové" nám" pravdoláskař "sliboval, že nebudeme v žádném paktu a jen o pár let schválil " humanitární" bombardování Jugoslávie. Myslím, že je nanejvýš vhodné vystoupit z NATO a stát se neutrálním státem.

   Smazat
 4. Agrese Ruska v plánu NATO už v roce 2010 (ne-li dřív). Sborník vydal CEVRO institut: Jde o zkopírovaný text, odkaz: http://www.cevroinstitut.cz/cz/Clanek/sobornik+nova+strategicka+koncepce+nato+zajmy+a+priority+ceske+republiky/&acid=6&offset=0

  Koncem září 2010 vydalo Centrum transatlantických vztahů (PCTR) vysoké školy CEVRO Institut svou první publikaci. Vydaný sborník je finálním produktem více než půlročního projektu Nová strategická koncepce NATO: zájmy a priority České republiky, jehož bylo PCTR koordinátorem.Cílem projektu bylo identikovat témata související s přípravou nové strategické koncepce NATO, která jsou relevantní pro Českou republiku, a pokusit se zhodnotit, na co by se ČR měla při hájení svých zájmů zaměřit. Jednotlivé policy papery se zabývají strategickým prostředním a identifikací relevantních hrozeb, vztahy NATO s externími aktéry (především Ruskem), nástroji a schopnostmi NATO a problémy ve vztazích mezi NATO a EU.
  Sborník byl vydán v roce 2010, konflikt na UK začal v listopadu 2013.


  OdpovědětSmazat
 5. Ono to nebylo tak horké, myslím, že ten den, kdy byli v Praze, to bylo fiasko. Přitom byli nabeton připravení, že právě Praha tomu dá ten pravý švunk. Návštěva lidí v Ruzyni byla ještě odpoledne mizivá, dokonce i ČT mluvila ještě kolem 2 hodiny o stovkách lidech, pak o tisícovce návštěvníků, najednou prej 20 tisíc a pro velký úspěch museli prodloužit návštěvy do 19 hodin. Takže kdo ví, jestli to bylo 5 tisíc lidí, kdy tam nahnali nějaké chudáky z práce, víc bych netipoval. A i kdyby to bylo 20 tisíc lidí, tak je to v Praze naprostá blamáž.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blamáží je to vaše organizování zátarasů, protestů, házení vajec a rajčat. Prej že "Neprojdou" :-D
   Jste směšní, bezvýznamní, zcela neschopní, rudí kašpárci, nic víc.

   Smazat
  2. Tý jo, po deseti minutách záporn ý ohlas! Bravo. Kdo psal o zátarasech a házení vajec? Nikde jsem to nečetl, nemůžeš dát odkaz?

   Smazat
  3. To Anonym 14,52: si namlouváte, že ti 'vaši' zase slavně vyhráli. Ale není tomu tak. Nedovede totiž odlišit hrstku zfanatizovaných vítačů-mávačů (které ČT tak ráda ukazovala) od davů zvědavců, pouhých čumilů, kteří přišli na atrakci. Přesně takhle, jako přemýšlíte vy - Anonyme 15.41 - tak hloupě přemýšleli i komunističtí propagandistů před Listopadem. Až to tady padne na prdel, to budete koukat!

   Smazat
  4. Mno lidí tam bylo fakt hodně, jezdím okolo do práce a celý den ucpaný 2km všemi směry.

   Smazat
 6. Já za sebe mohu jen toto.Protestoval jsem "proti" v Náchodě.Pán u stánku,kde se proávalo pivo mi řekl,že je jasně "proti",spousta lidí mi tam nenápadně říkala,že tam jsou ze zvědavosti a že jsou vlastně taky "proti",po mém návratu domů jsem se ani v práci nesetkal s jediným člověkem,který by byl "pro".Dokonce i mladí spolupracovníci dali najevo,že tu nechtějí žádné demonstrace síly.Nechápu dvě věci.Kdo byli ti křiklouni vítající průjezd a kdo jim nabulíkoval,že protestující jsou bolševici?Celé to smrdí a já mám pocit,že ti zmagoření idioti byli Havloidní soudruzi s rudými knížkami .Podle jejich chování bych je na bývalé komouše tipoval.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všechno to vítání bylo natočeno v Holywoodských studiích, přesně tak jako přistání Američanů na Měsíci, blbečku.

   Smazat
  2. 14:53, jsi opravdu pohoršen, že by si někdo myslel, že to je jenom šaškárna? Kde bereme tu drzost! Tak sem nelez, nebudeš rozhořčený, běž na MF, tam tě to pohladí na srdíčku. Nebo máš za úkol kontrolovat náladu levičáků?

   Smazat
  3. An 14:47,14:53,15:38. Je zajímavé,jak si občas nerozumí "stejná krevní skupina".Relevantní postřeh má An.14:47.Media vyhrotila situaci.Proti jsou starší,normální občané.Proč ne ,mladí budou muset projít vlastní zkušeností,jako my !

   Smazat
  4. Pro 14:53: My už totiž velmi dobře víme, jak se v médiích "vyrábí" z několika desítek lidí plný stadión a jak se manipuluje statistikami a průzkumy, ale chápu, že jednodušší ovčané dosud nepochopili.:-)

   Smazat
 7. :-)) Nojoooo,klasickej bolševickej opičák :-)) Ještě něco mi napiš.Vy jste od osmačtyřicátého prostě nezměnili. :-))

  OdpovědětSmazat
 8. Máte skvělé vzory.Svazáka Sobotku,estébáka Babiše,estébáka Štětinu a tak bych mohl pokračovat až do večera :-))

  OdpovědětSmazat
 9. Asi nikdo si neuvedomuje dusledku toho co jsem napsal nahore - USA 5 krat minuly tyden se snazila odpalit nuklearni hlavice na Rusko - pokud nikdo nechape hloubku teto agrese a kam by to vedlo tak by mel vratit obcanku a vylezt zpet na strom .....

  Minim tim - neprovokovane agrese -

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak se nemusíte hned durdit. Zvolil jste špatnou taktiku a je zřejmé, že jste nikoho nepřesvědčil. Brali to jako opožděný APRÍL. Uveďte zdroj zaručené informace, jinak nelze uvěřit, že systém selhal. spíše bych se klonil k verzi, že trénovali zkušebně stolní pink-ponk na dálku a neověřený zdroj zpanikařil.

   Smazat
 10. http://www.nwoo.org/2015/04/02/na-ukrajine-pri-hledani-tech-kdo-se-vyhybaji-vojenske-sluzbe-prohledavali-studentske-koleje/

  OdpovědětSmazat
 11. To počasí stejné jako při okupaci roce 1939 si museli vyrobit pro silnější zastrašující efekt, jinak to není možné.

  OdpovědětSmazat
 12. Ony stačí diskuse o MH17. Stále stejná pohádka o vině Ruska. Jediný objektivní důkaz nepředložen. Přesto desítky důkazů o účasti ukrajinské SU, rozstřílený cokpit, úlomky střel v tšlech pilotů, průstřely letadla.Viník bude stále nezvratně stejný a i po útoku NATO na Rusko to bude důvod k obhajobě tohoto kroku. Hnus Lidé už nestačí jen bděd.

  OdpovědětSmazat
 13. Nebude to dlouho trvat a mnozí co byli vítat rychle vystřízliví, jen co poznají armádu ve vlastní rodině, na vlastní kůži, nebo až se jim občas nějaký tank rozjede po zátiší se zahradním grilem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonym 15:49

   .... pak jiz bude pozde .... vygumovanym neni mozno pomoci. Veskere info a fakta jsou jim predkladany a dostupne. Nikdo nema vymluvu dnes ze nemohl najit informace o zlocinech zapadu ....

   Smazat
  2. Západní Ukrajinci také neprozřeli ani dodnes, ani co jim rozkradli i půdu pod nohama a zabili syny. Kdyby nebylo jejich tuposti, nebyli lehce zmanipulovatelní byl tu klid.. Za tupost se holt platí, bohužel to odserou všichni.

   Smazat
  3. A víte, že nám bude jedno,zda to víme nebo ne?Vygumovaným to bude jedno a mně"nevygunovanému jakbysmet.Pokud nevím,jak se bránit-jsem jen oběť!

   Smazat
  4. Pane Miroslave

   .... neni nikdy pozde se branit ... i ten nejmensi krok ci skutek sebeobrany je vitezstvim ...... Zizka porazil hordy Vatikanskych krizaku ...... a museli zacit s vidlemi ... jak se rika.

   Uz jenom jasna mysl a orientace je velkou vyhrou - vlna odporu roste den ze dne. Potrebujeme kazdou mysl ..... kazdy dobry skutek. Kazdy spravny postoj nas posouva k cili ....

   Verte mi, nejsme sami - Nackove to maji spocitane. Je obrovsky odboj ve svete. Anglie (nebo spise, urcite skupiny v Anglii) vede financni utok na nacisty a nacisti jsou den za dne odsunuti z financnich zdroju, ktere kontrolovali.... nemluve o BRICS alianci.... kolem Ruska a Ciny je ted 120 narodu ktere se pridaly k revoluci.....(Cesko bohuzel vravora - nastesti alespon Zeman leti do Moskvy..., pokud ho nacisti nezbiji jeste pred odletem...)

   Smazat
 14. A to jsem si myslela, že my Češi jsme inteligentní národ. Asi ne, pamětníci co zažili válku už vymírají, lidi zapomněli. Tak jim jí je asi třeba připomenout, dát jim z obou stran pořádně do držky, aby zase na pár let dali pokoj. První na pozici by měli jít dobrovolně váleční štváči z medií a různí ti jejich poskokové - politologové, sociologové, analitici a experti na všechny a na všecko. Míla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milo, mate pravdu ....

   Bohuzel jedname se stejnou mafii co zacala 1 i 2 sv. valku a taky udelala bolsevickou revoluci a taky studenou valku a taky Irak a Ukrainu ....

   Obrana musi byt ...

   Smazat
  2. Vlastimile, trochu Vám závidím. Lidé jako Vy mají své místo v jakémkoli režimu. Vždy by si našli nepřítele proti kterému je nutné vysoupit. My obyčejní lidé v tom máme bordel a věřte mi že Vaše názory v tom nikomu jasno neudělají.

   PS:hulákat o snaze spustit nukleární válku bez zdojů, odpovídá paranoie nebo gramu pervitinu (ono se to nevylučuje)

   Milan

   Smazat
 15. "Náš největší nepřítel není vně. Je uvnitř nás. Je jím naše nevědomost a špatné vlastnosti. "
  Tenhle citát z článku by bylo třeba vytesat do kamene a postavit na každé nároží jako v časech moudrého krále Ašóky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ašókovy nápisy

   Na mém území nesmí být usmrcen žádný živý tvor.
   Hněvem se na světě nikdy přec neukončí hněv nebo nenávist, hněv se ukončí láskou, vždyť takový zákon je od věků.
   Nemoudří nemyslí na to, že jednou život jich ukončí smrt, ti však, kdo na to pomyslí, své hádky a hněv ukončí hned .
   Toho, jenž zábav si přeje, v nich žije a smysly své nekrotí, Máró zlý přemáhá tak, jak vichřice poráží shnilý strom.
   Ti, kteří v nepravdě pravdu zří, v pravdě zas nepravdu hledají, ku pravdě nedojdou, neboť oni toliko za planou touhou jdou.
   Stejně jak do domu, jenž špatnou střechu má, snadno déšť proniká, tak také mysli, která se nepěstí, vášeň se zmocňuje.
   Na obou místech se trápí ten, který se skutků zlých dopouští, trápí se za živa, a ještě víc po smrti pro špatnost činů svých.
   Horlivost do nebe vede a liknavost je zase branou smrti, horlivých život je věčný, však liknavý jako by mrtev byl.
   Nestálou, těkavou mysl, jež nedá se udržet a ovládat, moudrý muž vyvažuje, jak rukou znalcovou bývá šíp vyvážen.
   Vodu zavádí stavitel, šípy hotoví zbrojíři, dřevo zpracují truhláři, moudrý sám sebe ovládá.
   Dobré je ovládat mysl, jež zalétá, kam jí jen libo je, proto tak těžko lze zkrotit ji, přec však – zkrocena – štěstí dá.
   Jestliže tělo je křehké jak z hlíny džbán, mysl svou učiňte podobnou tvrzi.
   Způsobit velké zlo může ti nepřítel nebo i nenávist, mnohem však větší zlo způsobí mysl, jež špatně je vedena.
   Muže, jenž rozkoše hledá, jak květů by jenom chtěl natrhat, toho si podmaní smrt dříve, než by se rozkoší nasytil.
   Jestliže člověk jen promlouvá krásně a dle toho nejedná, jeho řeč nenese plody, je podobna květu, jenž nevoní.
   Dlouhá je bdícímu noc, míli shledává dlouhou zas znavený, hlupákům dlouhý je život, neboť neznají pravého učení.
   Jako se nepohne horstvo, když do něho vítr se opírá, stejně tak nepohnut v chvále i pohaně zůstává moudrý muž.
   Slova, jež prázdná jsou, také jsou bez ceny, třebas jich tisíc je, jediné rozumné slovo je lepší, kdo slyší je, získá klid.
   Tisíce porazit v boji lze, tisíckrát nad nimi zvítězit, ale kdo zvítězí nad sebou jediným, pravý je hrdina.
   Přemoci sám sebe vyšší je, než kdybys přemohl cizí lid. Jestli se přemůžeš jednou, pak nadále stále se ovládáš.

   Smazat
  2. Jirzina

   Souhlas .... mam zname pacifisty ..... je dobre byt pacifistou v Kanade kde bydli, horsi by bylo byt pacifistou v Donecku ......

   Pokud by nebylo momentalne tech co brani a jsou ve strehu - je s nami konec...

   Smazat
 16. Mimo diskuzi- Rusko píše ,že spustilo reaktor typu Brest.Nějakej Conwoy ? To fakt zajímá jen někoho z nás.

  OdpovědětSmazat
 17. Škoda,že pamětníci vymírají,ale je stále dost těch,kteří nenechají kroutit historii podle potřeb.Takový Klvaňa plácá takové nesmysly,že až zrak přechází.Proto je potřeba neustále upozorňovat,že takto to není a NEBYLO.Američané se skutečně nechovali jako osvoboditelé svým bombardováním našich měst na konci,ba i po skončení války.Rusové si zaslouží naší úctu,protože nasazovali své životy za osvobození Evropy a když přežili,vrátili se domů,kde našli vyvražděné své rodiny.A to je skutečnost. Tak co ti naši pravdoláskaři stále melou za nesmysly.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tzv. srdíčkový lidi, ti pravdoláskaři, většinou komedianti, bohémové a netáhla, se ukázali v průběhu let největšími škodiči, kteří můžou všechno, jsou nepoučitelní, a nepřiznají, že se mýlí. Míla

   Smazat
 18. Kdyby průzkumy kterými nás krmily média byly pravdivé tak by to bylo 18%pro konvoj 72% proti .Ať Mfd.zveřejní svojí anketu ,to neudělá protože výsledky by nevoněly Vondrům Kalouskům a jiným americkým pohůnkům

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.