Reklama

sobota 25. dubna 2015

Proč přijedou lídří Česka a Slovenska 9.května do Moskvy

Gajane Chanova
24. 4. 2014 Sputník
Ministerský předseda Slovenska Robert Fico přijede 9. května do Moskvy, aby se zúčastnil oslav 70. výročí Vítězství nad fašismem. Oznámil to s odvoláním na vysoce postavený zdroj na slovenském MZV bratislavský list Pravda.Připomeneme, že předtím potvrdil nepřímo tuto informaci tiskový tajemník Pražského hradu, a ještě dříve řekl o možnosti této návštěvy ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov.

Tato zpráva, i když nepotvrzena oficiálně, se bere na Slovensku jako fakt, což naznačil v interview pro Sputnik prezident Svazu vojáků Slovenské republiky plukovník Tomáš Švec:

Bylo by naprostou chybou nepoklonit se v den 70. výročí ukončení Druhé světové války hrdinům, kteří bojovali a umírali za vítězství nad fašismem, ve jménu národů Evropy. Náš premiér dal jasně na srozuměnou, že právě takto bere svou cestu do Moskvy, že jede tam, aby uctil památku padlých sovětských vojáků. A udělá to v jejich vlasti, což je podle mého jedině správné a důstojné rozhodnutí.

Robert Fico však nebude přítomen vojenské přehlídce na Rudém náměstí…

To jsou už, promiňte, diplomatické hry. Jestli se to dělá správně nebo ne, to bych nechtěl hodnotit.Proč právě předáci Česka a Slovenska se rozhodli jet 9. května do Moskvy a nepřipojili se k většině svých kolegů v EU, kteří pozvání Kremlu ignorovali?

Odpověď je jednoduchá: v Československu zahynulo přes 140 tisíc sovětských vojáků, jsou to obrovské ztráty, málokde v Evropě se stalo něco podobného. Copak nejsou jasné motivy, jimiž se řídí prezident Miloš Zeman a premiér Robert Fico? Nikoli náhodou zdůrazňují, že cíl jejich cesty je výhradně pamětní. 9. května, kdy slaví Rusko Den Vítězství, se pokloní hrobům ruských vojáků. Myslím si, že to samé by musely udělat také hlavy jiných evropských států. Ti se ale rozhodli v tento velký den se od Rusů raději distancovat. To je smutné. Když jde o takovou událost, jako je Druhá světová válka, o vítězství nad nacismem a o záchranu Evropy, nelze upadat do politických šarvátek. Víte, před 70 lety žádné ty šarvátky nebyly. Národy zažily v oné válce hrozná utrpení, a památka na to nemá nic společného se současnou situací…

Chtěl byste sám jet do Moskvy na oslavy 9. května?

Samozřejmě, velmi rád bych tam jel! Mám ale hodně povinností na Slovensku. Náš Slovenský svaz vojáků se zúčastní slavnostních akcí věnovaných 70. výročí ukončení války. Budou se konat na pamětním hřbitově sovětských vojáků v Liptovském Mikuláši, kde uctíme památku všech, kdo bojovali s fašisty za osvobození naší země — vojáků Sovětské armády, a také Slováků a Čechů z 1. Československého armádního sboru Ludvíka Svobody. Toto vítězství jsme přece dobývali spolu, jak jsme mohli.

8 komentářů :

 1. U nás by byl za zločince. Slováci jdou vpřed:

  https://www.email.cz/download/i/_fD4GDqHRAlsGvDjzuctPbrKV1rUf8xMm5XI5MbZZu8GhtKcPIFMd_XI_5KB1IuePOAXqos/SLobodn%C3%A9%20slovensk%C3%A9%20r%C3%A1dio.mp3

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takovou máme svobodu projevu, že už je to vymazáno.To je ta západní demokracie.

   Smazat
 2. A proč se tak prostá, obyčejná a celkem samozřejmá věc donekonečna rozebírá? Proč tolik debat, úvah,komentářů a přiblblých spekulací? Nikdy -ještě nikdy! nebyl v této společnosti horší společenský systém než je teď. Politická vládnoucí břečka jako slouhové cizí mocnosti - fujtajblajs!

  OdpovědětSmazat
 3. PROČ? Přeci papaláši, západní příznivci fašismu, který pod taktovkou USA pozvolna, nicméně vytrvale a usilovně zavádějí a oživují v "demokratické" Evropě, nemohou jet oslavovat vítězství nad fašismem, byť jen dočasné. Takhle nějak to při nástupu fašismu, vždy a pokaždé znovu začíná.

  OdpovědětSmazat
 4. Budeme asi překvapeni, kolik států bude na té vojenské přehlídce zastoupeno. Že tam nebudou zastoupeny státy které bojovaly na straně nacistického Německa se dá pochopit, právě tak jako u těch, kteří Rudou armádou osvobozeni nebyli. Ale ti co osvobozeni byli, za cenu těch strašných obětí, tam být mají, včetně ČR a SR.. Když tam budou prezidenti Číny a Indie a generální tajemník OSN, tak to ukáže na novou orientaci Ruska a Evropa, hlavní bojiště války bude mít dost trapný pocit, také při vzpomínce na velkolepé oslavy vylodění v Normandii v době, kdy už sovětská vojska byla skoro na hranicích Německa, 11 měsíců před koncem války.

  OdpovědětSmazat
 5. Nevím sice jak to přesně nazvat, ale jestliže jako občan, ať už občajn poslanec, ministr, senátor, ředitel čehokoliv, občan prostý nebo prezident, nemohu jet kam chci, poklonit se čemu chci, shlédnout co chci, myslet si co chci, říkat si co chci - pak nežiju v demokracii. V žádném případě. Je to horší než prostá režimní totalita - je to mafiánská totalita, a mediální totalita,kdy media dehonestují, tyranizují, a veřejně skalpovávají významné lidi ( iméně významné) na společenskou objednávku. A mafiánská totalita? Když mafie vzala kohokoliv do svých řad, rozhodovala o něm, o jeho činech a konání, i o jeho rodině, když se vymkl poslušnosti, napomínala ho, a když si obhajoval svá stanoviska, zlikvidovala ho. Mafie vyžaduje absolutní poslušnost vůči špičkám, které nikdy nikdo neznal, a nevědělo se kde sídlí. Tento svět ovládá světová mafie, která buď sama dosazuje, nebo schvaluje dosazení vhodných lidí na řídící a mocenské funkce zemí, které skrytě ovládá. Ano - ti vybraní lidé získají postavení, plat, a určitou formu moci, ale vždycky budou jenom poslušní.Jednotliví řadoví členové mafie a stranické špičky na sebe práskají, podrážejí si navzájem nohy, štvou na sebe media,ale především se strašně bojí o své pozice a příjmy, potažmo i o svůj život. Likvidační postupy jsou velmi špinavé. Od veřejného dehonestování a urážek, přes různé sankce, domlouvání "na koberečku", až po vyvolávání zprostředkovaných rebelií proti "diktátorům" přičemž se neštítí zabíjet ani osobnosti v letech ( Husajn i Kaddafi byli ve věku seniorů) Světová mafie se neštítí ničeho a jak se její existence dříve utajovala, a všechno vypadalo jako svobodné a demokratické - teď se už ukazuje že to dlouhá léta tak není. Všude je jen mus, příkazy, zákazy, sprosté manipulace,odstraňování politicky "neukázněných" lidí, a jejich společenská i fyzická likvidace. Pan Zeman je také článkem světové mafie, a zatím si myslí, že se může vzpouzet, protože je starý pán, a oni ho skutečně nechají vzpouzet se, ale jen do určité míry. To mu už určitě taky docvaklo.Kdybych já byl prezident, zúčastnil bych se i vojenské přehlídky v kterémkoliv státě bych chtěl za své peníze, a nedovolil bych, aby mi do toho kdokoliv kušnil. Klidně bych vedl s mocenskými mafiánskými špičkami zrádců z vlastní země otevřený boj, ať všichni lidé vidí přesně, o co tady jde. Ať už se skoncuje s tím pokrytectvím - stejně už to nemůže mít dlouhé trvání.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V mnohém souhlasím. A tu vaši výstižnou charakteristiku stavu věcí z počátku komentáře ("... jestliže jako občan, ...- pak nežiju v demokracii.") bych doplnil o to, že pak nejsem ani zdaleka svobodným. Jak se nás tu snaží naše média a politická galérka snaží denně oblbovat.
   A pokud se týče prezidenta Zemana, je svázán stejně jako každý jiný. Nemůže to však změnit tím, že si účast na nějaké zahraniční akci, na níž je v roli prezidenta, uhradí ze svého. Svoboda buď je nebo není. A nelze si ji vykupovat svými penězi. Z titulu funkce o ni musí usilovat a prosadit si ji. A nejen pro sebe, ale pro lid, který jako ústavní představitel vede ...

   Smazat
 6. K účasti na oslávách Vítězství v Moskvě je mnoho důvodů, a mezi nimi i symbolický vděk na mnohatisícové oběti, které sovětský lid přinesl k tomu, aby nás osvobodil od hnědého moru.
  Pokud však mají představitelé ČR i SR dobrý důvod ke své účasti, měli by jej mít i ti polští. Protože osvobození Polska od fašistické okupace vyžádal na 600 tis. padlých sovětských vojáků. To je ca. čtyřikrát víc než-li v případě bývalé ČSR. Leč Poláci zapomněli. A místo toho opět vzkřísili svůj militantně nepřátelský postoj k Rusku. Co naplat, ona jim blízká budoucnost tu historii jistě připomene ...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.