Reklama

neděle 19. dubna 2015

Profesor Krejčí ukazuje, proč jsou USA válečným štváčem. Schovávání za Evropu a maskování propagandou prý nepomůže


19. 4. 2015  Parlamentní Listy
Politolog Oskar Krejčí rozebírá úvahy o potřebě zvýšit finanční prostředky určené pro NATO, k nimž se zavázala i česká vláda. Profesor v rozhovoru pro První zprávy tvrdí, že jde o pouhou propagandu, které bychom neměli podléhat. Výdaje Západu na zbrojení jsou totiž i dnes mnohonásobně vyšší než výdaje ruské. Nakonec zaznělo pár překvapivých slov k chystané návštěvě prezidenta Zemana v Moskvě. PZ: Tento týden Stockholmský institut pro výzkum míru (SIPRI) zveřejnil informace o globálních vojenských výdajích za minulý rok. Co je možné z publikovaných dat vyvodit?

Stále jsou světové vojenské výdaje nesmyslně vysoké, a to především díky liberálně- kapitalistickým zemím. V řeči konkrétních čísel to znamená, že v roce 2014 tyto výdaje dosáhly úrovně 1776 miliard dolarů. To je sice o půl procenta méně než v předcházejícím roce a téměř o dvě procenta méně než na vrcholu v roce 2011, ale stále více než na konci studené války.

PZ: V Česku díky kulminující válečné psychóze nejvíce pozornosti přitahuje takzvané nebezpečí z východu. Jak vypadá ona hrozba z Ruska?

Vojenské výdaje Ruské federace jsou podle SIPRI třetí největší na světě, a to 84,5 miliardy dolarů za uplynulý rok. Za posledních deset let vyrostly o 97 %. To znamená, že vojenské výdaje Ruska jsou přibližně 7,2x menší než obdobné výdaje USA. Sečteme-li vojenské výdaje Francie, Velké Británie a Německa, dostaneme se – i bez USA – na dvojnásobek vojenských výdajů Ruska.

PZ: Znamená to, že vojenské výdaje demokratického Západu jsou vyšší než ruské?

Byly, jsou a zatím budou mnohem vyšší. Západní vojenské výdaje zaznamenaly po krizi v roce 2008 pokles, ale jsou několikanásobkem výdajů jak Ruska, tak i Číny. Vojenské výdaje samotných Spojených států byly loni 610 miliard dolarů a tvořily 34 % světových výdajů. Čína, která zaujímá druhé místo ve vojenských výdajích, vynaložila na vojenství 216 miliard dolarů, což představuje 12 % světových výdajů. Výdaje USA jsou tedy 2,8x větší, než výdaje Číny.

Úvahy o potřebě zvýšit vojenské výdaje NATO kvůli nebezpečí z Východu jsou jen čirou propagandou.

Domovinou militarismu je na počátku 21. století bezesporu liberální kapitalismus. Vojenské výdaje států NATO jsou bezkonkurenčně nejvyšší a už na současné hladině představují pro ostatní státy, především pro Rusko a Čínu, hrozivou výzvu. Dlužno dodat, že Čína nepodléhá těmto tlakům a uplynulou dekádu si udržovala výdaje na úrovni přibližně 2 až 2,2 % hrubého domácího produktu. Což ovšem při její ekonomické dynamice představovalo nemalý růst.

PZ: Počítáte západní vojenské výdaje v jednotě. Nedají se naopak k ruským výdajům připočítávat i výdaje jejich spojenců? V uplynulém týdnu svět polekalo oznámení o dodávkách ruského systému S-300 do Íránu.

Jde o kontrakt za více než 800 milionů dolarů, který byl dohodnut přibližně před osmi lety. Posléze jej na nátlak Západu jednostranně Moskva zablokovala. Nešlo o rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. Teď, když se vztahy Západu a Íránu lepší a vztahy Ruska se Západem horší, bylo splnění tohoto smluvního závazku předvídatelné. Připomínám, že jde o čistě obranný systém, který může vadit jen tomu, kdo zvažuje útok na Írán.

Mimochodem, na pozadí dodávky raket systému S-300 do Íránu proběhla jako zcela nepovšimnuta zpráva o tom, že Rusko poprvé prodalo do zahraničí nejmodernější obranný systém na světě, a to S-400.

PZ: Kam?

Do Číny. Tedy k sousedovi. Což je bezesporu projev nejvyšší možné vzájemné důvěry. Je to gesto znamenající „my nikdy nepůjdeme proti vám a jsme připraveni podílet se na vaší obraně“. A je to také produkt přihlouplé západní politiky.

PZ: Znovu se vrací otázka, proč se tak děje? Proč takové plýtvání, pokud jde o vojenské výdaje, proč tolik obav z východního nebezpečí?

Především se změnila atmosféra světové politiky. I u nás doma, v malém Česku. Když se v listopadu 2011 objevil v Literárních novinách článek Proč bude válka, většinu čtenářů šokoval už onen název. Jak může někdo uvažovat o budoucí válce? Co je to za úchylnou herezi?

Dnes se válka pro většinu médií a komentátorů stala samozřejmostí. Každý s ní počítá. Nikdo se nediví vraždění lidí na Ukrajině. Jako samozřejmost se vnímá volání po dalších a dalších miliardách pro vojenskoprůmyslový komplex, po řešení syrského problému válkou. Vnímání války se u veřejnosti velmi změnilo. A to nesprávným směrem, podléhá propagandě. Válka přece není samozřejmostí a nemusí vypuknout.

PZ: Ale může být realitou!

Nejen může – nebezpečí války narůstá. Podívejte se na naše generály převlékané do uniforem NATO. Místo aby analyzovali situaci, breptají o ruské propagandě, protože netuší, jak zdůvodnit politiku Západu. Po pravdě řečeno, Washington nepotřebuje evropské generály a generální tajemníky NATO k tomu, aby něčemu veleli. Na to si Pentagon stačí sám. Nikomu by rozhodovací funkce nesvěřil. Potřebuje Evropany v NATO kvůli propagandě.

Ale podstatné je něco jiného. Západní politické elity ztratily schopnost analýzy vojensko-politické rovnováhy. Před půl stoletím, po karibské raketové krizi, snad každý šerif na středozápadě USA uměl propočíst strategickou rovnováhu mezi USA a Sovětským svazem, věděl, co je to možnost vzájemného zaručeného zničení. Dnes ani ministři netuší, co je to strategická rovnováha, jak vypadá zaručená zničující odveta.

PZ: To zní trochu zvláštně. Můžete být konkrétnější?

Na co jsou vám výdaje na konvenční zbraně při úvahách o nebezpečí z východu? Kolik potřebujete tanků na vykompenzování jedné strategické jaderné nálože? To je jako počítat, kolik potřebujete švestek na kompenzování sekery. Bavíme se o úplně jiných řádech.

PZ: To ale moc nevysvětluje...

Vezměte si onen smutně proslulý systém globální protiraketové obrany, který za stovky miliard stavějí Spojené státy, aby byly takzvaně nezranitelné. Mluví se o efektivnosti na úrovni 75 %. Jenže počítejte se mnou. Na Washington vyšle Rusko sto náloží ze svého arzenálu 1600 strategických náloží. Vaše obrana dosáhla efektivnosti ne 75 %, ale dokonce rovných 99 %. Čeho jste dosáhli? Na Washington spadla jedna nálož – a Washington zmizel. Řečeno jinak, účinnost obrany na úrovni 99 % je nulová účinnost. A to ještě těm zlým zůstalo v rezervě 1500 jaderných náloží. A totéž platí, když vše počítáte z druhé strany, když na místo Washingtonu dosadíte Moskvu.

Proboha, o jaké válce to mluvíme? Západ se až teď, po první fázi války v Sýrii, znovu učí počítat strategické arzenály. Vlastní, ruské, čínské. Až obnovené lety ruských strategických bombardérů a přesuny raketových křižníků vrátily západní elity k jaderným kalkulačkám. Ale zdá se, že stále nechápou. Ani politici, ani někteří generálové. Taková válka se nedá vyhrát, ta se dá jenom prohrát. A vůbec nezáleží na výdajích do konvenčních arzenálů, na počtu tanků nebo letadlových lodí.

PZ: Nezdá se mi ale, že tento návrat ke studenoválečnické kalkulaci je pro svět zdravý. Vždyť se vracíme k tomu, čemu se říkalo „rovnováha strachu“ či „rovnováha teroru“.

To máte pravdu.

PZ: Ale proč?

Svět se v 21. století změnil, a to ne vždy k lepšímu. Po studené válce jsme zdědili uspořádání, které představitelé anglické teoretické školy nazvali „mezinárodní společnost“. Mysleli tím něco více, než je světový politický systém, který je založený na živelné mocenské rovnováze. Tedy něco víc než systém fungující jako nepřetržité vyvažování stále rostoucích vojenských arzenálů díky zastrašovací diplomacii a válkám.

Mezinárodní společnost představuje nadstavbu nad takovýmto systémem. Je to fungující mezinárodní právo, síť mezinárodních organizací, pravidla řešení problémů a porozumění výhodám kooperace. Proto po skončení studené války, přesněji v roce 1990, americký prezident George Bush starší hovořil o „novém světovém řádu“ a byla podepsána Pařížská charta.

Závrať z úspěchu, závrať z vítězství ve studené válce, neochota dělit se s někým o řízení světa a série vojenských intervencí přivedla USA do obrovských vnitřních dluhů a odehnala některé partnery. Už v 90. letech nejprozíravější představitelé anglické školy hovořili o zpětné vlně, o rozpadu mezinárodní společnosti a o návratu k živelné anarchii.

PZ: Myslíte si, že tento vývoj je nezvratný? Že skutečně směrujeme k velké válce?

Svět je plný rozporuplných signálů. Ve srovnání s počátkem 90. let je plný nedůvěry. A nejde jen o Ukrajinu. Vše začalo už bombardováním Jugoslávie letadly NATO. Evropská unie se díky zaslepenosti některých politiků blíží k hluboké krizi, protože se nechala uzavřít v konfliktu na dvě fronty: ve Středomoří, a to nejen v Řecku, a na východě, především na Ukrajině. Řada západních spojenců poprvé neuposlechla „radu“ Washingtonu a vstupuje do první globální neamerické banky – Asijské infrastrukturní investiční banky, kde hlavní slovo bude patřit Číně. Oslavy 60. výročí Bandungské konference pak v nejbližších dnech připomenou nejen zásady mírového soužití, ale i fakt, že naděje na vytvoření mezinárodní společnosti se přesouvají z oblasti Atlantiku směrem k Pacifiku, do vztahů Jih-Jih. To jsou změny, které žádné zbrojení nevyřeší. Naopak – plýtvání v podobě zbytečných vojenských výdajů jen tento ústup Západu z výsluní urychlí.

PZ: Nemohu si na závěr odpustit otázku, zda nejste zklamán rozhodnutím prezidenta Miloše Zemana, že se nezúčastní přehlídky na oslavu vítězství nad německým nacismem v Moskvě. Není to ústup tlaku médií?

Já jsem zatím neslyšel, že by se neměl zúčastnit…

PZ: Jak to? Vždyť jeho mluvčí prohlásil, že dobu přehlídky využije ke konzultacím se slovenským premiérem Robertem Ficem.

No právě, to prohlásil. A kde při tom budou ti dva stát?

PZ: To by ale znamenalo, že by stáli někde vedle severokorejského...

Nebo izraelského prezidenta či premiéra. Základem televizní hysterie je nedostatek informací. Zpravidla záměrný nedostatek.

(Jiří Kouda, prvnizpravy.cz, foto: arch.)21 komentářů :

 1. ale ta politika USA je naprosto geniální!Vyvolávání barevných revolucí a události pod falešnou vlajkou....není proti tomu žádná obrana a vychází jim všechno dokonale.Bohužel to tak bylo,je a bude!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. než dostanou od ruska přes držku

   Smazat
 2. Haháááááá.Bolševická opička Palmer.Palmere,z tebe cítím ruďocha na sto honů.Jestlipak si schovávaš průkaz LM?Ono se to ale už neotočí :-))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vidět, že o LM víš prdlajs. Průkazy LM boly majetkem KSČ a žádný člen LM nemá ve svém držení svůj průkaz LM.
   Podpis: Bývalý člen LM

   Smazat
  2. LM tu měli zůstat aktivní, bylo velkou chybou to rozpustit. V podstatě se nám nynější systém krásně utáhl, když zlikvidoval veškerou konkurenci a upevnil moc. Samozřejmě, že odbory a LM museli od válu. O moc se nikdo nechce dělit a jsem strašně zvědavý na co svedou za dalších 10let své neúspěchy. Komunisty jim už nikdo žrát nebude i když jednoduchých tu je celkem dost..

   Smazat
  3. Příslušník LM se neměl a nemá za co stydět. To jen ty třasořitky, řiťolezci si na chvíli myslí, že dobyli kosmos.
   Jenomže kradením, ničením a rozdáváním z cizího, co nám ti pravdoláskaři předvádí, se stát ani ekonomika na nohy nepostaví.

   Smazat
  4. Vy LM jste byli neco jako esesaci. Akorat tlustejsi, blbejsi a vecne ozrali.

   Smazat
  5. K Anonymní 20. dubna 2015 9:31:
   Když jsi takový odborník na LM tak odpověz, jaké byly hodnosti v LM (nápověda: nebyly stejné jako u ČSLA nebo VB). Když neodpovíš tým prokážeš, jaký si tlustý, blbý a věčně ožralý vůl !!!
   Podpis: Bývalý člen LM

   Smazat
  6. Odpověď pouze pro anonyma19. dubna 2015 19:47: trolla. Za prvé, jsi úplně mimo téma článku, který není o LM. Nevím, jak jsi placen za tvoje kidy. ale i bez manipulace, nebo i s ní, se dá lehce odhalit pravda. Návod je velice jednoduchý: "ŘÍKAT MŮŽEŠ CO CHCEŠ, ALE SKUTKY TĚ PROZRADÍ! Praktická ukázka: Odpověz si, v kolika zemích vojensky ať přímo, či nepřímo intervenovaly USA a v kolika zemích vojensky ať přímo, či nepřímo intervenovalo RUSKO. Odpověz si sám, trotle (trolle)

   Smazat
 3. Po pravdě řečeno, Washington nepotřebuje evropské generály a generální tajemníky NATO k tomu, aby něčemu veleli. Na to si Pentagon stačí sám. Nikomu by rozhodovací funkce nesvěřil. Potřebuje Evropany v NATO kvůli propagandě.
  **********************************************************
  A jako potravu pro děla.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USArna doposud žádnou válku nevyhrála, když pomineme genocidu indiánů děly a neštovicemi proti lukům a válku Jihu proti Severu. Co se konečně zadařilo bylo "triumfální vítězství" USA námorní pěchoty nad grenadskou palácovou stráži ozbrojenou ozdobnými kordy. Je obecně známe jak USArna po zásluze dostala přes svou neomalenou držku od komunistického Vietcongu. Učme se od vítězů a ne od poražených !!!

   Smazat
 4. Komunistické zrůdy posílaly nevinné do gulagů a vraždily je v kriminálech.Dnes jsou z nich a jejich potomků bojovníci za svobodu. :-))Viz. PALMER

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zajímalo by mne, jak vypadá autor tohoto blábolu, kdo ho školil a kdo mu tak hrozně ublížil, že to zanechalo takovéhle následky.

   Smazat
 5. Zaplaťpánbů za ruské odstrašující mírové jaderné rakety. Kdyby je neměli, už by je světoví mírotvůrci a nositelé cen míru humanitárně osvobozovali. Takhle si můžou po vojenské stránce akorát políbit pr.el. Stačí jedná těžkotonážní raketa někam do Yellovstonu a USA zmizí.

  OdpovědětSmazat
 6. Pane Krejčí to jste snad ani neměl říkat, dovedete si představit, teď ten zmatek? Jak se ti rusofobové kteří si dnes přihřívají polívčičku naprudí?
  Ale my držíme hlavě státu palce, aby svou statečnost završil čestným uctěním památky padlých ale i dosud žijících. Pokud mu jeho zdravotní stav nedovolí se účastnit, měl by M. Zeman přemýšlet o důstojném náhradníkovi, který by ho zastoupil. Ať si neuřízneme ostudu svým slabošstvím.

  OdpovědětSmazat
 7. Profesor Krejčí je formát. Nelže, nekrade a nebojí se.

  OdpovědětSmazat
 8. Po přečtení článku o přesunu amerických vojsk na Ukrajinu mám pocit, že už se ani nedovíme, jestli pan prezident do té Moskvy jel. Řítíme se do velkého průseru a nezdá se mi, že by to šlo nějak odvrátit. Jestli se stejný scénář jako z Ukrajiny naplní i v Kyrgyzstánu - co čeká svět? Jak bude reagovat Rusko? Jak EU? Kdy už konečně vedení států EU procitne? Ach ouvej, je mi těžko. Pavla

  OdpovědětSmazat
 9. Miloš na tribunu nepůjde, to by si nikdy nedovolil. Že tam možná bude Fico, to uvidíme, ale taky dává takové rozporuplné signály. A to už je jasné, že tam nebude Kim, na kterého se ti dva hrdinové vymlouvali. Tak, Miloši, tady je Rhodos, tady skákej.

  OdpovědětSmazat
 10. Není třeba to rozebírat - jak se ukazuje, USA jsou válečným štváčem snad odjakživa, podařilo se jim svět dokonale rozesrat, postavit proti sobě nejen národy, ale i občany v napadených národech. Taky proto to dělají -jsou to psychopati posedlí mocí a majetkem, považují se za světové božstvo. Vlády jednotlivých národů jsou nadlidi, američani jsou božstvo. Koho chtějí, nechají na pokoji, koho chtějí, zničí. Je to nemoc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, je to nemoc, ale měla by se nějak léčit. Jinak prezident Srbska prohlásil, že on na přehlídce bude ( a to i pře nátlak aby nejel ) a nejen on, ale na Rudém náměstí bude pochodovat i srbská armáda, na což je pan prezident nesmírně hrdý. Dagmar

   Smazat
  2. hrabě Kocharowski20. dubna 2015 18:20

   Srbové jsou malý, ale velmi statečný národ, mají mojí úctu. Podělaní sráči z US se báli Srbům postavit tváří v tvář, jediné, co dokázali, házet na Srby bomby s ochuzeným uranem z výšky 10.000 metrů. Takový sráč je americký "nadčlověk".

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.